Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 01:40:02 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ποικιλίες- σφάλματα ελληνικών 2ευρων.  (Αναγνώστηκε 2107 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 05, 2017, 09:58:29 πμ »

Έχετε υπόψιν σας κάποια ποικιλία ή σφάλμα στα 2ευρα, εκτός αυτών του 2002 Φινλανδίας...


Να κάνω εγώ κάποιες (ίσως χαζές) ερωτήσεις.


Περίπτωση 1
Μέσα σε μασούρι βρήκα αυτό








Εφόσον έχει γίνει μέσα στο νομισματοκοπείο, μπορεί να θεωρηθεί σφάλμα; Μπορεί να αποδειχτεί ότι βγήκε έτσι και δεν πειράχτηκε μετά; Πώς μπορεί να έγινε;


Περίπτωση 2
Είδα σε πολλά νομίσματα μέσα στο μασούρι, να υπάρχει ένα σημάδι. Το σημάδι αυτό είναι σε διάφορα σημεία. Στην αρχή το μυαλό μου πήγε ότι είναι από την υπογραφή του χαράκτη. Αλλά δε τεριάζει τελικά. Έχετε δει και εσείς αυτά τα σημάδια; Πώς μπορεί να δημιουργούνται;

Δίπλα στο 2017

Πάνω από σήμα του νομισματοκοπείου

Πάνω από την καμάρα

Αριστερά κάτω από το 2017

Αριστερά επάνω, ανάμεσα στα 2 αστέρια

Δεξιά από το ''ελληνική''

Στον αριθμό 2



« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2017, 10:05:51 πμ από dionisisx » Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 05, 2017, 10:02:13 πμ »

δεν νομιζω να θεωρουντε σφαλματα αυτα αλλα το πρωτο ειναι ωραιο....
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 05, 2017, 10:38:11 πμ »

εκτος απο το πρωτο που ειναι στο χαρτονακι,ολα τα υπολοιπα θεωρω οτι ειναι σημαδι απο την οδοντωση του ριμ και εγιναν κατα την παραγωγη οταν το νεο κερμα επεφτε πανω στον 'σωρο' με τα υπολοιπα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 05, 2017, 03:03:47 μμ »

Το οτι εχει χαλασμενο rim, ακομη κ εντος νομισματοκοπειου να εγινε, θεωρω οτι δεν εχει ιδιαιτερο ενδιαφερον ως σφαλμα.
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 05, 2017, 05:55:54 μμ »

Άσχετα με το αν είναι ενδιαφέρον ή έχει κάποια αξία... είναι σφάλμα; Μπορεί να αποδειχθεί ότι δεν έγινε μετά;

Ενδιαφέρον συλλεκτικά, ούτε εγώ το βρίσκω... όπως δεν βρίσκω ενδιαφέρον συλλεκτικά και τα σπασίματα μητρας σε νομίσματα Καποδίστρια που σε κάποιους αρέσουν πολύ! Εγώ ρωτάω αν είναι σφάλμα του νομισματοκοπείου και αν αυτό μπορεί να αποδειχθεί...

Επίσης ρωτάω αν κάποιος έχει παρατηρήσει σφάλματα ή ποικιλίες σε 2ευρα εκτός αυτών του 2002 Φινλανδίας.
και για τα άλλα νομίσματα που έβαλα, αν μπορεί κάποιος να καταλάβει πώς έχουν γίνει αυτά τα σημάδια και αν τα έχετε δει και σε άλλα 2ευρα. Τα σημάδια αυτά πάντως δεν ταιριάζουν με τις γραμμές της περιμέτρου. Οπότε λογικά από κάτι άλλο είναι.
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 06, 2017, 12:21:29 πμ »

Άσχετα με το αν είναι ενδιαφέρον ή έχει κάποια αξία... είναι σφάλμα; Μπορεί να αποδειχθεί ότι δεν έγινε μετά;

Ενδιαφέρον συλλεκτικά, ούτε εγώ το βρίσκω... όπως δεν βρίσκω ενδιαφέρον συλλεκτικά και τα σπασίματα μητρας σε νομίσματα Καποδίστρια που σε κάποιους αρέσουν πολύ! Εγώ ρωτάω αν είναι σφάλμα του νομισματοκοπείου και αν αυτό μπορεί να αποδειχθεί...

Επίσης ρωτάω αν κάποιος έχει παρατηρήσει σφάλματα ή ποικιλίες σε 2ευρα εκτός αυτών του 2002 Φινλανδίας.
και για τα άλλα νομίσματα που έβαλα, αν μπορεί κάποιος να καταλάβει πώς έχουν γίνει αυτά τα σημάδια και αν τα έχετε δει και σε άλλα 2ευρα. Τα σημάδια αυτά πάντως δεν ταιριάζουν με τις γραμμές της περιμέτρου. Οπότε λογικά από κάτι άλλο είναι.

Ούτε εγώ πιστεύω ότι πρόκειται για σφάλματα, αλλά για τυχαία χτυπήματα κατά τη διάρκεια της παραγωγής τους μέχτι τη συσκευασία τους (σφάλματα θεωρούνται οι κατασκευαστικές αστοχίες, όπως τα σπασίματα μήτρας, που ανέφερες και όχι τα τυχαία χτυπήματα). Θεωρητικά, η μόνη απόδειξη ότι ένα χτύπημα έχει γίνει μέσα και όχι έξω από το νομισματοκοπείο είναι η καταγραφή τού νομίσματος την ώρα που βγαίνει από το μασούρι, αν και σίγουρα τα νομίσματά σου φαίνονται ακυκλοφόρητα, επομένως δύσκολα θα πίστευε κανείς ότι έχουν ταλαιπωρηθεί εκτός νομινματοκοπείου. Παρ' όλα αυτά, δεν βρίσκω ούτε εγώ το λόγο να ασχοληθούμε περισσότερο με αυτό το γεγονός. Σίγουρα ένα χτυπημένο νόμισμα δεν είναι υποψήφιο για να γίνει BU σε μπλίστερ, αλλά δεν έχει και συλλεκτικό ενδιαφέρον.

Όσο για τις ποικιλίες που ανέφερες, δηλαδή τις επίσημες μικρές διαφοροποιήσεις στην έκδοση ενός νομίσματος, όσον αφορά τα ελληνικά ευρώ, η μόνη που υπάρχει είναι η σειρά 2002, η πρώτη ελληνική σειρά ευρώ. Ένα μέρος τής σειράς 2002 είχε κατασκευαστεί τότε σε τρία διαφορετικά ξένα νομισματοκοπεία (1c, 2c, 5c, 10c, 50c - Γαλλία, 20c - Ισπανία, 1Ε, 2Ε - Φινλανδία). Τα νομίσματα αυτά φέρουν σε ένα από τα αστέρια το γράμμα F, E ή S, αντιστοίχως αν έχουν κατασκευαστεί στη Γαλλία (F), την Ισπανία (Ε) ή τη Φινλανδία (S). Αντίθετα, το μέρος τής σειράς 2002 που είχε κατασκευαστεί στην Ελλάδα, δεν φέρει κάποιο γράμμα σε αστέρι. Πέραν αυτής, δεν έχει υπάρξει καμία άλλη ποικιλία ελληνικών ευρώ μέχρι στιγμής.     
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 06, 2017, 12:09:37 μμ »

Εάν βρεθεί νόμισμα σε Ελληνικό blister χωρίς κάποιο χτύπημα, όντως έχει συλλεκτικό ενδιαφέρον.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences