Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 10:04:36 μμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: θα το συλλεγατε?
 Ναι
Οχι
Δεν ασχολουμε με τρυπια...

Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 ΔΡΑΧΜΗ 1851  (Αναγνώστηκε 6004 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 09:43:43 πμ »

Θα την συλλεγατε......?





Και αν ναι  τι τιμη θα δινατε?
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 10:57:51 πμ »

καλημεριζω την ομορφη παρεα μας!
νικολα,εξαιρετικο κομματακι,ακομα και τρυπιο..ψηφισα οτι θα το αγοραζα.
γενικα ειμαι της αποψης οτι κομματια δυσκολα (κυριως στον οθωνα) αν ειναι σε καλη τιμη,παντα μπαινουν σε μια συλλογη.εξαρταται βεβαια και το μπατζετ του καθενος.για εμενα τουλαχιστον που δεν ειμαι σε φαση να δινω περιουσιες για ενα κομματι,καποιο σαν αυτο που ανεβασες,σε τρυπιο και σε καλη τιμη θα το επελεγα.τουλαχιστον μεεεεεεεχρι να βρεθει το μπατζετ και να ερθει η ωρα για να αναβαθμιστει..
η ουσια ειναι να μην εχουμε κομπλεξ με την συλλογη μας..να βαζουμε μεσα κομματια τα οποια μας αρεσουν και μας ευχαριστουν!!

οσο για την τιμη που μπορει να εδινα εγω,θεωρω οτι ειναι θεμα συγκυριων..αναλογα που θα το βρεις και σε τι τιμη θα στο προσφερουν..μπορει να μου το εδιναν στα 200 και εκεινη την ωρα να συμφωνουσα.μπορει ομως και να σκεφτομουν οτι και τα 200 για τρυπιο ειναι πολλα,οποτε η θα πεσει η τιμη,η δεν θα μπει ακομα στην συλλογη μου..θεωρω οτι στα τρυπια δεν υπαρχει ενας μπουσουλας στην τιμολογηση.απλα λες 'ποσο εχει ατρυπητο? χ ευρω.αρα σε τρυπιο πρεπει να ειναι χαμηλοτερη η τιμη.' το ποσο χαμηλοτερη ομως ειναι θεμα συγκυριων οπως ειπα και προσωπικης εκτιμησης..

αν το απεκτησες,καλοριζικο και να το χαιρεσαι!! Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 11:29:09 πμ »

Προσωπική άποψη και γούστο, δεν μου αρέσουν τα τρύπια νομίσματα.
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 11:45:12 πμ »

Στην κατάλληλη τιμή συλλέγονται όλα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 12:05:43 μμ »

Για ολα ειναι καιρος και περισταση το πως θα ερθουν στα χερια μας.
Τρυπια δεν μαζευω.
Αυτη εδω ειναι η δραχμη μου.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 12:14:09 μμ »

Καποτε ειχατε στην Αθηνα ενα μαγαζι τσιμανι (δεν λεω ονομα μια και εχει κλεισει και εχει φυγει και απο την ζωη) οπου εαν του την πηγαινες σημερα (θεωρητικα εαν ζουσε) θα σε αρχιζε :
<< Τρυπια;; ποιος θα την αγορασει τρυπια παιδι μου;; Δεν αξιζει . Τι ζητας;; (χωρις να σε κοιτα στα ματια)
Ελεγες την τιμη σου . . .
Επερνε ενα απαξιωτικο υφο με λιγο γελακι και σου ελεγε.
Αυτη παιδι μου δεν αξιζει 50 ευρω !! Και πολλα σου λεω !!
Με τα πολλα επειδη δεν εφευγες διοτι ηθελες να την δωσεις ανεβαινε στα 70 !!>>

Την αφηνες εκει.
Μετα επιανε τα τηλεφωνα σε αλλους Συλλεκτες.
Ελατε εδω εχω κατι καλο !!
Δρχ 1851!!
Ετρεχες εσυ (χωρις να σου πει οτι ειναι τρυπια)  και οταν την εβλεπες και του ελεγες ΤΡΥΠΙΑ;;
Σε αρχιζε .. .  Χωρις τρυπα;; Που να την βρεις !! Ξερεις ποσο κανει εαν βρεθει χωρις τρυπα;; 1500-2000 ευρω!!
Ενω με αυτη . . .  με ενα 500 κανεις την δουλεια σου!! Τι να σου πω;; Σκεψου το !!!!

Η συνομιλια αυτη γινωταν με δραχμες , τοτε δεν υπηρχαν τα ευρω αλλα ετσι συμπεριφεροταν!!
Το αγοραζε τρυπιο και το πουλουσε σαν κανονικο!!
Μεγα μουτρο !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 12:17:45 μμ »

Η δικη μου ηταν σε ενα πακετο μεσα 7-9 νομισματων μαζι και η τιμη φιξ για ολα.
Αρα δεν γινωταν να πω : αυτη αστην εξω.
Ετσι μαζι με ενα ταληρο του 51 επρεπε να παρω και αυτη.
Την ειχαμε υπολογισει εκεινη την εποχη στα 150 ευρω εαν θυμαμε καλα.
Εχουν περασει απο τοτε σχεδον 10 χρονια και ποτε δεν την αλλαξα.
Μαλλον θα επρεπε να φυγει απο την συλλογη μου για να βαλω ατρυπητη στα χερια μου.
Οσο  την βλεπω εκει καλα βολευωμε και δεν ψαχνωμε για αλλη.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 01:15:41 μμ »

Η δικη μου ηταν σε ενα πακετο μεσα 7-9 νομισματων μαζι και η τιμη φιξ για ολα.
Αρα δεν γινωταν να πω : αυτη αστην εξω.
Ετσι μαζι με ενα ταληρο του 51 επρεπε να παρω και αυτη.
Την ειχαμε υπολογισει εκεινη την εποχη στα 150 ευρω εαν θυμαμε καλα.

εχω την εντυπωση πως η δικη σου ειναι σε κατωτερη κατασταση απο  αυτην που ανεβασα...θα λεγα ισως κ Αυ  dt  ασχετως τρυπας ....αυτο δεν παιζει ενα ρολο για την τιμη του?και 150 γιουργια στην εποχη της συλλεκτικης φουσκας και σε λοτ τα θεωρω καλα....σημερα μετα απο 10 χρονια κ σε ανωτερη κατασταση?μιας κ μιλαμε για δραχμη 51....?
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 01:20:20 μμ »

Καποτε ειχατε στην Αθηνα ενα μαγαζι τσιμανι (δεν λεω ονομα μια και εχει κλεισει και εχει φυγει και απο την ζωη) οπου εαν του την πηγαινες σημερα (θεωρητικα εαν ζουσε) θα σε αρχιζε :
<< Τρυπια;; ποιος θα την αγορασει τρυπια παιδι μου;; Δεν αξιζει . Τι ζητας;; (χωρις να σε κοιτα στα ματια)
Ελεγες την τιμη σου . . .
Επερνε ενα απαξιωτικο υφο με λιγο γελακι και σου ελεγε.
Αυτη παιδι μου δεν αξιζει 50 ευρω !! Και πολλα σου λεω !!
Με τα πολλα επειδη δεν εφευγες διοτι ηθελες να την δωσεις ανεβαινε στα 70 !!>>

Την αφηνες εκει.
Μετα επιανε τα τηλεφωνα σε αλλους Συλλεκτες.
Ελατε εδω εχω κατι καλο !!
Δρχ 1851!!
Ετρεχες εσυ (χωρις να σου πει οτι ειναι τρυπια)  και οταν την εβλεπες και του ελεγες ΤΡΥΠΙΑ;;
Σε αρχιζε .. .  Χωρις τρυπα;; Που να την βρεις !! Ξερεις ποσο κανει εαν βρεθει χωρις τρυπα;; 1500-2000 ευρω!!
Ενω με αυτη . . .  με ενα 500 κανεις την δουλεια σου!! Τι να σου πω;; Σκεψου το !!!!

Η συνομιλια αυτη γινωταν με δραχμες , τοτε δεν υπηρχαν τα ευρω αλλα ετσι συμπεριφεροταν!!
Το αγοραζε τρυπιο και το πουλουσε σαν κανονικο!!
Μεγα μουτρο !!!

ολοι καταλαβαμε τι λες  Κλείσιμο ματιού.....ειδικα οσοι ασχολουνται απο παλια.....αφησε ομως περγαμηνες και διαδοχους πισω του...μεγας δασκαλος.... Σαρκασμός   εχω ακουσει αλλα και εχω δει τους ''μαθητες'' του να τον μνημονευουν ακομα για το καλο που εκανε στον συλλεκτισμο....καλυτερα να το σταματησω εδω γιατι μας βλεπω να μην ασχολουμαστε με το νομισμα... Σφραγισμένα χείλη
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2017, 01:22:33 μμ από ΡΟΔΑΚΑΣ » Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 01:28:48 μμ »

νικο,για μενα δεν παιζει μεγαλο ρολο η κατασταση του νομισματος απο την στιγμη που εχει τρυπα..πχ εχω ενα τεταρτακι 33 τρυπιο αλλα απο λεπτομεριες ειναι αυ και με καποιο λιγο λουστρο να διακρινεται..μπορω να το πουλησω πιο ακριβα απο ενα βφ τρυπιο?δεν νομιζω.ο αλλος θα το παρει σαν τρυπιο,οπως και να εχει...και η τιμη θα ειναι για τρυπιο σκετο.οχι για βφ τρυπιο η ακυκλ τρυπιο..το μονο που αυξομειωνει την τιμη του ειναι το θεμα σπανιοτητας του νομισματος..για μενα τουλαχιστον ετσι ειναι..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 03:25:49 μμ »

Συμφωνώ με τον Κώστα. Κατά την άποψή μου η τρύπα επισκιάζει την κατάσταση του νομίσματος.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 08:17:18 μμ »

Και εγώ δεν θέλω τρύπια ρε παιδιά αλλά για ένα ακριβό νόμισμα που δεν μπορώ να το αγοράσω λόγω κόστους θα του έβαζα και το τρυπημένο του... μια χαρά έτσι θα έκλεινε αυτό το κομμάτι, και αν στο μέλλον υπήρχε η οικονομική δυνατότητα οκ το αντικαθιστάς.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 10:41:30 μμ »

Όλα είναι θέμα τιμής, στις τιμές που ακούω για τρύπια νομίσματα, 300-500 ευρω για ένα τρύπιο, όχι δεν θα τα έδινα, λυπάμαι. Ξέρω οτι ατρύπητα μπορεί να έχουν 2.000 ευρω, αλλά δεν μου λέει κάτι. Αν το έβρισκα 10-20 ευρω, ναι θα τα έδινα, αλλά τα νούμερα που εχω ακούσει κατά καιρούς, για τρύπια, ε δεν τα δίνω. Φυσικά σέβομαι αυτούς που τα δίνουν, και καλά κάνουν και μπράβο τους. Και για του λόγου το αληθές, εχω μια δραχμή του 1832 τρύπια, μόνο που την πήρα 3 ευρώ.

Υγ Όλοι οι κανόνες έχουν εξαιρέσεις, έτσι και εδώ, για ένα σπάνιο και δυσεύρετο νόμισμα, δεν ισχύουν τα πάρα πάνω Κλείσιμο ματιού 
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 03:53:36 πμ »

Αποτελούν σχήμα οξύμωρο και είναι σαφώς ανυπόστατοι οι όροι του τύπου "VF/τρύπιο", "AU/τρύπιο".
Η ύπαρξη ("επίκτητης") τρύπας στο νόμισμα, αυτόματα το υποβιβάζει στην ποιοτική κατάσταση "holed",  αποκλείοντας την περαιτέρω βαθμολόγησή του με όρους που αποδίδουν τον βαθμό φυσιολογικής φθοράς.

Εάν λοιπόν, ένα νόμισμα MS70.. τρυπηθεί (!), ο βαθμός κατάστασής του (grade), αυτόματα υποβιβάζεται* και καθίσταται υποδεέστερο, ακόμα και από ένα αντίστοιχο κατάστασης "good"

*
Το τρύπημα σε "εύκολα" νομίσματα επιφέρει την πλήρη απαξίωση.
Στα μέτρια έως "δύσκολα" (scarce) κομμάτια, αφαιρεί πάνω από το 90% της αξίας του νομίσματος.
Στις περιπτώσεις όπου υφίσταται σπανιότητα, το τρύπιο νόμισμα διατηρεί σαφώς ένα καλύτερο ποσοστό αξίας πέραν του 10%, που ενδεχομένως αυξάνεται ανάλογα του βαθμού σπανιότητας (R1, R2,..R5,).

Επιμύθιον
Μόνο τα σπάνια -και πρωτίστως τα "key date" και "semi-key"- τρύπια κομμάτια μπορούν να "σταθούν" σε μια ποιοτικώς αξιόλογη νομισματική συλλογή.
Τα υπόλοιπα τρύπια νομίσματα -έχοντας απολέσει το σύνολο σχεδόν της αξίας τους- παρουσιάζουν  μηδαμινή συλλεκτική βαρύτητα.
 
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 10:06:27 πμ »

Αποτελούν σχήμα οξύμωρο και είναι σαφώς ανυπόστατοι οι όροι του τύπου "VF/τρύπιο", "AU/τρύπιο".
Η ύπαρξη ("επίκτητης") τρύπας στο νόμισμα, αυτόματα το υποβιβάζει στην ποιοτική κατάσταση "holed",  αποκλείοντας την περαιτέρω βαθμολόγησή του με όρους που αποδίδουν τον βαθμό φυσιολογικής φθοράς. 

+1
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences