Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 11:03:17 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 30δραχμα και ασημι  (Αναγνώστηκε 6293 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Epsilon_Sigma
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 100


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 03:26:00 μμ »

Ρε παιδιά καταρχήν καλησπέρα , ανοίγω αυτο το θεμα γιατί ειλικρινα με έβαλε σε σκέψη το γεγονός ότι μεγάλες ποσότητες νομισμάτων με υψηλή περιεκτικότητα σε ασημι όπως αυτά του Παύλου του 60( (20δραχμα) όπως και τα τριανταδραχμα του 63 και του 64 αγοράζονται σε μεγάλες ποσότητες από εμπόρους και επακολουθεί το λιώσιμο του μετάλλου ...Πρώτον αν και δεν ειναι δύσκολα κομμάτια ειναι πανέμορφα και τα τρία τους (Εν μέρει το θεωρώ "έγκλημα " όλο αυτο που γίνεται) , δεύτερον είμαι ο μόνος που πιστεύει ότι τα συγκεκριμένα σε καμία δεκαριά χρόνια θα ειναι δύσκολα κομμάτια λόγω της κατάχρησης του ασημιού τους τώρα;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2017, 03:27:21 μμ από Epsilon_Sigma » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 04:14:15 μμ »

Είναι κρατημένα τόσα πολλά σε υψηλές καταστάσεις, που και τα μισά και πάρα πάνω, να λιώσουν, δεν πρόκειται να λείψουν απο τους συλλέκτες, ούτε τους σημερινούς, ούτε τους μελλοντικούς( τα επόμενα 100-200+ χρόνια).. Απεναντίας που ξεσκαρτάρει η υπόθεση.

Αυτό πιστεύω, για τα ασημένια του Παύλου,βέβαια, για άλλες περιόδους δεν ξέρω...
Καταγράφηκε
Epsilon_Sigma
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 100


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 04:32:46 μμ »

Λέγοντας άλλες περιόδους εννοείς χουντικά ασημένια (δικτατορίας 21 απριλιου) και του 30 ποσειδωνα και Δήμητρα η πιο παλιά;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2017, 04:35:06 μμ από Epsilon_Sigma » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 04:42:41 μμ »

Για όλα τα άλλα, εκτός του Παύλου.
Καταγράφηκε
GIOTOPAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 06:14:09 μμ »

Όντως όμορφο νόμισμα το 20δραχμο του Παύλου, αλλά εκδόθηκε σε πάνω από 20.000.000 τεμάχια.
Λόγω του αριθμού κοπής έχει αυτή την  αντιμετώπιση και μάλλον είναι το πιο "αδικημένο" ασημένιο νόμισμα.

Κάποιος παλιός ψαράς έλεγε ότι απ'ολα τα ψάρια το πιο αδικημένο (υποτιμημένο) είναι η σαρδέλα.
Ε κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τον Παύλο στα νομίσματα! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Epsilon_Sigma
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 100


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 06:32:38 μμ »

Ειναι περίτεχνο νομισμα και Οχι μόνο αυτο γενικότερα τα Ασημακια που προαναφέρθηκα δίνουν της αίσθηση χαρακτικής και Οχι ενός απλού σχεδίου!!! κρίμα πάντως, προσπαθώ όταν περισσεύει κανα φράγκο να τα μαζεύω ειναι κακο να πηγαίνουν έτσι στράφι όσα και αν ειναι
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 06:33:56 μμ »

Από τις ποσότητες που είχαν "κοπεί" αμφιβάλλω αν σήμερα έχουν μείνει περίπου τα μισά. Και αυτό διότι εδώ και πολλά χρόνια λιώνονται για το ασήμι τους αρκετές ποσότητες ανά έτος.
20 δρχ. 1960 20.000.000
30 δρχ. 1963   3.000.000
30 δρχ. 1964   2.000.000 Βέρνης
30 δρχ. 1964   2.000.000 Κόνγκμπεργκ
Από αυτές τις ποσότητες οι μισές να έχουν σωθεί είναι αρκετές για τους συλλέκτες για κάμποσα χρόνια. Μην ξεχνάτε όμως ότι πολλοί μαζεύουν αυτά τα κομμάτια και σαν ασήμι οπότε αποθησαυρίζονται σε μεγάλες ποσότητες και πάλι.
Καταγράφηκε
GIOTOPAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 06:49:32 μμ »

Τα 30δραχμα είναι ακόμα πιο όμορφα και λόγω και κάπως μικρότερου αριθμού κοπής, η τιμή τους κυμαίνεται σε πιο αξιοπρεπή επίπεδα.
Αλλά νομίζω ότι τα "παυλάκια" για κάποιον που θέλει ασήμι χωρίς να πληρώσει υπεραξία είναι τα πλέον ενδεδειγμένα.
Καταγράφηκε
Epsilon_Sigma
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 100


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 07:03:09 μμ »

Τα τριανταδραχμα 63 και 64 νομίζω σχεδιαστικά υπερισχύουν κάθε ασημένιου ελληνικού νομίσματος του 20ου Αι ,όμως και τα παυλακια έχουν την φινέτσα τους
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 07:09:32 μμ »

Τα τριανταδραχμα 63 και 64 νομίζω σχεδιαστικά υπερισχύουν κάθε ασημένιου ελληνικού νομίσματος του 20ου Αι

+1
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
GIOTOPAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 88


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 07:21:21 μμ »

Ειδικά του 1963, μπορεί να είναι το πιο όμορφο και ευρηματικό ελληνικό νόμισμα, όχι μόνο του 20ου αλλά και του 19ου αιώνα.
Από όσα τουλάχιστον έχω δει, όλα ακολουθούν την πεπατημένη με κεφαλή, θυρεό, κορώνα κλπ.
Ο χάρτης της Ελλάδας πάνω του, δεν ξέρω αν το κάνει το πιο εντυπωσιακό αλλά σίγουρα το κάνει μοναδικό.




Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 818


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 07:23:06 μμ »

Μιλαμε για νομισματα του χαρακτη Φαληρεα οποτε αυτο κ μονο τα λεει ολα...μακραν το ποιο ομορφο νεοελληνικο νομισμα το 30ρι του 63 και το μονο που δειχνει φυσικα ακομα κ  σημερα την χωρα μας... καλο ειναι αυτα να τα βλεπουν καποιοι μονιμοι δημοσιοι πλεον υπαλληλοι της τραπ. Ελλαδος στυλ Σταματοπουλου...προσωπικη μου αποψη....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2017, 07:24:05 μμ από ΡΟΔΑΚΑΣ » Καταγράφηκε
Epsilon_Sigma
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 100


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 07:31:19 μμ »

Χαχαχα το μόνο νομισμα που τόνιζε τον όρο τράπεζα της Ελλάδος , γιατί μόνο τον Ούλωφ Πάλμε δεν έχουμε σε νομισμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2017, 07:34:55 μμ από Epsilon_Sigma » Καταγράφηκε
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 08:46:37 πμ »

Εμένα πάλι μπορεί κανείς να μου εξηγήσει λίγο τα περί λυωσίματος γιατί δεν καταλαβαίνω τη λογική;

Πες οτι τρέχω ψάχνω κλείνω συμφωνίες κάνω ράνω, μαζεύω τελικά πχ 1000 20δραχμα. Το λογικό είναι πως αφού πήρα τέτοια ποσότητα θα τα έχω αγοράσει κάπου κοντά 2,5 ευρώ ανά τεμάχιο.

Μετά λοιπόν ποιος είναι ο στόχος; Να τα δώσω σε κάποιον να τα υγροποιήσει να αφαιρέσει το χαλκό και μετά να τα πάρω πίσω σε 99% καθαρότητα; Ή δεν τα δίνουν πίσω και όποιος τα λυώσει τους πληρώνει απευθείας; Αν είναι το τελευταίο τι τιμές δίνουν; πχ θα έχω αγοράσει 2,5 ευρώ το καθένα για να τα πουλήσω 3 ή ούτε καν;

Αν πάλι είναι να πάρω πίσω καθαρό ασήμι, ΟΚ καταλαβαίνω ότι φυσικά θα ναι όμορφο διαφορετικό αξιοπεριέργο κλπ. Αλλά από άποψη εμπορικής χρησιμότητας τι να το κάνω; Ποιος θα με εμπιστευτεί να πάρει μια ποσότητα από ένα υλικό για το οποίο έχουν μόνο το λόγο μου για την περιεκτικότητα του;
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 10:03:00 πμ »

Απο εσένα όπως λες μπορεί, αλλά υπάρχουν άλλοι που κάνουν εμπόριο και τους ξέρουν αυτοί που χρειάζονται μέταλλα όπως ασήμι και χρυσό. 
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences