Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 04:08:33 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 4 Ducat - Austria - 1915  (Αναγνώστηκε 6083 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
antvou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 96


Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 13, 2012, 08:50:24 μμ »

Σήμερα βρήκε η μάνα μου ένα οικογενειακό κειμήλιο από την γιαγιά της. Αρχικά νόμιζα ότι ήταν πλαστό γιατί στο χέρι μου φάνηκε πολύ ελαφρύ. Το έψαξα και δεν είναι πλαστό. Είναι 4 δουκάτα της Αυστρίας restrike 1915. Είναι πάρα πολύ λεπτό 0,7mm και μεγάλο 40mm διάμετρο. Για τον λόγο αυτό δίνει και την εντύπωση του ελαφρού. Ζυγίζει 13,9636 με συνολική περιεκτηκότητα σε χρυσό 0,443oz. Είναι 23 3/4 καρατίων και από αυτά που διάβασα πρέπει να είναι από τα χρυσά νομίσματα κυκλοφορίας με τα περισσότερα καράτια. Κοβόντουσαν από το 1872 μέχρι το 1814. Οι ημερομηνίες 1915 έως 1936 είναι restrike.

Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 13, 2012, 11:24:17 μμ »

αν δεν κανω λαθος.. δεν υπαρχει μεταγενεστερη ημερομηνια απ οτο 1915.... ολα.. ακομα κι αυτα που κοβει η αυστρια και σημερα εχουν ημερομηνια 1915....

ολα ειναι restrike αυτα με αυτη την ημερομηνια.. και κανουν λιγο πανω απο το χρυσο τους!

ειναι οντως ετσι που λες.. και ο χρυσος ειναι 986%.... απο τα καλυτερα!

καλο ειναι να δεις παχος, διαμετρο κτλ και στο δικο σου... γιατι ανεξερτητα το αν ειναι ευκολο και προσιτο σε τιμη... εχει και πλαστα... ειτε σε χρυσο ειτε οχι...

εχω δει σε 18 καρατια, αλλα εχω δει και καραμουφα! εχω ενα πλαστο επιχρυσωμενο που ειναι πανεμορφο! απλα ειναι ποιο παχυ!

σε αυτα.. ακομα και στα δουκατα εχει πλαστα... εχω πλαστο του 1898... αλλα και του 1915!! ειναι πλαστα στανταρ.. και σε αντιπαραθεση με γνησιο και σε ολα.. αλλα ειναι χρυσα! το ενα ειναι λιγο παχυτερο.. το αλλο οχι...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 09:06:11 πμ »

συνφωνω απολυτως!ειναι ισως,απο τα πιο κοινα χρυσα νομισματα,της περιοχης μας,γιαννηςτ
Καταγράφηκε
antvou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 07:57:10 μμ »

Τα τσέκαρα όλα. Βάρος διάμετρος και πάχος κομπλε.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4378


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 14, 2012, 09:17:41 μμ »

οκ... ειναι λοιπον κανονικο! μπορει να μην κανει μια περιουσια.. αλλα ειναι ενα ομορφο και εντυπωσιακο λογω μεγεθους νομισμα! περισσοτερο ειναι επενδυτικο νομισμα... αλλα ομορφο...
Καταγράφηκε
pierikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 16, 2012, 11:16:48 μμ »

Έχω κι εγώ ένα τέτοιο νόμισμα, είναι πράγματι εντυπωσιακό, ειδικά για μένα που είμαι ερασιτέχνης συλλέκτης. Δε θυμάμαι ημερομηνία του αλλά νομίζω ότι είναι το 1915, πράγμα που είναι και το πιθανότερο μιας και αποτελεί κομμάτι του "κομποδέματος χρυσού" της οικογένειας Μεγάλο χαμόγελο οπότε δε φαντάζομαι να επρόκειτο για κομμάτι-κειμήλιο. Όπως και να χει, είναι πανέμορφο.
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 07:30:50 μμ »

Υπαρχει καποιος γνωστης των χρυσων Δουκατων γενικα για να μας ενημερωσει για τις πιο κυριες λεπτομερειες των πλαστων Δουκατων και πως να τα αναγνωριζουμε? Απ, οτι ειδα στο στεκι υπαρχει μια ειδικη πλακετα για εντοπισμο πλαστων χρυσων λιρων. Υπαρχει κατι αναλογο για τα χρυσα Δουκατα?
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 04:14:05 μμ »

Πραγματικά υπέροχο και σε εξαιρετική κατάσταση απ'οτι βλέπω στις φωτογραφίες..Συγχαρητήρια!!
Το 4 μέσα στις παρενθέσεις? τι ακριβώς συμβολίζει;;
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 05:24:55 μμ »

το 4 δεν μοιαζει να συμβολιζει,το χρυσο νομισμα της εποχης το δουκατο?τεσσερα δουκατα!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences