Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:17:18 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ασημένιες ουγκιές  (Αναγνώστηκε 7276 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
doctor-Z
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 144


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 09:07:58 μμ »

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι αρχάριος σε αγορές νομισμάτων γενικώς και γι αυτό ζητώ κατανόηση. Ενδιαφέρομαι για αγορά ασημένιων νομισμάτων της μίας ουγκιάς. Έχω διαβάσει κάποια σχετικά ποστ εδώ στο στέκι περί φπα, premium κλπ. Έχω διαβάσει διάφορα σκετικά με απάτες, με χρήση μολύβδου ή άλλου μετάλλου στον πυρήνα μπάρας ή νομίσματος. Από την άλλη, ξέροντας ότι αυτή την περίοδο η τιμή του ασημιού είναι περί τα 15€ η ουγκιά, υπάρχει πιθανότητα να αγοράσω γνήσια νομίσματα με τιμή μέχρι 20€ το κομμάτι μαζί με τυχόν μεταφορικά; Αν ναι, από που; Λέω τυχόν μεταφορικά γιατί κάποιος μπορεί να προτείνει κάποιο αξιόπιστο μαγαζί εντός αττικής οπότε να αγοράσω αυτοπροσώπως.
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 10:08:27 μμ »

Είναι λίγο δύσκολο (έως πολύ δύσκολο) να πετύχεις 20 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά για μια ουγγιά σε ελληνικό κατάστημα. Παρακολούθησε και τις πωλήσεις εδώ στο στέκι γιατί αρκετοί πωλούν ουγγιές σε πολύ καλές τιμές.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
GIOTOPAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 10:37:38 πμ »

Η εντύπωση που έχω είναι ότι ειδικά σε έμπορο ασημενια νομίσματα ουγγιάς κάτω από 22€ πάρα πολύ δύσκολα θα βρεις.
Και αναφέρομαι σε επενδυτικά που έχουν εκδοθεί σε εκατομμύρια τεμάχια όπως Αυστρίας, Αμερικής, Καναδά.
Για ουγγιές π.χ. Αυστραλίας,Αγγλίας  οι τιμές είναι μεγαλύτερες.
Χωρίς φυσικά να υπολογίζονται μεταφορικά.


Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 01:40:19 μμ »

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρακολουθεις στο στεκι ποτε καποιος θα βγαλει για δωσιμο.
Οτιδηποτε αλλο κυνηγι εξωτερικο το θεωρω ασυμφορο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
doctor-Z
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 144


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 01:42:18 μμ »

Η εντύπωση που έχω είναι ότι ειδικά σε έμπορο ασημενια νομίσματα ουγγιάς κάτω από 22€ πάρα πολύ δύσκολα θα βρεις.
Και αναφέρομαι σε επενδυτικά που έχουν εκδοθεί σε εκατομμύρια τεμάχια όπως Αυστρίας, Αμερικής, Καναδά.
Για ουγγιές π.χ. Αυστραλίας,Αγγλίας  οι τιμές είναι μεγαλύτερες.
Χωρίς φυσικά να υπολογίζονται μεταφορικά.

Έχω βρει ουγκιές κάτω από 20€, πχ εδώhttps://www.coininvest.com/en/silver-coins/#?mint_id=austrian-mint&fine_weight=1oz,2oz&sorting=price_asc αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστο και τι μεταφορικά έχει.
Καταγράφηκε
doctor-Z
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 144


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 01:44:51 μμ »

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρακολουθεις στο στεκι ποτε καποιος θα βγαλει για δωσιμο.
Οτιδηποτε αλλο κυνηγι εξωτερικο το θεωρω ασυμφορο.
Αυτό έχω αρχίσει να πιστεύω κι εγώ.
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 03:23:01 μμ »

Η εντύπωση που έχω είναι ότι ειδικά σε έμπορο ασημενια νομίσματα ουγγιάς κάτω από 22€ πάρα πολύ δύσκολα θα βρεις.
Και αναφέρομαι σε επενδυτικά που έχουν εκδοθεί σε εκατομμύρια τεμάχια όπως Αυστρίας, Αμερικής, Καναδά.
Για ουγγιές π.χ. Αυστραλίας,Αγγλίας  οι τιμές είναι μεγαλύτερες.
Χωρίς φυσικά να υπολογίζονται μεταφορικά.

Έχω βρει ουγκιές κάτω από 20€, πχ εδώhttps://www.coininvest.com/en/silver-coins/#?mint_id=austrian-mint&fine_weight=1oz,2oz&sorting=price_asc αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστο και τι μεταφορικά έχει.

Αγαπητέ doctor-Z,

Το συγκεκριμένο site που αναφέρεις, παραθέτει (στην ενότητα "INFORMATION/shipping prices"") τις κατά περίπτωση ταχυδρομικές επιβαρύνσεις.
Στην περίπτωση που σε αφορά, για κόστος παραγγελίας από 1 έως 449 ευρώ, χρεώνει για αποστολή 24 ευρώ.
Συνεπώς για αγορά (ενδεικτικά) 5 ασημένιων νομισμάτων ουγγιάς* (περί τα 100 ευρώ), θα σου κοστίσει τελικά περί τα 25 ευρώ έκαστον.

Εν κατακλείδι, αυτές οι περιπτώσεις ενώ είναι ασύμφορες για αγορές/αποστολές ολιγάριθμων κομματιών, γίνονται συμφέρουσες σε περιπτώσεις μαζικής/ομαδικής παραγγελίας.

*
Στο εν λόγω site, χρήζει μνείας και προσοχής , η επισήμανση "mixed years" στην παρουσίαση των νομισμάτων.
Με λίγα λόγια δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής συγκεκριμένου έτους κοπής, εξαιρουμένων των περιπτώσεων όπου αυτό αναφέρεται και είναι συνήθως η τρέχουσα κοπή/date..
Καταγράφηκε
GIOTOPAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 03:35:25 μμ »

Φίλε doctor-Z, αρχικά ρώτησες για ελληνικό κατάστημα και για αυτό έγραψα την γνώμη μου.

Τώρα για εξωτερικό υπάρχουν έμπειρα μέλη στο στέκι για να σε βοηθήσουν όπως ήδη έκανε ο gemuncey23.
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 04:46:00 μμ »

Φιλε εχεις μηνυμα!
Καταγράφηκε
doctor-Z
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 144


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 09:07:29 μμ »

Φίλε doctor-Z, αρχικά ρώτησες για ελληνικό κατάστημα και για αυτό έγραψα την γνώμη μου.

Τώρα για εξωτερικό υπάρχουν έμπειρα μέλη στο στέκι για να σε βοηθήσουν όπως ήδη έκανε ο gemuncey23.
Πολύ καλά έκανες που έγραψες τη γνώμη σου και σε ευχαριστώ γι αυτό. Έριξα μια ματιά και εξωτερικό για να δω τι παίζει με τις τιμές. Τελικά η καλύτερη λύση είναι άτομα από το στέκι εδώ. Ήδη έχω πολλές προτάσεις.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 09:59:36 μμ »

Θα ηταν πολυ παραξενο να μην ειχες . . . . . . . .    Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
doctor-Z
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 144


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 09:48:00 μμ »

Απορία. Η ουγκιά της φιλαρμονικής της Αυστρίας έχει διάμετρο 37mm και πάχος 3,28mm. Από την άλλη, η αμερικάνικη bull and bear έχει διάμετρο 20,47mm και πάχος 2,98mm. Πώς γίνεται και έχουν το ίδιο ακριβώς βάρος; Η δεύτερη είναι σχεδόν μισή της πρώτης σε όγκο.
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 14, 2017, 11:10:39 μμ »

Απορία. Η ουγκιά της φιλαρμονικής της Αυστρίας έχει διάμετρο 37mm και πάχος 3,28mm. Από την άλλη, η αμερικάνικη bull and bear έχει διάμετρο 20,47mm και πάχος 2,98mm. Πώς γίνεται και έχουν το ίδιο ακριβώς βάρος; Η δεύτερη είναι σχεδόν μισή της πρώτης σε όγκο.

Μάλλον οι συγκεκριμένες διαστάσεις του "bull and bear" (διάμετρος 20,47mm / πάχος 2,98mm) αφορούν νομίσματα μισής ουγγιάς και λανθασμένα αποδίδονται σ΄αυτά της ουγγιάς.
Δεν είναι δυνατόν αυτές οι διαστάσεις να δίνουν ατόφιο ασημένιο νόμισμα 31 γραμμαρίων.

Το θέμα χρήζει διερεύνησης..
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences