Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:33:30 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λονδίνο-αγορά ασημένιων νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 18661 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 08, 2017, 08:23:04 μμ »

Πρόκειται να ταξιδέψω για Λονδίνο την Παρασκευή και θα ήθελα, αν κάποιος φίλος από το στέκι γνωρίζει, να μου προτείνει μαγαζιά για αγορά ασημένιων νομισμάτων, κυρίως ουγγιών (ΒU) σε προσιτές τιμές. Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων.
Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 08, 2017, 11:07:16 μμ »

Αντί για το Λονδίνο δεν κάνεις καμμιά ερώτηση εδώ ;
Μπορεί να βρεις τα ίδια και χωρίς το κουβάλημα απο την Αγγλία  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 08, 2017, 11:11:50 μμ »

Σ ευχαριστώ πολυ για την απάντηση και την συμβουλή σου.. Παροτι καινούριος στο φόρουμ έχω ήδη κάνει επαφές και επιτυχημένες συναλλαγές με μέλη του στεκιού.. Παρόλα αυτά σκέφτηκα οτι μιας και θα βρίσκομαι για μια εβδομάδα περίπου επάνω, δεν χάνω και κατι να ρίξω κ εκει μια μάτια..
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 08, 2017, 11:49:25 μμ »

Να ριξεις πολλες ματιες φιλε ποτε δεν ξερεις τι θα βρεις κ θα γλυτωσεις κ τα μεταφορικα που απο Αγγλια ειναι υψηλα. Καλες αναζητησεις ναχεις
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 09, 2017, 12:03:50 πμ »

Να ριξεις πολλες ματιες φιλε ποτε δεν ξερεις τι θα βρεις κ θα γλυτωσεις κ τα μεταφορικα που απο Αγγλια ειναι υψηλα. Καλες αναζητησεις ναχεις

Αυτό ακριβώς σκεφτομαι κ εγώ φίλε cat.. Σ ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 09, 2017, 12:40:02 πμ »

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=38017.15
ριξε μια ματια
Καταγράφηκε
sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 09, 2017, 12:48:00 πμ »



Ειναι προγραμματισμένη η επίσκεψή μου στην εν λόγω αγορά! Σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου να βρεις το topic!
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 09, 2017, 07:59:12 πμ »

Γράψε στο google bullion coins london και θα σου βγάλει αρκετά καταστήματα στο κέντρο του Λονδίνου και κάνε σύγκριση τιμών.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 10, 2017, 08:06:29 μμ »

Σας ευχαριστώ πολυ όλους σας.. Θα έχετε νεωτέρα κατά την επιστροφή μου..
Καταγράφηκε
sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 01:36:14 μμ »

Μετα από πολυ έρευνα και ποδαρόδρομο στο Λονδίνο κατέληξα σε δυο μαγαζιά τα οποία αξίζουν και επέλεξα το ενα από τα δυο για αγορά. Αρχικά να αναφέρω οτι στα περισσότερα μαγαζιά που ρώτησα οι τιμές για τις απλές ουγκιές που με ενδιέφεραν ήταν λίγο πάνω από τα επίπεδα Ελλάδας όποτε και απορρίφθηκαν. Στο ενα μαγαζί που αξιζε να αγοράσει κανεις, υπήρχαν κάποιες ουγκιές από διαφορά μέρη του κόσμου (φιλαρμονικες, αετοί, καναδέζικα φύλλα κλπ) που με συμφωνία για αγορά πάνω από τα 15 κομμάτια τα εδιναν στις 20 λίρες Αγγλίας δηλαδή περίπου 23 ευρώ το κομμάτι με νόμιμο παραστατικό αγοράς. Τιμή φυσιολογική αν υπολογίσει κανεις και τον φόρο στον οποίο υπόκεινται τα ασημένια νομίσματα στην Μεγάλη Βρετανία, παρόλα αυτά απορρίφθηκε και αυτό διότι σε αυτές τις τιμές προτιμώ να τα αγοράσω από το στέκι και τα χρήματα να πάνε σε φίλο από το φόρουμ. Το μαγαζί που επέλεξα για τις αγορές μου ήταν σε ενα αρκετά κεντρικό σημείο και ως αντικείμενο είχε τις αγοραπωλησίες πολύτιμων μετάλλων. Αν και πήγα εκτός ωραρίου, είχαν κλείσει πριν δέκα λεπτά, δέχτηκαν να με εξυπηρετήσουν. Και εδώ αρχίζει το ενδιαφέρον της ιστορίας, οι τιμές τους ήταν πάνω κάτω οι προαναφερθείσες, με τα νομίσματα να προσφέρονται σε μπλιστερ και κουτάκι της εταιρίας με νόμιμο παραστατικό. Ο υπάλληλος με τον οποίο μίλησα , μάλλον επειδή με είδε σκεπτικό, μου ανέφερε οτι υπάρχει η δυνατότητα για αγορά των νομισμάτων χωρίς παραστατικό που μεταφράζεται χωρίς φόρο αλλά και χωρίς κουτάκι. Η τιμή έπεσε στις 17 λίρες για 10 κοματια δηλαδή γύρω στα 19 ευρώ. Του ανέφερα οτι ισως να αντιμετωπισω πρόβλημα στο αεροδρόμιο αν έχω τα νομίσματα χωρίς παραστατικό. Η συνέχεια έχει ως εξής, φώναξε κάποιον από το μέσα γραφείο, σαν το αφεντικό του μου φάνηκε, ο οποίος μου πρότεινε να περιορίσω τις αγορές μου μόνο σε νομίσματα του βρετανικού νομισματοκοπείου τα οποία έχουν και συναλλαγματική αξία στην Μεγάλη Βρετανία και οτι δεν θα έχω πρόβλημα. Παρότι δεν ξέρω κατά ποσό ισχυει αυτό, τον εμπιστεύτηκα και προχώρησα στην αγορά δέκα νομισμάτων Britannia. Τελικώς να αναφέρω οτι μου έδωσαν δώρο ενα κουτάκι και τα υπόλοιπα νομίσματα σε μπλιστερ. Στο αεροδρόμιο παρα το άγχος μου δεν συνέβη τίποτα και πέρασα κανονικά. Αυτή ήταν η εμπειρία μου από το Λονδίνο την οποία ήθελα να μοιραστώ. Οποίος ενδιαφέρεται για οποιαδήποτε λεπτομέρεια είμαι διαθέσιμος. Ελπίζω να βοήθησα!
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 02:33:09 μμ »

Λοιπον φιλε sksnpl (δυσκολο νικ βρε παιδι μου) δωσε στοιχεια του μαγαζιου μπορει να βρω εκει μια Una που ψαχνω. Restrike βεβαια. Σ ευχαριστουμε πολυ που μοιραζεσαι την εμπειρια σου μαζι μας
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 02:53:50 μμ »

Λοιπον φιλε sksnpl (δυσκολο νικ βρε παιδι μου) δωσε στοιχεια του μαγαζιου μπορει να βρω εκει μια Una που ψαχνω. Restrike βεβαια. Σ ευχαριστουμε πολυ που μοιραζεσαι την εμπειρια σου μαζι μας


Λοιπόν το μαγαζί λέγεται ATS Bullion Ltd και ειναι αρκετά γνωστό στο Λονδίνο, το σάιτ τους ειναι το εξής : www.atsbullion.com
Καταγράφηκε
sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 02:55:06 μμ »

Φίλε cat όπως θα παρατηρήσεις δεν εξειδικεύονται σε συλλεκτικά αλλά σε bullion,δεν χάνεις και τίποτα βέβαια να το ψάξεις.
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 03:47:43 μμ »

Λοιπόν το μαγαζί λέγεται ATS Bullion Ltd και ειναι αρκετά γνωστό στο Λονδίνο, το σάιτ τους ειναι το εξής : www.atsbullion.com



Από εκεί έχω αγοράσει και εγώ. Πολύ καλή εξυπηρέτηση.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
sksnpl
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351

Θάνος


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 17, 2017, 04:02:31 μμ »

Όντως πολύ καλή εξυπηρέτηση και γενικά μου άρεσε ότι είχα την δυνατότητα να διαπραγματευτω την τιμή.. Όταν μπορέσω θα ανεβάσω και φωτογραφία με το όμορφο κουτάκι τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2017, 04:03:01 μμ από sksnpl » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences