Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 02:57:03 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αντικατάσταση φθαρμένων χαρτονομισμάτων ευρώ  (Αναγνώστηκε 4235 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« στις: Νοέμβριος 11, 2017, 05:14:06 μμ »

Η Τράπεζα της Ελλάδος ανταλλάσσει, κατόπιν σχετικού αιτήματος και υπό όρους, ελλιπή ή φθαρμένα γνήσια τραπεζογραμμάτια ευρώ που αποτελούν νόμιμο χρήμα, στις ακόλουθες περιπτώσεις:

όταν προσκομίζεται άνω του 50% του σώματος του τραπεζογραμματίου, ή
όταν προσκομίζεται έως και το 50% του σώματος του τραπεζογραμματίου, ο δε συναλλασσόμενος αποδεικνύει ότι τα ελλείποντα τμήματα έχουν καταστραφεί.
Από τη Δευτέρα 13 Νοεμβρίου 2017, η ανταλλαγή ελλιπών ή φθαρμένων τραπεζογραμματίων ευρώ από το Κεντρικό Κατάστημα της Τράπεζας της Ελλάδος θα γίνεται:

για ανταλλαγή έως δέκα (10) τεμαχίων ανά ονομαστική αξία, καθημερινά από 08.00 έως 12.00
για μεγαλύτερες ποσότητες, μόνο κατόπιν προηγούμενης τηλεφωνικής επικοινωνίας με το αρμόδιο Τμήμα της Τράπεζας της Ελλάδος, στα τηλέφωνα 210-3202738, 210-3203519, 210-3202772, για τον καθορισμό της ημέρας και ώρας πραγματοποίησης της ανταλλαγής.

Τέλος ανταλλαγής ελλιπών ή φθαρμένων τραπεζογραμματίων

Πιστωτικά ιδρύματα και λοιποί φορείς που κατ’ επάγγελμα χειρίζονται μετρητά όταν προσκομίζουν στην Τράπεζα της Ελλάδος, για ανταλλαγή, τραπεζογραμμάτια ευρώ που αποτελούν νόμιμο χρήμα και έχουν καταστεί ελλιπή ή φθαρεί λόγω της χρήσης αντικλεπτικών συσκευών επιβαρύνονται με τέλος.

Το τέλος ανέρχεται σε 10 λεπτά ανά ελλιπές ή φθαρμένο τραπεζογραμμάτιο ευρώ και επιβάλλεται μόνο στην περίπτωση ανταλλαγής τουλάχιστον εκατό ελλιπών ή φθαρμένων τραπεζογραμματίων ευρώ. Το τέλος επιβάλλεται για όλα τα τραπεζογραμμάτια ευρώ που ανταλλάσσονται.

Δεν επιβάλλεται τέλος στην περίπτωση τραπεζογραμματίων ευρώ που έχουν καταστεί ελλιπή ή φθαρεί στο πλαίσιο της τέλεσης ή της απόπειρας τέλεσης ληστείας ή κλοπής.

Νομικό πλαίσιο

Απόφαση της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας (ΕΚΤ/2013/10) της 19ης Απριλίου 2013 σχετικά με τις ονομαστικές αξίες, τις προδιαγραφές, την αναπαραγωγή, την ανταλλαγή και την απόσυρση των τραπεζογραμματίων ευρώ

Εγκύκλιος της Τράπεζας της Ελλάδος
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2017, 05:16:28 μμ από teutates » Καταγράφηκε

Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 12:31:34 πμ »

Παράθεση
Πιστωτικά ιδρύματα και λοιποί φορείς που κατ’ επάγγελμα χειρίζονται μετρητά όταν προσκομίζουν στην Τράπεζα της Ελλάδος, για ανταλλαγή, τραπεζογραμμάτια ευρώ που αποτελούν νόμιμο χρήμα και έχουν καταστεί ελλιπή ή φθαρεί λόγω της χρήσης αντικλεπτικών συσκευών επιβαρύνονται με τέλος.
........
Δεν επιβάλλεται τέλος στην περίπτωση τραπεζογραμματίων ευρώ που έχουν καταστεί ελλιπή ή φθαρεί στο πλαίσιο της τέλεσης ή της απόπειρας τέλεσης ληστείας ή κλοπής.

Μάλιστα.
Ωραία τους γράφουν τους νόμους.

Σταματάω (υπό την απειλή όπλων) το φορτηγάκι της χρηματαποστολής.
Τους παίρνω τις τσάντες με τα λεφτά.
Τις πάω στο κρυσφήγετο, όπου τις ανοίγω για να βγάλω τα λεφτά από μέσα.
Επειδή δεν το ξέρω το κόλπο, σκάει το μελάνι, και μαρκάρονται όλα τα χαρτονομίσματα μ' αυτό. Λερώνονται δηλαδή.
Τα δίνω στον ξάδερφο που "κατ' επάγγελμα χειρίζεται μετρητά" (ταμίας σουπερμάρκετ, βενζινάδικου, τράπεζας).
Τα πάει στην ΤτΕ, η οποία μου τα αλλάζει με καινούρια. Και μάλιστα ατελώς.

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Καταγράφηκε
fannis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 08:11:58 πμ »

Παράθεση
Πιστωτικά ιδρύματα και λοιποί φορείς που κατ’ επάγγελμα χειρίζονται μετρητά όταν προσκομίζουν στην Τράπεζα της Ελλάδος, για ανταλλαγή, τραπεζογραμμάτια ευρώ που αποτελούν νόμιμο χρήμα και έχουν καταστεί ελλιπή ή φθαρεί λόγω της χρήσης αντικλεπτικών συσκευών επιβαρύνονται με τέλος.
........
Δεν επιβάλλεται τέλος στην περίπτωση τραπεζογραμματίων ευρώ που έχουν καταστεί ελλιπή ή φθαρεί στο πλαίσιο της τέλεσης ή της απόπειρας τέλεσης ληστείας ή κλοπής.

Μάλιστα.
Ωραία τους γράφουν τους νόμους.

Σταματάω (υπό την απειλή όπλων) το φορτηγάκι της χρηματαποστολής.
Τους παίρνω τις τσάντες με τα λεφτά.
Τις πάω στο κρυσφήγετο, όπου τις ανοίγω για να βγάλω τα λεφτά από μέσα.
Επειδή δεν το ξέρω το κόλπο, σκάει το μελάνι, και μαρκάρονται όλα τα χαρτονομίσματα μ' αυτό. Λερώνονται δηλαδή.
Τα δίνω στον ξάδερφο που "κατ' επάγγελμα χειρίζεται μετρητά" (ταμίας σουπερμάρκετ, βενζινάδικου, τράπεζας).
Τα πάει στην ΤτΕ, η οποία μου τα αλλάζει με καινούρια. Και μάλιστα ατελώς.

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Sounds like a plan !!
😂 LMAO
Καταγράφηκε
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 08:16:02 πμ »

Θέλω να πιστεύω πως οι υπάλληλοι της ΤτΕ που είναι επιφορτισμένοι τις αλλαγές των χαρτονομισμάτων θα έχουν την στοιχειώδη γνώση να ξεχωρίζουν τον λεκέ από το μαρκάρισμα της ληστείας από ένα φυσικό λεκέ.
Σε διαφορετική περίπτωση την "βάψαμε".
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 01:38:04 μμ »

Τα χαρτονομισματα τα οποια σκαει η αμπουλα μεα στο σιδερενιο κουτι μεταφορας ειναι παντελως κατεστραμενα.
Δεν υπαρχει περιπτωση ο κλεφτης να επιχειρηση να δωσει ενα εξ'αυτων.

Αμεσως θα τον πιασουν.

Υ.Γ Καποτε ειχα δει ενα βιντεο πως γινονται τα χαρτονομισματα με την μπογια αλλα δεν το βρισκω.

Εγω σκεφτωμε ενα αλλο τρωτο σημειο στην ολη διαδικασια αλλα δεν θελω να το πω δημοσια.

Αυτη ολη η εξαγγελια εχει μια τρυπα και θα επρεπε να διορθωθει και να γινει ποιο δικαιη και ποιο ορθη .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 12:08:45 πμ »

Πιστωτικά ιδρύματα και λοιποί φορείς που κατ’ επάγγελμα χειρίζονται μετρητά όταν προσκομίζουν στην Τράπεζα της Ελλάδος, για ανταλλαγή, τραπεζογραμμάτια ευρώ που αποτελούν νόμιμο χρήμα και έχουν καταστεί ελλιπή ή φθαρεί λόγω της χρήσης αντικλεπτικών συσκευών επιβαρύνονται με τέλος.

Δεν νομίζω οτι υπάρχουν πολλές εταιρείες που έχουν αυτο το αντικλεπιτκό συστημα.
Ίσως και η διάθεση του να είναι ελεγχόμενη.
Λογικά ειναι τράπεζες, μετά απο ληστεία, και τύπου G4S εταιρείες....
Οπότε δύσκολα να την γλιτώσεις χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 12:19:44 πμ »

Sounds like a plan !!

Μπα!
Έχω περάσει αυτή την ηλικία, πια!


Θέλω να πιστεύω πως οι υπάλληλοι της ΤτΕ που είναι επιφορτισμένοι τις αλλαγές των χαρτονομισμάτων θα έχουν την στοιχειώδη γνώση να ξεχωρίζουν τον λεκέ από το μαρκάρισμα της ληστείας από ένα φυσικό λεκέ.

Εγώ μια φορά πήγα στη ΤτΕ χαρτονόμισμα (€200 κίτρινο), για τον εξής λόγο:
Στη Eurobank δεν το έπαιρναν (παρά την επιμονή μου και το χεσίδι) γιατί "δεν περνούσε απ' το μηχάνημα".
Εξιστόρησα την υπόθεση στην (συμπαθή, αριστοκρατικής εμφάνισης και συμπεριφοράς και γενικώς "γάτα") κυρία της ΤτΕ, η οποία απλώς το έπιασε στο χέρι της, το κοίταξε και μου το άλλαξε.
Και μου είπε:
"Κακώς δεν το πήραν. Τα χαρτονομίσματα τα ελέγχουν άνθρωποι, όχι μηχανήματα. Τα μηχανήματα είναι για να βοηθούν τους ανθρώπους, όχι για να τους αντικαθιστούν".
Καταγράφηκε
fannis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 07:33:47 πμ »

Sounds like a plan !!

Μπα!
Έχω περάσει αυτή την ηλικία, πια!


Το σχόλιο ηταν μαζι με το" γέλιο "!Εννοιειτε οτι ηταν χιούμορ ...😉
Καλημέρα !
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences