Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:48:48 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λονδίνο-αγορά ασημένιων νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 18660 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 09:17:22 μμ »

Πάντως μια φορά ένα σκάγι απο σφαίρα το βρήκαν αμέσως χωρις δυσκολία ανάμεσα στα κέρματα.
Ίσως με κάποιο τρόπο ξεχωρίζουν συγκεκριμένα υλικά που τους ενδιαφέρουν με κάποιο χρώμα
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 09:31:21 μμ »

Καλημέρα παιδιά, ρωτάω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα. Έχει κανείς γνώμη και γνώση για αγορά από το...https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.aurinum.de/&ved=0ahUKEwivia2ckfXXAhWvbZoKHTMOAYQQFggkMAA&usg=AOvVaw2V3M206jf3FfmzH8xfSxTg
Ευχαριστώ πολύ!


Ανήκει στα αξιόπιστα μαγαζιά στην Γερμανία , https://www.trustedshops.de/bewertung/info_X9B526F1271B822C9106EE9605776999A.html
 , μια χαρά μεταφορικά έχει , ίσως να εχει αναμονή μέχρι να σου στειλει την παραγγελία .
Καταγράφηκε
sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 10:59:21 μμ »

Πάντως μια φορά ένα σκάγι απο σφαίρα το βρήκαν αμέσως χωρις δυσκολία ανάμεσα στα κέρματα.
Ίσως με κάποιο τρόπο ξεχωρίζουν συγκεκριμένα υλικά που τους ενδιαφέρουν με κάποιο χρώμα


Μήπως λόγω σχήματος;
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 07, 2017, 12:09:15 πμ »

Πάντως μια φορά ένα σκάγι απο σφαίρα το βρήκαν αμέσως χωρις δυσκολία ανάμεσα στα κέρματα.
Ίσως με κάποιο τρόπο ξεχωρίζουν συγκεκριμένα υλικά που τους ενδιαφέρουν με κάποιο χρώμα


Μήπως λόγω σχήματος;

Τόση παρατηριτικότητα μέσα σε τόσες βαλίτσες, ανάμεσα σε κέρματα ένα σκάγι;
Ίσως να έχει και ενα alarm το μηχάνημα που να εστιάζει σε συγκεκριμένες περιοχες αυτόματα
Καταγράφηκε
sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 07, 2017, 12:27:49 πμ »

Μπορεί να έχεις δίκιο φίλε johneko, δεν γνωρίζω παραπάνω.. Πάντως η αλήθεια ειναι πως όλοι μας έχουμε ενα περιστατικό κατά νου που θα μπορούσε να ειναι απλά τυχαίο.. Όπως για παράδειγμα εγώ που δεν με σταμάτησαν για τα νομίσματα ή εσένα που σε σταμάτησαν για ενα σκάγι μέσα στα κέρματα.. Θα μπορούσε να είχε γίνει το αντίθετο κάλλιστα.. Αυτό που θέλω να πω, ειναι οτι επειδή δεν γνωρίζουμε πως ακριβώς λειτουργούν τα μηχανήματα, μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2017, 12:38:37 πμ από sksnpl » Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 07, 2017, 06:43:34 πμ »

Πάντως μια φορά ένα σκάγι απο σφαίρα το βρήκαν αμέσως χωρις δυσκολία ανάμεσα στα κέρματα.
Ίσως με κάποιο τρόπο ξεχωρίζουν συγκεκριμένα υλικά που τους ενδιαφέρουν με κάποιο χρώμα
Στα ευγενή μέταλλα δεν υπάρχει ανίχνευση τουλάχιστον μέχρι πρότινος,τώρα άν έχει αλλάξει τίποτε δεν το γνωρίζω.
Πιστεύω φίλε μου να σου λύθηκε η απορία..
Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 10, 2017, 09:46:01 πμ »

Λοιπόν παιδιά σας έχω νέα από τη συγγενή μου που όπως είπα δουλεύει στον έλεγχο αποσκευών και επιβατών... Όπως σωστά ανέφερε ο φίλος Lary και ο φίλος Johneko τα μηχανήματα του αεροδρομίου δεν ανιχνεύουν τα ευγενή μέταλλα. Τα χρυσά νομίσματα δείχνουν ίδια με τα υπόλοιπα ως μία μαύρη κηλίδα. Τους υπαλλήλους εκεί δεν τους ενδιαφέρει αν είναι χρυσά ή οτιδήποτε άλλο. Δεν είναι τελωνείο αυτοί. Μόνο αν πρόκειται για μεγάλη ποσότητα χρυσών λιρών π.χ. ένα πουγγί με 100 λίρες ή ράβδους χρυσού, μόνο τότε ζητάνε να ανοίξει η βαλίτσα ή το ψάχνουν παραπάνω. Αν πρόκειται για μικρή ποσότητα π.χ. 10-15 λίρες, τότε περνάνε ως κέρματα.  Ακόμα καλύτερα, μου είπε η συγγενής μου, αν είναι σκόρπιες οι λίρες π.χ. 5-6 λίρες στο πορτοφόλι, άλλες 5-6 στις τσέπες, άλλες 5-6 στις αποσκευές κλπ. Γι' αυτούς φαίνονται κέρματα και δεν το ψάχνουν παραπέρα.
Οπότε ο πρώτος γενναίος ας κάνει τη δοκιμή... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 10, 2017, 10:22:50 πμ »

Προσωπικά έχω φύγει από το Ελ.Βενιζελος με τρεις ή τέσσερις λίρες και εχω γυρίσει απο Λονδίνο με καμιά δεκαριά .
Για τόσο μικρό αριθμό ,γιατί να υπάρχει θέμα ;
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 10, 2017, 10:26:05 πμ »

Παντως εχω προσωπικη εμπειρια κ εχει υπαρξει θεμα για ενα μονο ενα νομισμα. Ειναι που θα πεσεις
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 10, 2017, 10:34:11 πμ »

Όταν λες θέμα ;
Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 10, 2017, 11:39:24 πμ »

μήπως ήταν 10κιλο το νόμισμα;;;;  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 10, 2017, 11:53:55 πμ »

Όπως σας είπα και εγώ με 10 ασημενια νομισματα πέρασα χωρίς πρόβλημα.. Αλλά έχω ακούσει για πολλούς να έχουν θέμα ακόμα και με λιγότερα νομισματα.. Η δική μου άποψη είναι ότι δεν υπάρχει κάποιος ακαμπτος κανόνας και ότι ο ανθρώπινος παράγοντας είναι αυτός που καθορίζει το αν θα περάσεις ή όχι..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2017, 11:54:53 πμ από sksnpl » Καταγράφηκε
rigas7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 26, 2017, 12:10:44 πμ »

Έχω έρθει πολλές φορές από το Ισραήλ με πολλά ασημένια νομίσματα αναμνηστικά και επενδυτικά και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Μια φορά μάλιστα που είχα στην χειραποσκευή μου τουλάχιστον 50 ασημένια και ένα μεγάλο χάλκινο του 1713 και μου άνοιξαν τον σάκο και τον έψαξαν εξονυχιστικά γιατί είχα ξεχάσει και κάτι που δεν περνάει στο αεροπλάνο, μόνο με τα ασήμια δεν ασχολήθηκαν καθόλου, τα έβαλαν στην άκρη χωρίς καν να τα κοιτάξουν. Και μου ήρθαν και 5-6 ασφαλίτες του αεροδρομίου και άρχισαν να ρωτάνε διάφορα. Και τα νομίσματα δεν είχαν κανένα παραστατικό, ήταν σχεδόν όλα αγορασμένα από πάγκους.
Καταγράφηκε
hagigeorgios
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 26, 2017, 06:02:52 μμ »

Για τον φίλο Μιδα από το aurinum.de εχω αγοράσει αρκετες φορες τα τελευταία 3 χρόνια. Εχει καλες τιμες, ειναι αξιοπιστο, γρήγορη παράδοση με dhl και μεγάλη ποικιλία. Μάλιστα μια φορά με είχε εξυπηρετήσει και σε μια δημοπρασία που κέρδισα στο ebay του εστειλα μήνυμα και μου πρόσθεσε 2 ακόμα νομίσματα από το site του χωρίς επιπλέον χρέωση στα μεταφορικά. 
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 26, 2017, 08:46:09 μμ »

Για τον φίλο Μιδα από το aurinum.de εχω αγοράσει αρκετες φορες τα τελευταία 3 χρόνια. Εχει καλες τιμες, ειναι αξιοπιστο, γρήγορη παράδοση με dhl και μεγάλη ποικιλία. Μάλιστα μια φορά με είχε εξυπηρετήσει και σε μια δημοπρασία που κέρδισα στο ebay του εστειλα μήνυμα και μου πρόσθεσε 2 ακόμα νομίσματα από το site του χωρίς επιπλέον χρέωση στα μεταφορικά. 
Ευχαριστώ πολύ φίλε!! Περιμένω την παραγγελία μου από μέρα σε μέρα και πραγματικά ο Andre είναι εξηγημένο άτομο!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences