Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 08:04:29 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: SPECIAL OLYMPICS  (Αναγνώστηκε 28729 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 06:34:35 μμ »

αν ειναι υπερτιμημενα!τα αργυρα προυφ των σπεσιαλ ολυμπικς,με αριθμο κοπης δυο χιλιαδες κομματια!το αφηνω ασχολιαστο!και ειδικα απο ατομα που δεν εχουν καθολου,εως μηδαμινες γνωσεις,περι νομισματικης!αγοραστε ενα προυφ,απο καταστημα η απο ον λαιν πωλησεις!επιεικεστατα 100 ευρω,και μονο σε φιλο!μερικοι,οταν εχουν μαυρα μεσανυχτα,ας ασχοληθουν καλυτερα με ορθογραφικα λαθη,βαθυστοχαστες πολιτικες,κλπ, αναλυσεις!και ας αφησουν την νομισματικη,ωσπου να αποκτησουν καποια εμπειρια!χαιρετω και ρωτηστε καποιον με σοβαρες γνωσεις!οταν τα συγκρινετε με κομματια,που ακομα πουλα η τραπεζα ελλαδος!ειναι λιγο αντιφατικο εως για κλαματα!χαιρετω,ενας συλλεκτης νομισματων!(για να βαζουμε τα πραγματα στην σωστη τους σειρα!).γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 06:44:36 μμ »

Σας ευχαριστώ παιδιά γιατί και γω έτσι το βλέπω. Όσο γιά τον φίλο chris τα νομίσματα του 1876 και του 1884 δεν έχεις άλλη επιλογή, από το να τα αγοράσεις αν τα θες κυκλοφορούσαν πριν παρα πολλά χρόνια και δεν έχεις άλλη επιλογή. Αυτά τα εικοσάρικα είναι συλλεκτικά και αξίζουν κάποια χρήματα, τα ασημένια special olympics αξίζουν το ίδιο; βάζουμε στην ίδια μοίρα τα νομίσματα; μόλις πέρυσι βγήκαν!!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
φιλε νικο αγοραζω προυφ υπερτιμημενα σπεσιαλ ολυμπικς,100τοις%,με 80 ευρω οσα εχεις!και ας χασω!αν και δεν κυκλοφορουν οπως τα αλλα στην τραπεζα(αν σου λεει αυτο κατι!).οποιος διαθετει προυφ αργυρα με 80 ευρω κομπλε(χαρτια,συσκευασια),ας στειλη μηνυμα!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 09:06:29 μμ »

Σας ευχαριστώ παιδιά γιατί και γω έτσι το βλέπω. Όσο γιά τον φίλο chris τα νομίσματα του 1876 και του 1884 δεν έχεις άλλη επιλογή, από το να τα αγοράσεις αν τα θες κυκλοφορούσαν πριν παρα πολλά χρόνια και δεν έχεις άλλη επιλογή. Αυτά τα εικοσάρικα είναι συλλεκτικά και αξίζουν κάποια χρήματα, τα ασημένια special olympics αξίζουν το ίδιο; βάζουμε στην ίδια μοίρα τα νομίσματα; μόλις πέρυσι βγήκαν!!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
φιλε νικο αγοραζω προυφ υπερτιμημενα σπεσιαλ ολυμπικς,100τοις%,με 80 ευρω οσα εχεις!και ας χασω!αν και δεν κυκλοφορουν οπως τα αλλα στην τραπεζα(αν σου λεει αυτο κατι!).οποιος διαθετει προυφ αργυρα με 80 ευρω κομπλε(χαρτια,συσκευασια),ας στειλη μηνυμα!γιαννηςτ.

Εγώ ποτέ δεν είπα ότι έχω γνώσεις στο χώρο των νομισμάτων. Ξεκίνησα μόλις πέρυσι τις συλλογή γιατί μου αρέσουν πολύ τα νομίσματα. Έβαλα αυτό το θέμα γιατί είχα μια απορία πως είναι δυνατον ένα περσινό νόμισμα να κοστολογείται πάνω από 150% της αρχικής του αξίας, μου έκανε εντύπωση. Έτσι και συνεχίσει με αυτούς τους ρυθμούς σε 15 με 20 χρόνια πόσο θα κάνει; Δικαιούμαι να έχω  και να λέω τη γνώμη μου. Δεν συγκρίνω τον εαυτό μου σε γνώσεις ούτε με σένα ούτε με άλλους παλιούς συλλέκτες, άλλωστε από εσά ς θα μάθουμε και μεις οι πιο νέοι στο χώρο. φιλικά και χωρίς παρεξήγηση φίλε Γιάννη
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 12:48:56 πμ »

Καταλαβες τωρα φιλε Νικο γιατι οι τιμες ειναι εκει που ειναι?
Και δεν ειναι ενας και δυο σχετικοι ασχετοι με το αντικειμενο που θα βρουν τις τιμες φυσιολογικες.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 01:38:59 πμ »

παντως φιλε μου,εσυ τουλαχιστον εισαι παντελως ασχετος!σε επαληθευει και η εκτιμηση σου,MS62!,εχεις σκεφθει να γινεις εκτιμητης νομισματων,εκτος απο διορθωτης γραπτων κειμενων,και φιλοσοφος?καληνυχτα και ονειρα γλυκα!(τοσες ιστοσελιδες υπαρχουν)το νομισμα!πως σου προεκυψε?απορω!γιαννηςτ.

Μαλιστα, τα ακουω και απο πανω με τον καθε περιεργο.
Σε πειραξε που σε διορθωσα οταν πας να γραψεις το σωστο και κανεις λαθος ετσι? Αφου δεν το χεις ανθρωπε μου τι ασχολεισαι??? Οπως και τις προαλλες με το φιλαρακι σου που πετουσατε τη μια μπουρδα μετα την αλλη! Μεχρι και πιστοποιητικα για συλλεκτες ηθελες να μοιρασεις εσυ και να κρινεις ποιος θα μιλαει και ποιος οχι. Βρε μπας και σου χαλαω καμια δουλεια και δεν το ξερω και εχεις τετοιο μενος???

Τωρα μιλας και για ενα νομισμα, μαλλον στη δεκαρα 1882 θα αναφερεσαι γιατι ετσι που τα γραφεις... Χοχοχο! Για στειλτο βρε πανασχετε να δουμε τι θα γραψει και υστερα πες ο τι θες. Αλλα δεν θα πεις. Το πιο πιθανο ειναι να λουφαξεις.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 02:13:46 πμ »

ανθρωπε μου!εγω δεν το επαιξα φιλολογος,και δεχομε οτι κανω ορθογραφικα λαθη!αν ειμαι εγω περιεργος,η οπως λες,ο φιλος μου!αν και δεν ξερω ποιον εννοεις?(αν εννοεις τον βασιλη!θελεις ψυχιατρο!)που μας ξερουν και δεκα συλλεκτες!εσυ τι εισαι?που δεν μπορεις να ξεχωρισεις ενα νομισμα,και δεν εχεις ιδεα για τα προυφ σπεσιαλ ολυμπικς,και που θα φθασουν!οσο καιρο γραφεις,δεν εχεις γραψει κατι για συλλεκτες?γιατι ασχολεισαι?ασε μας στην ησυχια μας,και κανε κανενα μαθημα ορθογραφιας!που σου βγαζω το καπελλο!αλλα απο νομισματα και τετοια?δυστηχως!καληνυχτα,γιαννηςτ.

Ειπα να το κλεισω και να παω για υπνο, τετοιες αρλουμπες μαζεμενες πως να τις αφησω ετσι??? Ρε, πας να διορθωσεις μια λεξη και γραφεις τη λαθος. Και οταν σου λεω πως ειναι το σωστο επιμενεις στο λαθος που εγραψες και μιλας και απο πανω!
Τωρα σου φταιει που δεν μιλαω για συλλεκτες... Νομιζεις οτι ειμαι σαν και σενα? Η μηπως ειμαι καμια Κατινα να σχολιαζω τι πηρε ο ενας και τι εκανε ο αλλος? Σπουδαια συλλεκτικη δουλεια!
Εσυ εχεις βγαλει ηδη το βαθμο για το νομισμα, το χεις εξετασει και παει και τελειωσε. Στειλε και τη θηκουλα με το καρτελακι στον ανθρωπο να γλυτωσει και τα εξοδα! Και ξαναλεω, στειλτο ρε να δουμε τι θα γραψει. Να δουμε που θα πανε οι ιντερνετικες σου βαθμολογησεις.
Οσο για τα προοφ των σπεσιαλ ολυμπικς δεν σου φταιω εγω αν προσγειωνεσαι στη σκληρη πραγματικοτητα οταν ονειρευσαι οτι θα τα πουλησεις για 500 ευρω το ενα, οπως σου ειπανε, για να γινεις πλουσιος. Και αφου τα ξερεις τοοοοσο καλα ολα αυτα, για πες μας ποσα ποιες χωρες εχουν κοψει προοφ για σπεσιαλ ολυμπικς και ποσο πωλουνται τωρα?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 07:17:07 πμ »

φιλε μου,απο οτι καταλαβα εχεις αναγκη αναγνωρισης!αλλα χωρις νομισματικες γνωσεις,δεν γινεται!οσο για το ρε!να αποκαλεις τους φιλους η ομοιους σου!αν εισαι κατινα,φαινεται απο την χολη,που βγαζεις!!αν ξερω να βγαζω βαθμους,διαβασε κανενα παλαιωτερο σχολιο μου,και αν πεφτω μεσα ακριβως!μπορουν επισης να σου πουν και οσοι με ξερουν,δηλαδη σχεδον ολοι οι ελληνες συλλεκτες νομισματων!εσενα ποιος σε ξερει?ρουφιανογατα(το ονομα σου στα ελληνικα)!αν θελω να γινω πλουσιος! απο τα νομισματα,θα σου ευχομουν,να ειχες το ενα εκατοστο,της συλλογης μου!ελπιζω η περιπτωση σου να θεραπευεται,εχεις την συμπαθεια μου,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 09:35:20 πμ »

Αρες μαρες κουκουναρες οπως παντα...
Τρομαρα σου, ουτε ενα ψευδωνυμο δεν μπορεις να καταλαβεις...
Αμ δεν φταιει κανενας αλλος, εγω φταιω που καθομαι και μιλαω μαζι σου ρε ενω εχω καταλαβει απο καιρο οτι εισαι πολυ περιορισμενων δυνατοτητων.
Καταγράφηκε
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 09:41:09 πμ »

Πάντως και να ήθελε κάποιος να πεί την γνώμη του,
μετά απο τόσο τσακωμό
μάλλον δεν υπάρχει λόγος και ουσία.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 09:54:16 πμ »

Αρες μαρες κουκουναρες οπως παντα...
Τρομαρα σου, ουτε ενα ψευδωνυμο δεν μπορεις να καταλαβεις...
Αμ δεν φταιει κανενας αλλος, εγω φταιω που καθομαι και μιλαω μαζι σου ρε ενω εχω καταλαβει απο καιρο οτι εισαι πολυ περιορισμενων δυνατοτητων.

και εσυ μαλλον?περιορισμενης αντιληψεως!αλλα χωρις νομισματικες γνωσεις,δεν καταλαβαινεις οτι εκτειθεσαι!ποσο στοιχιζουν κυριε σβορωνε!τα αργυρα  προυφ, σπεσιαλ ολυμπικς!εγω τα τριπλασιασα σε ενα χρονο,η,οι 10-15 μεγαλεμποροι?σε οποιον εχω πουλησει νομισμα ας το δηλωσει!οποιον εχω βηθησει επισης!μυαλο δυστηχως δεν μεταμοσχευω!επειδη ειμαι λαικος τυπος,το κατασκοπογατα δεν ειναι ευηχο,και μην γνωριζωντας το ονομα σας,σας αποκαλω ρουφιανογατα,που ειναι πιο ομορφο,για τελευταια φορα,οπως και γενικα,απευθυνομε σε εσας!ελπιζω τι ιδιο και εσεις!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2012, 10:13:09 πμ από giannist » Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 10:04:54 πμ »

Πάντως και να ήθελε κάποιος να πεί την γνώμη του,
μετά απο τόσο τσακωμό
μάλλον δεν υπάρχει λόγος και ουσία.


Σωστα γραφεις φιλε και γιαυτο το λογο

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ οι προσωπικες αντιπαραθεσεις να σταματησουν ΕΔΩ..


οτι αλλο γραφει εκτος θεματος θα αναγκαστω να το διαγραψω.
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 10:18:35 πμ »

Καλημερα, τα αργυρα special olympics ειναι στη τιμη αυτη λογω οικονομικης δυσπραγιας αλλιως θα ειχαν τουλαχιστον 4πλασιασει ή 5πλασιασει τιμη κατα τη γνωμη μου...
Τωρα η συζητηση περι υπερτιμημενων νομισματων ή οχι δεν εχει νοημα...αφου οταν μιλαμε για τιμες νομισματων μιλαμε κυριως για τιμες πολυ μακρια απο την τιμη μεταλλου!οπως σωστα ανεφερε ο chris1972
Αλλιως αγοραζουμε 30δραχμα ή 20δραχμα στη τιμη μεταλλου...και ολα καλα!  Χαμόγελο

ΥΓ. αγαπητε giannist ολοι γνωριζουμε το ποιος εισαι και την θεση σου στη συλλεκτικη κοινοτητα...
εμενα τουλαχιστον με εχεις βοηθησει πολλες φορες...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 10:25:42 πμ »

ευχαριστω φιλη δημητρα,εσυ τουλαχιστον ξερεις αν βοηθω,η αν τα κινητρα μου,ειναι ταπεινα!σε χαιρετω και χαιρετισμους στην οικογενεια σου,ο φιλος σας γιαννης.φιλε αντωνη μπορεις τελειως αμεροληπτα,να πεις ποσο? στοιχιζουν τα αργυρα προυφ των σπεσιαλ ολυμπικς!
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 10:49:56 πμ »

Θα ήθελα να πω για το θέμα ότι η προσωπική ευχαρίστηση της συλλογής νομισμάτων απέχει μακράν από επενδυτικούς σκοπούς. Αν είσαι συλλέκτης θα πληρώσεις αδρά για ένα νόμισμα που σου αρέσει, και σε έναν άλλο συλλέκτη μπορεί να τον αφήνει τελείως αδιάφορο. Έχω την ταπεινή εντύπωση ότι όλα είναι θέμα προσωπικού γούστου.

υ.γ. Και εγώ με την σειρά μου θα ήθελα να πω δημόσια ότι έχω βοηθηθεί από τον Γιάννη χωρίς κανένα μα κανένα προσωπικό του όφελος. 
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 23, 2012, 11:30:12 πμ »


φιλε αντωνη μπορεις τελειως αμεροληπτα,να πεις ποσο? στοιχιζουν τα αργυρα προυφ των σπεσιαλ ολυμπικς!

Δεν εχω αποψη Γιαννη,  επειδη προσωπικα δεν εχω ασχοληθει καθολου με τα συγκεκριμενα νομισματα.

Παντως σε γενικες γραμμες η αποψη μου για τα συλλεκτικα νεα  νομισματα που βγαινουν καθε χρονο ειναι οτι δεν ειναι συλλεκτικα .....και για να εξηγησω τι εννοω , θα μπορουσαν π.χ αντι να βγαλουν 100 νομισματα (επειδη καποιος αποφασισε να βγουν μονο τοσα )  να βγαλουν 1000, ετσι ωστε να μπορεσουν να τα παρουν ολοι σε φθηνοτερες τιμες .
Ετσι θα ελειπαν και τα φαινομενα αισχροκερδιας που εχουμε τωρα και οι πραγματικοι συλλεκτες θα ηταν ευχαριστημενοι.

Το να βαπτιζουνε συλλεκτικο καποιο νομισμα  επειδη εντεχνως και για αδιευκρινηστους κατ' εμε λογους κοπηκε σε λιγα κομματια πριν 5-10-20 χρονια εμενα προσωπικα δεν με αγγιζει.....

Προτιμω να παρω ενα συλλεκτικο νομισμα με 1.000.000 τιραζ αλλα και μια ιστορια 100-150 χρονων στη πλατη του, παρα ενα καινουργιο , που ειναι "σπανιο" επειδη καποιοι ετσι αποφασισαν  Στριφογύρισμα ματιών

Προσωπικο γουστο, θα μου πεις τωρα,  αλλα 100 φορες περισσοτερο θα ηθελα να αποκτησω ενα χρυσο 20δραχμο του 1833, παρα το χρυσο ΟΧΙ του 1990 ...
Καπως ετσι σκεπτομαι εγω  Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2012, 03:10:03 μμ από ANTONIO1967 » Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences