Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:19:14 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: εκτίμηση οβολού 1819 θεοδωρα  (Αναγνώστηκε 16421 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 11, 2017, 03:33:58 μμ »

αλλο που δε θελαμε και μεις, να κολλησουμε κι αλλους
ευχομαι να μην γιατρευτεις  Μεγάλο χαμόγελο

δε θες θηκη ομως που να μπαινουν ολα
θες μικρα κουτακια για τα "καλα" σου και για τα χαλκινα να μην χαλανε
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
ΘΕΟΔΩΡΑ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 11, 2017, 03:49:40 μμ »

 καλος σας βρηκα , χαχαχαχα, ολα οσα εχω ετσι κι αλλιως ειναι κυκλοφορημενα, απλα να μην οξυδοθουν κι αλλο. Οποτε μου προτινετε χαρτινες θηκες αλλα που θα τις βρω ? στο διαδυκτυο ?
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 11, 2017, 04:15:58 μμ »

το νομισμα ας πουμε που εβγαλες εδω, εγω δεν θα το εβαζα σε φακελακι
θα του παιρνα ενα καλυτερο σπιτι
τωρα αν ολα τα αλλα που εχεις ειναι της "σειρας" νομισματα, ε, και σε αλμπουμ και σε φακελακια δεν πειραζει να ειναι

αν εχεις μονο ενα - δυο "ξεχωριστα" ή που να σαρεσουν κατι θα γινει, μπορει να βρεις και απο δω μεσα μερικες καψουλες

αμα κανεις ενα search coin capsules - coin holders θα δεις διαφορες επιλογες που εχεις

τπτ δεν ειναι τελειο, κανενα δεν σταματαει τελειως το χρονο, (ειδικα αν υπαρχει καποια αρχικη οξειδωση - πρασινιλα - κτλ), απλα οσο καλυτερο παιρνεις τοσο καλυτερα για το νομισμα

ΥΓ : επειδη σε ... βλεπω οτι θα ψαξεις για τις χαρτινες θηκες, καλυτερα να παρεις αυτες που κλεινουν μονες τους και οχι αυτες που θελουν συρραπτικο. Και κλεινουν "καλυτερα" και δεν υπαρχει κινδυνος να τραυματισεις το νομισμα αμα χρειαστει να αλλαξει σπιτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2017, 04:21:23 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 11, 2017, 04:26:20 μμ »

Κατ'αρχάς είναι πολύ ευχάριστο το γεγονός ότι ενώ ξεκίνησες να ρώτήσεις πόσο μπορείς να πουλήσεις τα νομίσματα τώρα θέλεις να ασχοληθείς με αυτά! Καλό είναι να αγοράσεις και ένα βιβλίο-οδηγό για να έχεις ένα μπούσουλα και σιγά-σιγά τα υπόλοιπα θα έρθουν. Για την παρουσίαση των νομισμάτων εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα άλμπουμ και φύλλα στα οποία θα χωράνε οι χάρτινες θήκες των νομισμάτων.

Αναλυτικό θέμα μπορείς να δεις εδώ: http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=37950.0

Τώρα τις αγορές σου μπορείς να τις κάνεις είτε μέσω ebay ή υπάρχουν και κάποια καταστήματα συλλεκτικών ειδών στην Αθήνα που στέλνουν αναλώσιμα και επαρχία.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
ΘΕΟΔΩΡΑ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 11, 2017, 05:47:18 μμ »

ευχαριστω ΟΛΗ την παρεα, βεβαια να εξηγησω οτι δεν διαθετω χρηματα για να φτασω σαν εσας, αλλα ακομα και οι γνωσεις που πηρα 3 μερες τωρα με εχουν ,,στειλει ,, αλου. πραγματικα ευχαριστω για το τρυπακι που με βαλατε. το θεμα ειναι μηπως και ,,ερωτευτω,, τα νομισματα, χαχαχαχαχα ειμαι και σε δυσκολη ηλιια. ο.κ παλι σας ευχαριστω
Ναι εχω ενα ακομα ΚΑΛΟ μαλλον. πρεπει να ειναι αρχαιο ή ελληνικο ή ρωμαικο δεν ξερω. οσο κι αν εψαξα δεν ειδα το ιδιο πουθενα , παντος ψαχνω
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 11, 2017, 07:40:46 μμ »

Αγαπητη Θεοδωρα δεν χρειαζωνται πολλα χρηματα για να κανεις μια συλλογη.
Κανεις μας δεν γεννηθηκε συλλεκτης.
Ολοι σιγα σιγα απο καπου ξεκινησαμε και φτασαμε οπου φτασαμε.
Προσωπικα σε προτρεπω σε διαβασμα αρχικα , και πολυ καλο διαβασμα. Δλδ να εχει ουσια αυτο που διαβαζεις και να μην ειναι επιφανιακο.
Οι γνωσεις μετα θα σε φερουν σε ενα αλλο επιπεδο να βλεπεις στην περιοχη σου πχ καποια νομισματα να περνανε απο μπροστα σου και να λες : Ωπα;; Αυτο ειναι δυσκολο !!
Και να βρισκεις τροπο να ερχετε στα χερια σου.
Σιγα σιγα ετσι λιθαρακι λιθαρακι φτιαχνεις μια συλλογη!!
Εαν αρχισεις τωρα διχως γνωσεις να αγοραζεις , θα μεινεις απο χρηματα και θα κρυωσεις-απογοητευτεις και θα σταματησεις.
Πρωτα λοιπον διαβασμα.
Το στεκι σε ολα τα Ελληνικα νομισματα εχει ενοτητες και δεν υπαρχουν νομισματα που να μην εχουν σχολιασθει εστω μια φορα.
Ας γινει λοιπον η βιβλιοθηκη σου αυτο και σε καθε δυσκολια ψαχνε εδω την απαντηση μονη σου.
Εαν δεν την βρεις ζητα βοηθεια.
Παντα καποιος θα ειναι προθυμος να σου δειξει τον σωστο δρομο!!

Θα χαρω να σε εχουμε εναν καλο ανταγωνιστη αργοτερα αναμεσα μας !! (Ποτε ομως αντιπαλο) Δεν θελουμε εχθρες υγειη ανταγωνισμο ναι. Μίση και κακιες μακρια μας !!

Φιλικα
herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ΘΕΟΔΩΡΑ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 11, 2017, 09:41:16 μμ »

ειμαι σιγουρη για το διαβασμα. γενικα προσεχω ομως τωρα... ταχω χασει. επεσε στο χερι μου κατι μικρο, αν μπρορειτε βοηθηστε .10 σεντ του ευρω, αλλατου 2002 και γραφει LETZEBUERG ? TΙ ειναι και απο που , ξερει κανεις,? ευχαριστω αλλα δεν ξερω να ,,μπω,, σε νεο θεμα , και παλι ευχαριστω

Καταγράφηκε
ΘΕΟΔΩΡΑ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 11, 2017, 09:43:41 μμ »

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ τωρα διαβασα για τη λουπα... παραγειλα ηδη μια ελπιζω, για τις ,,γνωσεις ,, να ειναι καλη
Καταγράφηκε
ΘΕΟΔΩΡΑ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 11, 2017, 10:21:49 μμ »

ενταξη , μαθαινω λουξεμβουργο ειναι , ειμαι ... απαραδεκτη αλλα ΝΕΑ ακομη , θα μαθω ...σορυ
Καταγράφηκε
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 11, 2017, 10:29:17 μμ »

Καλησπέρα ψάχνε και εδώ :
http://www.my-webcoins.de

Έχει σχεδόν όλα τα νομίσματα που έχουν κόψει τα διάφορα κράτη.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2017, 10:35:03 μμ από chrisvas » Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
ΘΕΟΔΩΡΑ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 11:53:11 μμ »

http://www.coinsworld.eu/shops/world-banknotes-and-coins/item8290/ εαεις που ξερετε καλυτερα, αυτο το σαιτ ειναι να το εμπιστευόμαστε Απορία
Καταγράφηκε
ΘΕΟΔΩΡΑ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 12:03:49 πμ »

κ.
herakliotis, τωρα το προσεξα... αντιπαλος εγω, απο που κι ως που, χαχαχαχαχα, ουτε να το σκεφτεσαι, ευχαριστω για ολα και θα τα λεμε εδω που μπηκα , μ΄αρεσει πολυ καληνυχτα
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 09:07:23 μμ »

http://www.coinsworld.eu/shops/world-banknotes-and-coins/item8290/ εαεις που ξερετε καλυτερα, αυτο το σαιτ ειναι να το εμπιστευόμαστε Απορία


Tι ακριβώς εννοείς με το ''να το εμπιστευόμαστε''? Αν οι τιμές του είναι καλές για παράδειγμα? Για να βγάλεις συμπέρασμα πρέπει να ψάξεις και σε άλλες σελίδες καταστημάτων για να δεις που περίπου διαμορφώνονται οι τιμές γι'αυτά που ψάχνεις.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences