Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 04:34:31 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 75 χρονια τραπεζας ελλαδος 2013 χρυσο 200 ευρω  (Αναγνώστηκε 10234 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 07:41:31 μμ »

Διαύγεια
30/4/2012
Αριθμός: ΑΔΑ: Β464Η-5Τ8

ΘΕΜΑ: Απόφαση Διάθεσης 600 χρυσών νομισμάτων κοπής 2003, ως υπόλοιπο της έκδοσης για
τον εορτασμό των 75 χρόνων λειτουργίας της Τράπεζας Ελλάδος
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2017, 07:42:00 μμ από teutates » Καταγράφηκε

xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 07:51:57 μμ »

Από το αρχείο μου:
ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ  2012

Διάθεση 600 χρυσών συλλεκτικών νομισμάτων  του 2003 ως υπόλοιπο έκδοσης για τον εορτασμό των 75 χρόνων από την ίδρυση της Τράπεζας της Ελλάδος, ονομαστικής αξίας 200€.  Τιμή διάθεσης του χρυσού νομίσματος ορίζεται στα 2.100€!!!
Η διάθεση των χρυσών νομισμάτων θα γίνει με τη διαδικασία της προεγγραφής και προείσπραξης ολόκληρης της αξίας, συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ.
Περίοδος προεγγραφών ορίζεται το χρονικό διάστημα από 21/5/2012 έως και 1/6/2012 και θα τηρηθεί αυστηρά η σειρά πραγματοποίησης πανελλαδικά των σχετικών προεγγραφών.
Κάθε συλλέκτης επιτρέπεται να προεγγραφεί για ένα (1) μόνο τεμάχιο για το χρυσό νόμισμα. Μετά την παρέλευση 20 ημερών από την ημερομηνία λήξης των προεγγραφών, τυχόν αδιάθετο υπόλοιπο θα πωλείται απευθείας χωρίς ποσοτικό περιορισμό.
Η παράδοση των νομισμάτων στους δικαιούχους θα γίνει από τις 22 Ιουνίου 2012 στις κατά τόπους Υπηρεσιακές Μονάδες που έχουν κάνει την προεγγραφή.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 08:49:07 μμ »

παιδιά συγνώμη. Εγώ έκανα το λάθος. Του 2003 ήθελα να πώ.  Ντροπή Ντροπή Ντροπή Ντροπή

Επειδή πριν ένα χρόνο έπαθα βλάβη στον σκληρό μου,
κάποιος να μου στείλει την ανακοίνωση της τράπεζας.
Να την αποθηκεύσω ξανα βρε παιδιά. Μιχάλη. Μπάμπη στείλτε.......
Και αν υπάρχει και αυτή που λέει για την απόσυρση των πριν του 2012 νομισμάτων κλπ... 
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 09:00:11 μμ »

παιδιά συγνώμη. Εγώ έκανα το λάθος. Του 2003 ήθελα να πώ.  Ντροπή Ντροπή Ντροπή Ντροπή

Επειδή πριν ένα χρόνο έπαθα βλάβη στον σκληρό μου,
κάποιος να μου στείλει την ανακοίνωση της τράπεζας.
Να την αποθηκεύσω ξανα βρε παιδιά. Μιχάλη. Μπάμπη στείλτε.......
Και αν υπάρχει και αυτή που λέει για την απόσυρση των πριν του 2012 νομισμάτων κλπ... 
Αγαπητέ μου αν και φίλος σου είμαι υποχρεωμένος να αποκαταστήσω την αλήθεια.Ο σκληρός σου έχει καταστραφεί εδώ και πολλά χρόνια και το κακό είναι ότι δεν παίρνεις και τα χαπάκια σου. Τελευταίο ρεκτιφιέ που σου κάναμε αλλάξαμε φλάτζες αλλά φαίνεται έχουν αρχίσει πάλι και χάνουν λάδια.
Παρ όλα αυτά εξακολουθούμε να σε αγαπάμε και θα κάνουμε ότι περνάει απο το χέρι μας να σε βοηθήσουμε.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 10:31:28 μμ »

Το περίμενα ρε γεγιέ, το περίμενα.........και άργησες!!! Γλώσσα  Μεγάλο χαμόγελο
Στείλε την ανακοίνωση.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 11:06:08 μμ »

παιδιά συγνώμη. Εγώ έκανα το λάθος. Του 2003 ήθελα να πώ.  Ντροπή Ντροπή Ντροπή Ντροπή

Επειδή πριν ένα χρόνο έπαθα βλάβη στον σκληρό μου,
κάποιος να μου στείλει την ανακοίνωση της τράπεζας.
Να την αποθηκεύσω ξανα βρε παιδιά. Μιχάλη. Μπάμπη στείλτε.......
Και αν υπάρχει και αυτή που λέει για την απόσυρση των πριν του 2012 νομισμάτων κλπ... 

Η ανακοίνωση της ΤτΕ είναι Μιχάλη αυτή που έβαλα...
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 12:21:55 μμ »

Δεν ήξερα ότι έγινε επίσημη διάθεση ΜΟΝΟ για 600τμχ.

Αυτό που υποθέτω πλέον είναι ότι τα 400τμχ δόθηκαν ή θα δωθούν σε επίσημους όπως αρχικά είχαν σκοπό.

Από τα 400τμχ, επειδή θα δωθούν σε επίσημους, πολύ δύσκολα θα το πουλήσουν ή θα το δώσουν. Τώρα, πόσα από τα 600 θα πάνε σε συλλέκτες που έχουν την δυνατότητα αγοράς, δύσκολο να πει κανείς. Ότι είναι σπάνιο, δεν χωρά αμφιβολία.

Να θυμίσω ότι το ΟΧΙ έχει ακόμη τιμή, επειδή τα 500 πήγαν σε στρατιωτικούς και δύσκολα θα βγουν στους συλλέκτες...
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 02:14:58 μμ »

Η ανακοίνωση είχε βγει πριν πολλά χρόνια. Τώρα πλέον έχει αποσυρθεί το νόμισμα.
Γιάυτο και είπα ότι απο ανεπίσημη πηγή έμαθα ότι πουλήθηκαν καμιά 50αρια κομμάτια.
Το 2012 είχε βγει η ανακοίνωση πώλησης και κράτησε αν θυμάμαι καλά για ένα περίπου χρόνο.
Όσα δεν πουλήθηκαν απόσύρθηκαν με την επόμενη διαταγή που όλοι ξέρουμε,μαζί με άλλα ασημένια και χρυσά.
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 03:21:26 μμ »

Η ανακοίνωση είχε βγει πριν πολλά χρόνια. Τώρα πλέον έχει αποσυρθεί το νόμισμα.
Γιάυτο και είπα ότι απο ανεπίσημη πηγή έμαθα ότι πουλήθηκαν καμιά 50αρια κομμάτια.
Το 2012 είχε βγει η ανακοίνωση πώλησης και κράτησε αν θυμάμαι καλά για ένα περίπου χρόνο.
Όσα δεν πουλήθηκαν απόσύρθηκαν με την επόμενη διαταγή που όλοι ξέρουμε,μαζί με άλλα ασημένια και χρυσά.

Εάν είναι έτσι, έχει δημιουργηθεί ένα αντίστοιχο 50άρικο / 100άρικο 1876
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 03:39:10 μμ »

το νόμισμα ήταν πολύ ακριβό για τα δεδομένα του 2012. Αρχή την μεγάλης κρίσης ποιός θα έδινε
2100 ευρώ να το πάρει???
Άντε να πω ότι πουλήθηκαν παραπάνω. Άντε να το δεχτώ. Πόσα παραπάνω?Απορία
Εδώ το αντίστοιχο ασημένιο και λίγοι το έχουν. Εγώ πήγα και το πήρα,το ασημένιο(90 ευρώ τότε)
Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ελάχιστα τα χρυσά που πουλήθηκαν. Και όταν βγούμε απο τη κρίση και
οι συλλέκτες αρχίσουν να το αναζητούν, θα έχει πολλά χρήματα. Όλοι θυμόμαστε τα 18000 ευρώ που
ήθελε κάποιος να το πάρει το 2005-6
Η αλήθεια είναι ότι το έχω δει απο κοντά. Μου τρέξαν τα σάλια. Μεγάλο χαμόγελο Νομισματάρα proof deep cameo
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 04:11:42 μμ »

το νόμισμα ήταν πολύ ακριβό για τα δεδομένα του 2012. Αρχή την μεγάλης κρίσης ποιός θα έδινε
2100 ευρώ να το πάρει???
Άντε να πω ότι πουλήθηκαν παραπάνω. Άντε να το δεχτώ. Πόσα παραπάνω?Απορία
Εδώ το αντίστοιχο ασημένιο και λίγοι το έχουν. Εγώ πήγα και το πήρα,το ασημένιο(90 ευρώ τότε)
Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ελάχιστα τα χρυσά που πουλήθηκαν. Και όταν βγούμε απο τη κρίση και
οι συλλέκτες αρχίσουν να το αναζητούν, θα έχει πολλά χρήματα. Όλοι θυμόμαστε τα 18000 ευρώ που
ήθελε κάποιος να το πάρει το 2005-6
Η αλήθεια είναι ότι το έχω δει απο κοντά. Μου τρέξαν τα σάλια. Μεγάλο χαμόγελο Νομισματάρα proof deep cameo


Ήμουν ένας από τους 2 ιδιώτες που το είχαν από την αρχή. Μου είχαν προσφέρει €12Κ. Εάν είναι αλήθεια αυτά που γράφτηκαν εδώ για το πόσα πουλήθηκαν, η τιμή θα πάει πολύ επάνω...
Καταγράφηκε
GASS
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 04:23:58 μμ »

Να πω μια ιστορία. Οταν άρχισε  να το πουλά  η Τράπεζα, βάζω 2100 στην τσέπη  και παω να το παραγγείλω. Με το πού  με βλέπουν  οι υπάλληλοι  άρχισαν  να γελούν. Θα δώσεις  2100 για 16gr;, μαζεύω  τα χρήματα  και φεύγω. Πηγαίνω  και περνω 7 λιρες ,εκείνη  την εποχη ο χρυσός  είχε  πάει  στον ουρανό. Αν αυτη την εποχη που ο χρυσός  ειναι στα κάτω  του ,τωρα θα αγόραζα  8 λιρες και θα επερνα και ρεστα   αλλα  πάντα  θα μου λείπει  απο την συλλογή  μου .
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 22, 2017, 04:40:14 μμ »

Έχεις απόλυτο δίκαιο άλλα η σκέψη σου είναι καθαρά υπολογιστική και δεν σε αδικώ βέβαια για αυτό.
ΟΜΩΣ υπάρχει ο συλλεκτισμός και κατ΄ επέκταση το συλλεκτικό μεράκι - σαράκι όπως θέλεις πες το,στο οποίο όλοι το ξέρουμε λίγο πολύ δεν χωράνε υπολογισμοί.
Πόσες φορές έχουμε πληρώσει παραπάνω χρήματα για κάτι που γουστάραμε πολύ?
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 29, 2017, 03:36:54 μμ »

Αγορά 2100, αριθμός πιστοποιητικού 746
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 29, 2017, 03:39:57 μμ »

να και δεύτερο, πάνω απο το 600.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences