Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 04:24:31 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ομολογια-χαρτονομισμα;;  (Αναγνώστηκε 5017 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 04:50:51 μμ »

Ενα πολυ παραξενο χαρτι εχει στα χερια  του ενα ατομο που γνωρισα και θελει να το δωσει.
Επειδη εχουν γινει πολλα τελευταιως με πενακια σε πλατειες και υπογεια απο γραφιστες οπως θα θυμαστε εγερθηκε παλι το ζητημα την αυθεντικοτητας του εγραφου.
Ζητησα την αδεια να το δειξω και μου εδοθη.
Σας δειχνω λοιπον τις δυο φωτο που εδοθησαν για την πωληση του.
Ο ιδιος λεει οτι το αγορασε απο Ελβετικη Τραπεζα. (ακομη και αυτο παραξενο μου φαινετε)

Ελευθερος σχολιασμος απο οσους γνωριζουν και μπορουν να βοηθησουν!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 08:57:04 μμ »

Δύσκολα σας έβαλα;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 818


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 10:45:50 μμ »

Δύσκολα σας έβαλα;;
εσυ τι λες....???απορω εαν εχουν ξαναδει οι περισοτεροι τετοιο αντικειμενο κ μαλιστα  χειρογραφες ποτε ξανα στην ζωη τους ή κατι αντιστοιχο...δεν θα το πλησιαζα καν!! που απ οτι καταλαβα ενδιαφερεσε για αγορα...το σαρακι μην σε φαει βεβαια μετα εαν ακολουθησεις την συμβουλη μου....ελπιζω να βρεθει καποιος που να γνωριζει κ να κανω λαθος...
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 11:04:05 μμ »

Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο,όμως πολλά πράγματα δεν μου κάθονται καλά. Καταρχάς δείχνει να έχει γραφτεί με μαρκαδορακι(ενώ θα έπρεπε να είναι γραμμένο με πένα και το μελάνι,λόγω σιδήρου θα είχε δημιουργήσει αλλοιώσεις στο χαρτί),η καλιγραφια του είναι άσχημη,και δεν αναφέρει πουθενά τα στοιχεία της εταιρείας που εκδίδει την ομολογία.Χειρογραφα,μόνο γραμμάτια και συναλλαγματικές έχει δει από εκείνη την εποχή.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 11:09:55 μμ »

Ο πωλητής λέει ότι υπάρχει και σε κατάλογο.
Οταν ερωτηθει ποιόν κατάλογο δεν είχε ιδεαν να μάς πει.
Απλά περιμένω να ακούσω και τίποτα βαθιές γνώστες εαν έχουν κάτι να πουν.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 11:17:12 μμ »

Κατάλογος ομολογιών και λοιπών δεν υπάρχει.Ειχε ξεκινήσει μια προσπάθεια,από άτομα που το κατέχουν το άθλημα,αλλά δυστυχώς δεν ευδοκίμησε.Γιωργο,μακριά και αγαπημένοι από τις ασάφειες.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 06:49:22 πμ »

Καλημερα! Προεδρε οι φώτο είναι από site? Κάτω δεξιά γράφει delcampe.net. Αυτό είναι αμερικλανικο site συλλεκτικων ειδων. Μήπως υπάρχουν εκεί πληροφορίες για το αντικειμενο?
Γιατί η ελβετική τραπεζα να είναι παραξενο? Ως γνωστόν η Ελβετία σαν κράτος φτιάχτηκε από τον Καποδίστρια κατ εντολήν των Ρώσων. Τα Ελληνικά ήταν από τις επίσημες γλωσσες!
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 08:11:25 πμ »

Κι εγώ θα συμφωνήσω με τον Κώστα.Πολλά πράγματα,δεν κάθονται καλά στο μάτι.
Καταγράφηκε
portobelo
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 109


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 08:40:18 πμ »

Για να σας βοηθησω σας βγαζω μια ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ επεξεργασμενη (εχω σβησει διαφορα στοιχεια που δεν θελω να φαινονται)ετσι ωστε να μπορεσετε να συγκρινετε μονοι σας τις διαφορες που μπορειτε να βρειτε εαν υπαρχουν!!!!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 02:00:34 μμ »

Με λιγα λογια φιλε Κωστα κατι παρεμφερει υπαρχει στα χερια σου που αντι να γραφει 5000 σε σενα γραφει 1000.
Ενα το κρατουμενο αυτο.
Επειδη αυτες τις μερες πιεζωμε απο χρονο δεν μπορω να κατσω να ξεσκονιζω το ενα με το αλλο.
Θα σταθω ομως στο τελευταιο μονογραμμα πανω δεξια που εσενα ειναι ξεκαθαρο (διχως να ξερω τι λεει) αλλα σε αυτο που σηκωσα εγω ειναι καπως παραμορφομενο-συμπικνωμενο θα ελεγα.

Αρα κατι παιζετε.

Και ερχομαστε τωρα στο τελευταιο σημειο :

Μπορεις να μας εξηγησεις τι  ακριβως χαρτι ειναι αυτο που εχεις στα χερια σου διοτι οι περισσοτεροι δεν το γνωριζουμε;;

Λιγα λογια για αυτο μπορεις να μας πεις επιμορφωτικα;;

Και εν κατεκλειδι :

Ειναι γνησιο ή πλαστο αυτο που ανεβασα κατα την αποψη σου;;

Διοτι ΝΑΙ παιζει η φωτογραφια εκει που το βλεπετε.
Και σε αστρονομικο ποσον 1500 ευρω περιπου.
Δεν ειναι λιγα τα λεφτα και πρεπει να γνωριζουμε τi βλεπουμε απεναντι μας.

Με εκτιμηση

herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 10:56:37 μμ »

Τώρα που το κοίταξα λίγο περισσότερο το βράδυ βλέπω ακόμη πως: και το κατω μονόγραμμα απο δεξια δεν είναι το ίδιο.
Επίσης πώς σε όλο αυτό κατω δεν ξέρω υπογραφή είναι;
Τι είναι δεν γνωρίζω το χρώμα την μια είναι έντονο την αλλη ξεθωριάζει. Ενω του κυρίου Κώστα έχει ομοιόμορφη κατανομή χρώματος.
Θα περιμένω να ακούσω και την έμπειρη απάντηση σας.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 11:13:48 μμ »

εγω θα ηθελα να δω και αλλες φωτο και λεπτομεριες,και απο την σφραγιδα οπου παρατηρω καποιες ατελειες σε αυτο που ανεβασες γιωργο..επισης,ολη η καλλιγραφια ειναι καπως λαθος..στου κωστα σχεδον ολες οι γραμμες που κατεβαινουν ειναι καθετες (εμπειρια της εποχης υποθετω) ενω σε αυτο που εβαλες εσυ χανουν και δεν εχουν ομοιομορφια..οπως και πολλα ακομα γραμματα..το μονο που με παραξενευει ειναι οτι στο ενα αναφερει 'εις γροσια:5000' ενω στο αλλο γραφει 'γροσια τον αριθμο 1000' η καπως ετσι,δεν θυμαμαι ακριβως..αυτο για μενα υποδηλωνει οτι δεν υπηρχε καποιος μπουσουλας στο πως το εγραφαν..και μου φαινεται παραξενο καποιος να σκεφτηκε να κανει τετοια αλλαγη..εκτος και αν αντεγραψε ακριβως (η στο περιπου) ενα αλλο γνησιο που ηταν γραμμενο με αυτη την μορφη..τι να πω?χρειαζονται καλυτερες φωτο απο του κωστα ωστε να γινει μια συγκριση..

και φυσικα,πληροφοριες για το τι ειναι αυτο,θα ηταν ευπροσδεκτες..να μαθαινουμε και τιποτα γιατι πηξαμε στις λιρες... Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Epsilon_Sigma
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 100


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 01:39:50 πμ »

Οχι ότι είμαι κανας έμπειρος αλλά 1. στα γυρίσματα (στροφές) η πένα βγάζει μια πιο λεπτή και πιο έντονη στρώση μελανιού κάτι που δεν συμβαίνει εδώ 2. Μιλάμε για 19 Αι. και το χαρτί δεν ήταν καθόλου σε επαφή με υγρασία για να έχει τόσο λίγο κιτρινισμα; 3.Η υπογραφή στο ομόλογο του δεύτερου φίλου φαίνεται σαν κάποιος να την έκανε πιο άνετα (όπως κάνει καθημερινά ο καθένας μας την υπογραφή του) ενώ στο συγκεκριμένο σε ορισμένα σημεία στην υπογραφη ιδίως στα γυρίσματα που προαναφέρθηκα ειναι πιο τρεμάμενη η γραφή...Αυτή ειναι η άποψη μου όμως μπορεί να ειναι ένα σωρό βλακίες αλλά τουλάχιστον αυτά είδα μετα από αρκετή ώρα και ζουμαρισμα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 09:33:35 πμ »

Γιαυτο τον λογο που αναφερεσε στο τελος Κωστα εκανα ενα ολοκληρρο θεμα με τον τιτλο Συλλεκτικη θερμη και δεν εγραψε κανενας το παραμικρο !!!  Κλάμα

Ψαχνουμε και βρισκουμε ολοι εκατονταδες πραγματα καθημερινα!!
Ποσοι απο εμας τα δειχνουμε;;;
Πως θα μαθουν οι υπολοιποι τι και τι υπαρχει σχεδον αγνωστο στην αγορα;;
Φυσικα και εγω απο την στιγμη που ειδα αυτο το χαρτι θα μπορουσα να κινηθω σιωπηλα-πονηρα  και να νομιζω οτι
εκανα την αγορα του αιωνα!!!

Δεν το εκανα ομως. Σας εβαλα ακομη και το μερος που βρισκετε (  delcampe.net ) !!

Και βλεπουμε να ερχετε και μια προφυλαξη διοτι τα στοιχεια δειχνουν και συνηγορουν με αυτο που μας εδειξε ο Κωστας οτι μαλλον προκειτε για ενα καλοκακο αντιγραφο εφοσον εχεις ενα αυθεντικο να τα συγκρινεις!!

Αυτα ειναι μερικα πραγματα που πρεπει να τα σκεφτουμε καλα ολοι μας!!

Φιλικα
herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 10:08:53 πμ »

Γιαυτο τον λογο που αναφερεσε στο τελος Κωστα εκανα ενα ολοκληρρο θεμα με τον τιτλο Συλλεκτικη θερμη και δεν εγραψε κανενας το παραμικρο !!!  Κλάμα

Ψαχνουμε και βρισκουμε ολοι εκατονταδες πραγματα καθημερινα!!
Ποσοι απο εμας τα δειχνουμε;;;
Πως θα μαθουν οι υπολοιποι τι και τι υπαρχει σχεδον αγνωστο στην αγορα;;
Φυσικα και εγω απο την στιγμη που ειδα αυτο το χαρτι θα μπορουσα να κινηθω σιωπηλα-πονηρα  και να νομιζω οτι
εκανα την αγορα του αιωνα!!!

Δεν το εκανα ομως. Σας εβαλα ακομη και το μερος που βρισκετε (  delcampe.net ) !!

Και βλεπουμε να ερχετε και μια προφυλαξη διοτι τα στοιχεια δειχνουν και συνηγορουν με αυτο που μας εδειξε ο Κωστας οτι μαλλον προκειτε για ενα καλοκακο αντιγραφο εφοσον εχεις ενα αυθεντικο να τα συγκρινεις!!

Αυτα ειναι μερικα πραγματα που πρεπει να τα σκεφτουμε καλα ολοι μας!!

Φιλικα
herakliotis
Αγαπητέ Γιώργο δεν έγραψα κάτι στο θέμα που σήκωσες τότε αλλά αφού το επαναφέρεις ας το κάνω τώρα.
Κάμποσο καιρό πριν πήρα ένα τηλέφωνο ότι υπάρχει μια λίρα σπάνια στην αγορά εδώ Ελλαδα.Ήξερα απο συνομιλίες μου συλλέκτη που καιρό τώρα έψαχνε το συγκεκριμένο κομμάτι.Αν και κανείς,εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων,μέχρι σήμερα ποτέ δεν μου έχει δώσει απο δω νομίσματα αποφάσισα να τον ειδοποιήσω.
Πήγαινε στην τάδε οδό υπάρχει το τάδε νόμισμα και πες ότι σε στέλνω εγώ.Μόνο τρέχα γρήγορα.
Έτσι και έγινε
Αποτέλεσμα;;
Πήγε ο κύριος στο ραντεβού με 380 ευρώ στην τσέπη και με ύφος 1000 καρδιναλίων τα πέταξε στο τραπέζι λέγοντας '' αυτά είναι αν τα θέλεις καλώς αν όχι τα παίρνω και φεύγω''.Φυσικά τα αρνήθηκαν και τον έδιωξαν.
Το νόμισμα το επόμενο μισάωρο έφυγε και φυσικά το έχασα
Τι θέλω να πω;;
Αυτά που λες σωστά είναι αλλά θα πρέπει να βρίσκουν εφαρμογή απο όλους μας.Κάτι τέτοιο είναι μάλλον απίθανο να γίνει οπότε προσωπικά δεν πρόκειται να ξαναδώσω πληροφορία πουθενά αλλά ούτε και νομίσματα μου(αυτά που συλλέγω)αφού 6 απο αυτά που αποχωρίστηκα στο παρελθόν με βαριά καρδιά για να κλείσουν τρύπες άλλοι τα είδα στο ebay να πωλούνται σε υπέρογκες τιμές(αρκετά απο αυτά όχι απο Ελλάδα)
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences