Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:06:59 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 34
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2018 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 117933 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 08:15:38 μμ »

έχω την εντύπωση ότι θα υπάρξουν τροποποιήσεις στο νομισματικό πρόγραμμα 2018.

coin card "Νίκος Καζαντζάκης" τελος.

Απίστευτο!!!!!!!!! Έκπληξη

Δεν είδα αντιδράσεις!!!!
Δεν παραξενεύτηκε κανένας? Έκπληξη
Το περιμένατε όλοι!! Απορία
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2017, 05:31:29 μμ από athas » Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 11:33:43 μμ »

Αφου ολα ειναι στο παιχνιδι, ολα παιζονται.
Για να ειμαι ειλικρινης ολα πλεον τα περιμενω.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2017, 05:31:45 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 02, 2017, 11:54:01 μμ »

Επίσης με μια δεύτερη ματιά, δεν βλέπω πεντάευρω και coin cards στα δίευρα.

Αφού το τιράζ των 2€ σε μασούρια είναι 748.000 τέρμα τα coincards.
748.000 σε μασούρια 2.000 στην Proof κασετίνα και φτάνουμε τα 750.000 όπως κάθε χρόνο.


•   ΣΕΙΡΑ ΕΞΙ ΑΡΓΥΡΩΝ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΩΝ ΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ ΕΠΙΜΕΛΗΜΕΝΗΣ ΚΟΠΗΣ, ΕΤΟΥΣ 2018,
ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ 6€ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ, ΜΕ ΘΕΜΑ «ΔΙΑΠΡΕΠΕΙΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ», ΣΕ
ΞΥΛΙΝΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΜΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑΣ (έως 1.500 τεμάχια)


Μου αρέσει η ιδέα τέτοιων σειρών, αν και θα τα προτιμούσα αν ήταν 1 κάθε χρόνο ώστε σιγά σιγά να μαζεύεται η σειρά.
Θα δείξει και από την τιμή τους και τα σχέδια τους. Λογικά αν πάνε καλά του χρόνου θα έχουν αντίστοιχο σετ με άλλους επιστήμονες, συγγραφείς ή γενικώς διάσημους.

Αν παραμείνει το πρόγραμμα ως έχει φυσικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2017, 05:31:59 μμ από athas » Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 12:04:22 πμ »

Επίσης με μια δεύτερη ματιά, δεν βλέπω πεντάευρω και coin cards στα δίευρα.

Καλύτερα που δεν θα τα βγάλουν.Πρέπει και άλλα να μην εκδώσουν οι πονηροί για να μην πω οι Αρχι-μα-λά-κες. Τώρα όσον αφορά την κασετίνα με τα ασημένια, τι να πει κανείς!!! όποιος  θέλει ας τα πάρει. Μια άλλη παρατήρηση πάντως που έκανα είναι η συνέχιση του χρυσού 50ευρου.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2017, 05:32:17 μμ από athas » Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 12:07:32 πμ »

έχω την εντύπωση ότι θα υπάρξουν τροποποιήσεις στο νομισματικό πρόγραμμα 2018.

coin card "Νίκος Καζαντζάκης" τελος.

Απίστευτο!!!!!!!!! Έκπληξη

Δεν είδα αντιδράσεις!!!!
Δεν παραξενεύτηκε κανένας? Έκπληξη
Το περιμένατε όλοι!! Απορία

Μιχάλη παραξενεύτηκα, αλλά η πονηριές δεν έχουν τέλος.Θα δεις πόσο θα πάνε οι τιμές στο συγκεκριμένο...  Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2017, 05:32:35 μμ από athas » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 01:42:01 πμ »

στεναχωρεθηκα που σταματουν τα 5 ευρα! ηταν ομορφα! κριμα! και ηταν προσιτα σε τιμη...

απο εκει και μετα... πολλα ασημενια! ουτε πανευρωπαικους ή ολυμπιακους αγωνες να ειχαμε! μεσα σε ενα χρονο θα βγαλει τα μισα απο οσα ασημενια βγηκαν απο το 1975 μεχρι το 2000!!!!

οντως θα πρωτειμουσα να ηταν ενα καθε χρονο κι οχι 6 μαζεμενα τα ασημενια! πολυ φοβαμαι οτι η τιμη θα ειναι τσιμπημενη... αναφερει και ξυλινη συσκευασια... που προσδιδει ενα κυρος.. και αφου το αναφερει ετσι... η σειρα θα παει παραπανω και λογο κασσετινας! μη την δουμε κανενα 300ρι την σειρα...

επισης.... τελος προυφ μονα τους και τα coincard.... εκει που ελεγα του χρονου να επαιρνα ειδικα το ενα 2 ευρω... σε προυφ, σε coincard και σε μασουρι.... μιας και ειχε να κανει με δωδεκανησα... το σταματουν...

οκ... ισως βρω το προυφ μονο του σε κανενα εβαυ...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2017, 05:32:50 μμ από athas » Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 09:15:11 πμ »

τα προυφ αναμν. ηταν καλυτερα που βγαιναν μονα τους,γιατι ετσι μου επιβαλει να παρω σε προυφ και τα αλλα που τελικα μαλλον δεν θα μπορεσω..τα 5 ευρα και μενα μου αρεσαν δεν ξερω γιατι σταματαν..με τα 6 ευρα γελαν και τα τσιμεντα..οντος 6 τμχ ειναι?ενα τμχ νομιζα...

[[[[[[[[[[[[[[βαλτε μεσα  τον τσοβολα για να παρουμε τα 6ευρα ολα]]]]]]]]]]]]]]]]
οι φιλοσοφοι δεν ξερω ποσο θα πανε ακομα(καλα θα ταν να ξεραμε)αλλα τους θεωρω την αιχμη του δορατος του προγραμματος
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2017, 05:33:02 μμ από athas » Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 10:12:01 πμ »

Κακώς δεν συνεχίζουν τα coincard.Ήταν μια φθηνή επιλογή για τους συλλέκτες και μια όμορφη συλλογή.Τα υπόλοιπα κράτη βγάζουν σε coincards τα νομίσματα τους και πιστεύω το ίδιο έπρεπε να συνεχιστεί και δω.
Τα proof δίευρα και αυτά κακώς τα καταργούν και δεν καταλαβαίνω και τον λόγο.Sold out γινόταν κάθε φορά και μάλιστα λόγω του μικρού αριθμού κοπής γίνονταν όλο και περισσότερο σπάνια.Τώρα θα εξαφανισθούν τελείως απο την αγορά.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2017, 05:33:58 μμ από athas » Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 10:27:19 πμ »

Κακώς δεν συνεχίζουν τα coincard.Ήταν μια φθηνή επιλογή για τους συλλέκτες και μια όμορφη συλλογή.Τα υπόλοιπα κράτη βγάζουν σε coincards τα νομίσματα τους και πιστεύω το ίδιο έπρεπε να συνεχιστεί και δω.
Τα proof δίευρα και αυτά κακώς τα καταργούν και δεν καταλαβαίνω και τον λόγο.Sold out γινόταν κάθε φορά και μάλιστα λόγω του μικρού αριθμού κοπής γίνονταν όλο και περισσότερο σπάνια.Τώρα θα εξαφανισθούν τελείως απο την αγορά.


μα ακριβώς για να σε αναγκάσουν να πάρεις όλην την κασετίνα αν θες και τα αναμνηστικά σε proof έκδοση  Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2017, 05:33:16 μμ από athas » Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 10:37:54 πμ »

Κακώς δεν συνεχίζουν τα coincard.Ήταν μια φθηνή επιλογή για τους συλλέκτες και μια όμορφη συλλογή.Τα υπόλοιπα κράτη βγάζουν σε coincards τα νομίσματα τους και πιστεύω το ίδιο έπρεπε να συνεχιστεί και δω.
Τα proof δίευρα και αυτά κακώς τα καταργούν και δεν καταλαβαίνω και τον λόγο.Sold out γινόταν κάθε φορά και μάλιστα λόγω του μικρού αριθμού κοπής γίνονταν όλο και περισσότερο σπάνια.Τώρα θα εξαφανισθούν τελείως απο την αγορά.


μα ακριβώς για να σε αναγκάσουν να πάρεις όλην την κασετίνα αν θες και τα αναμνηστικά σε proof έκδοση  Σαρκασμός
Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2017, 05:33:34 μμ από athas » Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 01:30:52 μμ »

αυτό που θα μου άρεσε πάντως και πιστεύω θα έκανε τη διαφορά και θα γινόταν και πανικός είναι, η σειρά αυτή με τα 6 νομίσματα να έβγαινε σε reverse proof έκδοση και όχι κλασικά proof πάλι κτλ κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2017, 05:34:17 μμ από athas » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 02:40:49 μμ »

τα προυφ αναμν. ηταν καλυτερα που βγαιναν μονα τους,γιατι ετσι μου επιβαλει να παρω σε προυφ και τα αλλα που τελικα μαλλον δεν θα μπορεσω..τα 5 ευρα και μενα μου αρεσαν δεν ξερω γιατι σταματαν..με τα 6 ευρα γελαν και τα τσιμεντα..οντος 6 τμχ ειναι?ενα τμχ νομιζα...

[[[[[[[[[[[[[[βαλτε μεσα  τον τσοβολα για να παρουμε τα 6ευρα ολα]]]]]]]]]]]]]]]]
οι φιλοσοφοι δεν ξερω ποσο θα πανε ακομα(καλα θα ταν να ξεραμε)αλλα τους θεωρω την αιχμη του δορατος του προγραμματος


βγαζουν το κλασικο 6 ευρω μονο του, και μετα εχουν και διαφορετικη σειρα με 6 νομισματα 6ευρα σε κασσετινα...  χαμος!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2017, 05:34:30 μμ από athas » Καταγράφηκε
Foumantsou
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 247


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 04:32:41 μμ »

Εγώ προσωπικά την σειρά με τα 6ευρα δεν πρόκειται να την πάρω γιατί δεν μου αρέσει καθόλου το θέμα και δεν πρόκειται να δώσω τόσα λεφτά για αυτα. Τι να πρωτομαζεψουμε δλδ από όλα αυτα.?. Θέλουν
να βγάλουν λεφτά από όπου μπορούν και ότι βλακεία τους ερχεται την βγάζουν σε νομισματα
Μακάρι να τους μείνουν όλα απουλητα απο αυτην την σειρά μήπως και την πάρουν χαμπάρι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2017, 05:34:43 μμ από athas » Καταγράφηκε

What goes up must come down!
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 05:01:01 μμ »

Κάθε χρόνο έχουμε την ίδια συζήτηση... τι το θέλουν αυτό τι το θέλουν εκείνο.
Το καλό είναι ότι δοκιμάζουν πράγματα. Βλέπουν ότι κάποια πράγματα δεν πωλούνται, αλλάζουν το τιράζ ή τα καταργούν. Σημαίνει ότι βλέπουν τι γίνεται στην αγορά. Επίσης δεν δημιουργούν τεχνητές σπανιότητες ώστε να πλουτίζουν κάποιοι λίγοι, αλλά προσαρμόζουν τα τιράζ για να καλύψουν την ζήτηση (τουλάχιστον σε κάποια).
Για τα 6€ εγώ θα περιμένω να δω τα σχέδια. Αν είναι όμορφα και ενδιαφέρουσα η σειρά θα προσπαθήσω να τα πάρω. Αν μου είναι αδιάφορα, λογικά θα τα αφήσω.
Επίσης φέτος επιτέλους έχουμε πρόγραμμα από νωρίς. Το πράγμα δείχνει πιο οργανωμένο. Το eshop τώρα λείπει ώστε να καταργηθεί η διαδικασία με την φόρμα.
Δεν είμαι της λογικής του να παίρνω όλο το πρόγραμμα, παίρνω αυτά που μου αρέσουν για αυτό μου αρέσει το ότι υπάρχει ποικιλία και ελπίζω να χρησιμοποιήσουν και άλλα μέταλλα.
Το μόνο που με στεναχώρησε είναι τα 2€ τα προυφ που τα ξαναέβαλαν στην κασετίνα με το σετ. Μαζεύω μόνο τα 2€ σε προυφ οπότε ή θα αναγκαστώ να πάρω όλη την κασετίνα ή θα πάρω μόνο τα 2€ από το ebay... Εξαρτάται βέβαια και την τιμή που θα έχει η κασετίνα.
Επίσης τα 5€ μου αρέσουν, αλλά φαινόταν ότι δεν έχουν και μεγάλη ζήτηση, οπότε καταλαβαίνω γιατί τα σταματούν.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2017, 05:34:54 μμ από athas » Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 05:30:08 μμ »

....Για τα 6€ εγώ θα περιμένω να δω τα σχέδια. Αν είναι όμορφα και ενδιαφέρουσα η σειρά θα προσπαθήσω να τα πάρω. Αν μου είναι αδιάφορα, λογικά θα τα αφήσω....

Πολύ σωστή σκέψη. Στην ίδια κατεύθυνση είμαι κι εγώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2017, 05:35:06 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 34
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences