Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:10:30 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 9
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γραμματοσημα - καλη επενδυση ή οχι?  (Αναγνώστηκε 39534 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 11:13:46 μμ »

Καλησπερα, πιστευετε οτι η αγορα γραμματοσημων αυτη την εποχη ειναι καλη για επενδυση? Και αν ναι, ποιες περιοδοι?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 29, 2017, 11:20:16 μμ »

Καλησπερα, πιστευετε οτι η αγορα γραμματοσημων αυτη την εποχη ειναι καλη για επενδυση? Και αν ναι, ποιες περιοδοι?

Κατά τη γνώμη μου καλά για επένδυση είναι η ταχυδρομική ιστορία(φάκελοι κυρίως) και κλασικά γραμματόσημα(μέχρι β Ολυμπιακά)
Οχι όμως όλα.Επιλεκτικά πάντα και σε τιμές μέσα προς ακριβά αντικείμενα. Οχι τα φθηνά
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 12:54:58 πμ »

Πολύ αμφίβολη η επένδυση στο γραμματόσημο. Δεν σας την συνιστώ*

Κατά κανόνα, τα πραγματικά αξιόλογα κομμάτια αγοράζονται "φουλ τιμή" και με την πάροδο πολλών ετών (σημειωτέον:με συνεχή πτώση τιμών κατά την τελευταία- τουλάχιστον, δεκαετία), όταν θα παρουσιαστεί η ανάγκη άμεσης "ρευστοποίησης", θα απορροφηθούν αντί.. πινακίου φακής από το εγχώριο φιλοτελικό ολιγοπώλιο (αν όχι μονοπώλιο..).

*Εκτός και αν προτίθεστε και δύνασθε, να επενδύσετε σε φιλοτελικές σπανιότητες.
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 09:36:45 πμ »

{...}(σημειωτέον:με συνεχή πτώση τιμών κατά την τελευταία- τουλάχιστον, δεκαετία), όταν θα παρουσιαστεί η ανάγκη άμεσης "ρευστοποίησης", θα απορροφηθούν αντί.. πινακίου φακής από το εγχώριο φιλοτελικό ολιγοπώλιο (αν όχι μονοπώλιο..).

Οταν μιλάμε για επένδυση αναφερόμαστε σε μεσο-μακροπρόθεσμο διάστημα.
Η συνεχής πτώση των τιμών πάντα δημιουργεί επενδυτικές ευκαιρίες καθ οσον γνωρίζω εγώ τουλάχιστον...
Σε περίπτωση ανάγκης  για άμεση ρευστοποίηση είτε είναι οικόπεδο,είτε μετοχές,είτε νομίσματα,είτε οτιδήποτε άλλο επενδυτικό προιόν πάντα υπάρχει οικονομική ζημιά είτε μεγάλη είτε μικρή.
Στις επενδύσεις πάντοτε ισχύει ο κανόνας της διασποράς.Δηλ. οχι όλα τα αυγά σε ένα καλάθι που λέει και ο λαός Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 12:49:48 μμ »

Θα ελεγα σιγουρα σε μια περιοδο 10 χρονων, δηλαδη αρκετα μακροπροθεσμα..Παντως διακρινω στις κεφαλες Ερμη μια ανοδο και μια πτωση στα συγχρονα.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 01:19:32 μμ »

Αγαπητέ heretic77 σίγουρα κανείς δεν μπορεί να προβλέψει με ακρίβεια μια τόσο "ευαίσθητη" αγορά όπως αυτή του γραμματοσήμου.
Η αίσθηση μου είναι παρακολουθώντας το παρελθόν υπάρχει μια συνεχής πτωτική πορεία στα σύγχρονα τα οποία έχουν πιάσει σχεδόν "πάτο" αλλα τα κλασικά όπως τα περιέγραψα εγώ

Κατά τη γνώμη μου καλά για επένδυση είναι η ταχυδρομική ιστορία(φάκελοι κυρίως) και κλασικά γραμματόσημα(μέχρι β Ολυμπιακά)
Οχι όμως όλα.Επιλεκτικά πάντα και σε τιμές μέσα προς ακριβά αντικείμενα. Οχι τα φθηνά


θα κρατήσουν τις τιμές τους με τάση ανοδική.

Θα ελεγα σιγουρα σε μια περιοδο 10 χρονων, δηλαδη αρκετα μακροπροθεσμα..

Τα 10 χρόνια για μένα είναι το μεσο.. όχι το μακροπρόθεσμα (15-20)

Κατά κανόνα, τα πραγματικά αξιόλογα κομμάτια αγοράζονται "φουλ τιμή"

Αυτό ισχύει ώς ένα βαθμό,εκεί πρέπει να δοθεί το βάρος αν σκέφτεται κάποιος επενδυτικά.
Να αγοράσει κάποια τέτοια αντικείμενα με ανοιχτά μάτια και ψυχραιμία σε δημοπρασιες που δεν αγοράζονται σε "φουλ τιμή" γιατι συμβαίνει πολλές φορές να το φέρνει η συγκυρία και να μην πουλιούνται ή να πουλιούνται χαμηλά.

{..}Εκτός και αν προτίθεστε και δύνασθε, να επενδύσετε σε φιλοτελικές σπανιότητες.

Τα σολφερίνο (αναφέρομαι σε αυτά γιατί είναι ευρέως γνωστά) θεωρούνται μία "σίγουρη επένδυση"
Είναι γνωστό ποιοί τα έχουν και το μοναδικό επι φακέλου αναπαύεται τώρα που μιλάμε σε θυρίδα τράπεζας του εξωτερικού...
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 01:53:19 μμ »

Εγω παρατηρω τα εξης φαινομενα..
Καταρχην δε μιλαω για τοσο ακριβα κομματια οπως το σολφερινο, μιλαω για κομματια πολυ πιο προσιτα , με τριψηφιο νουμερο. Η φιλοσοφια μου περισσοτερο ειναι η διασφαλιση εισοδηματος και οχι τοσο η αποκτηση κερδους.
Παρατηρω λοιπον οτι αν αγορασει καποιος απο Καραμητσο, αγοραζει στην 2η πιο ανωτερη τιμη που μπορει, επειτα απο τους εμπορους σε καταστηματα. Οποτε οντως εκει τα περιθωρια κερδους ή εστω διασφαλισης παραμενουν μικρα.
Απο internet παλι υπαρχουν ευκαιριες αλλα ταυτοχρονα υπαρχει και το ρισκο μιας αγορας μη πιστοποιημενης συνηθως, οποτε με μεγαλα περιθωρια αποτυχιας.
Πιστευω οτι καποια γραμματοσημα εχουν 'καει' εντελως, πχ ολη η περιοδος απο 1960-1990 με 2000. Απο εκει και περα, η περιοδος 24-59 ειναι σαφως πεσμενη σε σχεση με παλια, αλλα ακομα δε γνωριζω αν παλια ηταν η φουσκα και υπαρχουν ακομα περιθωρια προς τα κατω..
Προσωπικα κανω και τετραδες αυτης της περιοδου, που δεν ειναι κατι πολυ συνηθισμενο, αλλα φυσικα το ρισκο μου ειναι μεγαλο και εκει..και φυσικα Κεφαλες Ερμη που ειναι αυτη την περιοδο το 'φορτε' μου
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 02:16:09 μμ »

Εγω παρατηρω τα εξης φαινομενα..
Καταρχην δε μιλαω για τοσο ακριβα κομματια οπως το σολφερινο, μιλαω για κομματια πολυ πιο προσιτα , με τριψηφιο νουμερο. Η φιλοσοφια μου περισσοτερο ειναι η διασφαλιση εισοδηματος και οχι τοσο η αποκτηση κερδους.
Παρατηρω λοιπον οτι αν αγορασει καποιος απο Καραμητσο, αγοραζει στην 2η πιο ανωτερη τιμη που μπορει, επειτα απο τους εμπορους σε καταστηματα. Οποτε οντως εκει τα περιθωρια κερδους ή εστω διασφαλισης παραμενουν μικρα.
Απο internet παλι υπαρχουν ευκαιριες αλλα ταυτοχρονα υπαρχει και το ρισκο μιας αγορας μη πιστοποιημενης συνηθως, οποτε με μεγαλα περιθωρια αποτυχιας.
Πιστευω οτι καποια γραμματοσημα εχουν 'καει' εντελως, πχ ολη η περιοδος απο 1960-1990 με 2000. Απο εκει και περα, η περιοδος 24-59 ειναι σαφως πεσμενη σε σχεση με παλια, αλλα ακομα δε γνωριζω αν παλια ηταν η φουσκα και υπαρχουν ακομα περιθωρια προς τα κατω..
Προσωπικα κανω και τετραδες αυτης της περιοδου, που δεν ειναι κατι πολυ συνηθισμενο, αλλα φυσικα το ρισκο μου ειναι μεγαλο και εκει..και φυσικα Κεφαλες Ερμη που ειναι αυτη την περιοδο το 'φορτε' μου


Καλά τα λες Χαμόγελο
Εννοείται οτι δεν μιλάμε για σολφερίνο Μεγάλο χαμόγελο
Και εγώ στα τριψία είμαι.Εάν κάποιος έχει σκοπό να ξοδεύει(επενδύει Σαρκασμός) πχ 400-500 € το μήνα πιστεύω οτι δεν πρέπει να αγοράζει πολλά κομμάτια φθηνά αλλά 1-2 επιλεγμένα ακριβά.
Εγω πχ αγόραζα 80% Καραμήτσο,τους τελευταίους μήνες που έμαθα το ebay  Σαρκασμός είμαι 60-40.
Εχω προτεραιότητα τα αντικείμενα που είναι απο συλλογές επωνύμων συλλεκτών που πουλάει,τα οποία πιστεύω οτι θα κρατήσουν πιο εύκολα τις τιμές τους,και δευτερευόντως επιλεγμένα κομμάτια στο αντικείμενο μου που τα ξέρω (τα καλά κάνουν κύκλους) ή ξέρω οτι είναι σπάνια.
Το 1960-90 επενδυτικά δεν υπάρχει,το 24-59 θα πάει για μένα πιο κάτω.
Αν πρόσεξες ανέφερα εως Β Ολυμπιακά

Είμαστε βέβαια συλλέκτες όχι επενδυτές και ξεφεύγουμε και λίγο Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2017, 02:17:50 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 03:02:54 μμ »

Οσο συλλεκτες και να ειμαστε, σιγουρα ειναι αλλη αισθηση να ξερεις οτι η συλλογη σου εχει αξια που ανεβαινει Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 07:38:17 μμ »

Tις δεκαετίες 60-90 όπως είπανε τις ξεχνάς, ίσως είναι πιο συμφέρον και απο πέλλετ....

Γιατί δεν βλέπεις/περιορίζεσαι στις κλασσικές αξίες: κεφαλές Ερμή, Αυστραλιανά Καγκουρό (Australian Kangaroo) ή Αγγλικά "Penny Black" ?

Το γραμματόσημο είναι χαρτί, δεν έχει αξία αν καταρρεύσουν όλα.
Το μέταλλο θα έχει κάποια αξία, έστω και μικρη

Βέβαια συγκρίνεις αν είναι καλή επένεδυση σε σχέση με τι; Χρυσό; Ασήμι; Μετρητά (μια προσθεσμιακή); Οικόπεδο; Να ανοιξεις ένα μαγαζί;  Έκπληξη Έκπληξη
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2017, 07:43:09 μμ από johneko » Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 10:27:24 πμ »

Αγαπητοί φίλοι για να είμαστε συγκεκριμένοι παρακολουθείστε αυτο το παράδειγμα.
Το 2005 βγαίνει σε 3 δημοπρασίες μια μοναδική συλλογή(Boegli).Ενός Ολλανδού δάσκαλου-συλλέκτη-μελετητή των μικρών κεφαλών του Ερμή ο οποίος πέθανε και η συλλογή του πήρε τον γνωστό δρόμο της εκποίησης  Στριφογύρισμα ματιών
Εχω την τύχη και την τιμή να έχω μερικά αντικείμενα απο την συγκεκριμένη συλλογή.
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 10:41:38 πμ »

Εχουμε λοιπόν έναν φάκελο( δεν λέω λεπτομέρειες γιατί μιλάω επενδυτικά Σαρκασμός) λαχνός 3011 ο οποίος βγαίνει με αρχική τιμή 2000€.Ο λαχνός χτυπιέται οπως και το σύνολο της συλλογής οπου πουλήθηκε το 70-80% και κλείνει στις 5.500€ Στριφογύρισμα ματιών
Θα μου πείτε αλλες εποχές.Το δέχομαι και συνεχίζω Χαμόγελο
Το 2015 βγαίνει ο ίδιος φάκελος απο τον ίδιο οίκο με αρχική 1.000€ και πουλιέται στα 2940€.Τον αγοράζει μια εξειδικευμένη συλλέκτρια και τον παρουσιάζει σε μία εκθεση με άλλους οπου και παίρνει βραβείο
Το 2017 τον Ιούνιο βγαίνει απο Εναν ελβετικό οικο ο ιδιος φάκελος με αρχική 400 Ελβετικά φράγκα (370€ περίπου) και πουλιέται στα 1300-1400€.Στη δημοπρασία συμμετείχα και τον έχασα.Τα 30 τελευταία sec βροχή τα χτυπήματα,για ενα sec είδα πράσινο στην οθόνη μου και μετά συνέχεια κόκκινο Απορία
Ο φάκελος αυτός κατά την άποψη μου είναι τρομερή επενδυτική ευκαιρία ακόμα και για αυτόν που τον αγόρασε σε αυτή την τιμή Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 11:31:16 πμ »

Κατά τη γνώμη μου, η "επένδυση" υλοποιείται με κριτήρια όπως η δυναμική ανάπτυξης, η μελλοντική ζήτηση κλπ. και εκμηδενίζει συναισθηματικούς παράγοντες, που δυστυχώς όμως χαρακτηρίζουν έστω και σε διαφορετικό βαθμο κάθε φιλοτελιστή.  Οι μόνοι που έχουν να κερδίσουν από το επιχείρημα της "επένδυσης" είναι έμποροι, οίκοι και κάθε λογής πωλητές που δικαιολογούν έτσι τα υπέρογκα ποσά που ζητούν.
Εφόσον οι τρεις προηγούμενοι αγοραστές, αν υποθέσουμε ότι αγόρασαν με κίνητρο την επένδυση, έχασαν, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα κερδίσει ο μελλοντικός τέταρτος;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2017, 11:41:54 πμ από salonico » Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 11:54:36 πμ »

Εφόσον οι τρεις προηγούμενοι αγοραστές, αν υποθέσουμε ότι αγόρασαν με κίνητρο την επένδυση, έχασαν, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα κερδίσει ο μελλοντικός τέταρτος;

Αγαπητέ Βασίλη χαίρομαι για την ερώτηση Χαμόγελο
Ενα αντικείμενο που προέρχεται απο
1) Συλλογή Boegli (πολύ μεγάλος μελετητής αντίστοιχος του Κωνσταντινίδη)
2) Εξαιρετικά σπάνια γραματοσήμανση (mix MKE,μΚΕ και με περιγραφή που αναφέρεται στις εικόνες) RRR
3) Βραβεύεται με το συγκεκριμένο βραβείο της συγκεκριμένης εκθέτριας(συν. φωτογραφία)
4)Υπάρχει ενας μεσομακροπρόθεσμας ορίζοντας επένδυσης 10-15 ετη οπου παρακολουθεις την αγορά και ψάχνεις το κατάληλο timing να το πουλήσεις
5) Πουλήθηκε απο τον οίκο Corinphila, με παγκόσμιο κύρος και πελατολόγιο με υψηλό βαλάντιο παγκοσμίως
οπου θα μπορούσα να απευθυνθώ για να τον πουλήσει για εμένα
6) Η τιμή απόκτησης είναι η χαμηλότερη που έχει πουληθεί ποτέ

Ε ΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ Απορία
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 01, 2017, 01:37:25 μμ »

Να υπολογίσει αγαπητέ και την.. έβδομη -πλέον κρίσιμη- παράμετρο, της συνεχούς απαξίωσης του συγκεκριμένου αντικειμένου, όπου σε βάθος 12ετίας από 5500 έπεσε στα 1500, ζημιώνοντας αισθητά δύο φιλόδοξους (τελικά ατυχείς) επενδυτές.

Στην επόμενη διάθεσή του, πιθανολογώ πως θα πέσει και κάτω από 1000..
"Ευκαιρία" να το αποκτήσετε!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 9
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences