Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 08:57:51 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Βρετανικά στρατιωτικά είδη που χρησιμοποιήθηκαν από τ  (Αναγνώστηκε 10138 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 08:11:33 πμ »

Εχεις εν μερει δικιο αλλα γιατί να κάνεις όλο το πήγαινε έλα στο ατμ;
Προτιμώ να έχω κάτι παραπάνω μαζί μου και ας μη χρειαστεί.
Ασε που μερικά μαγαζιά είναι αυτοκινούμενα  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 12:48:28 μμ »

Βασικά το γεγονός με τα κιάλια έγινε διαφορετικά. Ο πωλητής ήταν πλανόδιος και ήθελε 10€. Εγώ είχα 50€ αλλά δεν είχε ρέστα. Κανείς τριγύρω δεν βοηθούσε με το να μου χαλάσει το 50ρικο, οπότε αναγκαστηκά πήγα στο ΑΤΜ.
Οι αγγλικοί υπνόσακκοι ήταν πράγματι πολύ καλοί.Και με την ευκαιρία να πω ότι οι Έλληνες στρατιώτες τους ονόμαζαν σουλουμπάμιες ως παράφραση του sleeping bag.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 12:59:49 μμ »

Πολύ ωραίο θέμα και πάλι Πάνο.
Κάποιες ερωτήσεις έχω αν μπορείς.
Η βοήθεια αυτή έφτασε ποτέ στο μέτωπο της Αλβανίας μιας και οι  φωτογραφίες που έχω δει έχουν τον
"ελληνικού" τύπου εξοπλισμό (δίκωχα, καπέλα αξιωματικών,κράνη, φυσιγγιοθήκες. παγούρια κλπ) ;
Τα κιάλια που έχασες ήταν τα αγγλικά και όχι τα γερμανικά να υποθέσω αφού λες mk II.. Eίχαν κάποια ένδειξη
ή ήταν κλασσικά που χρησιμοποιούσαν και αυτοί;
Αλλη φορά να ξεκινάς φορτωμένος για Μοναστηράκι.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Στο μέτωπο  της Αλβανίας, Στράτο έφτασαν επιλεγμένα αντικείμενα της βρετανικής βοήθειας. Όπως υπνόσακκοι, άρβυλα, κουβέρτες, τρόφιμα και οπλισμός (κυρίως ιταλικά λάφυρα από την Β. Αφρική, τυφέκια, πυροβόλα και τα ανάλογα πυρομαχικά. Επίσης δόθηκαν υποπολυβόλα Thompson αντιαρματικά τυφέκια boys).
Όσο αφορά τα κιάλια αν θυμάμαι είχε πάνω τις τυπικές ενδείξεις.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 01:06:25 μμ »

Α, εντάξει τότε!
Σε πλανόδιο ή αυτοκινούμενο κατάστημα, δεν δίνεις προκαταβολή!
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 26, 2017, 06:51:05 μμ »

Επόμενο αντικείμενο είναι θήκη για πυρομαχικά περιστρόφου ή θήκη για πυξίδα.

Οι συγκεκριμένες θήκες ακολουθούν και αυτές την γνωστή ονομασία υπόδειγμα 1937, θήκη πυξίδας ή πυρομαχικών περιστρόφου - πιστολιού ή Web Equipment, Patt. ’37, Pocket, compass. Και οι δύο θήκες ήταν για χρήση από αξιωματικούς ή στρατιώτες που προβλεπόταν ως οπλισμός περίστροφο (μεταφορά πυρομαχικών) ή ήταν σκοπευτές πυροβόλου ή όλμου (μεταφορά πυξίδας). Η κύρια διαφορά μεταξύ τους είναι ότι στην θήκη για πυξίδα υπάρχει μια μάλλινη επένδυση εσωτερικά για επιπλέον προστασία. Και οι δύο θήκες προσαρμόζονταν στη ζώνη. Συχνά η θήκη των πυρομαχικών φοριόταν με προσαρμογή από κάτω της πιστολοθήκης ή θήκης περιστρόφου. Μπορούσαν δε να αποθηκευτούν 12 φυσίγγια διαμετρήματος 0,38'' ή .380/200 Revolver, που αντιστοιχούν σε 2 γεμίσματα από 6 φυσίγγια του περιστρόφου. 
Στη συλλογή μου δεν έχω αγγλική πυξίδα (ακόμη) και ούτε φυσικά φυσίγγια τα οποία είναι παραδόξως, αρκετά σπάνια και συλλεκτικά στο εξωτερικό.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 06:56:10 μμ »

Πριν συνεχίσω την παρουσίαση των βρετανικών αντικειμένων της συλλογής μου, να ανεβάσω μερικές φωτογραφίες που μου ζήτησε ένας φίλος, ακόμη από τα υλικά που έχω ήδη δείξει.

Ξεκινάω από την ζώνη όπου θα δείξω και μια αντίστοιχη ελληνικής κατασκευής από το 700 ΣΕ.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 06:57:49 μμ »

Θήκη από πυξίδα και θήκη από πυρομαχικά περιστρόφου:
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 06:59:46 μμ »

Θήκη για κιάλια,
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 07:02:27 μμ »

Φυσιγγιοθήκες, mark III (mkIII),
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 07:08:52 μμ »

Επόμενο υλικό τιράντες, το δείγμα που έχω στη συλλογή μου έχει ημερομηνία 1950. Σκοπός τους, όπως είναι προφανές, είναι να στηρίζουν το παντελόνι, κατά τις κινήσεις του στρατιώτη.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 07:23:21 μμ »

Μετά τις τιράντες παντελόνι. Στην συλλογή μου έχω 2 παντελόνια, ένα ελληνικής κατασκευής 1954 και ένα βρετανικής 1945. Η διαφορά εξωτερικά είναι εμφανής καθώς στο ελληνικό παντελόνι υπάρχει μόνο η θήκη για τον επίδεσμο ψηλά στο δεξί μπατζάκι, ενώ στο βρετανικό υπάρχει και μεγάλη τσέπη στο αριστερό μπατζάκι. Επίσης στο βρετανικό υπάρχουν και τα κουμπιά χαμηλά για να μειώνεται το πλάτος και να μπορεί να φορεθεί με γκέτες. Φυσικά όσο αφορά την ονομασία του ακολουθεί και αυτό όπως τα υπόλοιπα υλικά την ονομασία υπόδειγμα 1937 και στην ουσία φορέθηκε από το 1939 μέχρι και το 1961. 
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 07:29:19 μμ »

και ένα επίσης παντελόνι ελληνικής κατασκευής 1949, αυτή τη φορά για μοτοσυκλετιστή ή ιππέα. Φοριόταν μαζί με ψηλές αρβύλες.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 07:33:34 μμ »

Να δείξω και το αντίστοιχο σακάκι της στολής, ελληνικό αντίγραφο φυσικά του βρετανικού. 
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 07:37:33 μμ »

Εξαιρετικά όλα!!
panos_v είναι αχρησιμοποίητα ή κάνω λάθος?
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 03, 2017, 07:40:58 μμ »

Ναι είναι όλα αχρησιμοποίητα. Ευτυχώς είχα προλάβει να αγοράσω κάποια από αυτά σε άψογη κατάσταση, γιατί έχουν αρχίσει πλέον να σπανίζουν καθώς το "μυρίστηκαν" ξένοι έμποροι και τα εξαφάνισαν.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences