Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:04:20 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πως εξαφανιστικαν 5ευρα & 10ευρα;;  (Αναγνώστηκε 3165 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 30, 2018, 09:50:55 μμ »

Μου εκανε εντυπωση αυτο το αρθρο .
Πως γινετε μια ολοκληρη περιοχη να μην εχει τα μικρα χαρτονομισματα;;
Ολα αυτα που ειχαν διοχετευθει απο τις τραπεζες τι εγιναν;;

https://www.lesvosnews.gr/30452/exafanistikan-ta-pentaevra-ke-dekaevra-apo-to-sigri-provlima-stis-synallages-tous-antimetopizoun-i-epangelmaties/
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 30, 2018, 10:51:09 μμ »

Δυστυχως και δεν αντιλαμβανομαι τον λογο ειναι χαρτονομισματα που ειναι σε ελειψη. Απαντες καταφτανουν για αγορα με 20αρικα και 50 αρικα. Παλαιοτερα ξεπαστρεψαν τα 500αρικα.
Γενικα τα χρηστικα λογω Atm 2 χαρτονομισματα ειναι σε πληθωρα. Το προβλημα λυνεται αγοραζοντας δεσμιδες απο ττε η καποια τραπεζα. Απλα πολλοι μικροεμποροι και μικροεπαγγελματιες δικαιως δεν μπορουν να αγορασουν 1500 ευρω δυο δεσμιδες και να παραμερισουν το εμπορευμα τους.
Καταγράφηκε
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 31, 2018, 12:25:42 πμ »

Καλά, τα 500άρικα θα έπρεπε ήδη να έχουν υπεραξία έστω και κυκλοφορημένα.
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 31, 2018, 11:49:18 πμ »

Παιδια ; Δεν γνωριζω που ειναι αυτοι οι περιοχη (Σίγρι) αλλα :
Για να διαμαρτυρωνται εμποροι σιγουρα ειναι μεγαλη περιοχη , σιγουρα εχει τραπεζες .
Οι τραπεζες αλλα και ελτα οπου κανουν μοιρασια χρηματος (το ξερω απο εδω που μενω) στελνουν απο τα κεντρικα δεσμιδες απο ολα τα νουμερα , ταληρα , δεκαρικα , εικοσαρικα , πενηνταρικα και κατοσταρικα.
Δλδ ολες αυτες οι δεσμιδες των 5 και των 10 που ανοιγουν και μοιραζουν τα χρηματοπιστωτικα ιδρυματα εξαφανιζνται δια μαγειας;;
ή μηπως οι ανθρωποι φοβουνται καποιο νεο μπλακ αουτ και οτι βρουνε το μαζευουν στην ακρη και το φυλασουν;;
Διοτι κακα τα ψεματα απο τοτε που εγινε το μπλακ αουτ με τις τραπεζες στην Κυπρο και πηγαιναν οι ανθρωποι με 50ευρω στο σουπερ μαρκετ πχ και τους ελεγε : <<Λυπαμε δεν εχω να σας γυρισω ρεστα ψωνιστε το ολο>> και εγω τοτε εβαλα μια δεσμιδα ταληρα και 10 ευρα στην ακρη .
Μηπως κατι παρομοιο συμβαινει τωρα ;; Αλλα γιατι να συμβαινει σε αυτο το μερος μονο;; Σίγρι.
Δεν εχει λογικη ουτε αυτη η σκεψη μου.
Κατι αλλο ;; Παει καποιου το μυαλο καπου;; Απορια τοχω απο χτες που το διαβασα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 04, 2018, 12:37:03 μμ »

ο κυριος γιωργος ειπε αυτο=Διοτι κακα τα ψεματα απο τοτε που εγινε το μπλακ αουτ με τις τραπεζες στην Κυπρο και πηγαιναν οι ανθρωποι με 50ευρω στο σουπερ μαρκετ πχ και τους ελεγε : <<Λυπαμε δεν εχω να σας γυρισω ρεστα ψωνιστε το ολο>> και εγω τοτε εβαλα μια δεσμιδα ταληρα και 10 ευρα στην ακρη .

προφανως αυτο συμβαινει..γενικα υπαρχει ελλειψη μικρων χαρτονομισματων κ πολλοι βαζουν στην ακρη κ 5 ευρα κ 10 ευρα διοτι σε μια αναγκη ειναι ευχρηστα..οπως επισης οταν κανουμε ροαντ τριπ στα βαλκανια που πολλοι μας εχουμε 5 ευρα για να λαδωνουμε τους ατιμους αστυνομικους στα συνορα κ να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο..αν ειχαμε 50αρικο που να βρει ρεστα ο επιορκος?η απλα θα στο ετρωγε ολο
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 05, 2018, 11:02:54 μμ »

Παντού, ακόμα και στην Αθήνα, όλοι ζητάνε 5Ευρα και 10Ευρα.
Δείτε τι γίνεται στα σουπερ και τα ψιλικατζίδικα αν πληρώσετε με μετρητά!
Πολλές φορές ακομα και για εναν καφέ προτιμάνε κάρτα για να μην τους φύγουν τα ψιλα!!!

- Πιθανόν κάποιοι τα στοκάρουν γιατι φεύγουν εύκολα, χωρίς να κινούν υποψίες.
- Μήπως "τεχνητά" μειώνετε η κυκλοφορία τους ωστε να αυξηθεί η χρήση της κάρτα και να βγουν απο τα στρώματα τα πακεταρισμένα 20ευρα;
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences