Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 12:08:05 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσή λίρα 1894  (Αναγνώστηκε 1570 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Epsilon_Sigma
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 100


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 03:23:11 μμ »

Καταρχήν καλησπέρα, πρόσφατα ο παππούς μου μου έδωσε μια λίρα του 1894 με την βασίλισσα Βικτόρια για να με "μυήσει " στον κόσμο των συλλόγων έψαξα για την συγκεκριμένη δεν υπάρχουν τα εξής mintmarks (L,S,M) αλλά το βάρος , το πάχος και η διάμετρος ειναι ίδια με τις υπόλοιπες . Έχει κρατήσει ορισμένη από υην γυαλάδα της και δεν έχει αλλοιωθει κανένα χαρακτηριστικό . Έτσι λοιπόν θα ήθελα να ακούσω από τα υπόλοιπα μέλη γνώμες σχετικά με την αξία και αλλά .Σκεφτομαι να αγοράσω και μια λιροθηκη ώστε να προστατεύσω αυτή και τις υπόλοιπες
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 03:35:42 μμ »

Αν δεν έχει mintmark , είναι Λονδίνου.
Για γνώμες ,  ανέβασε φωτογραφία να στην εκτιμήσει κάποιος.
Καταγράφηκε
Epsilon_Sigma
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 100


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 03:55:49 μμ »

Γενικά θέλω αγοράσω μια θήκη η να φτιάξω για να μπορώ να την προστατέψω , πριν ανεβάσω φωτό θα ήθελα να μάθω αν ειναι ένα κομμάτι σπάνιο και αν η πιστοποίηση ειναι καλή λυση
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 04:09:34 μμ »

Για να την προστατέψεις μπορείς να πάρεις απλή πλαστική κάψουλα στην κατάλληλη διάμετρο ή quadrum -  τετράγωνη θήκη η οποία περιβάλλει το νόμισμα με ένα μαύρο μαξιλαράκι και κατά τη γνώμη μου η αντίθεση μαύρου φόντου με το χρυσό αναδεικνύει το νόμισμα. Για πιστοποίηση αξίζει να στείλεις ένα νόμισμα μόνο εφόσον είναι σπάνιο ή είναι σε πολύ καλή κατάσταση ώστε ο κάλος θεωρητικά βαθμός που θα πάρει να του δώσει κάποια υπεραξία. Οπότε ανέβασε φωτογραφίες όπως είπε και ο acal και βλέπουμε.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences