Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:06:21 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γραμματοσημα - καλη επενδυση ή οχι?  (Αναγνώστηκε 39525 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 10, 2018, 01:18:34 πμ »

Συλλέγω πάντα με γνώμονα την ευχαρίστηση και όχι την επένδυση
Όμως για το λόγο που μας διαβάζουν πολλοί,μέλη αλλά κυρίως επισκέπτες, πρέπει να επανέλθω για να καταθέσω την δικιά μου οπτική, υπό το επενδυτικό πρίσμα.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 10, 2018, 01:35:11 πμ »

Συλλέγω πάντα με γνώμονα την ευχαρίστηση και όχι την επένδυση
Όμως για το λόγο που μας διαβάζουν πολλοί,μέλη αλλά κυρίως επισκέπτες, πρέπει να επανέλθω για να καταθέσω την δικιά μου οπτική, υπό το επενδυτικό πρίσμα.
Από τα τέλη της δεκαετίας.του 90 μάζευα ΜΚΕ που φέρουν σφαλματα πλάκας.Εκεινη την εποχή και μέχρι το 2008,που τα τιμολόγησε ο Καραμητσος στο hellas αυτά δεν είχαν υπεραξία,οπότε εγώ τα έπαιρνα στη κανονική τους τιμή.Ετσι λοιπόν στο πουθενά βρέθηκα με μια υπεραξία στο σύνολο των τεμαχίων που είχα αγοράσει μεμονωμένα,πολλαπλά και επί φακέλων
Αυτό πως σας φαίνεται,είναι καλή επένδυση τα γραμματόσημα?
Για πάμε και στα μοντέρνα.
Δεκαεπταχρονος,είμαι στη Αιόλου 100 για να πάρω τη σειρά cept 1986.Περιμενοντας τη σειρά μου για να πάρω γραμμ. και Φπηκ,βλέπω κάποιους που αγόραζαν και γραμμ.της σειράς μέσα σε ένα χάρτινο περιτύλιγμα, τα έβγαζαν τα έκοβαν γιατί ήταν δύο σειρές μαζι και τα κολλούσαν ζητώντας να τα σφραγίζουν με την πρώτη μέρα κυκλοφορίας.Ε,κρατούσα χρήματα, ας το κάνω και εγώ.
Αποτέλεσμα?
Με πολύ λίγα χρήματα αυτές οι κινήσεις σε κάθε σειρά που έβγαινε στα επόμενα χρόνια μου προσκόμιζε πολύ μεγάλες υπεραξίες,ας πούμε έδωσα 280δρχ το 1988 και έφτασε η σειρά να έχει στο κατάλογό 100 ευρώ!!!
Μη μιλήσω για Σαπάνη,με 0.65 λεπτά επί φακέλου Φπηκ να πωλείται 50ε....
Καλές επενδύσεις αυτές?

Όμως εμένα πότε δεν με αφορουσαν γιατί συλλέγω για την ευχαρίστηση όπως λέω παραπάνω, αλλά και ίσως όσους τους ενδιαφέρει η επενδυτική διάσταση του φιλοτελισμού εδώ είμαστε να δίνουμε απαντήσεις!

Και κάτι τελευταίο,η οικονομική κρίση έχει κάνει ανθρώπους να ξεπουλάνε τις ακριβές σειρές τους,αυτό θα αλλάξει μαζί με την οικονομία μας,νομοτελιακα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2018, 01:39:21 πμ από LHH » Καταγράφηκε
manos95
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 10, 2018, 06:51:44 μμ »

Το διαγραμμα ηταν για Linn's εδω και ενα αλλο.
Καταγράφηκε
manos95
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 135


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 10, 2018, 07:02:58 μμ »

Linn's για εξαιρετικα γραμματοσημα, πανω απο VF.    Στα κοινα γραμματοσημα η πτωση ηταν καταστροφικη. Αμερικανοι ,Αυστραλοι κλπ τα κολλανε ακομα στα γραμματα τους, για να ξεφορτωθουν την πληθωρα τους. 
     Εδω  θυμαμε την φασιστικη ανακοινωση ΕΛΤΑ με το γελοιο περιθωριο.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 10, 2018, 09:52:12 μμ »

μόνο τα νομίσματα έχουν σημειώσει μεγάλη προοδο,απο  ότι έμαθα και στη τελευταία δημοπρασία Καραμήτσου.

για δες που αναφερθηκε στα γραμματοσημα και οχι στα νομισματα ...

απτη αλλη... εγω ακομα δεν εχω καταλαβει τι εγινε (με την κακη εννοια) σαυτην την δημοπρασια
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
werty21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 85


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 11:02:35 πμ »

Καλησπέρα σε όλους και σας ευχαριστώ για την φιλοξενία. Ειμαι καινουριος στο χωρο και θα ηθελα μερικές από τις πολύτιμες συμβουλές σας. Αξίζει να να αγοράζει κανείς τα νέα γραμματόσημα που κυκλοφορούν απο ΕΛΤΑ? ειναι απαγορευτικό το κόστος να παρακολουθεις όλες τις εκδόσεις και συγχρόνως να εμλπουτίζεις την συλλογή σου με παλαιότερα προϊόντα. Ποια είναι τα χαρακτηριστικά που προσδιορίζουν "καλή" επένδυση μια νέα σειρά ή ενα γραμματόσημο. Ειναι περισσότερο τύχη ή υπάρχει συγκεκριμένη μεθοδολογία?
Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 11:22:13 πμ »

Καλως ήρθες αγαπητέ στον μαγικό κόσμο του γραμματοσήμου.

Αξίζει να να αγοράζει κανείς τα νέα γραμματόσημα που κυκλοφορούν απο ΕΛΤΑ? ειναι απαγορευτικό το κόστος να παρακολουθεις όλες τις εκδόσεις και συγχρόνως να εμλπουτίζεις την συλλογή σου με παλαιότερα προϊόντα.

Στο ερώτημα σχετικά με τα νεα γραμματόσημα δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση εκτός αν εννοείς επενδυτικά.Δεν νομίζω να διαφωνήσει κανείς οτι τα χρήματα σου αυτά δεν θα τα πάρεις ποτέ πισω.Συλλεκτικά ομως αν σου αρέσει κανένα θέμα.Ο κάθε ενας ακολουθεί αυτό που τον ευχαριστεί.

Ποια είναι τα χαρακτηριστικά που προσδιορίζουν "καλή" επένδυση μια νέα σειρά ή ενα γραμματόσημο. Ειναι περισσότερο τύχη ή υπάρχει συγκεκριμένη μεθοδολογία?

Το γραμματόσημο διεθνώς και στην Ελλάδα ακόμη περισσότερο λόγω της συνεχούς μείωσης του ενδιαφέροντος απο νέους συλλέκτες επενδυτικά δεν θεωρώ οτι θα μπορούσε να θεωρηθεί "επένδυση".
Επίσης να πω εδώ οτι στο κλασικό Ελληνικό γραμματόσημο πάντα θα έχει αγοραστές και θα υπάρχουν ευκαιριες.
Σημασία έχει η τιμή αγοράς και η αγορά "ιδιαίτερων" αντικειμένων και σπανιοτήτων
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
werty21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 85


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 11:34:45 πμ »

Προσωπικά δεν μου αρέσει να τα βλέπω σαν επένδυση να βγάλω χρήματα  με τον ορισμό του κέρδους. Η όποια υπεραξία προκύπτει είναι επένδυση για αγορά νέων φιλοτελικών προϊόντων. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος  η σειρά  (Μύρτις) είναι σε 25.000 αριθμημένα Φεγιέ. Εχουν κάποιο ιδιαίτερο φιλοτελικό ενδιαφέρων περα πως ειναι πανέμορφα!!
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 11:50:54 πμ »

Επενδυτικά, σίγουρα όχι, εκτός αν μιλάς να έχει κάποια αξία μετά απο 2 γενιές, γιατί ΑΝ αποκτήσει ποτέ τότε θα αποκτήσει.

Πέρα απο την ομορφιά και αν θες να έχεις κάποιο στη συλλογή σου, φιλοτελικό ενδιαφέρον θα έχει αν είναι ταχυδρομημένο.

Όπως και όλα τα νεότερα γραμματόσημα, υπάρχουν σε αφθονία, αλλά δεν υπάρχουν σε αφθονία ταχυδρομημένα.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 11:53:07 πμ »

Προσωπικά δεν μου αρέσει να τα βλέπω σαν επένδυση να βγάλω χρήματα  με τον ορισμό του κέρδους. Η όποια υπεραξία προκύπτει είναι επένδυση για αγορά νέων φιλοτελικών προϊόντων. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος  η σειρά  (Μύρτις) είναι σε 25.000 αριθμημένα Φεγιέ. Εχουν κάποιο ιδιαίτερο φιλοτελικό ενδιαφέρων περα πως ειναι πανέμορφα!!

Το ίδιο λέμε νομίζω.Οταν λέμε "κερδος" εννοούμε οτι θα το πουλήσουμε ακριβότερα απο οτι τι αγοράσαμε.Το εαν τα χρήματα χρησιμοποιηθούν σε νεα αντικείμενα(οι συλλέκτες αυτό κάνουν κατά κόρον)  η θα πάρουμε καταναλωτικά προιόντα είναι νομίζω δευτερεύον

Σχετικά με την συγκεκριμένη σειρά

Εχουν κάποιο ιδιαίτερο φιλοτελικό ενδιαφέρων περα πως ειναι πανέμορφα!!
 

Ετσι οπως το λές για εσένα έχουν,μην το σκέφτεσαι καθόλου.Εγώ προσωπικά δεν αγοράζω άλλα απο συγκεκριμενα αντικείμενα κυρίως ταχυδρομικής ιστοριας (ταχυδρομημένους φακέλους)
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 12:01:16 μμ »

Πέρα απο την ομορφιά και αν θες να έχεις κάποιο στη συλλογή σου, φιλοτελικό ενδιαφέρον θα έχει αν είναι ταχυδρομημένο.

Όπως και όλα τα νεότερα γραμματόσημα, υπάρχουν σε αφθονία, αλλά δεν υπάρχουν σε αφθονία ταχυδρομημένα.

Αυτό που λές Βαγγέλη είναι πολύ σωστό,οτι καινούργιο ταχυδρομημένο πέφτει στα χερια μας πρέπει να κρατιέται.
Εδώ βέβαια μιλάμε για φεγιέ.Θα ήθελα σίγουρα ενα ταχυδρομημένο με το συγκεκριμένο φεγιέ Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 12:03:53 μμ »

Και επειδή πολλοί φίλοι δεν ξέρουν γιατί μιλάμε ακολουθεί σχετικό λινκ

https://www.elta.gr/%CE%95%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B1/%CE%93%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%B1%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/tabid/752/newsid1178/1397/------/language/el-GR/Default.aspx
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 01:07:52 μμ »

Προσωπικά δεν μου αρέσει να τα βλέπω σαν επένδυση να βγάλω χρήματα  με τον ορισμό του κέρδους. Η όποια υπεραξία προκύπτει είναι επένδυση για αγορά νέων φιλοτελικών προϊόντων. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος  η σειρά  (Μύρτις) είναι σε 25.000 αριθμημένα Φεγιέ. Εχουν κάποιο ιδιαίτερο φιλοτελικό ενδιαφέρων περα πως ειναι πανέμορφα!!

Φίλε, μείνετε μακριά από τις σύγχρονες φιλοτελικές εκδόσεις! Αποφύγετε τη λάνθασμένη κίνηση!

Διότι θα εκκινήσετε ουσιαστικά, μιά ατέρμονη οικονομική αιμορραγία και αργά ή γρήγορα θα απογοητευτείτε και θα μετανοήσετε γιά την ατυχή επιλογή σας να ασχοληθείτε με αυτές.
Θα κλαίτε τα λεφτά σας (επί το λαϊκότερον), καθώς και τον χαμένο προσωπικό χρόνο που διαθέσατε, για μια κακοστημένη.. φιλοτελική φούσκα.

Αντιλαμβάνομαι έως και συμμερίζομαι τον γνώριμο ενθουσιασμό σας, δυστυχώς όμως, το όμορφο περιτύλιγμα των σύγχρονων φιλοτελικών εκδόσεων, μετά βίας αποκρύπτει την πλήρη φιλοτελική/επενδυτική απαξίωσή τους.

Ομιλώ εκ πείρας αγαπητέ. Παθός και μαθός γαρ..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2018, 01:11:55 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 01:09:31 μμ »

Ενας φακελος που ήρθε σήμερα Χαμόγελο
Ανω(με το barcode!) και κατω ακρη φύλλου.Ακύρωση VRILISSIA 8.10.18
Εννοείται το κρατάμε..!!
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
werty21
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 85


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 04:17:52 μμ »

Προσωπικά δεν μου αρέσει να τα βλέπω σαν επένδυση να βγάλω χρήματα  με τον ορισμό του κέρδους. Η όποια υπεραξία προκύπτει είναι επένδυση για αγορά νέων φιλοτελικών προϊόντων. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος  η σειρά  (Μύρτις) είναι σε 25.000 αριθμημένα Φεγιέ. Εχουν κάποιο ιδιαίτερο φιλοτελικό ενδιαφέρων περα πως ειναι πανέμορφα!!

Φίλε, μείνετε μακριά από τις σύγχρονες φιλοτελικές εκδόσεις! Αποφύγετε τη λάνθασμένη κίνηση!

Διότι θα εκκινήσετε ουσιαστικά, μιά ατέρμονη οικονομική αιμορραγία και αργά ή γρήγορα θα απογοητευτείτε και θα μετανοήσετε γιά την ατυχή επιλογή σας να ασχοληθείτε με αυτές.
Θα κλαίτε τα λεφτά σας (επί το λαϊκότερον), καθώς και τον χαμένο προσωπικό χρόνο που διαθέσατε, για μια κακοστημένη.. φιλοτελική φούσκα.

Αντιλαμβάνομαι έως και συμμερίζομαι τον γνώριμο ενθουσιασμό σας, δυστυχώς όμως, το όμορφο περιτύλιγμα των σύγχρονων φιλοτελικών εκδόσεων, μετά βίας αποκρύπτει την πλήρη φιλοτελική/επενδυτική απαξίωσή τους.

Ομιλώ εκ πείρας αγαπητέ. Παθός και μαθός γαρ..


πως τεκμηριώνεται το γεγονός αυτό που περιγράφεται? Η αλήθεια είναι οι έχουν υψηλό κόστος αν θες να παρακολουθήσεις όλες τις σειρές που βγαίνουν αλλά δν μπορω να καταλαβω γτ το περιγράφεται σαν μια φουσκα. Εσείς  πως την έχετε πατήσει αν αγοραζατε μια σειρα στην ονομαστική της αξία ? Γραμματόσημο που έχει σταμάτησιε να κυκλοφορεί εδω και 1 χρονο και εκανε ενα ευρώ το έχω δει με 1.5Ε
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences