Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:00:35 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τι ειναι  (Αναγνώστηκε 7887 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 15, 2017, 09:17:46 μμ »

Και όχι μόνο βρήκα και την ασπίδα αλλά και την περικεφαλαία του !!!!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 16, 2017, 07:48:16 μμ »

Να ενημερωσω πως η κατοχή τους διώκεται ποινικά..  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 16, 2017, 09:02:19 μμ »

Ωχ, τώρα θα τα κρύψω πιο βαθιά στο έδαφος απ' ότι τα βρήκα ... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 12:58:37 μμ »

περαν της πλακας τωρα αυτο που πουλανε αρχαια νομισματα εξωτερικο και με 5 ευρω και εσυ αν τα αγορασεις εισαι παρανομος στην Ελλαδα μου την σπαει παρα πολυ...
Καταγράφηκε
GeoCollector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 05:48:26 μμ »

Καλησπέρα σας
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που ανοίξατε για τα φορητά χυτήρια που έφεραν μαζί τους οι πολεμιστές. Σχετικά με αυτό το εργαλείο που αναφέρθηκε παραπάνω μάλιστα θα ήθελα να σας δείξω κάποιες φωτογραφίες που έχω στα χέρια μου από ένα τέτοιο εργαλείο το οποίο μάλιστα δίνει δυνατότητα χύτευσης για δυο τύπους βλήματος: α)σφαιρικό και β)παραβολικό (με κάποια βάση). Δεν είναι γνωστή η χρονολογία του συγκεκριμένου εργαλείου και μου κάνει εντύπωση ο δέυτερο τύπος βλήματος που μπορεί κάποιος να κατασκευάσει...Επειδή ανεβάζω πρώτη φορά φωτογραφίες δεν είμαι σίγουρος αν θα ανέβουν, αν όχι θα τις ανεβάσω με επόμενο μήνυμα.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 20, 2017, 07:15:17 μμ »

ομορφο! δεν ξερω απο αυτα.. αλλα μου μοιαζει να ειναι απο τα μεσα του 19ου αιωνα... γιατι παραπλησια βλεπεις στον αμερικανικο εμφυλιο πολεμο... (βορειοι- νοτιοι).

καπου τοτε ειχε αρχισει η αλλαγη των βληματων και ακομα υπηρχαν και οι δυο τυποι! ετσι η εταιρια ειχε βγαλει το εργαλειο να φτιαχνει και τις δυο σφαιρες... κι ετσι... καλυπτε τους παντες! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 21, 2017, 08:20:06 μμ »

Πραγματικά όμορφο και σπάνιο εργαλείο, δεν τα βλέπεις συχνά στην Ελλάδα. Να προσθέσω μόνο ότι εκτός από την Αμερική χρησιμοποιήθηκε αρκετά και στην Ευρώπη την ίδια περίοδο όπως έγραψε ο NMS και συνήθως φτιάχνονταν κατόπιν παραγγελίας του ενδιαφερόμενου για τα όπλα που είχε στην κατοχή του.
Καταγράφηκε
GeoCollector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 31, 2017, 10:09:37 μμ »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences