Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 03:13:57 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση σφραγίδας  (Αναγνώστηκε 11314 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 22, 2017, 01:18:28 μμ »

Μου αρέσουν πολύ τα γραμματόσημα των ΜΚΕ αλλά δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ σοβαρά με την μελέτη τους, οπότε δηλώνω άσχετος και ζητώ κατάταξη, αναγνώριση εκτίμηση σφραγίδας.
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 22, 2017, 02:19:38 μμ »

Δεν εχω διαθεσιμο καταλογο τωρα να σου πω απο ποια περιοχη ειναι η σφραγιδα, ουτε τις απαραιτητες γνωσεις να κανω καταταξη..αυτο που θα πω ομως ειναι αυτο που βλεπω..ειναι καπως αυτη η σφραγιδα?πολυ ατσαλη μου φαινεται..μικρες-μεγαλες τελιτσες,ανομοιομορφες,το ιδιο και οι αριθμοι..ρωταω τους γνωστες λοιπον,αν υπαρχει περιπτωση να ειναι πλαστη η σφραγιση..η συγκεκριμενη θςωρειται δυσκολη? (Κατι που θα δικαιολογουσε την αποπειρα πλαστοποιησης)
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 22, 2017, 06:14:42 μμ »

Δεν εχω διαθεσιμο καταλογο τωρα να σου πω απο ποια περιοχη ειναι η σφραγιδα, ουτε τις απαραιτητες γνωσεις να κανω καταταξη..αυτο που θα πω ομως ειναι αυτο που βλεπω..ειναι καπως αυτη η σφραγιδα?πολυ ατσαλη μου φαινεται..μικρες-μεγαλες τελιτσες,ανομοιομορφες,το ιδιο και οι αριθμοι..ρωταω τους γνωστες λοιπον,αν υπαρχει περιπτωση να ειναι πλαστη η σφραγιση..η συγκεκριμενη θςωρειται δυσκολη? (Κατι που θα δικαιολογουσε την αποπειρα πλαστοποιησης)

Well done Kostakis88  Έκπληξη Έκπληξη
Η στικτή σφραγίδα τύπου Ι με τον αριθμό 100 ανήκει στο ταχ.Γραφείο ΓΑΛΑΖΙΟΝ(ΜΟΛΔΑΥΙΑ) και έχει τιμή καταλόγου 1.650€.
Οπως σωστά παρατήρησε ο Κώστας έχει όλα τα στοιχεία που αναφέρει και είναι κατά τη γνώμη μου πλαστή.
Το γραμματόσημο άν και δεν είναι του πεδίου μου το βλέπω για γνήσιο Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2017, 06:15:40 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
kostakis88
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 22, 2017, 06:27:29 μμ »

Well done Kostakis88  Έκπληξη Έκπληξη
Η στικτή σφραγίδα τύπου Ι με τον αριθμό 100 ανήκει στο ταχ.Γραφείο ΓΑΛΑΖΙΟΝ(ΜΟΛΔΑΥΙΑ) και έχει τιμή καταλόγου 1.650€.
Οπως σωστά παρατήρησε ο Κώστας έχει όλα τα στοιχεία που αναφέρει και είναι κατά τη γνώμη μου πλαστή.
Το γραμματόσημο άν και δεν είναι του πεδίου μου το βλέπω για γνήσιο Χαμόγελο

κοβει το ρημαδι το ματι! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο (χιουμορακι)

νικολα,ευχαριστουμε για τις πληροφοριες! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 22, 2017, 11:23:22 μμ »

Τα παιδία τα είπαν όλα, κουκίδες όπως να 'ναι, διάταξη το ίδιο και τέλος αυτο το λάδωμα στο γραμματόσημο δύσκολα θα το ξαναδεις  Άνεση
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 12:47:19 πμ »

Η απάντηση του Κώστα είναι στο σωστή κατεύθυνση,και από κει προκύπτει ότι η άτσαλη τοποθέτηση της σφραγίδας παραποίησε και τον αριθμό.
Η σφραγίδα είναι Κέρκυρα "106" απλά το '6' παραμόρφωθηκε και το γραμμ.ειναι συνεχομενων εκδοσεων, των πρώτων τραβηγματων.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2017, 12:47:58 πμ από LHH » Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 08:02:16 πμ »

Η απάντηση του Κώστα είναι στο σωστή κατεύθυνση,και από κει προκύπτει ότι η άτσαλη τοποθέτηση της σφραγίδας παραποίησε και τον αριθμό.
Η σφραγίδα είναι Κέρκυρα "106" απλά το '6' παραμόρφωθηκε και το γραμμ.ειναι συνεχομενων εκδοσεων, των πρώτων τραβηγματων.

Κατά τη γνώμη σου δηλαδή είναι γνήσια ή πλαστή?
Αν θεωρείς οτι είναι γνήσια έχει λογική η αναφορά στο "6" αν και θα έπρεπε να υπάρχει παραμόρφωση και στον δεύτερο αριθμό "0".Αν είναι πλαστή μπορεί να παραποιήθηκε το 6 να μοιάζει με 0 πρίν γίνει η ακύρωση.Γιατί να παραμορφώθηκε ο τρίτος αριθμός μόνο?Θα έπρεπε να είναι παραμορφωμένος και ο δεύτερος.
Η παραμόρφωση μόνο του τρίτου αριθμού συνηγορεί υπέρ της πλαστότητας.
Ο κατάλογος την ΚΕΡΚΥΡΑ τύπου Ι την δίνει 106€.Αλλο 106,άλλο 1650 Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2017, 08:07:42 πμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 01:32:59 μμ »

Η απάντηση του Κώστα είναι στο σωστή κατεύθυνση,και από κει προκύπτει ότι η άτσαλη τοποθέτηση της σφραγίδας παραποίησε και τον αριθμό.
Η σφραγίδα είναι Κέρκυρα "106" απλά το '6' παραμόρφωθηκε και το γραμμ.ειναι συνεχομενων εκδοσεων, των πρώτων τραβηγματων.

Κατά τη γνώμη σου δηλαδή είναι γνήσια ή πλαστή?
Αν θεωρείς οτι είναι γνήσια έχει λογική η αναφορά στο "6" αν και θα έπρεπε να υπάρχει παραμόρφωση και στον δεύτερο αριθμό "0".Αν είναι πλαστή μπορεί να παραποιήθηκε το 6 να μοιάζει με 0 πρίν γίνει η ακύρωση.Γιατί να παραμορφώθηκε ο τρίτος αριθμός μόνο?Θα έπρεπε να είναι παραμορφωμένος και ο δεύτερος.
Η παραμόρφωση μόνο του τρίτου αριθμού συνηγορεί υπέρ της πλαστότητας.
Ο κατάλογος την ΚΕΡΚΥΡΑ τύπου Ι την δίνει 106€.Αλλο 106,άλλο 1650 Χαμόγελο


Κάτσε 0,50ε κάνει η Κέρκυρα...
Κοίτα τα ψηφία ''1''&''0'' μου φαίνονται ok! οι κουκίδες πολλές γιατι έχουν πέσει και άλλες σφραγίδες μαζί,τα αποτυπώματά τους και αυτα φαίνονται καλά,και τέλος το ''6'' ,μα μιλάμε για ένα ταχ.γραφείο με παρα,μα πάρα,πολύ δουλειά, ε,λογικό είναι να φθαρεί το ψηφίο,άσε και μπορει να την πίεσε περίεργα,να ,ξέρεις,πατάει και κουνάει αριστερα-δεξιά,και η αριστερή κίνηση να παραμόρφωσε το ψηφίο....
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 03:03:26 μμ »

Η απάντηση του Κώστα είναι στο σωστή κατεύθυνση,και από κει προκύπτει ότι η άτσαλη τοποθέτηση της σφραγίδας παραποίησε και τον αριθμό.
Η σφραγίδα είναι Κέρκυρα "106" απλά το '6' παραμόρφωθηκε και το γραμμ.ειναι συνεχομενων εκδοσεων, των πρώτων τραβηγματων.

Κατά τη γνώμη σου δηλαδή είναι γνήσια ή πλαστή?
Αν θεωρείς οτι είναι γνήσια έχει λογική η αναφορά στο "6" αν και θα έπρεπε να υπάρχει παραμόρφωση και στον δεύτερο αριθμό "0".Αν είναι πλαστή μπορεί να παραποιήθηκε το 6 να μοιάζει με 0 πρίν γίνει η ακύρωση.Γιατί να παραμορφώθηκε ο τρίτος αριθμός μόνο?Θα έπρεπε να είναι παραμορφωμένος και ο δεύτερος.
Η παραμόρφωση μόνο του τρίτου αριθμού συνηγορεί υπέρ της πλαστότητας.
Ο κατάλογος την ΚΕΡΚΥΡΑ τύπου Ι την δίνει 106€.Αλλο 106,άλλο 1650 Χαμόγελο


Κάτσε 0,50ε κάνει η Κέρκυρα...
Κοίτα τα ψηφία ''1''&''0'' μου φαίνονται ok! οι κουκίδες πολλές γιατι έχουν πέσει και άλλες σφραγίδες μαζί,τα αποτυπώματά τους και αυτα φαίνονται καλά,και τέλος το ''6'' ,μα μιλάμε για ένα ταχ.γραφείο με παρα,μα πάρα,πολύ δουλειά, ε,λογικό είναι να φθαρεί το ψηφίο,άσε και μπορει να την πίεσε περίεργα,να ,ξέρεις,πατάει και κουνάει αριστερα-δεξιά,και η αριστερή κίνηση να παραμόρφωσε το ψηφίο....

Εχεις δίκιο όντως 0.5 κάνει η ΚΕΡΚΥΡΑ.Μπέρδεψα το 106 που είναι ο αριθμός του ταχ.γραφείου με την τιμή Μεγάλο χαμόγελο
Ισχύει οτι το συγκεκριμένο γραφείο ήταν απο τα πιο "φορτωμένα" λόγω του λιμανιού ΄όπως και της Πάτρας γι αυτό και το 0.5€ Σαρκασμός
Εμένα πάντως το "6" δεν με πείθει για γνήσιο.Θα έπρεπε να ήταν γεμάτο το σημείο που έχω με πράσινο κύκλο.Αν ήταν τόσο βαρύ το πάτημα και αριστερά-δεξιά όπως λες οσο και φθορά να είχε δεν θα ήταν λευκό.
Λείπει και ο κάτω κύκλος του "6".Σε βαρύ πάτημα πώς εξαφανίστηκε?
Το 0.5 σε 1650 ενισχύει ακόμη περισσότερο το ενδεχόμενο πλαστότητας
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2017, 03:12:02 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 03:23:33 μμ »

Να και μια 'βαρειά' φθαρμένη 106.
Τα σχόλια δικά σας,συγκρίνετε  τα δυο "6"
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2017, 03:24:51 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 04:10:11 μμ »

Πλαστογράφηση την εποχή σφραγίσεως την αποκλείω, μετέπειτα αν γινόταν θα είχε διαφορά στο μελάνι, ξύσιμο δεν βλέπω, τι να υποθέσω δεν ξέρω για αυτό το λόγo το ανέβασα να το δούνε και οι υπόλοιποι συλλέκτες. Βάζω μια κοντινή φωτογραφία.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2017, 04:10:59 μμ από chrisvas » Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 04:27:36 μμ »

Πλαστογράφηση την εποχή σφραγίσεως την αποκλείω{..}

Αγαπητέ μου τι εννοείς την αποκλείω?

Η παραμόρφωση μόνο του τρίτου αριθμού συνηγορεί υπέρ της πλαστότητας.

{..}το ενδεχόμενο πλαστότητας

Εγώ ομιλώ με πιθανότητες και ενδεχόμενα.Για να αποκλείσεις κάτι πρέπει να το αποδείξεις και να έχεις την απάντηση  Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2017, 04:29:46 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 05:56:07 μμ »

Φίλε μου την εποχή της σφράγισης το 1862-67 αν δεν κάνω λάθος,δε νομίζω να μπορούσε κάποιος να φανταστεί ότι θα είχε κάποια αξία η σφραγίδα (100) ΓΑΛΑΖΙΟΝ, για αυτό το λόγο αποκλείω την πλαστογραφία την εποχή εκείνη. Αργότερα αν έγινε σε υπάρχουσα σφραγίδα (106)θα πρέπει λογικά να διαφέρει το μελάνι, αν έγινε μερική απόξεση θα φαινόταν στην κοντινή φωτογραφία. Εκτός αν όλη η σφραγίδα στίξεις και αριθμός έγινε μετέπειτα με βαρύ σφράγισμα και μπουκωμένη πλαστή σφραγίδα.
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 06:08:02 μμ »

Εκτός αν όλη η σφραγίδα στίξεις και αριθμός έγινε μετέπειτα με βαρύ σφράγισμα και μπουκωμένη πλαστή σφραγίδα.

Το πιό πιθανό Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 23, 2017, 06:13:36 μμ »

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, γράφω λοιπόν "Συνεχόμενες εκδόσεις "για το γραμματόσημο με πλαστή σφράγιση.
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences