Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 05:36:16 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομισματα Γεωργιου Α  (Αναγνώστηκε 3243 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 24, 2017, 11:22:03 πμ »

Ανοιγω αυτο το θεμα στο οποιο σιγα σιγα θα ανεβαζω κομματια της συλλογης μου.αφου αξιωθηκα και φωτογραφησα-επεξεργαστηκα καποια,ανεβαζω τις 5αρες του γεωργιου.δεν ειναι τιποτα τρομερα κομματια,αλλα ειναι καλα.για την ωρα τουλαχιστον.μεχρι να ασχοληθουμε εντατικα στον γεωργιο...ξεκιναω λοιπον!

νεανικο πορτραιτο.
οι δυο ποικιλιες με το ΒΒ
και του 1870 που θελει αναβαθμιση καποια στιγμη.
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 11:27:15 πμ »

παμε στην δευτερη περιοδο.
γηραια κεφαλη.
του 1878 δεν ειχε αυτα τα στιγματα,τα οποια τα ειδα στην φωτογραφιση.η αν τα ειχε,δεν ηταν τοσο εντονα..τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση?
επισης στου 1882 με το μεγαλο Α,αυτο το σημαδι μπροστα απο την κεφαλη τι θεωρειται οτι ειναι?

να τα ξεφορτωθω και να παρω αλλα μηπως?? Απορία Στριφογύρισμα ματιών

του 1882 μικρο Α το εχω βαλει απλα να υπαρχει σαν ποικιλια.καμια σχεση ποιοτικα με τα υπολοιπα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 11:30:25 πμ »

τελος,περναμε στα χαλκονικελινα.
του 1894 δεν το βαζω καν μεσα,ειναι λιωμα! Μεγάλο χαμόγελο
βαζω του 1895 (με το μεγαλο 5) και του 1912.

καποια στιγμη,θα ανεβασω και αλλες αξιες..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 03:07:17 μμ »

Ωραία Κώστα.Να τα χαίρεσαι.Ειδικά η 5άρα του 79 δεν είναι και ευκολάκι σε τέτοια κατάσταση.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 03:09:58 μμ »

Ευχαριστω σπυρο.ειναι η μονη που εχω 'ακριβοπληρωσει'.. Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 03:18:14 μμ »

Μπράβο Κώστα. Πολύ ωραία τα raw κομμάτια σου. Εγώ αν ήμουν στη θέση σου και υπάρχει η δυνατότητα, θα έκανα μια αναβάθμιση στα 5 λεπτά 1870, 5 λεπτά 1879 και 5 λεπτά 1882 μόνο, έτσι ώστε να πάρω νέα κομμάτια σε κατάσταση και με λεπτομέρειες όπως τα υπόλοιπα χάλκινα για να υπάρχει μια ομοιογένεια.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 03:40:15 μμ »

Εγώ Κωστάκη θα συνέχιζα προς στιγμήν τουλάχιστον, να παίρνω κομμάτια που δεν έχω καθόλου.Καλορίζικα και καλή συνέχεια...
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 03:52:20 μμ »

Όμορφα Κώστα, ταχτοποιημένα. Η 5αρα του 79 σαφώς δυσκολότερη όλων. Παίρνουν αναβάθμισή οκ, αλλά με τον καιρό, θα συμφωνήσω οτι προέχει η συμπλήρωση (5αρα 1894). Να είσαι καλά να τα χαίρεσαι, και μαζί με εσένα και εμείς....
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 05:17:32 μμ »

ευχαριστω πολυ παιδια!εχω αρκετα απο γεωργιο να αναβαθμισω (αν και σχεδον τον εχω κλεισμενο) αλλα εχω παψει να αγοραζω σκορπια..εγω βαλθει να κλεισω παυλο ακυκλοφορητο ωστε μετα να ασχοληθω μονο με γεωργιο και οταν ερθει η ωρα με οθωνα.η 5αρα 70 σιγουρα χρειαζεται αναβαθμιση αλλα στην ωρα της.του 79 θα αργησει ακομα περισσοτερο.προσωπικα,με ικανοποιει η κατασταση της λαμβανοντας υποψιν την δυσκολια της και τις τιμες που πιανει σε καλυτερη.συγκεκριμενα,οταν ανεφερα πριν οτι ειναι η μονη (απο τις 5αρες τουλαχιστον) που εχω 'ακριβοπληρωσει',του 79 μου ειχε κοστισει 70 ευρω αν θυμαμαι καλα σε αυτην την κατασταση.ενω ολα τα υπολοιπα τα εχω παρει απο 5-6 μεχρι 20 το καθενα..και γενικα σε τετοιες τιμες κινουμαι,τουλαχιστον για τα χαλκινα.οσο για του 82 γιωργο,το κυριο κομματι υπαρχει.για την ποικιλια τωρα,οταν βρεθει σε καλυτερη θα μπει και αυτη στην θεση της!!

και παλι σας ευχαριστω!οταν εχω χρονο θα φωτογραφησω-ετοιμασω και τα υπολοιπα!!

υγ.καμια ιδεα για την 5αρα 78?πως μπορω να την σωσω? Απορία
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 06:51:35 μμ »

Η Πεντάρα του 78 έχει σημάδια οξείδωσης. Σίγουρα φαίνονται και με φακό Χ3. Κανονικά θέλει συντήρηση, αλλά γι' αυτές τις καταστάσεις οι τιμές είναι απαγορευτικές. Με βάφτισμα σε λάδι, τοποθέτηση σε πανί χωρίς τρίψιμο ίσως καθυστερήσεις την οξείδωση και θα φανεί καλύτερο......
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 06:59:57 μμ »

Η Πεντάρα του 78 έχει σημάδια οξείδωσης. Σίγουρα φαίνονται και με φακό Χ3. Κανονικά θέλει συντήρηση, αλλά γι' αυτές τις καταστάσεις οι τιμές είναι απαγορευτικές. Με βάφτισμα σε λάδι, τοποθέτηση σε πανί χωρίς τρίψιμο ίσως καθυστερήσεις την οξείδωση και θα φανεί καλύτερο......

ευχαριστω παναγιωτη.οταν το πηρα δεν ειχε τετοια σημαδια,η αν τα ειχε ηταν πολυ μηδαμινα.οταν τα εβγαλα απο το χαρτονακι ειδα οτι εχει δημιουργηθει αυτο.. Αναποφασιστικότητα

επειδη απο τεχνικες καθαρισμου-συντηρησης δεν εχω καμια ιδεα,οταν λες βαπτισμα σε λαδι? εννοεις να βαλω ολο το κερμα μεσα και να το αφησω?για ποση ωρα?η να παρω πχ μια μπατονετα με λαδι και να το κανω σιγα σιγα στα σημεια αυτα? και μετα το λαδι πως το αφαιρω απο το νομισμα?

πολλες οι ερωτησεις,αλλα σκραπας σε αυτα.. Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 07:30:38 μμ »

Απλώς το βάζεις στο λάδι για 1-2 ημέρες και μετά το ακουμπάς σε μαλακό βαμβακερό πανί. Δεν χρειάζεται τρίψιμο με τίποτε. Θα το τραβήξει όλο το πανί. Να ξέρεις ότι το έχουν αυτό τα χαρτονάκια. Καλά είναι να αλλάζεις τα χαρτονάκια στα νομίσματα κάθε 2-3 χρόνια.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 24, 2017, 07:52:46 μμ »

ευχαριστω και παλι παναγιωτη.θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω για τα αποτελεσματα.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences