Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 01:30:06 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ομολογια-χαρτονομισμα;;  (Αναγνώστηκε 5025 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 10:33:27 πμ »

Μιχαλη (εαν το θμαμε σωστα) αυτο ειναι ενα αλλο κακο που εχει ανοιξει την πορτα στον συλλεκτισμο και κακο του κεφαλιου τους οσοι το κανουν !!
Κατα το παρελθον εχω πει μια παροιμια :

Αμα δεν βρεξεις κωλο , ψαρι  δεν τρως λεγαν οι παλιοι!!

Αυτο τι συμαινει;; Οτι οποιος ηθελε να φαει ψαρι επρεπε να βουτηξει στο νερο !!!

Και με τα ακριβα νομισματα ετσι γινετε. Καποια περνανε απο μπροστα μας εν ριπη οθφαλμου.

Εαν εκεινη την ωρα δεν τα σκασεις   το παραδακι μονο το παιζεις βαρυ καρπουζι οτι εσυ εχεις τα χρηματα και κανεις οτι θελεις ΤΟ ΕΧΑΣΕΣ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ!!

Κατα το παρελθον ειχα πει μια ιστορια εδω μεσα για μια γυναικα οπου πηγε σε ενα ενεχυροδανιστηριο εδω στο Ηρακλειο (ενα και μοναχο ειχαμε εκεινα τα χρονια) και κρατουσε ενα ντοσιε με νομισματα χρυσα τα οποια ηταν του αδερφου της απο την Κυπρο οπου ειχε γυγει ο ανθρωπος απο αυτον τον κοσμο.

Ο ανθρωπος της ειχε πει τοτε . Η αξια τους σαν χρυσο ειναι τοσο 500,000 δρχ.

Αυτη ζητουσε ενα εκατομυριο.
Με καλαει ο ανθρωπος και παω και εκτος των αλλον μετραω μεσα στο ντοσιε εαν θυμαμε καλα 5 μακαριους και ο ενας νομιζω αριθμισμενος!!

Ελα μου ντε που με επιασε να τις κανω παζαρι!!

Της λεω κυρια μου 900,000 εχω και σας τα δινω αμεσα τωρα.

Με τρυγυριζε εκει για πεντε λεπτα για το εκατομυριο , την τρυγυριζα για τα 900,000 πηρε το ντοσιε και εφυγε!!

Μολις εφυγε λεω μεσα μου τι εκανα;;

Ζηταω απο τον φιλο να μου δωσει το τηλεφωνο της.

Την πηρα μετα απο μια ωρα και τις λεω οτι δεχομε στο εκατομυριο και μου λεει ναα μην την ξαναενοχλησω!!
Στραβωσε η γυναικα.

Αυτη ηταν η μεγαλυτερη ηλιθιοτητα της ζωης μου σαν νεος!!!

Οσα λοιπον παιδακια το παιζουν βαρυ πεπονι και νομιζουν οτι αυτοι εχουν τα φραγκα και κανουν οτι θελουν τουλαχιστον απο εμενα εχουν την ιδια αντιμετωπιση που ειχα εγω τοτε απο εκεινη την γυναικα!!

Κλεινω την πορτα!!

Και μετα ασε τους να ψαχνουν  την σπανοτητα να την βρουν εαν την βρουν ποτε στην ζωη τους!!
Διοτι και μενα δεν μου ξαναετυχε τετοια ευκαιρια ποτε.

Οσο για την αλλη ομαδα που αναφερεσε η οποια θελει να αγορασει την σπανιοτητα σε τιμη μεταλλου και μετα να την σπρωξει σε τιμη τετραπλασια πανω και αυτη η  ομαδα ατομων ειναι αξια της μοιρας της!! Εμποροι της πλακας λογιζωνται και εμποροι της πλακας θα παραμεινουν!!

Εχω συνεργασθει απο περισσυ που γυρισα με παρα πολλα ατομα απο εδω μεσα.
Ας βγει ενας απο αυτους (που πηρα δυσκολα τεμαχια) και να πει εαν ποτε του εκανα παζαρι να τα παρω τιμη χρυσου!!!
Το να κοψεις ενα 50ευρω ναι μπορει να το εκανα. Το να κανει το τεμαχιο 2000 και να ζητησω να το παω 1500 τιμη μεταλλου αυτο δεν το εκανα ουτε θα το κανω ποτε!!

Γιατι;;
Διοτι αμα δεν βρεξεις κωλο ψαρι δεν τρως!!
Και αμα δεν σταξεις το αναλογο τιμημα νομισμα δεν παιρνεις!!  Κλείσιμο ματιού

Ας τα διαβασουν καλα καλα αυτα μερικοι μερικοι.

Αληθειες ειναι αλλα επειδη βγαινουν ανωνυμες μερικοι μερικοι που δεν εχουν τσιπα ουτε καν τους αγγιζουν!!
Ποσο μαλλον να τους πονεσουν!!

Θα πονεσουν μονο οσοι ειναι συλλεκτες και θα χασουν ενα νομισμα απο ηλιθιοτητα οπως εγω καποτε. . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 05:31:38 μμ »

Τελικά ξέρει να μας πει κάποιος,τι είναι αυτό το πράγμα;Και το ότι κάποιος το έχει βάλει για πωληση,στο delcampe,δεν λέει τίποτα για τη γνησιότητα ή σπανιότητα του.Ενα σάιτ συλλεκτικών δημοπρασιών είναι.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 22, 2017, 12:08:32 πμ »

Το μόνο σίγουρο αγαπητοί είναι ότι το delcampe είναι λουξεμβουργιανό/βέλγικο site και όχι αμερικάνικο όπως λανθασμένα αναφέρθηκε..
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences