Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:16:10 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΛΑΣΤΗ ΧΡΥΣΗ ΛΙΡΑ  (Αναγνώστηκε 14818 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 08:43:33 μμ »

O λογος που το αναφερω Ηλια ειναι διοτι πολλοι νομιζουν οτι καταστραφηκαν εαν εφαγαν μια πλαστη λιρα!!
Την πηρε η γυναικα μου κατα λαθος πχ 250 ευρω πριν μερικους μηνες ετσι?
Τοσο εκανε τοτε το μεταλλο, την δινω πχ τωρα !! ΕΧΑΣΑ??
Εαν λοιπον στα καρατια εχετε 22 και σας κατσει καμια στραβη μην τραβατε τα μαλλια σας ή τις κοτσιδες σας  Γλώσσα  δεν χαθηκε ο κοσμος και ουσιαστικα δεν χασατε παρα 10 ευρω τα οποια εαν κρατησετε το μεταλλο ενα χρονο στα χερια σας παλι κερδισμενοι θα βγητε!!
Αυτο ηθελα να πω  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 08:45:43 μμ »

Ναι σωστός Γιώργο και μένα μου έκατσαν κάτι τζούφιες του '27 καλλιτεχνικές μιλάμε 18άρες.
Τις έδωσα μέταλλο μετά από 6 μήνες που είχε ανέβει και πήρα τα λεφτά μου.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 08:47:32 μμ »

Αυτο ομως δεν ισχυει να καποιος την αγορασει εν αγνοια του και οχι σε τιμη μεταλου.
Γιατι αν την παρει 330 ,καταλαβαινει ποσο πρεπει να παει για να χασει μονο 10 ευρω.
Καταγράφηκε
renage
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 08:56:35 μμ »

Στην δική μου περίπτωση ήτανε δώρο από την εποχή του γάμου, αλλά μετά από τόσα χρόνια είναι ακατόρθωτο να ανακαλύψω τον δωρητή, μόνο εικάζω. Πάντως η απογοήτευση ήτανε "διπλή" στη σχετικά μικρή ποσότητα των 18 κομματιών.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 08:58:29 μμ »

Ναι σωστός Γιώργο και μένα μου έκατσαν κάτι τζούφιες του '27 καλλιτεχνικές μιλάμε 18άρες.
Τις έδωσα μέταλλο μετά από 6 μήνες που είχε ανέβει και πήρα τα λεφτά μου.


Αν ξαναβρεις καμμια κρατα την για μενα Ηλια να την αγορασω!Εχω φαει τον κοσμο για να βαλω μια στην συλλογη μου χρυση αλλα χαμηλοτερων καρατιων αλλα ματαια.Ολοι τις λιωνουνε!Ψαχνω καιρο για να κλεισω την τρυπα της συλλογης μου που λεγεται "ΛΙΡΑ ΑΓΓΛΙΑΣ  ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥ ΤΙΤΛΟΥ" Μην γελατε αλλα ειπαμε ο καθενας συλλεγει οτι τον ευχαριστει! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 09:00:38 μμ »

Mε 315 συν τα μεταφορικα αμα θες γινετε δικη σου η παραπανω  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 09:01:24 μμ »

Ναι σωστός Γιώργο και μένα μου έκατσαν κάτι τζούφιες του '27 καλλιτεχνικές μιλάμε 18άρες.
Τις έδωσα μέταλλο μετά από 6 μήνες που είχε ανέβει και πήρα τα λεφτά μου.


Αν ξαναβρεις καμμια κρατα την για μενα Ηλια να την αγορασω!Εχω φαει τον κοσμο για να βαλω μια στην συλλογη μου χρυση αλλα χαμηλοτερων καρατιων αλλα ματαια.Ολοι τις λιωνουνε!Ψαχνω καιρο για να κλεισω την τρυπα της συλλογης μου που λεγεται "ΛΙΡΑ ΑΓΓΛΙΑΣ  ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥ ΤΙΤΛΟΥ" Μην γελατε αλλα ειπαμε ο καθενας συλλεγει οτι τον ευχαριστει! Χαμόγελο

Καλα ο αλλος στις πωλησεις τοσες ειχε σε τιμη μεταλου. Τις εδωσε ολες;;;
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1429



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 09:22:32 μμ »

Δεν μπορώ να καταλάβω με τι κίνητρο ο παραχαράκτης έκανε τόσα έξοδα για να βγάλει 22Κ πλαστή Απορία
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 09:25:24 μμ »

Εγω αλλο υποψιαζομαι .
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 03, 2012, 09:48:34 μμ »

Mε 315 συν τα μεταφορικα αμα θες γινετε δικη σου η παραπανω  Κλείσιμο ματιού

Μα βρε ΓΙΩΡΓΟ το ειπα οτι θελω μια μικροτερου τιτλου δηλ 18αρα η 14αρα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο  22αρες εχω πολλες ;)Σε ευχαριστω παντως!Αν βρεις κατι ενημερωσε με!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 12:02:15 πμ »

εκτος κι αν... την εφτιαξε.. σαν μπαρα.. ειχε δηλαδη χρυσο.. εκανε ενα καλουπι και την εφτιαξε απλα για να εχει τον χρυσο σε αυτη την μορφη... κι οχι σκραπ..

ή εγινε σε περιοδο που επρεπε να το κανουν για εξαγωγη του χρυσου... ετσι νομιζω ξεκινησαν οι λιρες του Λιβανου...

απλα για πληροφορια.. υπαρχουν υπερσπανιες πλαστες που ειναι  ή μαλλον.. ηταν μεχρι προσφατα... πολυ ακριβοτερες απο τις γνησιες (λογο μεταλλου)... γιατι ηταν φτιαγμενες απο πλατινα που την ειχαν επιχρυσωσει! τοτε η πλατινα ηταν πολυ φτηνη.... ηταν λιρες του 1872 με die number  στην πισω οψη (μιλαμε για θυραιους), το 29

φυσικα.. ακομα ειναι ακριβες αυτες οι πλαστες.. και σπανιες!!!

δειτε για παραπανω πληροφοριες.. αλλα και για αλλα καλπικα... (εχει πολυ λινκ για γαλλικα νομισματα.... πολυ καλο!), εδω: http://www.coinauthentication.co.uk/newsletter9.html
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 08:34:32 πμ »

Δεν μπορώ να καταλάβω με τι κίνητρο ο παραχαράκτης έκανε τόσα έξοδα για να βγάλει 22Κ πλαστή Απορία

Φιλε Θανασση δεν υπαρχουν εξοδα σε αυτη την κατασκευη , δεν υπαρχει μιτρα , ειναι χυτες.
Και εκει που πονταραν οι Ιταλοι (διοτι ειναι Ιταλικη) ηταν στην υπεραξια της λιρας κατα την διαθεση του μεταλλευματος.
Μην κοιτας εδω που τα εχουμε ισωπεδωση ολα και τις αγοραζουμε οσο κανει το χρυσαφι τους στα γυρω μας κρατη ή στην Αγγλια δες σε τι τιμη πωλουνται!!
Μια αλλη σκεψη ισως ειναι ο Μαυρος χρυσος , μπορει καποιος να ειχε τεσσερα - πεντε - δεκα κιλα χρυσο που ηθελε να τα ξεφωρτοθει χωρις να φανει η προελευση , τι ποιο απλο απο το να τα κανει ψευτικες λιρες?
Πολλα σεναρια μπορουν να παιξουν για να κανει καποιος λιρες 22αρες!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 11:02:54 πμ »

Δεν μπορώ να καταλάβω με τι κίνητρο ο παραχαράκτης έκανε τόσα έξοδα για να βγάλει 22Κ πλαστή Απορία

Φιλε Θανασση δεν υπαρχουν εξοδα σε αυτη την κατασκευη , δεν υπαρχει μιτρα , ειναι χυτες.
Και εκει που πονταραν οι Ιταλοι (διοτι ειναι Ιταλικη) ηταν στην υπεραξια της λιρας κατα την διαθεση του μεταλλευματος.
Μην κοιτας εδω που τα εχουμε ισωπεδωση ολα και τις αγοραζουμε οσο κανει το χρυσαφι τους στα γυρω μας κρατη ή στην Αγγλια δες σε τι τιμη πωλουνται!!
Μια αλλη σκεψη ισως ειναι ο Μαυρος χρυσος , μπορει καποιος να ειχε τεσσερα - πεντε - δεκα κιλα χρυσο που ηθελε να τα ξεφωρτοθει χωρις να φανει η προελευση , τι ποιο απλο απο το να τα κανει ψευτικες λιρες?
Πολλα σεναρια μπορουν να παιξουν για να κανει καποιος λιρες 22αρες!!


Φυσικα ποτε δεν εχω δει την συγκεκριμενη διαδικασια αλλα θα ηθελα να αναφερω τα εξης.

Για να φτιαξεις μια χυτη (ακομα και αν εχεις βιομηχανοποιησει την επιχειρηση) χρειαζεσαι μια μητρα οπου να παραγει ακουραστα  κερινα ομοιοματα λιρων. Το λεω αυτο  γιατι  πιστευω οτι αν δεν κανεις χυτευση(που ειναι δαπανηρη και πολυπλοκη εργασια,) χυτη λυρα προκοπης δεν βγαινει απλα απο ενα καλουπι, και χυτεση χωρις φυγοκεντρηση.
Ακομα και ετσι  ομως οπως λες να γινει (χωρις κερινη μακετα ως και οι χρυσοχοοι χρησιμοποιουν ) πιστευω οτι χρειαζεται επιπλεον εργασια για να κοψεις τον αγωγο απο τον οποιο μπηκε στην μητρα το μεταλο,  και σιγουρα θα χρειαζεσαι μητρα αρνητικη  μεσα την οποια θα χυθει το μεταλο.
 Σε καθε περιπτωση θα χρειαστει και χειρονακτικη εργασια για το φινιρισμα.
Τελικα στην συγχρονη παραχαρακτικη πιστευω οτι ειναι πολυ ευκολοτερο να γινει  δουλεια της προκοπης και παραγωγικη εχοντας  μητρα και πρεσα συν μηχανημα κοπης δισκων , παρα να γινει  χυτευση με οποιον απο τους δυο τροπους.


Y.S  Μπορεις αν γινεται να κανεις περαιτερο αναφορα στην < απλη> διαδικασια στην οποια αναφερεσαι;;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2012, 12:32:16 μμ από coll » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 04:18:41 μμ »

Με γυψο βγαινει η αρνητικη και με κατι σαν λαστιχο το οποιο ομως δεν λιωνει και αντεχει στην θερμοκρασια βγαινει το κανονικο καλουπι.
Την διαδικασια την εχω δει να γινετε με πεντολιρες στην Αθηνα πριν πολλα χρονια!!
Και εδω στο Ηρακλειο φιλος μου χρησημοποιει την ιδια τεχνικη για να φταιχνει υποτιθετε χειροποιητα θηκαρια για μαχαιρια!!
Τα εξοδα ετσι εκμηδενιζωνται.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 06:02:14 μμ »

Με γυψο βγαινει η αρνητικη και με κατι σαν λαστιχο το οποιο ομως δεν λιωνει και αντεχει στην θερμοκρασια βγαινει το κανονικο καλουπι.
Την διαδικασια την εχω δει να γινετε με πεντολιρες στην Αθηνα πριν πολλα χρονια!!
Και εδω στο Ηρακλειο φιλος μου χρησημοποιει την ιδια τεχνικη για να φταιχνει υποτιθετε χειροποιητα θηκαρια για μαχαιρια!!
Τα εξοδα ετσι εκμηδενιζωνται.

Δεν ξερω αν εχεις ολη την διαδικασια με ακριβεια στο νου ,, ή στο περιπου , αλλα δεν αναφερεσαι σε  φυγοκεντρικη χυτευση μεταλου. Αν παρεις με γυψο θυληκο , τοτε με το λαστιχο θα παρεια παλι θετικο....και τι θα γινει δεν καταλαβα Αναποφασιστικότητα
Στην τεχνικη που γνωριζω εγω , με σιλικονη ντουμπλαρεται το νομισμα (βγαινει δηλ το αρνητικο) και η μητρα γινεται με πυροχωμα. Προσωπικα δεν γνωριζω να υπαρχει λαστιχο που να αντεχει τοσους βαθμους ,ουτε η γυψος αντεχει φυσικα.
 Οι  τεχνικες ομως λεπτομερεις δεν εχουν σημασια. Αυτο που ηθελα να πως με λιγα λογια , ειναι οτι ολα αυτα θελουν  μαστορια, υλικα  και χρονο, κατι που κοστιζει  Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2012, 06:34:09 μμ από coll » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences