Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 03:34:49 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απ: 50 δρχ 1939 βυσσινί-Α  (Αναγνώστηκε 8950 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 07:06:27 μμ »

Είπα να μην ασχοληθώ, αλλά (αν), έχει αρχίσει και με εμπλέκει η υπόθεση (εκτός και αν κάνω λάθος), και επειδή, γαργάρα δεν κάνω τίποτα, να σας πω δυο λόγια........   Σιγά την μεγάλη σπανιότητα Γλώσσα Γλώσσα, το ότι δεν ασχολήθηκε κανείς απο τους παλιούς το επιβεβαιώνει αυτό(όπως πολύ σωστά λέτε). Απο εκεί και πέρα γιατί αυτή η ένταση, δεν το καταλαβαίνω...Πάντως ,άν όλα αυτά αφορούν και εμένα Απορία, τότε, δεν ήξερα ότι είμαι υποχρεωμένος να δίνω εξηγήσεις σε ότι αναζητώ, να με συγχωρείτε, δεν θα το ξανά κάνω, αν είναι ετσι. Δεν είπε κανένας ότι είναι κάποιο τρομερό μυστικό (για το βυσσινί), ούτε ότι είναι καμία σπανιότητα.  Μου έλειπε από την συλλογή μου και το αναζήτησα. . Για τον xmac τώρα, είπε ότι εχει κάποιες πληροφορίες για το 100αρικο 1978, που θα τις παρουσιάσει στον κατάλογο του, κάντε λίγο υπομονή, να τις μάθετε από εκεί, που είναι το πρόβλημα???. Το ίδιο (από ότι διάβασα το εχει αναφέρει και κάποιος άλλος), έγινε και εκεί η ίδια φασαρία?, δεν το εχω διαβάσει το θέμα.. Μιμης.

Υγ.  Δεν θέλω να μου πείτε τις ποικιλίες του 100αρικου, θα τις βρω μόνος μου, αν υπάρχουν Άνεση.....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2017, 07:17:15 μμ από exmim » Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 07:48:08 μμ »

Είπα να μην ασχοληθώ, αλλά (αν), έχει αρχίσει και με εμπλέκει η υπόθεση (εκτός και αν κάνω λάθος), και επειδή, γαργάρα δεν κάνω τίποτα, να σας πω δυο λόγια........   Σιγά την μεγάλη σπανιότητα Γλώσσα Γλώσσα, το ότι δεν ασχολήθηκε κανείς απο τους παλιούς το επιβεβαιώνει αυτό(όπως πολύ σωστά λέτε). Απο εκεί και πέρα γιατί αυτή η ένταση, δεν το καταλαβαίνω...Πάντως ,άν όλα αυτά αφορούν και εμένα Απορία, τότε, δεν ήξερα ότι είμαι υποχρεωμένος να δίνω εξηγήσεις σε ότι αναζητώ, να με συγχωρείτε, δεν θα το ξανά κάνω, αν είναι ετσι. Δεν είπε κανένας ότι είναι κάποιο τρομερό μυστικό (για το βυσσινί), ούτε ότι είναι καμία σπανιότητα.  Μου έλειπε από την συλλογή μου και το αναζήτησα. . Για τον xmac τώρα, είπε ότι εχει κάποιες πληροφορίες για το 100αρικο 1978, που θα τις παρουσιάσει στον κατάλογο του, κάντε λίγο υπομονή, να τις μάθετε από εκεί, που είναι το πρόβλημα???. Το ίδιο (από ότι διάβασα το εχει αναφέρει και κάποιος άλλος), έγινε και εκεί η ίδια φασαρία?, δεν το εχω διαβάσει το θέμα.. Μιμης.

Υγ.  Δεν θέλω να μου πείτε τις ποικιλίες του 100αρικου, θα τις βρω μόνος μου, αν υπάρχουν Άνεση.....
Δεν φταις εσύ σε τίποτε και κανένας δεν σε εμπλέκει. Αλίμονο. Χάλασε η ζήτησή σου, να σε ζητούμε και τα ρέστα. Απλά, εγώ προσωπικά, σου ζητώ συγγνώμη που δεν πρόλαβα την έκταση που πήρε.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 09:18:37 μμ »

Καλησπέρα παιδιά, βαριέμαι να καθίσω να γράψω καμμιά σελίδα για απαντήσεις... Έχω καλύτερα πράγματα να κάνω.Απλά θα ξαναπώ για άλλη μια φορά ότι δεν είναι τίποτα σπανιότητες ή κάτι το εξεζητημένο και επίσης ότι αν κάποιος έχει παρακολουθήσει κατά καιρούς ότι συζητούσαμε εδώ μέσα θα γνώριζε ήδη για τι μιλάω.Οπότε δεν χρειάζεται να ξαναπώ τίποτα, μόνο και μόνο για μερικούς... Και επί τη ευκαιρία τώρα θα καθίσω να τις δω μετά από πολύ καιρό για να τις ξαναθυμηθώ και να δω αν έχω μερικά + για να στείλω δωράκι σε μερικά φιλαράκια...  Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 09:21:02 μμ »

Εκείνο που μου αρέσει πάντως είναι ότι το θέμα ξεπέρασε τις 50 απαντήσεις...  Έκπληξη
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 09:24:15 μμ »

Μπάμπη, δεν ξέρω αν το πρόσεξες. Είναι μία ζήτηση του Μίμη και του την χαλάσαμε. Σε παρακαλώ πολύ και σένα και όλους μας να την αφήσουμε καθαρή. Σε λίγο θα ξεχωρίσουν τα περιττά.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 10:45:23 μμ »


Δεν φταις εσύ σε τίποτε και κανένας δεν σε εμπλέκει. Αλίμονο. Χάλασε η ζήτησή σου, να σε ζητούμε και τα ρέστα. Απλά, εγώ προσωπικά, σου ζητώ συγγνώμη που δεν πρόλαβα την έκταση που πήρε.

Αλίμονο Θανάση, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, δουλεύω νύχτα αυτήν την εβδομάδα, και την μέρα κοιμόμουν, φοβήθηκα οτι κάτι γράφτηκε και το έχασα. Πάντως δεν αξίζει να χαλάμε τις καρδιές μας , ο Μπάμπης κάπου είπε μια αλήθεια(για την Ζωή), αλλά οι περισσότεροι απο εμάς, δεν την καταλαβαίνουμε  , παρά μόνο, όταν είναι πολύ αργά.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 11:08:56 μμ »

Ειδικά εσάς κύριε "kostakis88"..

και γιατι εμενα ειδικα?σε τι θεωρειτε οτι υπερτερω απο τους υπολοιπους συντονιστες?

υγ.γιωργο,το ολο θεμα δεν εγινε για το βυσσινι στο 50αρικο αλλα για τις ποικιλιες στα 100αρικα 1978..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 11:50:42 μμ »

Ειδικά εσάς κύριε "kostakis88"..

και γιατι εμενα ειδικα?σε τι θεωρειτε οτι υπερτερω απο τους υπολοιπους συντονιστες?

υγ.γιωργο,το ολο θεμα δεν εγινε για το βυσσινι στο 50αρικο αλλα για τις ποικιλιες στα 100αρικα 1978..

Δεν το διαβασα το θεμα. Ετσι και αλλιως και απο αυτα ενα εχω στην συλλογη μου!!

Δεν χρειαζωμε δευτερο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 16, 2017, 06:23:42 μμ »

Παραθέτω κάποιες απαραίτητες διευκρινήσεις για να μην αιωρούνται παρανοήσεις που καταλήγουν σε παρεξηγήσεις:

1. Αγαπητέ "exmim" δεν έχω αναφερθεί πουθενά στο πρόσωπό σας. Το θέμα που καυτηρίασα αφορά την μυστικοπαθή συμπεριφορά του "xmac". Δεν εμπλέκεστε ούτε θίγεστε εσείς κάπου..

2. Η δικαιολογημένη ένστασή μου δεν σχετίζεται με το 50δραχμο του 1939 του συγκεκριμένου topic. Αφορά τις.. φασματικές ποικιλίες του 100ρικου του 1978 που σημειωτέον, εμφανίστηκαν αιφνιδίως στο θέμα από τον συντονιστή "kostakis88", με το παρακάτω ερώτημά του:
"..στο 100αρικο 1978 υπαρχουν πολλες ποικιλιες.ειχα ρωτησει τι εννοει,αλλα ματαια.απαντηση δεν πηρα..ξερει κανεις σε τι αναφεροταν?.."

3. Κύριε συντονιστή "kostakis88" επειδή αναρωτιέστε ("..και γιατι εμενα ειδικα?σε τι θεωρειτε οτι υπερτερω απο τους υπολοιπους συντονιστες?..") σας απαντώ λέγοντάς σας καταρχάς πως κάλεσα εσάς προσωπικά, όχι γιατί υπερτερείτε έναντι των υπολοίπων συντονιστών, αλλά τουναντίον, επειδή μειονεκτείτε έναντι αυτών, με την στάση σας  στο συγκεκριμένο θέμα. Και εξηγούμαι με την παράθεση/υπενθύμιση του διαλόγου σας με τον "xmac":

"xmac":
"..αν είσαι καλό παιδί θα δώσω και σε σένα από ότι έχει μείνει -μερικά κομμάτια- από τις δεσμίδες που έχω ακόμα.."

"kostakis88":
"..ξερεις και εσυ??και δεν μιλας??περιμενω οπωσδηποτε λεπτομεριες.ειτε σε πμ ειτε σε νεο θεμα που θα ανοιξεις!!.."

"xmac":
"..Γιατί ξέρει κανένας άλλος;Λεπτομέρειες μην βιάζεσαι να τις μάθεις όλες μαζί... κάμποσους "ξύπνιους" κάναμε με όσα έγραψα και εγώ και άλλοι βέβαια κατά καιρούς, φτάνει δεν θέλω και άλλους.Θα στα πω προσωπικά μην βιάζεσαι.."

Και καταλήγω:

Δεν είναι πρέπον και σίγουρα δεν αρμόζει σε έναν συντονιστή του παρόντος forum, να αδιαφορεί και σιωπηρώς να επικροτεί την αποσιώπηση πληροφοριών και επιπροσθέτως να δέχεται έως και να επιζητεί δημοσίως την όποια επιλεκτική κατ' ιδίαν ενημέρωση μέσω προσωπικών μηνυμάτων.


Υπάρχουν απλοί δεοντολογικοί κανόνες τους οποίους είθισται ως συντονιστής να γνωρίζετε και κυρίως να τους εφαρμόζετε αγαπητέ  "kostakis88"..




Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 16, 2017, 06:41:25 μμ »

Παραθέτω κάποιες απαραίτητες διευκρινήσεις για να μην αιωρούνται παρανοήσεις που καταλήγουν σε παρεξηγήσεις:

1. Αγαπητέ "exmim" δεν έχω αναφερθεί πουθενά στο πρόσωπό σας. Το θέμα που καυτηρίασα αφορά την μυστικοπαθή συμπεριφορά του "xmac". Δεν εμπλέκεστε ούτε θίγεστε εσείς κάπου..


Σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση. Συνέδεσα την μομφή για "γαργάρα", με την αδιαφορία μου, για οποιοδήποτε άλλο σχόλιο, πέραν του θέματος μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2017, 06:45:08 μμ από athas » Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 16, 2017, 11:20:29 μμ »

Η μομφή μου για "γαργάρες" και "κλειστά παρεάκια" δεν απευθύνθηκε αορίστως. Είχε συγκεκριμένους αποδέκτες, τους οποίους άλλωστε και ονόμασα..
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 11:13:06 πμ »

ενδιαφερον το σκεπτικο σου αλλα νομιζω οτι ειναι λιγο υπερβολικο..το κανεις να φανταζει σαν μια τεραστια πλεκτανη για καποια τρομερη σπανιοτητα!!

το xmac τον γνωριζω προσωπικα και εχουμε μια οικειοτητα παραπανω..θα μπορουσα να τα εστελνα ολα σε πμ και οχι δημοσια..τοτε θα μπορουσες να στηριξεις τα λεγομενα σου περι κλικων και κλειστων παρεων..

επισης,δεν μπορεις να με κατηγορεις για αδιαφορια και επικροτηση αποσιωποιησης πληροφοριων..εκανα μια ερωτηση σε ολο το στεκι.απο ολο το στεκι,μονο ο xmac ειπε οτι γνωριζει (αν και σε παλιοτερη αναφορα/ερωτηση μου για το ιδιο θεμα προς τον sac δεν πηρα καμια απαντηση,δεν σε ειδα να παιρνεις θεση τοτε και να τον κατηγορεις για τα ιδια..μηπως γιατι ειναι αλλο κλειστο παρεακι εκεινο??αναρωτιεμαι  Αναποφασιστικότητα ...)

απο την στιγμη που εκανα την ερωτηση μου και ο xmac ειπε οτι γνωριζει (αλλα δεν θα ελεγε δημοσια),στην επομενη απαντηση μου του λεω να με ενημερωσει ειτε σε πμ (σεβομενος την επιλογη του να μην θελει να μιλησει δημοσια) ειτε σε νεο θεμα που θα ανοιξει ο ιδιος για να τα παρουσιασει (προσπαθοντας να τον ''πεισω'' να μιλησει δημοσια)..

οπως και σε αρκετες αλλες περιπτωσεις,δεν εχω προσπαθησει να πιεσω κανεναν να μιλησει δημοσια για κατι απο την στιγμη που δεν θελει..και ειναι αρκετοι αυτοι που κατα καιρους εχουν αναφερει οτι γνωριζουν πραγματα αλλα δεν μιλανε..ουτε εκει σε ειδα να παιρνεις θεση και να κατακρινεις αυτες τις επιλογες..μηπως να αρχιζω να πιστευω οτι εχεις καποιου ειδους κομπλεξ απεναντι σε συγκεκριμενα μελη?

δεν εχω να προσθεσω κατι στην συζητηση αυτη μαζι σου,ουτε να απολογηθω για κατι..ουτως η αλλως εσυ εχεις σχηματισει την οποια αποψη σου για καταστασεις και ατομα εδω μεσα (μια αποψη η οποια με αφηνει αδιαφορο).το μονο που εχω να πω ειναι οτι σαν συντονιστης,προσπαθω να τηρησω τους ορους του φορουμ οσο μπορω περισσοτερο και να διατηρησω μια ταξη εδω,μαζι με τους υπολοιπους συντονιστες-διαχειριστες..αν εχεις παραπονα για τον τροπο δρασης μου,μπορεις να αναφερθεις στους διαχειριστες (κοκκινους) με τα οποια παραπονα σου και να αναλαβουν εκεινοι την πορεια μου..

οσο για τις ερωτησεις μου,δεν χρειαζομαι απαντησεις..

για μενα το θεμα εχει κλεισει απεναντι σου..απο εδω και περα,μπορεις να συνεχισεις την οποια αγορευση σου..μονο που θα εισαι μονος σου..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 04:49:43 μμ »

Φίλε συντονιστή/"kostakis88",

Τα βαρύγδουπα περί "..τεράστιας πλεκτάνης και τρομερής σπανιότητας.." είναι δική σου ερμηνεία, χάριν εντυπώσεων. Διότι ουδέποτε διατύπωσα -έστω και ανάλογους- προσδιορισμούς. Οι συγκεκριμένες "φασματικές" υποποικιλίες με αφήνουν παντελώς αδιάφορο. Η ένστασή μου στο όλο θέμα, εδράζεται εξ ολοκλήρου στην προάσπιση ενός κώδικα δεοντολογίας, τον οποίο δυστυχώς επιμένεις πεισματικά να αγνοείς.

Το δε γεγονός ότι έχουν υπάρξει ταυτόσημες συμπεριφορές έτερων μελών στο παρελθόν ("sac" όπως επισημαίνεις) και δεν αντέδρασα αναλόγως -αφού δεν υπέπεσαν στην αντίληψή μου- κατά πρώτον δεν αναιρεί το ατόπημα του "xmac" και κατά δεύτερον, δεν μου προσδίδει την ιδιότητα του "κολλητού" τους.
Άλλωστε, υπό την ιδιότητα του απλού μέλος του φόρουμ δεν είμαι υποχρεωμένος να μελετώ/επιβλέπω και να παίρνω θέση για το σύνολο των αναρτήσεων. Με την ευθύνη αυτή είσαι επιφορτισμένος εσύ και οι λοιποί επόπτες/συντονιστές.

Σου απευθύνω εκ νέου την τεκμηριωμένη εκ των γεγονότων μομφή μου με κάποιες επιπλέον επισημάνσεις, μήπως και αντιληφθείς εν τέλει το ατόπημά σου:

Δεν είναι πρέπον και σίγουρα δεν αρμόζει σε έναν συντονιστή του παρόντος forum, να επιζητεί δημοσίως, από άλλο μέλος την όποια επιλεκτική κατ' ιδίαν ενημέρωση μέσω προσωπικών μηνυμάτων, σε θέματα που το μέλος αυτό γνωρίζει και πόσο μάλλον όταν έχει προηγουμένως αρνηθεί να τα εκθέσει στην ομήγυρη. Απλούστερη και σαφέστερη διατύπωση δεν δύναμαι..

Με την παρούσα αναφορά δεν καλείσαι σε απολογία (όπως λανθασμένα ερμηνεύεις και αντιδράς). Καλείσαι να είσαι προσεκτικότερος και συνεπέστερος σε ανάλογες μελλοντικές περιπτώσεις. Τον νεαρόν της ηλικίας σου και ο ενθουσιασμός σου δικαιολογεί εν μέρει την αδιάλλακτη στάση σου, πλην όμως έχε υπ' όψιν σου, πως όλοι μας ενίοτε σφάλουμε και είναι προς τιμήν και επ' ωφελεία μας να το αναγνωρίζουμε. Έστω και σιωπηλώς! 

Αυτή είναι η ουσία που πρέπει να σε απασχολήσει στην επιβαλλόμενη (εκ της θέσης σου) αυτοκριτική σου και ουδέν έτερον..

Υ.Γ.
Ενδεχομένως το ύφος της γραφής μου, να προσομοιάζει με αγόρευση -όπως ειρωνικώς σημειώνεις- αλλά το ουσιώδες της παρέμβασής μου παραμένει αναλλοίωτο.

Επίσης, μην πλανάσαι (αφού ατυχώς επιδιώκεις στο τέλος του λόγου σου να με απομονώσεις) πως είμαι ο μοναδικός που ενοχλείται από αυτό το ατυχές γεγονός. Να ξέρεις πως υπάρχουν και άλλα σοβαρά (έως και επιφανή) μέλη του forum, που συνάδουν και προσυπογράφουν τη θέση μου και προφανώς επιφυλάσσονται..


Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 05:08:58 μμ »

Και μια ακόμα σημαντική σημείωση.

Κάπου αναφέρεις το εξής:
"..εσυ εχεις σχηματισει την οποια αποψη σου για καταστασεις και ατομα εδω μεσα (μια αποψη η οποια με αφηνει αδιαφορο).."

Σου απαντώ λοιπόν πως μια τέτοια άκομψη στάση (δημόσια δήλωση αδιαφορίας), δεν αρμόζει ούτε σε απλό μέλος, και πόσο μάλλον όχι, σε έναν υπεύθυνο συντονιστή.

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 05:20:35 μμ »

Τι λετε βρε παιδια οι υπολοιποι;;
Να το κλειδωσω να τελιωνουμε;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences