Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 11:07:18 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 ΕΥΡΩ Υ 004- Νέο απόκτημα  (Αναγνώστηκε 3649 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 18, 2017, 01:43:41 μμ »

Για τον φίλο Μιχάλη silahim . Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2017, 01:46:50 μμ από chrisvas » Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 02:29:20 μμ »

Ευχαριστώ Βασίλη.
Να γνωρίζεις ότι το δικό σου(αυτό) μέχρις στιγμής έχεις το μικρότερο σειριακό αριθμό.
Δηλαδή ξεκινάμε απο αυτό. Δεν ξέρω εγώ προσωπικά κάποιο μικρότερο.
Τον τελευταίο καιρό έχουν εμφανιστεί πολλά με μικρότερο σειριακό απο αυτόν που γνωρίζαμε. Κλείσιμο ματιού
Ακόμα και UNC.
Άρα σπανιότητα σε γενικές γραμμές,πάει περίπατο!!! Κλάμα  Μεγάλο εύρος σειριακού,πλέον.
Οπότε είδει έχω βγεί ''ψεύτης'' σε ότι είπα σε σχέση UNC και που έχει βρεθεί. Διότι εμφανίστηκαν
και UNC!! Όταν όμως το είχα γράψει,ακόμα δεν είχαν εμφανιστεί. '' Μην βαράτε όλοι μαζί '' !!!!! Ένας ένας! Σαρκασμός Σαρκασμός
 
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 04:59:16 μμ »

Για τον φίλο Μιχάλη silahim . Κλείσιμο ματιού


Εσύ ορί αλεπού που πηγαίνεις και τα ξεθάβεις δεν ξέρω...  Απορία Απορία Απορία
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 05:05:38 μμ »

Διάβασε εδώ Μπάμπη

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=38475.0
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 05:59:13 μμ »

Ευχαριστώ Βασίλη.
Να γνωρίζεις ότι το δικό σου(αυτό) μέχρις στιγμής έχεις το μικρότερο σειριακό αριθμό.
Δηλαδή ξεκινάμε απο αυτό. Δεν ξέρω εγώ προσωπικά κάποιο μικρότερο.
Τον τελευταίο καιρό έχουν εμφανιστεί πολλά με μικρότερο σειριακό απο αυτόν που γνωρίζαμε. Κλείσιμο ματιού
Ακόμα και UNC.
Άρα σπανιότητα σε γενικές γραμμές,πάει περίπατο!!! Κλάμα  Μεγάλο εύρος σειριακού,πλέον.
Οπότε είδει έχω βγεί ''ψεύτης'' σε ότι είπα σε σχέση UNC και που έχει βρεθεί. Διότι εμφανίστηκαν
και UNC!! Όταν όμως το είχα γράψει,ακόμα δεν είχαν εμφανιστεί. '' Μην βαράτε όλοι μαζί '' !!!!! Ένας ένας! Σαρκασμός Σαρκασμός
 



Φίλε Μιχάλη,

Ακόμα κι αν βρέθηκαν δύο-τρία επιπλέον ακυκλοφόρητα (τα έχεις δει;) και έπεσε το άνοιγμα του serial 8 μονάδες κάτω από (το 252 στο 244), το συγκεκριμένο printer είναι αναμφισβήτητα μακράν το δυσκολότερο ελληνικό 10ευρω της σειράς "Europa". Αν είχε κυκλοφορήσει πριν 10 χρόνια που τότε σχεδ'ον κανένας δεν ασχολείτο, θα έπιανε την σπανιότητα των "παλιών" Ν006, Ν005. Όλα είναι σχετικά..

Για την ώρα που η εγχώρια ζήτηση στα ελληνικά ευρώ είναι σε λήθαργο, σαφώς και αυτά τα λίγα ακυκλοφόρητα Υ004 "φαίνονται πολλά" αφού βόλεψαν τους ελάχιστους σχετικούς συλλέκτες. Όταν όμως κάποια στιγμή η αγορά ξυπνήσει, εκεί θα φανεί η μεγάλη δυσκολία του να καλύψει μια -έστω μέτρια- ζήτηση σε Unc grade.

Ίδωμεν..

Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 07:14:56 μμ »

Διάβασε εδώ Μπάμπη

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=38475.0


Το διάβασα Μιχάλη... αυτοί καφέ και μεις χοντρό λούκι σήμερα...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 07:32:09 μμ »

Είναι 11 μονάδες κάτω. Από 255 έως 244 Μπάμπη(Αθήνας) Μεγάλο χαμόγελο
Τα ακυκλοφόρητα όχι δεν τα έχω πιάσει στα χέρια μου. (και μπορεί να έχω ακόμα κάποιες αμφιβολίες), αλλά
έχουν εμφανιστεί ταυτόχρονα πολλά και σε άλλη χώρα!! Και όλα με το μικρό σειριακό. Αυτό κάτι λέει.
Δηλαδή όλα 246 248 και τώρα 244!!
Δεν ξέρω,θα δείξει.....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2017, 07:37:15 μμ από silahim » Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 09:36:42 μμ »

Ευχαριστώ Βασίλη.
Να γνωρίζεις ότι το δικό σου(αυτό) μέχρις στιγμής έχεις το μικρότερο σειριακό αριθμό.
Δηλαδή ξεκινάμε απο αυτό. Δεν ξέρω εγώ προσωπικά κάποιο μικρότερο.
Τον τελευταίο καιρό έχουν εμφανιστεί πολλά με μικρότερο σειριακό απο αυτόν που γνωρίζαμε. Κλείσιμο ματιού
Ακόμα και UNC.
Άρα σπανιότητα σε γενικές γραμμές,πάει περίπατο!!! Κλάμα  Μεγάλο εύρος σειριακού,πλέον.
Οπότε είδει έχω βγεί ''ψεύτης'' σε ότι είπα σε σχέση UNC και που έχει βρεθεί. Διότι εμφανίστηκαν
και UNC!! Όταν όμως το είχα γράψει,ακόμα δεν είχαν εμφανιστεί. '' Μην βαράτε όλοι μαζί '' !!!!! Ένας ένας! Σαρκασμός Σαρκασμός
 


Φίλε Μιχάλη,

Ακόμα κι αν βρέθηκαν δύο-τρία επιπλέον ακυκλοφόρητα (τα έχεις δει;) και έπεσε το άνοιγμα του serial 8 μονάδες κάτω από (το 252 στο 244), το συγκεκριμένο printer είναι αναμφισβήτητα μακράν το δυσκολότερο ελληνικό 10ευρω της σειράς "Europa". Αν είχε κυκλοφορήσει πριν 10 χρόνια που τότε σχεδ'ον κανένας δεν ασχολείτο, θα έπιανε την σπανιότητα των "παλιών" Ν006, Ν005. Όλα είναι σχετικά..

Για την ώρα που η εγχώρια ζήτηση στα ελληνικά ευρώ είναι σε λήθαργο, σαφώς και αυτά τα λίγα ακυκλοφόρητα Υ004 "φαίνονται πολλά" αφού βόλεψαν τους ελάχιστους σχετικούς συλλέκτες. Όταν όμως κάποια στιγμή η αγορά ξυπνήσει, εκεί θα φανεί η μεγάλη δυσκολία του να καλύψει μια -έστω μέτρια- ζήτηση σε Unc grade.

Ίδωμεν..



δεν μιλαμε για ενα δυο Υ004 και Υ008, δυστυχως ειναι μεγαλες οι ποσοτητες που βρεθήκαν και το προβλημα ειναι οτι πλεον βρεθηκαν γερμανια, αυστρια, φινλανδια και ιταλια. Το ποσα απο αυτά ειναι UNC δεν ειναι κανονας για να κρινουμε την σπανιοτητα. τα ξερεις τι να στα λεω.


Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 18, 2017, 09:54:44 μμ »

Πολλοι γράφουν ότι βρεθηκαν πολλά Υ004 σε άλλες χωρες κλπ .....Αν ήταν όντως ετσι, γιατι δεν έχουν βρεθει κάποιοι ξένοι συλλεκτες ή εμποροι να βγαλουν προς πωληση το συγκεκριμενο ( π.χ. στο eBay ) γνωριζοντας μάλιστα πως πρόκειται για το ακριβοτερο νέο 10 ευρο  ακομα και σε κυκλοφορημενες καταστασεις ?
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 19, 2017, 12:55:57 μμ »

το ebay δεν είναι μοναδικό κριτήριο. Υπάρχουν και άλλα. Υπάρχουν επίσης και μνμτα με συλλέκτες εξωτερικού.
Τα ακυκλοφόρητα τα έχουν δεί πολλοί πλέον, μαζί και εμείς απο Ελλάδα.(τουλάχιστον απο το διαδίκτυο)
Το ότι είναι μικροί κωδικοί,με το ότι εμφανίστηκαν έξω και πωλούνται απο χώρες του εξωτερικού, είναι
κάτι που θέλει παραπάνω έρευνα. Εξαιρούμε το κυκλοφορίας του Βασίλη που μάλλον ήρθε και αυτό απ' έξω.
Σύμπέρασμα*  έχουν βγει στη κυκλοφορία καινούργιες σειρές,(κωδικοί) που πρίν δεν τους ξέραμε.
Το ευρος μεγάλωσε, άρα.......
Για αυτό και λέμε ότι ''μάλλον'' το 004 δεν έχει πλέον τη δυσκολία που είχε.
Σίγουρα ο χρόνος θα δείξει. Το σίγουρο όμως είναι, ότι τώρα, βρίσκεται και σε ακυκλοφόρητο!
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 10:58:19 μμ »

Υποψιαζομαι οτι το Υ004 με σειριακο από 244 θα αποκτήσει στο μελλον ( λόγω πιθανού σπασιματος ) μεγάλη υπεραξία ....
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 11:49:30 μμ »

Υποψιαζομαι οτι το Υ004 με σειριακο από 244 θα αποκτήσει στο μελλον ( λόγω πιθανού σπασιματος ) μεγάλη υπεραξία ....

Αν αληθεύει πως έχουν βρεθεί -εκτός του μίνιμουμ 244-  τα 246 και 248 (με δεδομένη την ύπαρξη του 252), δεν υφίσταται περίπτωση "σπασίματος" στον printer Y004.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences