Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:49:20 μμ
Σελίδες: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 34
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2018 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 117903 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #375 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 04:17:36 μμ »

Το θέμα το έχω επισημάνει εδώ και καιρό (από 26/5/2018) στο blog μου.
Δείτε εδώ: https://wp.me/p1jmLn-uy
Καταγράφηκε

dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #376 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 04:50:34 μμ »

Το θέμα το έχω επισημάνει εδώ και καιρό (από 26/5/2018) στο blog μου.

Ναι το ειχα διαβασει και τοτε. Και βασικα στην ουσια συμφωνω μαζι σου. Ειπαν σε καποιον να γραψει τυπους κι αυτος εγραφε ή τους μετεφερε οπως να 'ναι. Καποιοι αριθμοι ή μεταβλητες ειναι και σε γραμμενοι ετσι που μπορει απλα να πηγαιναν αχταρμα. Βλεπουμε ενα 180, στο κεντρ βλεπουμε ενα Χ^2 + που δεν ξεω που πηγαινει και το i^2 ειναι σε τετοιο σημειο που μπορει να σου πει ο αλλος οτι υπηρχαν και αλλα νουμερα πριν. Και αυτο λεω και γω, οτι τα πεταγαν χωρις να ξερουν τι σημαινει και οτι αν ηθελαν πραγματι να γραψουν αυτα που φανταζομαστε εκαναν λαθος αντιγραφη και δεν τους νοιαζει καν.

Εκει που διαφωνω μαζι σου απλα ειναι τα εξης:
ι) πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι οταν χρησιμοποιουμε τη λεξη λαθος και να περιγραφουμε ακριβως το λαθος.
ιι) οι τυποι της φυσικης δεν κολλανε σε νομισμα για την ελληνικη μαθηματικη εταιρεια. Οριακα θα δεχομουν τυπους φυσικης στους οποιους ειχε βοηθησει μελος της ελληνικης μαθηματικης εταιρειας για να σταθει η θεωρια, αν και θα προτιμουσα τις μαθηματικες εκφρασεις και οχι τις φυσικες. πχ (δεν ξερω και αν ηταν μελος ο καραθεωδορης<-μαρεσει η ελληνικη καταληξη, αλλα αν ηταν:) τυπους της γενικης θεωριας σχετικοτητας ή καποιους αλλους απο τους οποιους ειχε βοηθησει ο ιδιος αλλα και παλι θα προτιμουσα τις μαθηματικες εκφρασεις, τη "δικια του δουλεια" δλδ
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2018, 04:53:17 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #377 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 08:23:07 μμ »

Αν στο νόμισμα αυτά που γράφουν είναι τύποι (που πιστεύω ότι ήθελαν να βάλουν τύπους) τότε είναι λάθη. Αν ήθελαν απλά να γράψουν σύμβολα, τότε πάω πάσο.
i^2=1 είναι καραμπινάτο λάθος
Ο νόμος της Παγκόσμιας έλξης του Νεύτωνα καλύτερα να έλλειπε, τόσοι μαθηματικοί τύποι και σύμβολα υπάρχουν. Από την άλλη ο Νεύτωνας ήταν και μαθηματικός.
Πέρα από αυτά θα είμαι από αυτούς που θα προσπαθήσουν να το πάρουν γιατί μου φαίνεται πολύ όμορφο.
Επίσης πιστεύω θα εξαντληθεί σχετικά άμεσα.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Bonobo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 108


Προφίλ
« Απάντηση #378 στις: Δεκέμβριος 06, 2018, 11:38:49 μμ »

Τα λάθη είναι σημαντικότατα: η φαντασtική μονάδα i όταν υψωθεί στο τετράγωνο δίνει -1 και όχι 1.
αυτο δεν το θυμαμαι στο νομισμα, οποτε δεν εκφραζω αποψη γιαυτο


Διεθνώς η δύναμη στο νόμο της έλξης συμβολίζεται με F και όχι με Ε και στην επιστήμη οι συμβολισμοί είναι διεθνείς και συμφωνημένοι σε πολλά και διάφορα συνέδρια. Δεν μπορεί δηλαδή ο καθένας να συμβολίζει βασικά μεγέθη με ότι σύμβολο θέλει.

ο,τι θες αντικαθιστας αμα σε βολευει με ο,τι θες. κανεις δεν μπορει να σου πει τπτ γιαυτο. τωρα, αν δεν εχεις τπτ να πεις-καπου να καταληξεις με την αντικατασταση σου, τοτε απλα δεν θα σου δωσει κανεις σημασια.
υπαχουν και συμβασεις για καποιες αντικαταστασεις συντμησης, παρόλάυτα μπορεις να χρησιμοποιησεις και δικες σου.
(μπορει να το κανεις βεβαια μονο για τον εαυτο σου γτ απλα σε βολευει καλυτερα να καταννοεις ετσι τα φαινομενα ή να γλυτωνεις πραξεις, βλ κυριως τον μεγαλο αλλα και τον μικρο αϊνστάιν)

παραδειγμα(μαθηματικο): εστω Ε=1 και 2=8. Τοτε Ε+2=9. Δεν επεσε κανενας κεραυνος στο κεφαλι μου. Αμα ομως δεν το χρησιμοποιησω πουθενα για να αποδειξω κατι σημαντικο, απλα θα με πουν χαζο.

Το ιδιο ισχυει και σην φυσικη. ακομα και τωρα πολλα μεγεθη τα εκφραζουμε με διαφορετικο τροπο στην ελλαδα αποτι ειναι η διεθνης συμβαση για αυτα. πχ εγω διδαχτηκα την επιταχυνση ως γ μικρος, τωρα χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι το α.

Δεν μπορεί δηλαδή ο καθένας να συμβολίζει βασικά μεγέθη με ότι σύμβολο θέλει.
Υ.Γ. Η μηχανική (κλάδος της φυσικής) είναι καθαρά μαθηματικά.

η μηχανικη ειναι κλαδος της φυσικης. οι φυσικες εξισωσεις οταν παιρνουν τιμες λυνονται με μαθηματικα οι τιμες τους και οι μοναδες μετρησης των μεγεθων αντιμετωπιζονται παραλληλα συμφωνα με τη φυσικη εννοια. το οτι κανουμε πραξεις μεταξυ των τιμων με μαθηματικα δεν σημαινει οτι η μηχανικη ειναι μαθηματικα. (ομοιως για τη χρηση γεωμετριας κτλ) τα μαθηματικα δεν εχουν φυσικα μεγεθη. αλλιως δεν θα ηταν μαθηματικα.

ΥΓ: φοβαμαι οτι μπορει να περασει οτι παω να το παιξω εξυπνος. δεν ειναι σε καμια περιπτωση η προθεση μου. γραφω ότι γραφω γτ νοιωθω οτι πρεπει παρ ολο που καταλαβαινω οτι διακινδυνευω να χαρακτηριστω ως εξυπνακιας ή περιεργος.

ΥΓ2: χιλια συγγνωμη, το φτασα στο οριο του, δεν θυμαμαι αν υπηρχε θεμα ειδικα για αυτο το νομισμα να τα μεταφερω εκει




Αγαπητέ dsp, από τα γραφόμενά σας φαίνεται ότι έχετε επαφή με τις θετικές επιστήμες. Ωστόσο, το μόνο πράγμα στο οποίο συμφωνούμε είναι ότι τα θαλάσσωσαν στην αντιγραφή. Πάμε στα υπόλοιπα:
(1) Το γ χρησιμοποιείται (στην Ελλάδα) πράγματι για την επιτάχυνση σε μη πανεπιστημιακό επίπεδο, όπου δεν υπάρχει διένεξη με άλλη ποσότητα. Σε ακαδημαϊκό/επίσημο επίπεδο, όπου το γ μπορεί, π.χ., να συμβολίζει την ποσότητα 1 / sqrt(1-u^2/c^2) στην ειδική θεωρία της σχετικότητας, κανένας δε θα συμβολίσει την επιτάχυνση με γ. Όπως ποτέ δε θα συμβολίσει κανένας τη δύναμη με E (διένεξη με ενέργεια). Ακόμα κι αν υποθέταμε ότι μία τέτοια αλλαγή μπορεί να είναι χρήσιμη σε κάποια πολυ εξειδικευμένη περίσταση, εσείς ο ίδιος λέτε ότι, αν δε χρησιμοποιήσεις την εισαγωγή ενός νέου συμβολισμού για να καταλήξεις κάπου ή να αποδείξεις κάτι, τότε γιατί την κάνεις; (Λέτε οι άνθρωποι του Υπουργείου Οικονομικών να προσπαθούν να αποδείξουν κάτι με αυτό το νόμισμα και να μας διαφεύγει; Χμμμμμ.... Εμένα σίγουρα κάτι μου απέδειξαν.) Άρα, πώς "το Ε αντι για F και τους δεικτες δεν τα λες και λαθη" (από προηγούμενο σχόλιό σας);
(2) Για το παράδειγμα που δίνετε: Υπό την ίδια λογική, ό,τι και να έγραφαν θα ήταν σωστό, γιατί ο συμβολισμός είναι θέμα σύμβασης και δύναται να τροποποιηθεί κατά το δοκούν (αυτό ισχύει, αλλά, όπως είπαμε, θα πρέπει να εξυπηρετεί κάποιο σκοπό). Έτσι, και ο τύπος i^2=1 είναι ολόσωστος. Πράγματι, αν 1=-1 (γιατί γουστάρω να επαναπροσδιορίσω τη σημασία του τελεστή = ώστε να συνδέει αντίθετες ποσότητες), τότε i^2=1 ὅπερ ἔδει δεῖξαι.
(3) Και κάτι τελευταίο: Θεωρητική φυσική και εφαρμοσμένα μαθηματικά είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Απολύτως καμία διαφορά. Η φυσική είναι τα μαθηματικά της πραγματικότητας στην οποία υπάρχουμε. Το μόνο λάθος που ΔΕΝ έκαναν ήταν η χρήση τύπων της φυσικής. Παρεμπιπτόντως, ο Newton κατείχε έδρα μαθηματικών στο πανεπιστήμιο που δίδασκε, ενώ και οι άλλες δύο πραγματεύσεις της μηχανικής (που, σε αντίθεση με τη Newtonian Mechanics, χρησιμοποιούν βαριά μαθηματικά και δεν είναι διαισθητικές) έγιναν από μαθηματικούς (Lagrange - Lagrangian Mechanics  και Hamilton - Hamiltonian Mechanics). Παρότι δεν είναι λάθος, θα προτιμούσα και εγώ να είναι περισσότερο αφηρημένοι οι τύποι.

Καταγράφηκε
Bonobo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 108


Προφίλ
« Απάντηση #379 στις: Δεκέμβριος 07, 2018, 06:42:20 πμ »

Το μόνο λάθος που ΔΕΝ έκαναν      ->     Το μόνο που ΔΕΝ έκαναν λάθος
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #380 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 01:43:12 πμ »

ηθελα να απαντησω  bonobo. δεν ηθελα όμως να γραψω εδώ άλλο. ανοιξα νέο θεμα. εγραψα 6 σελιδες. τα σβησα. ειχαν ξεφυγει ακομα και από τα πλαισια της γενικης συζητησης σε ένα τετοιο σάιτ.
κυριως όμως ειχε χαθει το νοημα που με ενοιαζε εμενα να μεινει:

η αντιμετωπιση μας για το "λαθος" είναι λαθος, όχι εδώ, σε παγκοσμιο επιπεδο, και κανει κακο.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
CHRIS1964
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 866


Προφίλ
« Απάντηση #381 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 09:16:22 πμ »

Νομίζω ότι μετά από όλες τις προηγούμενες αναρτήσεις ο καθένας μας έχει αποκρυσταλλώσει την άποψη του για το συγκεκριμένο νόμισμα.
Περισσότερες αναλύσεις και επισημάνσεις πάνω στο θέμα νομίζω ότι θα κουράσουν παρά θα βοηθούσαν.
Τώρα μετά από όλα αυτά ο καθένας αποφασίζει αν θα το αγοράσει η όχι.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2018, 09:18:25 πμ από CHRIS1964 » Καταγράφηκε
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #382 στις: Δεκέμβριος 16, 2018, 10:42:33 πμ »

Τελικά θα βγει το 6ευρο φέτος...; Δεν έμεινε και πολύ καιρός...
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #383 στις: Δεκέμβριος 16, 2018, 10:59:33 πμ »

Τελικά θα βγει το 6ευρο φέτος...; Δεν έμεινε και πολύ καιρός...
Πέμπτη 20/12/2018.
Απλά, αγνοείται η τύχη των...οικονομολόγων.  Απορία
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #384 στις: Δεκέμβριος 17, 2018, 09:44:07 πμ »

Ούτε αυτό της μαθηματικής εταιρίας έχει βγει από ότι καταλαβαίνω.
Όσο για τους οικονομολόγους για μένα ήταν μια φτωχή ιδέα, πολιτικά υποκινούμενη. Τελείως άκυρο ειδικά τη συγκεκριμένη περίοδο, μια χρεοκοπημενη χώρα να προβάλλει πόσο καλούς οικονομολόγους είχε κάποτε ...
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #385 στις: Δεκέμβριος 17, 2018, 11:37:33 πμ »

Ούτε αυτό της μαθηματικής εταιρίας έχει βγει από ότι καταλαβαίνω...

Αυτό σου απήντησα ότι θα βγει την Πέμπτη 20/12.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #386 στις: Δεκέμβριος 17, 2018, 12:15:55 μμ »

Α οκ,  σόρυ δεν το κατάλαβα.  Ντροπή
Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #387 στις: Δεκέμβριος 19, 2018, 10:21:44 πμ »

πώς την κόβετε αύριο τη φάση; θα εξαντληθεί αυτό;
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #388 στις: Δεκέμβριος 19, 2018, 10:37:28 πμ »

Θα δείξει... Μεγάλο χαμόγελο Η ώρα πλησίασε.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #389 στις: Δεκέμβριος 19, 2018, 10:52:33 πμ »

Αμάν Έκπληξη καλά που μου το θυμίσατε, ορέ τι θα πάθαινα Ντροπή........
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 34
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences