Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 12:51:17 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΖΗΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩ  (Αναγνώστηκε 5933 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 30, 2017, 11:21:31 πμ »

Ναι, ναι! Τουλάχιστον 6 μήνες μπροστά...
Για ξαναδες το.................3 Απριλίου 2015 τα έχω γράψει
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 30, 2017, 11:54:32 πμ »

Για να μην κανω παστε-κοπι που λεει μια ψυχη !!  Μεγάλο χαμόγελο
Φιλε man0l0 κοιτα εδω καλα τις φωτο παρακατω 

https://www.google.gr/search?q=%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%B3%CE%B1%CF%84%CE%B1+%CE%A1%CF%89%CF%83%CE%B9%CE%B1%CF%82&rlz=1C1CHZL_elGR717GR717&tbm=isch&source=iu&pf=m&ictx=1&fir=j-vzM4bqb6aUlM%253A%252C_ej2QeFsKorBTM%252C_&usg=__JeQCP56X9T-eijhLGBJRlocolnc%3D&sa=X&ved=0ahUKEwiPg7X3hpjXAhWiHJoKHSa9BD0Q9QEIMjAD#imgrc=j-vzM4bqb6aUlM:

και πες μου ουσιαστικη διαφορα απο την δικη μας!!

Ειδικα αυτη που εχουν βαλσαμωμενη στο μουσειο για μενα ειναι καρμπον η Ρωσικη !!

ΠΧ ο  γατος που γυριζει εξω απο τα σπιτια μας ουσιαστικα ειναι ρατσα. Λεγετε (Κοινη Ερωπαια ) αλλα θα τους βρεις και στην Ρωσια και στην σκανδιναβια και στην Αμερικη !!!
Τι σημαινει αυτο;; Επειδη ειναι σε αλλη χωρα ειναι διαφορετικη γατα;; Ιδια ρατσα ειναι.
Το ιδιο ειναι και η αγριογατα. Δεν τιθασευετε , ειναι απο εμφυτο αγρια , δεν ζει με ανθρωπους και τις αρεσει να ειναι ψηλα και σε κρυα μερη !!
Στην Ρωσια της λενε αγριογατες εδω στην Κρητη την βγαλαν φουρογατο !!
Και την Γιδα εδω στην Κρητη την λεμε Κατσικα αλλα στην ουσια Γιδα ειναι !!
Ολη η Ελλαδα λεει γιδα εμεις λεμε Κατσικα αντε και Αιγα που και που!!
Ιδιο πραγμα ομως ειναι !!
\
Σεναριο φαντασιας:
Πες πως ψοφησαν με μια ολες οι κατσικες της Κρητης δεν μπορουμε να φερουμε απο την υπολοιπη Ελλαδα αλλες;;

Πολυ ντορος για το τιποτα για μενα.
Ας αφησουν τα αγριμια στην ησυχια τους και να δεις για ποτε θα γινουν εκατονταδες και θα κατεβαινουν μετα και χαμηλα για να βρουν τροφη!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Jeb
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 38



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 30, 2017, 05:24:43 μμ »

http://www.ekriti.gr/%CE%BA%CF%81%CE%AE%CF%84%CE%B7/%CE%B7-%CF%83%CF%80%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BC%CF%86%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%B9%CF%8C%CE%B3%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B2%CE%AF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BF#sthash.28y0bYA5.dpbs
Καταγράφηκε
man0l0
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 23


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 30, 2017, 05:51:08 μμ »

Δεν είναι έτσι φίλε herakliotis
Καταρχήν τα παραδείγματα με τις κατσίκες και τις γάτες δεν στέκουν. Άλλο οικοσιτα ζώα που εκτρέφει ο άνθρωπος και εντελώς διαφορετικά τα άγρια ζώα της φύσης.
Από φωτογραφίες δεν βγαίνουν   τέτοια συμπεράσματα. Μπορεί στα μάτια σου, στα μάτια μου και στους κάθε μη ειδικού να φαίνονται ίδιες αλλά δεν είναι έτσι.
Θα μπορούσα να γράψω αναλυτικά γιατί δεν είναι έτσι μιας και με τα της φύσης έχω ασχοληθεί αρκετά άλλα νομίζω πως δεν χρειάζεται καθώς το αντικείμενο του φόρουμ είναι εντελώς διαφορετικό δεν δεν ξέρω κατά πόσο ενδιαφέρει τα μέλη. Απλά θα αναφέρω κάποια παραδείγματα για σκέψη και προβληματισμό.

Για ποιον λόγο δεν φέρνουν αγριοκάτσικα από την μέση ανατολή ώστε να εμπλουτίσουν τον ντοπιο πληθυσμό (κρι κρι)μιας και έχουν κοινή καταγωγη  που απειλείται με εξαφάνιση;

Γιατι είναι στα πρόθυρα της εξαφάνισης ο κρητικός λαγωνικος (κυνηγόσκυλο της Κρήτης από τα αρχαία χρόνια) παρόλο που έφερναν κυνηγόσκυλα από άλλες περιοχές με σκοπό την βελτίωση της φυλής;

Γιατί στην αναδάσωση της Πάρνηθας δεν έφεραν δέντρα από το Μαίναλο που τα είχαν έτοιμα αλλά περίμεναν 3 χρόνια ώστε να μεγαλώσουν  αυτά που φύτεψαν από σπόρους απο τα ακαφτα δέντρα της Πάρνηθας παρόλο που πρόκειται για το ίδιο είδος (Κεφαλληνιακη ελάτη);

Θα μπορούσα να γράψω άπειρα παραδείγματα αλλά δεν χρειάζεται. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
Αυτά από μενα. Κρύβομαι ξανά στο λαγούμι μου και συνεχίζω να μαθαίνω για τον συλλεκτισμο  διαβάζοντας αυτό το υπέροχο και γεμάτο πληροφορίες φόρουμ και ίσως μια μέρα να μπορώ να έχω άποψη για τα θέματα του φόρουμ και να ξαναγράψω εντός θεματολογίας.

Φιλικά Μάνος
Καταγράφηκε
man0l0
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 23


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 30, 2017, 05:58:04 μμ »



Το βίντεο που έχει η ιστοσελίδα δεν δείχνει την κρητικια  αγριόγατα αλλά την αγριόγατα της Σιβηρίας. Παλιό βίντεο και άκυρο εντελώς όσον αφορά τον φουρογατο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2017, 05:59:11 μμ από man0l0 » Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1793


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 30, 2017, 08:14:12 μμ »

Σεναριο φαντασιας:
Πες πως ψοφησαν με μια ολες οι κατσικες της Κρητης δεν μπορουμε να φερουμε απο την υπολοιπη Ελλαδα αλλες;;

Πρόταση φαντασίας:

Βεβαίως και μπορείτε! Nα μετακομίσουν Κρήτη όλες οι αίγες της Σαμοθράκης να πάρει μια ανάσα το νησί πριν την ολοκληρωτική οικολογική καταστροφή του.

Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 30, 2017, 11:48:25 μμ »

Παιδια ο φουρογατος ειναι υποειδος του Κρητικου αγριογατου κ γι αυτο ειναι πιο σπανιος.
Γιωργο οπου επιχειρηθηκε να ελθει ενα παρομοιο ειδος το νεο σκοτωσε το παλιο. Ετσι ειναι η φυση.
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 31, 2017, 09:42:52 πμ »

Σεναριο φαντασιας:
Πες πως ψοφησαν με μια ολες οι κατσικες της Κρητης δεν μπορουμε να φερουμε απο την υπολοιπη Ελλαδα αλλες;;

Πρόταση φαντασίας:

Βεβαίως και μπορείτε! Nα μετακομίσουν Κρήτη όλες οι αίγες της Σαμοθράκης να πάρει μια ανάσα το νησί πριν την ολοκληρωτική οικολογική καταστροφή του.



Αντικριστο δεν ξερετε να τρωτε;;
Να δεις για ποτε εξαφανιζωνται ολες !!!
100 κρητικοι αμα ανεβουμε για 6 μηνες δεν θα μεινει κατσικα για κατσικα εκει!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Κατσικες και κρασι θα εξαφανιστουν!!

Υ.Γ Το κακο ειναι οτι θα γυρισουμε με καμια 50ρια κιλα ο καθενας παραπανω αλλα αμα ειναι για το καλο του μερου οπου βρεθηκε η ΝΙΚΗ εγω θυσιαζωμε  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 31, 2017, 12:15:14 μμ »

Ναρθω κ εγω Γιωργο να θυσιαστω παρολο που δεν ειμαι Κρητικος? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
100 Κρητικοι + 1 Κερκυραιος Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences