Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:29:29 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λονδίνο-αγορά ασημένιων νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 18687 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 04:04:58 μμ »

Σ ευχαριστω φιλε. Θα επικοινωνησω μαζι τους παντα υπαρχει κατι τελικα Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 04:25:04 μμ »

Ορίστε και το κουτάκι
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 07:57:29 μμ »

Ωραίο το κουτάκι. Κράτα το ως αναμνηστικό.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 02:52:21 μμ »

Ωραίο το κουτάκι. Κράτα το ως αναμνηστικό.

Ναι αυτό θα κάνω φυσικά. Καμία φορά κάποιες κινήσεις από την μεριά των εταιριών τις ανεβάζουν επίπεδο. Όχι οτι ειναι κατι φοβερά σπουδαίο να προσφέρεις ενα κουτάκι με την αγορά κάποιου νομίσματος, αλλά όσο να πεις δείχνει προς τα έξω οτι η εταιρία έχει κάποια στάνταρ.
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 03:11:55 μμ »

Μετα από πολυ έρευνα και ποδαρόδρομο στο Λονδίνο κατέληξα σε δυο μαγαζιά τα οποία αξίζουν και επέλεξα το ενα από τα δυο για αγορά. Αρχικά να αναφέρω οτι στα περισσότερα μαγαζιά που ρώτησα οι τιμές για τις απλές ουγκιές που με ενδιέφεραν ήταν λίγο πάνω από τα επίπεδα Ελλάδας όποτε και απορρίφθηκαν. Στο ενα μαγαζί που αξιζε να αγοράσει κανεις, υπήρχαν κάποιες ουγκιές από διαφορά μέρη του κόσμου (φιλαρμονικες, αετοί, καναδέζικα φύλλα κλπ) που με συμφωνία για αγορά πάνω από τα 15 κομμάτια τα εδιναν στις 20 λίρες Αγγλίας δηλαδή περίπου 23 ευρώ το κομμάτι με νόμιμο παραστατικό αγοράς. Τιμή φυσιολογική αν υπολογίσει κανεις και τον φόρο στον οποίο υπόκεινται τα ασημένια νομίσματα στην Μεγάλη Βρετανία, παρόλα αυτά απορρίφθηκε και αυτό διότι σε αυτές τις τιμές προτιμώ να τα αγοράσω από το στέκι και τα χρήματα να πάνε σε φίλο από το φόρουμ. Το μαγαζί που επέλεξα για τις αγορές μου ήταν σε ενα αρκετά κεντρικό σημείο και ως αντικείμενο είχε τις αγοραπωλησίες πολύτιμων μετάλλων. Αν και πήγα εκτός ωραρίου, είχαν κλείσει πριν δέκα λεπτά, δέχτηκαν να με εξυπηρετήσουν. Και εδώ αρχίζει το ενδιαφέρον της ιστορίας, οι τιμές τους ήταν πάνω κάτω οι προαναφερθείσες, με τα νομίσματα να προσφέρονται σε μπλιστερ και κουτάκι της εταιρίας με νόμιμο παραστατικό. Ο υπάλληλος με τον οποίο μίλησα , μάλλον επειδή με είδε σκεπτικό, μου ανέφερε οτι υπάρχει η δυνατότητα για αγορά των νομισμάτων χωρίς παραστατικό που μεταφράζεται χωρίς φόρο αλλά και χωρίς κουτάκι. Η τιμή έπεσε στις 17 λίρες για 10 κοματια δηλαδή γύρω στα 19 ευρώ. Του ανέφερα οτι ισως να αντιμετωπισω πρόβλημα στο αεροδρόμιο αν έχω τα νομίσματα χωρίς παραστατικό. Η συνέχεια έχει ως εξής, φώναξε κάποιον από το μέσα γραφείο, σαν το αφεντικό του μου φάνηκε, ο οποίος μου πρότεινε να περιορίσω τις αγορές μου μόνο σε νομίσματα του βρετανικού νομισματοκοπείου τα οποία έχουν και συναλλαγματική αξία στην Μεγάλη Βρετανία και οτι δεν θα έχω πρόβλημα. Παρότι δεν ξέρω κατά ποσό ισχυει αυτό, τον εμπιστεύτηκα και προχώρησα στην αγορά δέκα νομισμάτων Britannia. Τελικώς να αναφέρω οτι μου έδωσαν δώρο ενα κουτάκι και τα υπόλοιπα νομίσματα σε μπλιστερ. Στο αεροδρόμιο παρα το άγχος μου δεν συνέβη τίποτα και πέρασα κανονικά. Αυτή ήταν η εμπειρία μου από το Λονδίνο την οποία ήθελα να μοιραστώ. Οποίος ενδιαφέρεται για οποιαδήποτε λεπτομέρεια είμαι διαθέσιμος. Ελπίζω να βοήθησα!

Τα νομίσματα τα είχες πάνω σου ή τα έδωσες σε βαλίτσα κάτω;
Καταγράφηκε
sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 05:55:33 μμ »

Τα νομίσματα τα είχες πάνω σου ή τα έδωσες σε βαλίτσα κάτω;
[/quote]

Τα είχα στην χειραποσκευή μου, μια τσάντα ώμου.
Καταγράφηκε
sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 19, 2017, 05:59:06 μμ »

Θα ήθελα πάντως να γνωρίζω, το τι πραγματικά ισχυει στα αεροδρόμια και αν έχει κάποια λογική αυτό περί συναλλαγματικής αξίας του νομίσματος στην εκάστοτε χώρα.
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 25, 2017, 03:18:35 μμ »

Αν πάρεις χρυσά ή ασημένια νομισματα και τα έχεις μέσα στο πορτοφόλι, ξεχωρίζουν στο μηχάνημα σε σχέση με τα υπόλοιπα;
Καταγράφηκε
sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 28, 2017, 04:15:48 μμ »

Ειναι μια και από τις δικές μου απορίες.. Πάντως γενικά απ οτι έχω καταλάβει το τοπίο ειναι αρκετά θολό σε σχέση με το ζήτημα των πολύτιμων μετάλλων ή νομισμάτων στα αεροδρόμια..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2017, 04:16:12 μμ από sksnpl » Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 28, 2017, 05:42:36 μμ »

Ένας γνωστός μου που δούλευε στο Βενιζέλος στον έλεγχο επιβατών μου είπε ότι το μηχάνημα  δεν ξεχωρίζει το είδος των μετάλλων - τα βλέπει όλα ίδια. Αλλά δεν ξέρει αν υπάρχει η δυνατότητα ρύθμισής του έτσι ώστε να τα διακρίνει.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 05:09:00 μμ »

Ένας γνωστός μου που δούλευε στο Βενιζέλος στον έλεγχο επιβατών μου είπε ότι το μηχάνημα  δεν ξεχωρίζει το είδος των μετάλλων - τα βλέπει όλα ίδια. Αλλά δεν ξέρει αν υπάρχει η δυνατότητα ρύθμισής του έτσι ώστε να τα διακρίνει.

Στα 20 seconds που έχουν να ελένξουν την βαλίτσα σιγά μην ασχοληθούν με τον χρυσό...
Καταγράφηκε
sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 08:45:09 μμ »

Μάλλον ειναι σε ποιον θα πέσεις, τι διάθεση έχει, αν έχει κόσμο κτλ..
Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 05, 2017, 10:53:12 πμ »

Μία συγγενής μου δουλεύει στον αεροδρόμιο στον έλεγχο επιβατών και αποσκευών. Θα τη ρωτήσω και θα σας ενημερώσω, ελπίζω με λεπτομέρειες.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 05, 2017, 08:20:06 μμ »

Μία συγγενής μου δουλεύει στον αεροδρόμιο στον έλεγχο επιβατών και αποσκευών. Θα τη ρωτήσω και θα σας ενημερώσω, ελπίζω με λεπτομέρειες.

Σ ευχαριστούμε φίλε Thaler.. Άντε μήπως ξεκαθαρίσει λίγο το ζήτημα...
Καταγράφηκε
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 12:06:35 μμ »

Καλημέρα παιδιά, ρωτάω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα. Έχει κανείς γνώμη και γνώση για αγορά από το...https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.aurinum.de/&ved=0ahUKEwivia2ckfXXAhWvbZoKHTMOAYQQFggkMAA&usg=AOvVaw2V3M206jf3FfmzH8xfSxTg
Ευχαριστώ πολύ!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences