Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 03:38:57 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λουτρα Πολιχνιτου - Χριστιανου 1898  (Αναγνώστηκε 7295 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 13, 2017, 01:28:03 μμ »

Μια μετοχη που περασε πριν απο μερικες μερες σε ενα σαιτ αλλα δεν εμεινε εκει, επωληθει .
Δεν μπορεσα να μαθω τιποτα δυστηχως για την ουσιαστικη αξια της .
Ωστοσο καθως χρονοτριβουσα  γυρευωντας πληροφοριες βρηκα αυτα τα ιστορικα στοιχεια:

<<Τα κτίσματα πίσω από τα Λουτρά κατασκευάστηκαν το 1892 από τον ιδιώτη γιατρό Χριστιανό. Διέθεταν δύο δεξαμενές, ξενώνα, λασπόλουτρα και στην κορυφή του λόφου καφενεδάκι που στο υπόγειο του είχαν κατασκευαστεί κατακόμβες όπου ο γιατρός μετέφερε τον χειμώνα χιόνι από τον Όλυμπο το αποθήκευε και είχε παγωμένο νερό το καλοκαίρι. Ο ίδιος έφτιαξε και το γεφύρι του Αλμυροποτάμου.

Σύμφωνα με τα ήθη και έθιμα της περιοχής, κάθε Σάββατο ερχόντουσαν από τα χωριά οι γυναίκες με τα παιδιά τους πάνω στα γαϊδουράκια για το μπάνιο τους. Συνήθιζαν να έχουν μαζί τους αυγά για κολατσιό τα οποία τα έβαζαν σε καλαθάκια τα βούταγαν μέσα στην πηγή που είναι ακριβώς πίσω από τα Λουτρά και τα έβραζαν μέσα σε πέντε λεπτά περίπου. Τα γέλια, τα τραγούδια και τα πειράγματα αντηχούσαν στην γύρω περιοχή.

Επίσης, η παράδοση όριζε μια μέρα πριν από τον γάμο να έρχεται η νύφη να κάνει μπάνιο, ενώ τον γαμπρό τον έφερναν το πρωί της ημέρας του γάμου. Σύμφωνα με μαρτυρίες, μια Ελληνοαιγύπτια κοπέλα πλούσια και παράλυτη άκουσε για τις θεραπευτικές ιδιότητες των ιαματικών νερών ήρθε στο Πολιχνίτο έμεινε στο ξενώνα του Χριστιανού και μετά από πολλά μπάνια κατάφερε να περπατήσει. Λέγεται μάλιστα, ότι ήταν τόσο ευχαριστημένη που βάφτισε το πρώτο της παιδί στα Ιαματικά Λουτρά Πολιχνίτου. Ακόμα υπάρχει αναφορά για την αδερφή ενός εφοπλιστή από την Χίο που θεραπεύτηκε.>>

Πηγη  http://www.aphroditehotel.gr/gr/?page_id=260

1892 ο Γιατρος αυτος ο Χριστιανος στο επωνυμο  κατασκευαζει τα λουτρα και πιθανων μετα δεν τον επερναν τα οικονομικα για να συνεχισει μονος τους και εκανε αυτες τις μετοχες και εβαλε ολη την Λεσβο στο παιγνιδι.
Δεν μπορω να ξερω ποσες τετοιες μετοχες κοπηκαν.
Δεν γνωριζω την αξια τους (εαν εχουν)
Σαν ιστορια ομως ειναι αξιοθαυμαστη και σας την μεταφερω οπως την βρηκα !!
Και προσκαλω και αλλα ατομα πως καλο θα ειναι να εντρυφησετε στον κοσμο της μετοχης διοτι ειναι μαγεια αυτα που μαθαινεις ερευνωντας ολα αυτα τα οποια ερχονται σιγα σιγα στο φως.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 01:16:17 μμ »

Ψαχνοντας λιγο την ιστορια εμαθα οτι ο κυριος Αντωνης Πρωτουλης ηταν δασκαλος της περιοχης !! Αναφερετε σε συγγραμματα!!
Θα ακολουθησουν αργοτερα εαν τα καταφερω και αλλα ντοκουμεντα απο την περιοχη αυτη αλλα οχι ιδιου ενδιαφερωντος.
Σημερα που μιλησα παλι με τον πωλητη την χαρακτηρισε μοναδικη διασωθησα στο ειδος της.
Αληθεια ή ψεματα θα το δειξει ο χρονος.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 03:18:23 μμ »

Φίλε Ηρακλειώτη μέσα από την ενότητα των ομολόγων μας κάνεις φροντιστήριο σε άγνωστες πτυχές της Ιστορίας!
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 16, 2017, 02:14:46 μμ »

Απο οτι εμαθα μαζι με την μετοχη πουλιωταν και το παρακατω χαρτι του ιδιου ονοματος
Αντωνιου Πρωτουλη!!
Εδω βλεπουμε ενα ενδεικτικο στην ουσια απο την αρχιεπισκοπη που τον εγκρινει σαν δασκαλο.
Αυτο που μου προκαλεσε δεος πορωπικα ηταν η υπογραφη στην κατω μερια !!
Υποψιαζωμε οτι εγινε με καλαμαρι και μονοκοντηλια!! Δλδ απο την ωρα που ξεκινησε να γραφει δεν σταματησε παρα μονο οταν τελιωσε η υπογραφη του!!
Ας το κανει ενας εξ ημων σημερα!!
Απο αυτο και μονο φαινετε ποσο φτωχη ειναι η διδασκαλια που λαμβανουν σημερα οι νεοι μας!!
Το αυγο εγινε αβγο για να μην τους δυσκολευει.
Η περισπωμενη , η οξεία  και η δασεία καταργηθηκαν οταν εγω πηγαινα στο δημοτικο !!
Και συν τις αλλης ειναι τοσο δυσκολα τα γραμματα που απο το δημοτικο πολλοι γονεις φερνουν δασκαλους στο σπιτι για να τα βοηθησουν !!
Εαν το αναλυσουμε ολη αυτη την κατρακυλα (την μαθησιακη) θα χαλασουμε το ποστ!!
Οσοι τους ενδιαφερει μια τετοια κουβεντα ας την κανουν στην γενικη κουβεντα με νεο θεμα.
Εδω λοιπον σαν δειχνω αυτο το ενδεικτικο με παρομοια ημερομηνια οπως της μετοχης και την υπογραφη ενως πρεσβυτερου της εκκλησιας.
Εμαθα τα εξης παρακατω για το συνολο και των δυο εγγραφων:

<< Από τη διδακτορική διατριβή της Λυκιαρδοπούλου Σταυρούλας
«Η εκπαίδευση στη Λέσβο κατά την τελευταία περίοδο της Οθωμανοκρατίας (1800-1912)
«Η Ελληνική σχολή Ποταμού από το 1867, χρονιά από την οποία διαθέτουμε αξιόπιστα στοιχεία, λειτουργεί με τέσσερις τάξεις δηλαδή έχει μία πρόσθετη τάξη, δεδομένου ότι ο συνήθης τύπος ελληνικού σχολείου είναι το τριτάξιο. Για το λόγο αυτό από πολλούς χαρακτηρίζεται ως «ημιγυμνάσιο».
Η ελληνική σχολή μεταφέρεται από το «Παλαιό Πλωμάρι» εκεί και συνεχίζει τη λειτουργία της Τον πρώτο χρόνο στεγάστηκε σε μια αποθήκη ενώ τον επόμενο σ’ ένα δωμάτιο πάνω από την ταβέρνα ου Σιδερή Αρβανίτη στην κεντρική αγορά.
Δάσκαλοι που υπηρέτησαν στο σχολείο αυτό είναι οι: Μιλτ.Καλδής(1874-79 και 1881-83), Α. Πρωτούλης (1887-1900), Περ. Βαρβαγιάννης (1885-1904), Παν. Σάκκης (1883-1902), Ιωαν. Πορτόγλου (1902-1904) >>

Απο αλλη πηγη τωρα

<< Ο Δεσπότης που υπογράφει ήταν ο ΜΕΘΟΔΙΟΣ ΑΡΩΝΗΣ

Γεννήθηκε στη Σμύρνη και ποίμανε τη Μητρόπολη Μυτιλήνης σε δύο περιόδους. Η πρώτη 9 έτη 1867 - 1876 και η δευτέρα 5 έτη 1893 - 1897.

Κατά την ποιμαντορία του στη Μυτιλήνη αντιμετώπισε τα δεινά του καταστρεπτικού σεισμού του 1867. Ανήγειρε το υπάρχον σήμερον Μητροπολιτικό Μέγαρο και παρεχώρησε στα Φιλανθρωπικά Καταστήματα Μυτιλήνης και στα Σχολεία της Ερεσού τα κτήματα του Μητροπολιτικού Θρόνου.

Απεβίωσε την 18η Φεβρουαρίου 1897.

Τα οστά του φυλάσσονται στο Παρεκκλήσιο της Αναστάσεως του Κυρίου στην κρύπτη του Μητροπολιτικού Ναού.>>

Οταν βρισκουμε παλια εντυπα παντα εγειρετε το θεμα της πλαστοτητας και τα ψαχνουμε οσο μπορουμε.
Με τα οσα βρηκα αυτες τις μερες ψαχνωντας δεν υπαρχει περιπτωσιν καμιαν να εχουμε κατι πλαστο εδω!!
Το εντυπο αυτο το δευτερο το σημερινον ειναι προς διαθεσιν και πολυ το σκεφτωμε εαν αξιζει να το παρω αυτο !!

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2017, 02:17:59 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 16, 2017, 02:24:12 μμ »

Με λιγα λογια ο αγοραστης της μετοχης του Χριστιανου που ειχε κανει εταιρια για τα λουτρα πολυχνιτου ηταν ενας απο τους δασκαλους της περιοχης!!
Το ονομα του το γραφω με κοκκινα γραμματα που βρεθηκε μεσα στην  διδακτορική διατριβή της Λυκιαρδοπούλου Σταυρούλας.
Και ειναι λογικο φανταζωμε εξεχωντα ατομα της τοπικης κοινωνιας να εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασουν εστω μια μετοχη εκεινη την εποχη !!

Αυτα ηταν τα οσα στοιχεια μπορεσα να μαζεψω και να τα εχουμε εδω μεσα αρχειο σε περιπτωση που σπασει ο διαολος το ποδαρι του και εμφανιστει και δευτερη τετοια μετοχη.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 19, 2019, 10:08:23 πμ »

Την μετοχη αυτη την ειχα βαλει εδω μεσα προσφορα καποτε.
Η καλυτερη προσφορα που ειχα ηταν τα 350 ευρω.
Μου την ζητησε ενας εμπορος του ειδους να την βαλει σε δημοπρασιες του οικου του.
Εκλεισε προχτες και για  4  ευρω δεν επιασε τα 700 !!!  Έκπληξη Έκπληξη

Παντοτε το ηξερα οτι ηταν ενα δυσκολο χαρτι εαν οχι η μοναδικη που εχει σωθει !!!
Απλα καποιοι ηθελαν να την παρουν τσαμπα.
Τωρα απο τα 700 ευρω τα 260 θα πανε στον εμπορο προμηθεια.
Το ηθικον διδαγμα για τους αγοραστες που το παιζουν δυσκολοι ποιο ειναι ;;
Οτι θα μπορουσαν  να παρουν την μετοχη με 130 ευρω λιγοτερα και θα ειχα και εγω αλλα 130 περισσοτερα !!!
Αλλα ;;
Τα θελουν ολα δικα τους και στο τελος πληρωνουν παραπανω οταν βλεπουν οτι χανουν το χαρτι  . . . .
Μυαλο κουκουτσι  . . . ..

Αυτο δεν συμβαινει μονο εδω !! Συμβαινει και στα χαρτονομισματα , στα νομισματα και θησαυριζουν αλλοι και χανουμε εμεις!!!
Οταν λεω εμεις εννοω και οι πωλητες και οι αγοραστες!!!

Καλοριζικο στον νεο κατοχο !!! Ξερεις τι εχεις στα χερια σου  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 19, 2019, 10:30:57 μμ »

Την μετοχη αυτη την ειχα βαλει εδω μεσα προσφορα καποτε.
Η καλυτερη προσφορα που ειχα ηταν τα 350 ευρω.
Μου την ζητησε ενας εμπορος του ειδους να την βαλει σε δημοπρασιες του οικου του.
Εκλεισε προχτες και για  4  ευρω δεν επιασε τα 700 !!!  Έκπληξη Έκπληξη

Παντοτε το ηξερα οτι ηταν ενα δυσκολο χαρτι εαν οχι η μοναδικη που εχει σωθει !!!
Απλα καποιοι ηθελαν να την παρουν τσαμπα.
Τωρα απο τα 700 ευρω τα 260 θα πανε στον εμπορο προμηθεια.
Το ηθικον διδαγμα για τους αγοραστες που το παιζουν δυσκολοι ποιο ειναι ;;
Οτι θα μπορουσαν  να παρουν την μετοχη με 130 ευρω λιγοτερα και θα ειχα και εγω αλλα 130 περισσοτερα !!!
Αλλα ;;
Τα θελουν ολα δικα τους και στο τελος πληρωνουν παραπανω οταν βλεπουν οτι χανουν το χαρτι  . . . .
Μυαλο κουκουτσι  . . . ..

Αυτο δεν συμβαινει μονο εδω !! Συμβαινει και στα χαρτονομισματα , στα νομισματα και θησαυριζουν αλλοι και χανουμε εμεις!!!
Οταν λεω εμεις εννοω και οι πωλητες και οι αγοραστες!!!

Καλοριζικο στον νεο κατοχο !!! Ξερεις τι εχεις στα χερια σου  Κλείσιμο ματιού
Δεν βγάζεις άκρη Γιώργο μη το ψάχνεις!!!Ειλικρινά κάποιες φορές δεν μπορώ να καταλάβω την σκέψη κάποιων ανθρώπων.Κάποια στιγμή στο παρελθόν μου είχε προταθεί ένα νόμισμα 300 ευρώ.Προσπάθησα να κατεβάσω την τιμή αλλά όπως μου ειπώθηκε ήταν αδιαπραγμάτευτη.Το νόμισμα πουλήθηκε στο fb 100 ευρώ.Βγάλε άκρη!!!
Καταγράφηκε
portobelo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 109


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 20, 2019, 12:38:40 πμ »

Δεν ηταν η καλυτερη προσφορα που σου δωσανε Γιωργο τα 350 ευρω...ηταν 500 ευρω στο χερι.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 20, 2019, 11:11:22 πμ »

Δεν ηταν η καλυτερη προσφορα που σου δωσανε Γιωργο τα 350 ευρω...ηταν 500 ευρω στο χερι.
Νέα δεδομένα;Θα απαντήσει ο Γιώργος πιστεύω όταν το διαβάσει!!!
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 20, 2019, 12:48:09 μμ »

Δεν ηταν η καλυτερη προσφορα που σου δωσανε Γιωργο τα 350 ευρω...ηταν 500 ευρω στο χερι.
Νέα δεδομένα;Θα απαντήσει ο Γιώργος πιστεύω όταν το διαβάσει!!!




ε σιγουρα πρεπει να απαντησει
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 20, 2019, 06:39:51 μμ »

Με τόν Κώστα βρεθήκαμε στην Αθήνα σε μαγαζί φίλου πέρυσι το Σεπτέμβριο τυχαία. ( Να επισημάνουμε ότι με τόν Κώστα έχω συνεργασία άριστη σε άλλα συλλεκτικά τεμάχια καί είναι κύριος στης συμφωνίες του. )
Μου είπε ότι τόν ενδιέφερε η συγκεκριμένη μετοχή.
Τα πεντακόσια ( προσωπικά δεν το θυμάμαι εάν το είπε , μπορεί να το είπε αλλά λόγω τής πίεσης τών ημερών να τακτοποιήσω την κόρη μου να πέρασε στο ντουκου )
Αυτό που θυμάμαι είναι ότι ζητούσα στα χίλια δεδομένου ότι είναι η μοναδική που είχα δει μέχρι τότε.
Καί μοναδικές μετοχές είχα δει σε σάιτ να πιάνουν ή να ζητούν μέχρι και δύο χιλιάδες .
Το θέμα είναι ότι δεν θα την έδινα παρακάτω.
Άλλαξε όμως μία παράμετρος στην ζωή μου τον Δεκέμβριο.
Καί αποφάσισα ότι πρέπει να φύγει.
Ενάμιση μήνα πριν τήν στείλω στον έμπορο για να μπει δημοπρασία έστειλα ένα προσωπικό μήνυμα στο Κώστα από εδώ μέσα καί τόν ρωτούσα εάν ενδιαφέρεται ξανά και πια είναι η καλύτερη προσφορά του.
Δεν πήρα ποτέ απάντηση πίσω.
Μετά η μετοχή έφυγε για τόν έμπορο.
Δυστυχώς θα έπρεπε να φύγει δύο μήνες νωρίτερα πιστεύω . . . . Αλλά φοβόμουν. Δεν το είχα κάνει ποτέ.
Δοκιμαστικά λοιπόν είχα στείλει κάποιες άλλες μετοχές και έπιασαν από 40 έως 100 εκάστη.
Ενώ πχ αλλού δεν έπιασαν αυτά τα λεφτά.
Αφου έγινε η εκκαθάριση ο έμπορος ήταν κύριος μαζί μου . Έστειλε απόδειξη ταμειακής καί τά λεφτά στην τράπεζα.
Μετέπειτα λοιπόν όλες εκείνες οι μετοχές πού τού είχα στείλει τής ξαναεστειλα μαζί με αυτήν!!!
Εφόσον είχαν επιτυχία την πρώτη φορά λέω γιατί όχι μετά από δύο μήνες να πάρουν καί οι προηγούμενοι ενδιαφερόμενοι. Δεν τής χτύπησε κάνεις ούτε καν στην βάση!!!
Η μόνη πού πουλήθηκε ήταν αυτή.
Στην πάρτι μου θα έρθουν 470 ευρώ περίπου.
Από τα λεφτά πού λέει ο Κώστας δεν χάνω πολλά.
Το θέμα είναι πώς εάν υπάρχει συνεννόηση μεταξύ πωλητή αγοραστή θα μπορούσε πχ να πάρω εγώ 600 και να γλιτώσει ο άλλος 100 από τα 700 πού θα δώσει!!!
Αυτό είναι το ρεσουμε πού θέλω να περάσω.
Ευχαριστώ οποίους το κατάλαβαν μπας και αλλάξει τίποτα στα συλλεκτικά δρώμενα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 21, 2019, 08:43:42 πμ »

αυτα που λες γιωργο ειναι απολυτα κατανοητα
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences