Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:49:35 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σειρες 1954 - 1970 δραχμες UNC την γνωμη σας  (Αναγνώστηκε 4150 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
stergio1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 60


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 24, 2017, 09:47:08 μμ »

Καλησπερα, θα ηθελα μια εκτιμηση για τις σειρες 1954-1970 ακυκλοφιρητες γιατι εχω μπερδευτει απο αυτα που ζηταν διαφοροι.....

δεν εχω προς πωληση -γιαυτο κ δεν εχω ανεβασει φωτο- αλλα ζηταω εκτιμηση γιατι προτιθεμαι σιγα σιγα αναλογως ευχαιρειας να τις προσθεσω στην συλλογη μου.

ξερω πως ειναι υποκειμενικο το τι ζηταει ο καθενας και η διαφοροι καταλογοι τι λεν ομως με τις σημερινες καταστασεις θα ηθελα να ξερω ποσο περιπου κοστολογουντα ,ειτε  απ'εδω ειτε σε πρ.μυνημα δεν εχω θεμα καλοδεχουμενα

ευχαριστω εκ των προτερων
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 09:51:04 μμ »

Ενδιαφερον θεμα φιλε μου..αν θα παρεις πμ με τιμες,γραψε μας και εδω τι τιμες πηρες (οχι απο ποιον) ωστε να ξερουμε και αλλα μελη που παιζουν οι σειρες αυτες..ενδιαφερομαι και εγω.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 25, 2017, 09:18:36 πμ »

Ενδιαφερον θεμα φιλε μου..αν θα παρεις πμ με τιμες,γραψε μας και εδω τι τιμες πηρες (οχι απο ποιον) ωστε να ξερουμε και αλλα μελη που παιζουν οι σειρες αυτες..ενδιαφερομαι και εγω.. Χαμόγελο
Χαμόγελο ....Δεν νομιζω οτι θα βοηθησει τον φιλο stergio1 αυτη η κινηση(μακαρι ευχομαι)αλλα περισσοτερο θα τον μπερδεψει(γνωμη μου),ασε που πιστευω οτι ΔΕΝ θα παρει κ απαντησεις ειτε δημοσια ειτε σε μνμ, γιατι αυτο που ζηταει ειναι ''λεπτο θεμα'' (για τις τιμες δλδ και ειδικα στον Παυλο) και  δυσκολα χαλινευεται απο συλλεκτες...συνηθως τα χαλιναρια τα κρατανε αλλοι...Ωραιο θεμα ομως εαν αρχισουν κ αλλα μελη να μιλανε γιατι περασε καιρος  που εχει να υποθει τετοια κουβεντα....καλημερες σε ολους...

Υ.γ
Εαν καποιοι συλλεκτες  αποφασισουν οτι τελικα τα χαλιναρια τα κραταμε εμεις κ οι τσεπες μας ΠΡΕΠΕΙ να ανοιξει κουβεντουλα.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 25, 2017, 01:45:13 μμ »

Μιλάμε για σλαμπαρισμένα 'η και raw?
Ας ξεκινήσω λοιπόν εγώ με τα raw του 1970.
Όλοι η σειρά απο 40-45 ευρώ έως και 80 ευρώ. Ανάλογα σε τι κατάσταση είναι. Τώρα αν μιλήσουμε
για καταστάσεις πολύ υψηλές, θα σου έλεγα και 150 ευρώ. Εκφράζω προσωπική γνώμη.
Ας πουν τη γνώμη τους και άλλοι.
Και θα συνεχίσουμε.......
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 25, 2017, 02:30:00 μμ »

54,57,59 και 70 τα μαζευεις ενα ενα νομισμα  γιατι οι τιμες σε καποια ξεφευγουν στα αυστηρα ακυκλοφορητα...για αυτο ειναι δυσκολο να σου πει καποιος τιμες...αλλη η τιμη σε μσ62 και αλλη σε μσ65
Καταγράφηκε
stergio1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 60


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 25, 2017, 05:30:29 μμ »

καλησπερα κ απο εμενα, καθε αποψη καλοδεχουμενη,

προσωπικα σε raw νομισματα αναφερομουν  γιατι τα σλαμπαρισμενα, σε ποσο μαλλον κομπλε σειρες , αντιλαμβανομαστε ολοι πως θα΄ναι Χ3 της οποιασδηποτε υποθετικης τιμης...
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 08:10:51 πμ »

καλησπερα κ απο εμενα, καθε αποψη καλοδεχουμενη,

προσωπικα σε raw νομισματα αναφερομουν  γιατι τα σλαμπαρισμενα, σε ποσο μαλλον κομπλε σειρες , αντιλαμβανομαστε ολοι πως θα΄ναι Χ3 της οποιασδηποτε υποθετικης τιμης...

Καλημερα φιλε Στεργιο.το φανταστηκα οτι μαλλον θα εννοουσες raw καταστασεις και για αυτο σου ειπα οτι μαλλον θα μπερδευτεις και οχι τοσο σε τιμες οσο σε καταστασεις σε συνδυασμο με την ποικιλια hc -hollow cheek(ρουφηγμενο μαγουλο ) στην σειρα του 54 με την οποια κ ξεκιναω .ή θα τα ψαξεις να τα βρεις ενα ενα οπως σου ειπαν παραπανω ωστε να αντιλαμβανεσε κ της καταστασεις unc  -au κτλπ αλλα και να βρισκεις και να αντιλαμβανεσαι κ την ποικιλια hc.εαν πας σε εμπορους να σαι σιγουρος οτι ηδη το γνωριζουν κ αυτοι κ θα τα παρεις ακριβα ή μετα αν  θα τα βρεις απο ιδιωτη ή συλλεκτη λιγο ποιο χαμηλα ή αν εισαι κ τυχερος ισως κ τζαμπα...ο 2ος δρομος ειναι ανηφορα και εκει θα αντιληφθεις γιατι πουλιουνται ακριβα...γιατι απλα δεν βρισκονται ευκολα κ μαλιστα ο Παυλος κατα παραξενο τροπο ακομα κ στους σημερινους καιρους η σειρα 54 σε ακυκλοφορητα κρατανε ακομα τιμες...στις σειρς 57 κ 59 ειναι ''λιγο'' ποιο ευκολα τα πραγματα και σε συγκριση παντα με του 54..αλλα κ εκει σε υψηλους βαθμους κ ωραια νομισματα παλι ισχυει οτι και στου 54 απλα λιγο λιγοτερα...Στου 62 την σειρα και στου 64 ειναι ευκολα τα πραγματα.Για τον Κωνσταντινο οσο ακομα ζει και λογο οτι εκδοθηκαν πολλα κομματια ειναι χαμηλες η τιμες και θεωρω υπερτιμημενη την σειρα του 70 (αλλο ενα κολπο των εμπορων)...με λιγο καλο ψαξιμο θα την βρεις σε καλες τιμες αλλα κ σε αυτην μονοδρομος ειναι το ενα ενα συνηθως...ελπιζω να βοηθησα..Οπως ειδες λογω αριθμο απαντησεων τλκ ειναι "λεπτο θεμα"  ακομα κ σε στεκι συλλεκτων....ψαξου καλα μονος σου κ μην περιμενεις την βοηθεια κανενος...σε καποια πραγματα ο συλλεκτισμος εχει μοναχικη πορεια.... Κλείσιμο ματιού

Υγ
Ερωτημα δικο μου...Απο 250 ατομα που ειδανε μεχρι τωρα το ποστ του φιλου τελικα 3 με 4 ατομα μελη  που ποσταρανε  μονο ενδιαφερονται για Παυλο κ τιμες..... Απορία  Απορία Στριφογύρισμα ματιών 
Καταγράφηκε
stergio1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 60


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 10:24:46 πμ »

Οντως καιρια τα tips αλλα κ τα ερωτηματα απο τον φιλο ΡΟΔΑΚΑ,

Βλεπω αρκετο κοσμο να τα ψαχνει τις χρονιες 1954 εως 1970 γιατι κομματι του συλλεκτισμου ειναι κ η προσωπικη επαφη , η εστω μεσω τεχνολογιας συνομιλια,
Ετσι κοσμος τις ψαχνει ακυκλοφορητες αφου ειναι απο τις "σχετικα ευκολες-δυσκολες σειρες" δλδ βρισκονται συχνα πυκνα σε σχεση με τις πιο πισω χρονιες... αλλα αγκαθι ειναι η τιμη τους που ποτε ειναι καλη αλλες φουσκωμενη κ αλλες παρατραβημενη.

Συμφωνω με τους προλαλησαντες πως οπως κ στα περισσοτερα συλλεκτικα οταν τα παιρνουμε με το κομματι μας ερχετε πιο ##### στην τσεπη μας παρα κομπλε σειρες γιατι κτυπουν καποια υπεραξια.
Οταν ομως καποιος παει να τσιμπησει μια απο αυτες τις σειρες πισο αραγε θαναι καλα να τις παρει χωρις να βιαζεται αμεσα αφου παλι στο αλπουμ θα μπουν πρωτα υστερα. Χαμόγελο

Ετσι κ εγω εθεσα το ερωτημα,απιστοποιητα σε UNC  καταστασεις αυτες οι σειρες ποσο τις βλεπετε αφου αυτο ειναι το πιο ενεργο site στον ελληνικο χωρο και σιγουρα θαναι βοηθητικο και σε αλλα μελη...

Ειναι οντως αποριας αξιο που αναγνωστηκε τοσες φορες και να μην ασχοληθουν οι φιλοι εδω του χωρου που θεωρω πως ενα 80% απο τις αναγνωσεις δεν θανε πρωταρηδες....

Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 01:15:55 μμ »

Από AU και κάτω, με το κιλό. UNC τα βρίσκεις σε τιμές προσιτές (από 20 έως 100 ευρώ, ανάλογα....ίσως και λιγο πάρα πάνω κάποιο), με ακριβότερες του 54,57,59 ( HC δίδραχμο 54 μην ρωτήσεις καν ). Σε υψηλές καταστάσεις, και ιδικά αποδεδειγμένα υψηλές,σε σλαμπ, ακριβαίνει το πράμα, φτάνουν σε τιμές 200,300+, και πολύ πάρα πάνω (Τα TOP), ανάλογα πάντα την στιγμή, αλλά και, ποιος είσαι και τι γυρεύεις. Αυτά για τα του Παύλου. Για τον Κωνσταντίνο, θα συμφωνήσω με οτι έγραψε ο ΡΟΔΑΚΑΣ....υπερτιμημενος.

Υγ1   Σε αυτήν την περίοδο (μετά το 1954),υπαρχει έντονα ο κίνδυνος, να σκάσει κάνα τσουβαλάκι η κάνα μασούρι Άνεση....

Υγ2  Ευκαιρίες Κλείσιμο ματιού, αλλά και τρέλες Έκπληξη, υπάρχουν πολλές.

Υγ3  Αυτά αποτελούν προσωπική άποψη, με μεγάλη πιθανότητα αναθεώρησις Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2017, 01:22:39 μμ από exmim » Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 01:29:21 μμ »



Υγ1   Σε αυτήν την περίοδο (μετά το 1954),υπαρχει έντονα ο κίνδυνος, να σκάσει κάνα τσουβαλάκι η κάνα μασούρι Άνεση....

+1  Άνεση
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 01:41:17 μμ »



Υγ1   Σε αυτήν την περίοδο (μετά το 1954),υπαρχει έντονα ο κίνδυνος, να σκάσει κάνα τσουβαλάκι η κάνα μασούρι Άνεση....

+1  Άνεση

Και να σκάσει τσουβαλάκι τι θα γίνει;τσάμπα δεν θα τα πάρεις όπως και κανείς μας.Εκτός αν είναι φίλος σου αυτός που τυχόν θα το βρει ή είναι ΜΑΚΑΚΟΣ...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Χρόνια πολλά παιδιά λόγω και της ημέρας...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 05:52:26 μμ »

Θα συμφωνήσω με την προσέγγιση των φίλων σχετικά με τα νομίσματα της περιόδου του Κωνσταντίνου. Υπάρχουν σε πληθώρα και μπορείς σιγά σιγά να τα μαζέψεις σε καλές καταστάσεις και να τα χαίρεσαι καθώς είναι και πολύ όμορφα νομίσματα. Θα διαφωνήσω όμως, στην περίοδο του Παύλου, σχετικά με την άποψη ότι η σειρά του '54 είναι δυσκολότερη από του '57 και του '59. Οι δραχμές και τα δίφραγκα του '57 και του '59 είναι από τα δυσκολότερα κομμάτια της περιόδου (δεν βάζω στη σύγκριση το πενηνταράκι και το δίφραγκο HC, που είναι ειδικές περιπτώσεις).
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 08:46:00 μμ »

Θα συμφωνήσω με την προσέγγιση των φίλων σχετικά με τα νομίσματα της περιόδου του Κωνσταντίνου. Υπάρχουν σε πληθώρα και μπορείς σιγά σιγά να τα μαζέψεις σε καλές καταστάσεις και να τα χαίρεσαι καθώς είναι και πολύ όμορφα νομίσματα. Θα διαφωνήσω όμως, στην περίοδο του Παύλου, σχετικά με την άποψη ότι η σειρά του '54 είναι δυσκολότερη από του '57 και του '59. Οι δραχμές και τα δίφραγκα του '57 και του '59 είναι από τα δυσκολότερα κομμάτια της περιόδου (δεν βάζω στη σύγκριση το πενηνταράκι και το δίφραγκο HC, που είναι ειδικές περιπτώσεις).

Μην τα βγάζεις όλα στη φόρα άσε και κάποια για τους περισσότερο ψαγμένους...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 27, 2017, 08:42:19 πμ »

Μην τα βγάζεις όλα στη φόρα άσε και κάποια για τους περισσότερο ψαγμένους...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού


Δεν διαφωνουμε για την σειρα 57 οτι ειναι επισης πολυ δυσκολη σε πολυ υψηλους βαθμους οπως και η 59 αλλα οχι οπως του 54 ....η φαση αυτη μου θυμιζει την δεκαετια του 90 σε πολυωρες συζητησεις στον παλιο καφενε στο θησειο στις δραχμες του Γεωργιου, που ολοι λεγανε για δραχμες του 1868 και 1874 οτι ειναι οι ποιο δυσκολες κ ποιο ακριβες και οχι του 1883 και τελικα αλλαξε αυτο μετα απο καιρους και εγινε τελικα 74 και 83 και ξεχαστηκαν του 68....οσοι πηρανε τις "υποτιμημενες'' του 83 τοτε, στο τελος γινανε μαγκες..... Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2017, 09:18:24 πμ από athas » Καταγράφηκε
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 27, 2017, 01:00:26 μμ »

Εννοειται οτι οι θεωριες περι σπανιοτητας καποιων νομισματων αλλαζουν μεσα στο χρονο, αφου ανα πασα στιγμη μπορει να εμφανιστει ενας σεβαστος αριθμος κομματιων που θα αλλαξει τις ισορροπιες. Η αποψη μου για τον Παυλο προκυπτει απο την δυσκολια αποκτησης καποιων κομματιων. Την σειρα του '54 την συμπληρωσα σχετικα ευκολα και οικονομικα, σε αντιθεση μ'αυτην του '57 η οποια χρειαστηκε πολυ περισσοτερο χρονο και χρημα. Οπως επισης και η δραχμη και το διδραχμο του '59. Για παραδειγμα την δραχμη του '54 την εχω πληρωσει στο 1/3 των χρηματων που εχω δωσει στις αντιστοιχες του '57 κα '59.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences