Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 12:42:03 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: H ιστορία ενός φοίνικα..  (Αναγνώστηκε 4366 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
James7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 07, 2017, 06:21:38 μμ »

Ψάχνοντας στο coinArchives έπεσα πάνω στο συγκεκριμένο φοίνικα ο οποίος μου προκάλεσε το ενδιαφέρον καθώς αποσύρθηκε από τη δημοπρασία στην οποία εμφανίστηκε (withdrawn). Πρόκειται για το λόττο 1652 στη δημοπρασία 84 της Leipziger Münzhandlung und Auktion Heidrun Höhn (23.10. 2015) με εκτιμώμενη τιμή 450 Ευρώ.

Το νόμισμα αυτό εμφανίστηκε άλλες τρεις φορές στον ίδιο οίκο, από το 2013 ως το 2015. Συγκεκριμένα:

1:Leipziger Münzhandlung und Auktion Heidrun Höhn Auction 84 (23.10.2015) lot 1652 estιmate 450 Eυρώ / WITHDRAWN

2:Leipziger Münzhandlung und Auktion Heidrun 2015 8 Höhn online Auction 4 (21.8.2015), lot 252 estimate 500 / unsold.

3: Leipziger Münzhandlung und Auktion Heidrun Höhn Auction 79 (6.12.2013), lot 1103 estimate 500 Ευρώ / "πώληση" 620 Ευρώ

4: Leipziger Münzhandlung und Auktion Heidrun Höhn Auction 78 (13.9.2013), lot 1362 estimate 600 Ευρώ / "πώληση" 940 Ευρώ


Η πορεία του νομίσματος αυτού είναι πολύ ύποπτη όχι μόνο γιατί αποσύρθηκε από δημοπρασία (κάτι που συνήθως γίνεται όταν υπάρχει θέμα γνησιότητας) αλλά και αναλογιζόμενος κανείς το τρόπο με τον οποίο "ελαττώνεται" το ενδιαφέρον για αυτό από τη μία δημοπρασία στην άλλη.

Μήπως κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω; Υπάρχει περίπτωση να είναι όντως πλαστό όπως υπονοείται από την πορεία του;
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 08:11:23 πμ »

προσωπικα δε βλεπω κατι που να δειχνει πλαστοτητα! προφανως δεν αρεσει στο δημοπρατη η τιμη κλεισιματος δε βλεπω αλλο λογο!
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 10:27:23 πμ »

φοινικας !!!
ολοκληρο κομματι ιστοριας !!
τυχεροι αυτοι που εχουν φοινικα. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 16, 2017, 05:22:56 μμ »

προσωπικα δε βλεπω κατι που να δειχνει πλαστοτητα! προφανως δεν αρεσει στο δημοπρατη η τιμη κλεισιματος δε βλεπω αλλο λογο!


Θωμά έχει υπάρξει θέμα πλαστότητας με τους φοίνικες?? Απορία
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 16, 2017, 05:42:36 μμ »

Εχει υπαρξει.
Μου ειχαν τυχει εδω στο Ηρακλειο εμενα δυο τεμαχια μαζι.
Την ψυλιαστικα τοτε την δουλεια διοτι ηταν πανομιομορφα και οταν τα εβαλα στην ζυγαρια ειχαν παραπανω βαρος του επιτρεπτου.
Λεγετε οτι η οδοντωση τους ειναι διαφορετικη απο την συνηθισμενη, δεν την πετυχαν .
Καποτε το ειχα κανει θεμα αλλα που να βρισκετε ... Ισως να μην ειναι και σε αυτο το σαιτ καν !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 16, 2017, 06:17:55 μμ »

Den to ήξερα Γιώργη. Έκπληξη Είχα την εντύπωση ότι δεν υπήρχαν πλαστά.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 16, 2017, 06:34:47 μμ »

Εδω ηταν το αρθρο .

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=99.0

Στην ζυγαρια (διοτι εγινε σε κοσμηματοπωλειο η επαφη) χτυπουσε το καθε νομισμα 5 γμρ ακριβως!!
Στις βιβλιογραφιες αναφερετε απο 3,65 εως 4,5 βαρυ βαρυ να ειναι!!
Τα δυο τεμαχια που μου ειχαν δειξει ειχαν ακριβως την ιδια πατινα!!
Μετεπειτα εμαθα απο παλιο χρηστη οτι καποιο τσακαλι στην Αθηνα τεχνιτης καλος ειχε κανει μερικα τετοια κομματκια και τα ειχε σπειρει ανα την Ελλαδα.

Κριμα που δεν τα φωτογραφησα τοτε!! Ηταν η αρχη που εκανα βολτες για Καποδιστριακα και δεν κρατουσα την μηχανη μαζι μου.  Θα ηταν καλο να τα ειχαμε αρχειο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 16, 2017, 06:44:55 μμ »

Μάλιστα! Ο φοίνικας τελικά θέλει προσοχή μεγαλύτερη απ' ότι φανταζόμουν.
Καταγράφηκε
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 16, 2017, 06:51:26 μμ »

κατα καιρούς έχω συναντήσει και εγώ φοινικες.....αλλά επειδή οι γνώμες διίστανται σχετικά με το σωστό βάρος.....ο φόβος περι πλαστού , με έχει κάνει να μην το βάλω στη συλλογή μου raw.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 19, 2017, 07:42:56 μμ »

εκτος απο κατι πλαστους χυτους που πουλουσε ενας γερος στην πλατεια αβησσυνιας στο μαναστηρακι που εκαναν μπαμ και αυτους με τη σφραγιδα που λεει το βαθμο δεν εχω δει αλλους εχω ακουσει για αυτον με τη διαφορετικη οδοντωση αλλα δεν τον εχω δει!
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 07:42:47 πμ »

Υπάρχουν πλαστοί Φοίνικες που δεν είναι χυτοί. Μάλιστα είναι οι καλύτεροι (πλαστοί).

Για να "μαθαίνουν οι νέοι και να θυμούνται οι παλαιοί" χαρακτηριστικό για να αντιληφθείς την πλαστότητά τους είναι η ημερομηνία.  το 1828.

Ο κανονικός, εάν παρατηρήσετε  για παράδειγμα το τελευταίο 8, το μέγεθος της γραμμής που σχηματίζει τον αριθμό, λεπταίνει σε κάποια σημεία και σε άλλα φαρδαίνει.

Στον πλαστό, η γραμμή αυτή που σχηματίζει το 8 είναι ομοιόμορφη με ίδιο πλάτος.

Βεβαίως υπάρχου και χυτοί κλπ κλπ



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2017, 07:44:56 πμ από ukobke » Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 01:39:16 μμ »

Υπάρχουν πλαστοί Φοίνικες που δεν είναι χυτοί. Μάλιστα είναι οι καλύτεροι (πλαστοί)....

Νίκο, ο φοβερός και τρομερός Έλληνας πλαστογράφος, ο  Κωνσταντίνος Σιμωνίδης τα έκανε;
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences