Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 10:43:08 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: θα το συλλεγατε?
 Ναι
Οχι
Δεν ασχολουμε με τρυπια...

Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1851  (Αναγνώστηκε 5997 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 02, 2017, 10:10:37 μμ »

Πρώτη φορά στο στέκι, ας πω και εγώ την άποψη μου για τα τρύπια. Τα ελληνικά νομίσματα Κυβερνήτη-Όθωνα-Γεωργίου έχουν κοπεί σε πολύ μικρές ποσότητες σε σχέση με τον σημερινό ελληνικό πληθυσμό και κατ'επέκταση του σημερινούς συλλέκτες. Υπάρχουν έτσι σπανιότητες (ημερομηνίες με μερικές δεκάδες κομμάτια), που οι περισσότεροι συλλέκτες δεν θα τα βάλλουν στη συλλογή τους. Αυτή είναι και η αιτία  που γίνεται λόγος για τρύπια νομίσματα. Αυστηρά συλλεκτικά αν το δεις το τρύπιο νόμισμα δεν έχει θέση σε συλλογή. Τι γίνεται όμως αν πρόκειται για μικρή κεφαλή του 51? Αν πρόκειται για τάλιρο του 45? Εγώ προσωπικά θα τα έβαζα δίπλα στα άλλα μου νομίσματα, ιδιαίτερα αν η τρύπα δεν επηρέαζε ημερομηνία, νομισματόσημα κ.λ.π. Αυτό βέβαια για τα πραγματικά σπάνια νομίσματα. Στα υπόλοιπα, πιο κάτω καταστάσεις είναι σαφώς πιο επιθυμητές από τα τρύπια.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 23, 2017, 03:53:07 μμ »

παρτην και την δρχ του 51 και ολα τα αλλα σπανια

οταν κερδισεις το τζοκερ αντικατεστησετα με ατρύπητα και κανε δωρο τα τρυπια δε νεους συλλεκτες



υγ εγω στην συλλογη μου εχω πλεον και 33 34 τρυπια  

υγ 2 αναλογα την κατασταση της 200 250 300 350
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2017, 03:55:38 μμ από LTZORTZAK » Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences