Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:37:35 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 ευρω σε κυκλοφορια  (Αναγνώστηκε 2564 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Vaggelis1990
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 03, 2017, 03:01:43 μμ »

Παιδια να κανω μια ερωτηση υπαρχει το 2 ευρω του 2013 της κρητης σε διαθεσιμοτητα;; το ψαχνω απο θεσσαλονικη ξερετε που θα το βρω;;
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 08:28:53 μμ »

Φίλε δεν μπορώ να καταλάβω τι ψάχνεις! Θέλεις μασούρια, μεμονωμένα κέρματα UNC, μπλίστερ, proof νόμισμα από το πλήρες proof set τού 2013; Ο τίτλος σου "2 ευρώ σε κυκλοφορία" με μπερδεύει! Μήπως εννοείς κυκλοφορημένο δίευρο αναμνηστικό;

Γενικά, ό,τι θέλεις, μπορείς να το βρεις στο eBay. Τα πάντα!
Καταγράφηκε
Vaggelis1990
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 08:52:29 μμ »

Ψαχνω ενα απλο 2 ευρω μονο του 2013 με την ενωση της κρητης. Αυτα που κυκλοφορουν στην αγορα. Τα υπολοιπα που μου ειπες τι ακριβως ειναι κ τι διαφορες εχουν απο αυτο που ψαχνω;;
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 09:31:12 μμ »

το unc ψαχνει νομιζω
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 09:36:05 μμ »

η αυτο θελεις?
Καταγράφηκε
Vaggelis1990
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 09:50:32 μμ »

Το πρωτο που μου εστειλες φιλε μου. Ενα σκετο απλο νομισμα του εμποριου. Τα εχω ψαξει ολα και τιποτα στην θεσσαλονικη
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 09:57:42 μμ »

Το πρωτο που μου εστειλες φιλε μου. Ενα σκετο απλο νομισμα του εμποριου. Τα εχω ψαξει ολα και τιποτα στην θεσσαλονικη

Να σου δώσω ένα φίλε μου να ησυχάσεις...  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 10:18:56 μμ »

Ψαχνω ενα απλο 2 ευρω μονο του 2013 με την ενωση της κρητης. Αυτα που κυκλοφορουν στην αγορα. Τα υπολοιπα που μου ειπες τι ακριβως ειναι κ τι διαφορες εχουν απο αυτο που ψαχνω;;

Τα νομίσματα ευρώ κυκλοφορούν σε τρεις μορφές / ποιότητες:

Η πρώτη και πιο απλή είναι η UNC (αρκτικόλεξο της λέξης Uncirculated, που θα πει "ακυκλοφόρητο"). Ουσιαστικά, στις περισσότερες περιπτώσεις, πρόκειται για τα τυπικά νομίσματα, που η τράπεζα τα συσκευάζει σε μασούρια και προορίζονται για κυκλοφορία στην αγορά. Τα καταστήματα (όπως τα σούπερ μάρκετ) προμηθεύονται από τις τράπεζες τέτοια μασούρια και δίνουν ρέστα στον κόσμο. Όταν ένα κέρμα από τέτοιο μασούρι δοθεί στην κυκλοφορία, αποκτά μια μουτζούρα από τα χέρια που το πιάνουν και παίρνει τον χαρακτηρισμό "κυκλοφορημένο" ("circulated"). Αν όμως αφαιρέσουμε ένα τέτοιο νόμισμα από το μασούρι προσεκτικά, δεν το πιάσουμε με γυμνά χέρια και το φυλάξουμε επιμελώς, αυτό παραμένει καθαρό, στην αρχική μορφή του και ονομάζεται "ακυκλοφόρητο" ("uncicrulated" ή "UNC").

Η δεύτερη ποιότητα είναι η BU (αρκτικόλεξο των λέξεων Brilliant Uncirculated, που θα πει "λαμπερό ακυκλοφόρητο"). Πρόκειται για νομίσματα που κόβονται με τον ίδιο τρόπο με τα UNC. Προκύπτουν ως εξής: Από το σωρό των UNC νομισμάτων, διαλέγονται τα καλύτερα, αυτά δηλαδή που έχει τύχει να κοπούν αψεγάδιαστα, χωρίς χτυπήματα, χαρακιές κλπ. Αυτά τα νομίσματα τοποθετούνται σε επίσημα συλλεκτικά άλμπουμ, που περιέχουν το νόμισμα μέσα σε πλαστική διαφανή θήκη, πλαισιομένο από κείμενα και φωτογραφίες σχετικά με το θέμα τού νομίσματος.

Η τρίτη ποιότητα είναι η PROOF. Αυτά τα νομίσματα κόβονται με ειδικό τρόπο, διαφορετικό από τα προηγούμενα, που τα κάνει να μοιάζουν σαν καθρέφτης. Τα νομίσματα αυτά συσκευάζονται και σφραγίζονται μέσα σε διάφανες πλαστικές θήκες κατευθείαν από το νομισματοκοπείο και πωλούνται μέσα σε κασετίνες πολυτελείας αποκλειστικά για συλλέκτες.

Όπως καταλαβαίνεις, οι τιμές τού εκάστοτε νομίσματος εξαρτώνται, μεταξύ άλλων και από την ποιότητά του. Τα πιο φθηνά είναι τα κυκλοφορημένα, τα οποία κοστίζουν όσο ή σχεδόν όσο η ονομαστική τους αξία. Ακολουθούν τα UNC και έπειτα τα BU (τα οποία συνήθως κοστίζουν λίγο περισσότερο όταν πωλούνται μαζί με το άλμπουμ τους, παρά χωρίς αυτό). Τέλος, τα ακριβότερα είναι τα PROOF, τα οποία, γενικά, θεωρούνται είδος πολυτελείας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2017, 10:28:56 μμ από chronos » Καταγράφηκε
Vaggelis1990
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 03, 2017, 10:38:03 μμ »

Ησουν κατατοπιστηκοτατος φιλε chronos κ με βοηθησες αρκετα. Καταλαβα τις διαφορες τους. Και τα μασουρια που λενε ειναι σαν συσκευασια πχ 10 2ευρα να εχει μεσα κ το δινουν ολο μαζι;;
Εγω παντως για να συνεχισω επι του θεματος ψαχνω ενα απλο απο περιπτερο πχ. Κ δεν μπορω να το βρω με τιποτα τοσο καιρο το ψαχνω. Τα κοψανε στην κρητη κ δεν φτανουν κατα δω πανω.. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 08:57:39 μμ »

Ησουν κατατοπιστηκοτατος φιλε chronos κ με βοηθησες αρκετα. Καταλαβα τις διαφορες τους. Και τα μασουρια που λενε ειναι σαν συσκευασια πχ 10 2ευρα να εχει μεσα κ το δινουν ολο μαζι;;
Εγω παντως για να συνεχισω επι του θεματος ψαχνω ενα απλο απο περιπτερο πχ. Κ δεν μπορω να το βρω με τιποτα τοσο καιρο το ψαχνω. Τα κοψανε στην κρητη κ δεν φτανουν κατα δω πανω.. Σαρκασμός

Μου θυμίζεις τον εαυτό μου! Από κάτι τέτοιες απορίες, όπως «πού θα βρω το τάδε νόμισμα, που δεν έτυχε να πέσει στα χέρια μου ακόμα», μυήθηκα σιγά σιγά στο συλλεκτισμό τού ευρώ! Όπως σου είπα και πιο πάνω, το καλύτερο μέρος για να βρεις τα πάντα και στις καλύτερες τιμές είναι το eBay. Χρειάζεσαι όμως λογαριασμό PayPal για να ψωνίζεις από εκεί και πλέον, λόγω capital control, πρέπει να μάθεις τις τεχνικές που ακολουθούμε για να εκτελέσουμε τις συναλλαγές μας χωρίς πρόβλημα.

Τώρα για το συγκεκριμένο κέρμα που ψάχνεις, αν και σίγουρα μπορείς να το αγοράσεις και αυτό από το eBay, ο xmac πιο πάνω προσφέρεται να σου δώσει ένα. Στείλε του ένα προσωπικό μήνυμα να συνεννοηθείτε. Εγώ δυστυχώς δεν έχω μασούρι από το συγκεκριμένο νόμισμα και δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Καταγράφηκε
Vaggelis1990
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 09:19:15 μμ »

Εστειλα μολις μηνυμα στο παιδι απο πανω που μου ειπες κ θα περιμενω να δω. Ξεκινησατε κ εσεις για χαβαλε κ αργοτερα τα αγοραζετε ολα ε;; λες να με μπω κ γω μετα στον πειρασμο κ να τα ψαχνω και τα υπολοιπα ευρω;;
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences