Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:50:10 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1926 χιλιαρικα Ακυρωμενα.  (Αναγνώστηκε 1543 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 20, 2017, 03:50:54 μμ »

Μια αποψη και μια εκτιμηση μπορει να γινει για αυτα τα δυο χαρτονομισματα;;
Πρωτο τεμαχιο εχει 5 τρυπες οδοντωτες αντι των 6-8-  οπου γνωριζουμε .
Εχεις κανεις ξαναδει κατι παρομοιο;;

Δευτερη περιπτωση αλλαγη χρωματος , ο κατοχος του το λεει μοναδικο κομματι.

Τα φωτα σας οι γνωριζωντες !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 03:59:04 μμ »

Να πω πρωτος τις σκεψεις μου.
Το πρωτο με παραξενευει ενω ειναι σε πολυ καλη κατασταση εχει ψαλιδιά πανω αριστερα.

Το δευτερο εικαζω να εγινε απο πλυσιμο.

Τωρα αναμενω τα δικα σας σχολια.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 04:12:39 μμ »

Εγω βλεπω οτι το δευτερο δεν ειναι καν επισημασμενο με την κοκκινη σφραγιδα..αν εχει υπαρξει τοσο δυνατο πλυσιμο που να εξαφανισε τις επισημανσεις,τοτε μπορει να οφειλεται εκει ο αποχρωματισμος..εγω παντως δεν διακρινω μεγαλη διαφορα χρωματων απο αυτες τις φωτο.θα εστιαζα στην ελλειψη επισημανσεων παρα στον τυχον αποχρωματισμο..

σχετικα με το πρωτο,δεν θυμαμαι να εχω ξαναδει 5 τρυπες ακυρωσεως..καποιος που εχει ασχοληθει περισσοτερο ισως γνωριζει κατι..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 10:41:11 μμ »

η δικη μου αποψη....

για το πρωτο το ενστικτο μου, μου λεει οτι ειναι μουφα! καινουργια ακυρωση για να βγαλουν κανενα ευρω παραπανω! οι τρυπες πολυ καλες και προσεγμενες για εκεινη την εποχη! το χαρτονομισμα τωρα... ειναι πολυ καλης καταστασης για να ειναι ακυρωμενο! η ακυρωση ηταν προγενεστερη της επανακυκλοφοριας! μαζευε η τραπεζα τα φθαρμενα χαρτονομισματα και τα ακυρωνε με τρυπες και με σφραγιδα! οταν εγινε η ελλειψη χαρτονομισματος στην αγορα επανακυκλοφορησαν τα χαρτονομισματα που ειχαν για καταστροφη... τα ακυρωμενα! γιατι λοιπον να ακυρωσουν ενα τοσο καλο χαρτονομισμα;;; τοτε ακομα περνουσε!!

η ψαλιδια παλι ειναι περιεργη... ποιος ξερει γιατι εγινε η ξυραφιαι αυτη... ισως να ειχε καποιο προβλημα εκει και το ξυραφιασαν πολυ ασχημα για να μη φαινεται..

το δευτερο τωρα... πιστευω κι εγω οτι ειναι πλυμενο μπορει και με καποιο χημικο... ετσι αποχρωματιστηκε και εφυγαν και οι επισημανσεις! αν προσεξετε... σε καποια σημεια ακομα και ο αριθμος σειρας ειχε αρχισει να φευγει και αυτος...

ισως θεωρηθω ατομο με μεγαλη φαντασια.. αλλα θα σας πω τι βλεπω....

το βλεμα σας να εστιασει εκει που γραφει επιτροπος... που επρεπε να ειναι το κοκκινο πλαισιο.... οκ;;; αφηστε τωρα ελευθερο το νου σας.. αλλα τα ματια σας να ειναι εκει... και θα δειτε οτι το κοκκινο πλαισιο υπηρχε!!! η αρχη του ειναι κατω απο το τελευταιο Ι στο ΧΙΛΙΑΙ.....
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 10:51:17 μμ »

κατι αλλο που ξεχασα.... προσωπικα πιστευω οτι τα ακυρωμενα θελουν προσοχη.... γιατι μπορει καποιος να κανει καμια λαμογια! πχ... το 5000 το δινουν σπανιο... αλλα το κανονικο σε χαμηλη κατασταση ειναι ευκολο και πολυ φτηνο! τι θα σταματουσε καποιον να πιασει ενα διακορευτη, να διπλωσει το χαρτονομισμα και να κανει την ακυρωση;;
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences