Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:25:29 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσό νόμισμα 20 γαλλικών φράγκων 1879Α  (Αναγνώστηκε 4642 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iomoi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 22, 2017, 02:57:33 μμ »

Καλησπέρα

έχω στην κατοχή μου ένα χρυσό γαλλικό νόμισμα 20 φράγκων με χρονολογία κοπης 1879Α, σε πολύ καλή κατάσταση. Από ότι είδα εδώ στο forum αλλά και γενικά στο δίκτυο, ο αριθμός αντίτυπων είναι 1,038,000. Θα εκτιμούσα αν μπορεί κάποιος να μου δώσει μια εικόνα για την σπανιότητα του και την αξία που μπορεί να φέρει (όχι σε τιμή χρυσού)

Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 03:02:40 μμ »

Φωτογραφιες να δουμε την κατασταση του!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
iomoi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 03:41:54 μμ »

Συνημμένη η φωτογραφία. Είναι απο κινητό αλλά φαίνεται καλα.
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 23, 2017, 12:34:28 πμ »

290-320 ευρω. Χωρις να ειμαι ειδικος
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 23, 2017, 09:44:23 πμ »

200€-205€
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 23, 2017, 10:23:54 πμ »

Η φωτογραφια σου δεν ειναι καλη. Δεν  την εβγαλες οπως επρεπε σε φυσικο φως με αποτελεσμα η μια πλευρα να γυαλιζει εντελως και να μην δειχνει τιποτα.
Ωστοσο απο αυτα που φαινονται δεν ειναι ακυκλοφορητο .
Η εκτιμηση μου ειναι γυρω στα 240-250 ευρω περιπου.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
iomoi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 23, 2017, 01:35:33 μμ »

θα προσπαθήσω να βγάλω μια καλή φωτογραφία, γιατί είναι σε καλύτερη κατάσταση από οτι φαίνεται.
Καταγράφηκε
iomoi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 02:03:43 μμ »

Η φωτογραφία αυτή δείχνει καλύτερα την κατάσταση της επιφάνειας του νομίσματος. Δεν υπάρχουν χτυπήματα και φθορές στα γράμματα και στα σχέδια και των δύο πλευρών. Το μόνο που μπορεί να παρατηρήσει κανείς είναι μια συνεχόμενη μικροχάραξη σε όλη την επιφάνεια του (λιγότερο στην πλευρά του άγγελου) η οποία σχεδόν πάντα δημιουργείται από την επαφή των μετάλλων με μαλακό υλικό, όπως το ύφασμα και το δέρμα. Εμφανή σημάδια από χτυπήμα και χάραξη λόγω επαφής με άλλα νομίσματα δεν υπάρχει. Άρα αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι πρόκειται μάλλον για ακυκλοφόρητο νόμισμα το οποία απλα στερείται τη λάμψη του πρόσφατα κομμένου νομίσματος.

Ευχαριστώ για τα παραπάνω σχόλια και εκτιμήσεις, αλλά μάλλον η αξία του είναι μεγαλύτερη.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 02:19:29 μμ »

Και σημαδια εχει και κατεβάσματα σε όλα τα υψηλα σημεια,Δεν είναι ακυκλοφορητο.
Καταγράφηκε
ΙΒΑΝ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 280


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 03:16:51 μμ »

ειναι κυκλοφορημενο...
επομενος τιμη μεταλους σην καποια μικρη υπεραξια για τους συλλεκτες στην καλητερη περιπτωση.....



Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 03:52:49 μμ »


Ευχαριστώ για τα παραπάνω σχόλια και εκτιμήσεις, αλλά μάλλον η αξία του είναι μεγαλύτερη.

Αφού έχεις άποψη , γιατί Ρωτάς το φορουμ?
Αυτο το πράγμα ποτέ δε μπόρεσα να το καταλάβω .Σου γράφουν οι φίλοι που είναι πραγματικοί συλλέκτες και γνωστές και γνωρίζουν όπως και έχουν περάσει τόσα νομίσματα απο τα χέρια τους και αντι να πεις ευχαριστώ τσαμπουνας την άποψη σου.
Συγγνώμη κιόλας αλλά επειδή και εγώ τυγχάνει να εχω μια άποψη εαν ερχόσουν σε εμένα θα σου εδεινα 200 ευρω για να το πάρω και να το πουλήσω 215 ίσως σε κάποιον επενδυτή η συλλέκτη. Μάλλον δεν έχεις δει ακυκλοφόρητο χρυσό νόμισμα για να θεωρείς αυτο εδω.
Καταγράφηκε
iomoi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 04:15:44 μμ »


Ευχαριστώ για τα παραπάνω σχόλια και εκτιμήσεις, αλλά μάλλον η αξία του είναι μεγαλύτερη.

Αφού έχεις άποψη , γιατί Ρωτάς το φορουμ?
Αυτο το πράγμα ποτέ δε μπόρεσα να το καταλάβω .Σου γράφουν οι φίλοι που είναι πραγματικοί συλλέκτες και γνωστές και γνωρίζουν όπως και έχουν περάσει τόσα νομίσματα απο τα χέρια τους και αντι να πεις ευχαριστώ τσαμπουνας την άποψη σου.
Συγγνώμη κιόλας αλλά επειδή και εγώ τυγχάνει να εχω μια άποψη εαν ερχόσουν σε εμένα θα σου εδεινα 200 ευρω για να το πάρω και να το πουλήσω 215 ίσως σε κάποιον επενδυτή η συλλέκτη. Μάλλον δεν έχεις δει ακυκλοφόρητο χρυσό νόμισμα για να θεωρείς αυτο εδω.

Δεν ''τσαμπουνάω'' καμιά άποψη και δεν προσβάλω κανένα. Δεν χρειάζεται να καταλάβεις κάτι παραπάνω και νομίζω οτι είπα ευχαριστώ σε όλους όσους είπαν την γνώμη τους. Και τους διπλο-ευχαριστώ για τον χρόνο τους. Αλλά υπάρχουν και πράγματα που δεν μπορείς να αρνηθείς και να τα προσπεράσεις. Όπως το γεγονός ότι τα ακυκολοφόρητα νομίσματα δεν είναι πάντα τέλεια. Δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχει διαβάθμιση και σε αυτά, αλλιώς όλα θα μπορούσες να τα χαρακτηρίσεις με μια λέξη.
Όπως και να έχει, εγώ έχω ενδιαφέρον για την όλη διαδικασία χαρακτηρισμού καθώς και τον τρόπο που λειτουργεί ο καθένας σε αυτή. Δεν με απασχολεί μόνο να το πουλήσω. Για αυτό αν δεν σε ενδιαφέρει παρα μόνο η παρεξήγηση, δεν χρειάζεται να απασχολείς τον πολύτιμο (σαν ακυκλοφόρητο) χρόνο σου.
Σε ευχαριστώ για την προσφορά σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2017, 04:16:56 μμ από iomoi » Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 04:52:25 μμ »

φιλε iomoi δεν ξερω κατα ποσο ασχολεισαι με τα νομισματα η την συλλογη τους,ουτε τι γνωσεις μπορει να εχεις.
αυτο που βλεπω ομως ειναι πως δεν ξερεις καλα τους ορους 'ακυκλοφορητο' καθως ουτε τις διαβαθμισεις του.
ενα ακυκοφορητο νομισμα πρωτα απο ολα ΕΧΕΙ ΟΛΟ ΤΟΥ ΤΟ ΛΟΥΣΤΡΟ.δευτερον ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΨΗΛΑ ΤΟΥ ΣΗΜΕΙΑ ΑΝΕΠΑΦΑ..στην περιπτωση του δικου σου νομισματος δεν ισχυει κατι τετοιο.δεν διακρινω κανενα σημαδι λουστρου,αντιθετως δειχνει καθαρισμενο (που σημαινει αυτοματως μειωση της αξιας του,συλλεκτικα τουλαχιστον) καθως επισης και τα υψηλα του σημεια να ειναι κατεβασμενα.παρακατω σου παραθετω ενα αλλο 20φραγκο το οποιο ομως ΕΙΝΑΙ ακυκλοφορητο.παρατηρησε το λουστρο που διακρινεται καθως επισης δες (και συγκρινε με το δικο σου) πως δειχνουν καποια σημεια του οπως το 'στεφανι' στα μαλλια,τα φτερα του αγγελου,τα χαρακτηριστικα του προσωπου,η κοιλια,και γενικα ολες του οι λεπτομεριες..δεν εχουν καμια σχεση με τις λεπτομεριες που διακρινονται στο δικο σου.αυτο μας δειχνει πως το δικο σου εχει σημαδια κυκλοφοριας (αυτη η αλλοιωση που υπαρχει στο σχεδιο) αρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ακυκλοφορητο.αυτο οσο αφορα την κατασταση του νομισματος που εχεις.για μενα ειναι οριακο/χαμηλο au (about uncirculated/σχεδον ακυκλοφορητο) και καθαρισμενο.μπορεις με μια αναζητηση εδω μεσα η στο ιντερνετ να δεις τις διαβαθμισεις βαθμων των νομισματων καθως και τα χαρακτηριστικα που πρεπει να εχουν για να υποστηριζουν αυτον τον βαθμο.και μετα κρινε αν το δικο σου ανηκει στις βαθμδες του ακυκλοφορητου.αυτα για την κατασταση του.

σχετικα με την τιμη του τωρα,δεν γνωριζω τι τιμες μπορει να πιανει (οπου η τιμη συνηθως ειναι συνδεδεμενη με την σπανιοτητα και την κατασταση του καθε νομισματος)..αν εχει μια χαμηλη τιμη σαν 'κανονικο' νομισμα,τοτε σαν καθαρισμενο παει μεταλλο και λιγο παραπανω ισως..αυτο ομως αποτελει προσωπικη εκτιμηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2017, 05:01:23 μμ από kostakis88 » Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
iomoi
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 05:14:38 μμ »

Φίλε kostakis88 σε ευχαριστώ για την ανάλυση σου. θα τα συγκρίνω (όχι με την φωτογραφία μου που εξακολουθεί να μην μου αρέσει). Υπάρχει περίπτωση το νομισμα (όσο φαίνεται στις φωτό) να βρίσκεται σε διαβάθμιση MS-60 (Mint State Basal - Strictly uncirculated but that's all; ugly coin with no luster, obvious contact marks, etc.);;
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 24, 2017, 05:16:21 μμ »

νομιζω πως οχι.πιθανοτερο μου κανει για AU-53 σαν υψηλοτερο βαθμο.
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences