Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 05:02:50 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: SPECIAL OLYMPICS  (Αναγνώστηκε 28497 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 21, 2012, 07:23:02 πμ »

Καλημέρα, τι γνώμη έχετε για τη τιμή αυτού του νομίσματος, υπάρχει και το άλλο στην ίδια τιμή
http://www.art-coins.gr/el-gr/Products.aspx?ElementID=360b1dd5-af70-4ff5-97f6-2d7dbfaa9715
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 01:41:13 μμ »

σαν μεταλλο ειναι ακριβα,αλλα το μικρο τιραζ σιγουρα τους δινει μεγαλο αβανταζ!αν,και δεν εχουν μεγαλη διαφορα απο την αρχικη τιμη τραπεζης!τωρα κατα ποσο θα αυξηθει η τιμη τους?ειναι δικη σου επιλογη,και για τα δυο!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 02:05:10 μμ »

αν θυμαμαι καλα η τραπεζα τα εδινε 40 ευρω γι αυτο εξαντληθηκαν κατευθειαν.Γιαννη ειναι σημαντικη η διαφορα απο τα 40 στα 120. Το θεμα τους για μενα προσωπικα δεν παρουσιαζει κανενα ενδιαφερον γι αυτο και δεν τα αποκτησα οταν μου δοθηκε η ευκαιρια για 80 ευρω το ενα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 02:23:07 μμ »

το πολυ μακρια το αναφερω αναργυρε,απο τις προφητειες(που ειχαν και μια βαση!)που ελεγαν μερικοι,οτι σε ενα χρονο θα εκτιναχθουν οι τιμες τους,στα υψη!και να σου πω,και την μαυρη αληθεια μου,επειδη πηρα μονο απο ενα κομματι,ειχα μετανιωσει που δεν πηρα περισοτερα!μαλλον η κριση η οι προτιμησεις των συλλεκτων,δεν τα υπερτιμησαν,οπως προβλεποταν?ποιος ξερει?το μελλον θα δειξη!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 21, 2012, 08:06:11 μμ »

Ανάργυρε συμφωνώ απόλυτα μαζί σου από τα 40 στα 120 είναι μεγάλη διαφορά. Ο Γιάννης πιο πάνω λέει ότι ήταν κρίμα που δεν πήρε πιο πολλά. ΄Δεν πιστεύετε ότι είναι υπερτιμημένα; (παρόλο το μικρό τιράζ)
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 08:16:51 πμ »

φιλε νικο,αν διαβασεις πιο παλια αρθρα στην ιστοσελιδα μας η αλλες,ελεγαν οτι θα ανεβουν αυτοματως!μεχρι και πανω απο 500αρικο,το κομματι,ειδικα τα προυφ λογω μικρης κοπης(2.000).τωρα βλεπουμε οτι μετα βιας,πηγαν εκατο και κατι!εκει το θετω  ως αποριας αξιον!μαλλον λογω της κρισεως η αλλου παραγοντα!τους υπολοιπους συλογισμους σου περι υπερτιμησης,δε τους καταλαβαινω?σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 01:45:29 μμ »

Γιάννη κατάλαβα ότι λόγω του μικρού τιράζ περίμεναν να πάει πολύ ψηλά η τιμή, αλλά λόγω κρίσης δεν πήγε πολύ πάνω από κατοστάρικο, σωστά; Μία ερώτηση κρίσης εάν δεν είχες πάρει θα αγόραζες; Και αν ναι θα αγόραζες τώρα; όχι με σκοπό την επένδυση αλλά απλά για να τα έχεις στη συλλογή σου.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 02:00:26 μμ »

Φίλε Νίκο επέτρεψε μου να πω και εγώ την άποψη μου. Εάν θέλεις ένα νόμισμα να το βάλεις στην συλλογή σου το κόστος και η υπεραξία που πληρώνεις είναι νομίζω αδιάφορη μπροστά στην προσωπική ευχαρίστηση για την απόκτηση του. Ο κάθε συλλέκτης όλα αυτά τα βλέπει πάντα από την δική του οπτική γωνία. Εσύ πρέπει να κρίνεις τι σε ικανοποιεί και τι όχι.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 02:16:34 μμ »

Έχεις δίκιο εν μέρει. Συμφωνώ στο αν το θέλεις πολύ πρέπει να το πληρώσεις. Το θέμα είναι στο πόσα θα δώσεις. Οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι και το χρήμα βγαίνει δύσκολα. Είναι ένα νόμισμα που βγήκε πέρυσι και έχει τις ίδιες διαστάσεις και το ίδιο βάρος με τα ασημένια που έδινε μέχρι πρότινος η ΤΤΕ. ( Βάλια κάλντα και μαυρόπευκα αν δεν κάνω λάθος μπορεί και να έχει ακόμα) Επειδη αυτά κάποια στιγμή θα τα πάρω θέλω να ακούσω και άλλες απόψεις . Πως το βλέπει ο καθένας, εσύ θα τα έπερνες;
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 02:32:37 μμ »

Νίκο από την στιγμή που σκέφτεσαι την διαφορά στην αξία που έχει υπάρχει επενδυτικό ενδιαφέρον. Να σου παραθέσω ένα παράδειγμα το 20δρχ του 1876 και το 20δρχ του 1884 (Γεωργίου Α') έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά το ένα έχει τιράζ  37000 περίπου και το άλλο 550000. Εάν αυτό το βλέπαμε επενδυτικά δεν θα έπρεπε να αγοράσουμε του 1876. Αλλά ένας συλλέκτης πληρώνει την υπεραξία αυτή για να το αποκτήσει. Εγώ φίλε μου δεν θα αγόραζα θα προτιμούσα (στο συγκεκριμένο θέμα μιλώ πάντα γιατί σε άλλες περιπτώσεις θα πλήρωνα υπεραξία για νόμισμα που πραγματικά με ενδιαφέρει) να πάρω αυτά που είναι πιο κοντά στην αξία του μετάλλου. Φυσικά επαναλαμβάνω όλα αυτά που λέω είναι προσωπική άποψη και θα υπάρξουν φίλοι που δεν θα συμφωνήσουν μαζί μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2012, 03:25:05 μμ από chris_1972 » Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 03:00:26 μμ »

Νικο θα συμφωνησω μαζι σου.Οι καιροι ειναι δυσκολοι και τα χρηματα δεν βγαινουν ευκολα.Φιλε μου οχι και να πουλησεις το σπιτι σου για να παρεις ενα νομισμα οσο δυσκολο και αν ειναι αυτο και δεν μιλαω για το συγκεκριμενο αλλα γενικα.Τωρα για τα νομισματα του θεματος μας η γνωμη μου ειναι πως ειναι ψηλα η τιμη τους.Ουτε εγω τα εχω αλλα δεν θα τα πληρωσω 4-5 φορες την αρχικη τιμη εκδοσης τους.Βαζεις ενα οριο και λες μεχρι εδω και το δικο μου οριο βαρια-βαρια ειναι 2 φορες την αρχικη τους τιμη δλδ 80 ευρω το κομματι.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 04:14:04 μμ »

Τρεις φορες πανω η τιμη και λενε για μικρη διαφορα στην τιμη! 200% κερδος απο περυσινα νομισματα, χωρις να ιδρωσεις και δεν ειναι υπερτιμημενα, επειδη λεει περιμεναν καποιοι να πανε 500 ευρω! Δηλαδη αν καποιος ελεγε οτι θα πηγαινε 1000 ευρω, θα μιλουσαμε τωρα για εκπληκτικη ευκαιρια στα 120 ευρω με κοντα 90% πτωση!!! Αλλα τι να περιμενεις... μηπως τα ιδια δεν γραφουν και τωρα για τα φετινα αναμνηστικα???

Ασφαλως και ειναι υπερτιμημενα τα νομισματα και μαλιστα τα ελληνικα αναμνηστικα ειναι απο τα πιο υπερτιμημενα ευρωπαικα.
Καταγράφηκε
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 05:13:44 μμ »

Σας ευχαριστώ παιδιά γιατί και γω έτσι το βλέπω. Όσο γιά τον φίλο chris τα νομίσματα του 1876 και του 1884 δεν έχεις άλλη επιλογή, από το να τα αγοράσεις αν τα θες κυκλοφορούσαν πριν παρα πολλά χρόνια και δεν έχεις άλλη επιλογή. Αυτά τα εικοσάρικα είναι συλλεκτικά και αξίζουν κάποια χρήματα, τα ασημένια special olympics αξίζουν το ίδιο; βάζουμε στην ίδια μοίρα τα νομίσματα; μόλις πέρυσι βγήκαν!!!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 05:32:23 μμ »

Μα δεν έχει σημασία το πότε βγήκαν!ΙΕίναι εξαντλημένα και δεν πωλούνται απο την τράπεζα.Οπότε είναι δικαιωμά του κάθε κατόχου να ζητά όσα θέλει για να τα πουλήσει και ο αγοραστής κρίνει πόσο τα θέλει και πόσο θα τα πληρώσει.Ήταν 2.000 κομμάτια απο τα οποία πχ τα 200 κυκλοφορούν στην αγορά προς πώληση..ενώ κάποιου αναμνηστικού πριν 30 χρόνια μπορεί να κυκλοφορούν  και πάλι 200 προς πώληση.Σε τι τα διαχωρίζει η χρονολογία τους λοιπόν όσον αφορά τη τιμή??Απλά είναι αρκετά πρόσφατη η αίσθηση οτι μπορούσαμε να τα πάρουμε στο 1/3 της τιμής.Δυστυχώς πρέπει να συμβιβαστούμε μ αυτό!
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 05:54:11 μμ »

Αγαπητέ φίλε Νίκο ίσως δεν διατύπωσα σωστά το παράδειγμα μου, αυτό που ήθελα να τονίσω είναι η διαφορά στην τιμή που μπορεί να έχει ένα νόμισμα αναλόγως πάντα και με το πόσο εύκολα μπορείς να το βρεις. Φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ισχύει με το συγκεκριμένο νόμισμα σε σχέση με αυτα που ίσως διαθέτει ακόμη η ΤΤΕ . Σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνω τα νομίσματα μεταξύ τους.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
Σελίδες: [1] 2 3 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences