Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 09:10:19 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1/4 Rouble εκτίμηση  (Αναγνώστηκε 3814 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 21, 2017, 11:12:51 μμ »

Την εκτίμησή σας παρακαλώ...

Στάλθηκε από το MEIZU_M5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 11:28:35 μμ »

για τιμες δεν γνωριζω φιλε στελιο,αλλα θεωρω οτι ετοιου ειδους κομματια ειναι πολυ ιδιαιτερα και μου αρεσουν!οχι πολλα για συλλογη,απλα μερικα για ποικιλια!θα ηθελα πληροφοριες αν εχεις.βασικα αριθμο dav. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 11:53:07 μμ »

Κώστα δεν έχω αριθμό dav.  Σπάνια τέτοια κομμάτια εμφανίζονται σε δημοπρασίες. Το κομμάτι είναι πολύ καλό αν όμως είναι γνήσιο. Δεν γνωρίζω και πολλά από τέτοιου είδους νομίσματα γι' αυτό θέλω τη βοήθεια κάποιου ειδικού. Εμένα μου φαίνεται για γνήσιο, αλλά δεν αποκλείω να είναι κόπια.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 11:58:34 μμ »

εχεις πιστοποιησει ποιο νομισμα ειναι?αν ναι,θα ηθελα να μας πεις για ποιο νομισμα ειναι ωστε να ψαξω να δω τι μπορω να βρω.επισης θα ηθελα μια πιο καθαρη φωτο της μεριας με τα γραμματα και μια φωτο της περιμετρου..
επισης αν ξερεις και το βαρος του,πιθανον να βοηθουσε..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2017, 11:59:56 μμ από kostakis88 » Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 01:27:47 πμ »

στελιο μου,μετα απο ψαξιμο σε
κραους 1601-1700
κραους 1701-1800
kraous unusual coins
11 καταλογους δημοπρασιων της pannonia
3 της σινκονα
και εναν του κουνκερ με την συλλογη μεσσαιωνικων του de wit,
δυστυχως δεν βρηκα κατι..αν μπορεσεις να δωσεις καλυτερες φωτο και πληροφοριες ισως μπορεσουμε να το ψαξουμε πιο στοχευμενα..

παντως,απο μια φωτο απο το αλιμπαμπα εχει μια κοπια που φαινεται να ειναι σε χαλκο και τα γραμματα καπως ταιριαζουν.βρηκα επισης και μια φωτο απο το coinarchives με καποιο γνησιο (υποθετω) αλλα εκεινο δειχνει χτυπημενο σε κομματι μεταλλου (ενω το δικο σου δειχνει να ειναι χτυπημενο πανω σε πολωνικο-αυστριακο ταληρο)..αυτο που μου κανει εντυπωση ομως,ειναι πως στο κερμα απο το coinarchives τουλαχιστον η δευτερη λεξη ειναι γραμμενη διαφορετικα.δηλαδη εκεινο γραφει ΚΙΗΚΗ... ενω στο δικο σου και σε εκεινο απο το αλιμπαμπα γραφει ΚΗΙΚΗ...αν ηταν αλλιως,θα σου ελεγα οτι προκειται για κοπια αυτο που μας εδειξες.αλλα το οτι ειναι χτυπημενο πανω σε ταληρο εποχης (υποθετω) με μπερδευει και μου δινει υποψιες οτι ισως ειναι και γνησιο.βεβαια εκεινο του coinarchives εχει και πολυ καλυτερη χαραξη...

δυστυχως αλλες πληροφοριες δεν μπορεσα να βρω χωρις κανενα στοιχειο..αυριο θα ανεβασω και τις φωτο απο τα δυο κερματα που βρηκα ωστε να μπορουμε να κανουμε και καποια συγκριση,οπτικα..για αποψε δεν την παλευω να τις κατεβασω-επεξεργαστω-ανεβασω..το πρωι θα τις φτιαξω..

αυτα για την ωρα..αν μπορεις ανεβασε τις πληροφοριες και τις φωτο που ζητησα..μεχρι τοτε,καλη σας νυχτα φιλοι! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 09:51:34 πμ »

Κώστα το βράδυ θα στείλω φωτογραφίες και στοιχεία βάρους. Τα νομίσματα αυτά χτυπήθηκαν πάνω σε τάληρα άλλων ευρωπαϊκών χωρών συνήθως Ολλανδικών ή Σουηδικών. Το πιο κάτω είναι novodel δηλ. αντίγραφο του 19ου αιώνα:
https://www.coinarchives.com/w/lotviewer.php?LotID=2837485&AucID=2800&Lot=263&Val=a43bef56dd1ad82f1ab11cec378e74a3
Ένα άλλο γνήσιο αλλά παραπλήσιο είναι αυτό:
https://www.sixbid.com/browse.html?auction=3222&category=65684&lot=2686245

Εδώ κοίτα το lot 1005 και 1006. Το 1005 έκλεισε στα $8500 ενώ το 1006 που έναι novodel του 19ου αιώνα με τιμή εκκίνησης $400 έμεινε απούλητο.
http://www.russian-medals.net/pics/NYSale15.pdf

Εδώ μπορείς να βρείς παρόμοια. Τα περισσότερα είναι novodels των αρχών του 19ου αιώνα. Δεν ξέρω να θα υπάρχει παρόμοιο γιατί νομίζω πως κάθε ένα χτυπιόταν με το σφυρί. Είναι κάτι σαν τα Ισπανικά cob reales. Είναι επίσης δύσκολο να καθοριστεί αν είναι γνήσιο ή novodel. Μου μοιάζει πάντως για novodel... Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα



Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 02:27:05 μμ »

στελιο,αυτο που εβαλες ηταν απο το coinarchives που ελεγα εχθες..και κοιτα τωρα τα στοιχεια που εχουν μαζευτει μεχρι στιγμης..
εχουμε φωτο απο 2 γνησια,δυο novodels,ενα πλαστο κινεζικο και το δικο σου..και παραθετω παρακατω τις φωτο τους..

τα δυο γνησια (τα 1-2) και τα δυο novodels (official restrike) (τα 3-4)..

Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 02:50:11 μμ »

οπως εχω σημειωσει στις φωτο (μιας και ολα αποτελουν επισημη κοπη προς χρηση)
ολα γραφουν στην δευτερη λεξη ΚΙΗΚΗS...
οπως βλεπουμε παρακατω στην κοπια απο αλιμπαμπα (σε χαλκο), αλλα και στο δικο σου,
αυτη η λεξη γραφεται KHIKHS....

αυτο για μενα οπως ειπα και εχθες με βαζει σε υποψιες για πλαστο.ΑΛΛΑ,το οτι το δικο σου ειναι
χτυπημενο πανω σε ταληρο,δινει καποιες πιθανοτητες για γνησιο.

αυτο που σκεφτομαι επισης ειναι πως, απο οτι καταλαβαινω τα 1/4 ηταν χρημα αναγκης για χρηση τον 17ο-αρχες/μεσα 18ου αιωνα.το δικο σου ομως ειναι χτυπημενο σε ταληρο μεσα/τελη 18ου-αρχες 19ου,(και μαλλον σε αυστριακο-γερμανικο ταληρο συμφωνα με το BV[RGVNDIA] που διακρινω στο δικο σου)..αρα τι παιζει?θα μπορουσε να ειναι πλαστο και χτυπημενο σε ενα σχετικα πιο προσφατο νομισμα?και να μην ειναι novodel?

δυσκολη η εκτιμηση του..θα ηθελα να ακουσω και αλλες αποψεις..επισης,θα το ξαναψαξουμε καλυτερα μετα τα στοιχεια που θα μας παραθεσεις..

επισης,η 'ιστορια' του νομισματος μεχρι να φταει στα χερια σου ισως μας δωσει καποια στοιχεια..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 11:31:13 μμ »

Φωτογραφίες...

Στάλθηκε από το MEIZU_M5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 11:40:18 μμ »

Κώστα, ελπίζω αυτές οι φωτογραφίες να βοηθήσουν. Το βάρος του είναι γύρω στα 6 γραμμάρια. Νομίζω πως το μόνο σίγουρο είναι πως είναι χτυπημένο πάνω σε τάληρο. Ίσως να έχεις δίκιο για το ΒV(RGVNDIA). Το νόμισμα αυτό μου το έστειλε πολύ καλός φίλος από τη Ρωσία να το δω και να το εκτιμήσω. Πάντως δε βγάζω άκρη. Χρειάζεται να βρούμε ένα πανομοιότυπο για να έχουμε ασφαλή συμπεράσματα.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 23, 2017, 12:08:48 πμ »

γυρω στα 6γραμ, δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ευσταθει.καποια που ειχα δει νομιζω ηταν στα 7-7,2.δεν θυμαμαι αυτα της δημοπρασιας που εβαλες εσυ τι βαρος ειχαν.ταληρο στα 24-25γραμ? πρεπει να καθισω να το ψαξω περισσοτερο.αποψε δεν προλαβαινω και αυριο θα λειπω εκτος,οποτε οτι κανω θα ειναι απο παρασκευη και μετα.

σχετικα με το 'πανομοιοτυπο' που λες,δεν νομιζω οτι θα βρουμε..ειδικα αν ηταν οντως κερματα αναγκης,αρα κοβονταν και βιαστικα,συν τις συνθηκες τις εποχης,συν οτι δεν βρισκονται ευκολα,δυσκολο εγχειρημα..θα κανω οτι μπορω παντως..μια γνωμη απο καποιον οικο δημοπρασιων δεν θα βοηθουσε περισσοτερο?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 23, 2017, 12:21:51 πμ »

Η γνώμη από οίκο δημοπρασιών σίγουρα θα βοηθούσε, αλλά τι να κάνω? Να τους το στείλω ρωτώντας τους τη γνώμη τους? Δεν ξέρω αν την λένε γιατί τότε όλοι θα έκαναν το ίδιο.
Δες αυτή την ιστοσελίδα. Ίσως το τάληρο που χτυπήθηκε να είναι αυτό το Μαξιμιλιανού του 1618. Ταιριάζουν τα γράμματα ΒVR ενώ ακριβώς από κάτω τους υπάρχει γραμμή η οποία δεν φαίνεται καλά στη φωτογραφία, την βλέπω όμως εγώ στο νόμισμα. Θα στείλω καλύτερη φωτογραφία.


http://www.reviewdetector.net/index.php/topic/5849-efimki-i-poluefimki-s-priznakom-1655-goda/
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 23, 2017, 12:23:10 πμ »

Εδώ φαίνεται καλύτερα.

Στάλθηκε από το MEIZU_M5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 23, 2017, 12:35:32 πμ »

Η γνώμη από οίκο δημοπρασιών σίγουρα θα βοηθούσε, αλλά τι να κάνω? Να τους το στείλω ρωτώντας τους τη γνώμη τους? Δεν ξέρω αν την λένε γιατί τότε όλοι θα έκαναν το ίδιο.

σε αυτο νομιζω μπορουν να βοηθησουν αλλα μελη του στεκιου που εχουν εμπειρια με οικους δημοπρασιων.εγω καμια..

Ίσως το τάληρο που χτυπήθηκε να είναι αυτό το Μαξιμιλιανού του 1618. Ταιριάζουν τα γράμματα ΒVR ενώ ακριβώς από κάτω τους υπάρχει γραμμή η οποία δεν φαίνεται καλά στη φωτογραφία, την βλέπω όμως εγώ στο νόμισμα.

δυσκολα νομιζω θα μπορουσε να ειναι αυτο (χωρις να το αποκλειω φυσικα).του μαξιμιλιανου δεν εχει 'περλες' στην περιμετρο οπως το δικο σου,αλλα εχει εκεινες τις γραμμουλες.επισης τα γραμματα σε εκεινο δεν ειναι τοσο 'τυποποιημενα' οσο στο δικο σου,γνωρισμα των μεταγενεστερων ταληρων..ετσι νομιζω..

μπορεις να βρεις το dav του μαξιμιλιανου?μια συγκριση βαρους-παχους θα μας εδειχνε αν προκειται για τετοιο κερμα.αν και το βλεπω αρκετα παχυ το δικο σου..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1205


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 23, 2017, 11:27:55 μμ »

Το πάχος του κυμαίνεται από 1.68mm έως 1.75mm. Στο dav του Μαξιμιλιανού δεν υπάρχει το πάχος του. Πάντως κι εγώ κλίνω προς την κόπια ή το novodel.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences