Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 02:44:04 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μετάλλιο 150 χρόνων από την παλιγγενεσία  (Αναγνώστηκε 2245 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 15, 2017, 05:52:16 μμ »

Ανακάλυψα αυτό το μετάλλιο το οποίο μάλλον απονεμήθηκε από το Δήμο Αθηναίων, για την επέτειο των 150 χρόνων από την επανάσταση του 1821 (1821 - 1971). Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω; Δηλαδή σε ποιους απονεμήθηκε; Ποιες ήταν οι προϋποθέσεις απονομής; Συνοδευόταν και από αντίστοιχο έντυπο απονομής;
Τέλος, ποιοι τελικά φορείς έχουν την δικαιοδοσία να παράγουν μετάλλια (έστω και αναμνηστικά) και να τα απονέμουν;
Εξαιρούνται φυσικά τα στρατιωτικά και του υπουργείου εξωτερικών (τάγματα αριστείας), τα οποία απονέμονται για ευνόητους λόγους.
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 17, 2017, 02:51:56 μμ »

Από μια έρευνα στο διαδίκτυο δεν κατάφερα να το βρω το συγκεκριμένο μετάλλιο, γεγονός που με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι δεν απονεμήθηκε ποτέ, όπως και το αντίστοιχο μετάλλιο εθνικής παλιγγενεσίας 1821 - 1971 της τότε δικτατορίας.
Καταγράφηκε
makedon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 03:17:30 μμ »

Το μετάλλιο παλιγγενεσίας 1821-1971 απονεμήθηκε κανονικά, όχι σε στρατιωτικούς, αλλά σε ανθρώπους των γραμμάτων, των τεχνών, των επιστημών, δημοσιογράφους κ.λπ.
Έχω στη συλλογή μου δίπλωμα απονομής και υπάρχει και σχετικό βίντεο!
Το συγκεκριμένο μετάλλιο του Δήμου Αθηναίων δεν το έχω δει να το απονέμουν, αλλά έχω βρει αρκετά σε καταστάσεις που παραπεμπουν σε φθορά λόγω χρήσης.
Κατά τα άλλα, μετάλλια μπορεί να κόβει και να απονέμει ο καθένας: Σύλλογοι, σωματεία, αθλητικές ομάδες, επίσημοι και ανεπίσημοι φορείς, λέσχες και οργανισμοί, δεν παίρνουν άδεια από κανέναν. Αρκεί το μετάλλιο να μην έχει πάνω χαρακτηριστικά του κρατους (δεν μπορεί π.χ. να λέει Ελληνική Δημοκρατία, ή να έχει το εθνόσημο).
Καταγράφηκε
makedon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 03:24:18 μμ »

Για την ακρίβεια, όπως φαίνεται και στο βίντεο που ακολουθεί (από 0.48" ως 1'.25"), το μετάλλιο παλιγγενεσίας απονεμήθηκε και σε στρατιωτικούς, αλλά δεν φαίνεται να είχε εγκριθεί να φέρεται στη στολή.
Εντύπωση κάνει το γεγονός ότι, ενώ θεωρητικά υπαρχει μόνον αργυρό και χάλκινο μετάλλιο, στο βίντεο γίνεται λόγος για...χρυσό! Η αλήθεια είναι ότι μια φορά έπεσε στα χέρια μου ένα "χρυσό', με διαφορετική κορδέλα, που νομίζω ότι επιχρυσώθηκε στη συνέχεια, ανεπίσημα.
Αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες, θα χαιρόμουν να τις μοιραζόταν.
http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=1061
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 08:24:51 μμ »

Ευχαριστώ Δημήτρη.

Και επειδή χρωστάω μια φωτογραφία από μια κορνίζα με μετάλλια, ορίστε (την ρετουσάρισα λιγάκι σβήνοντας τα ταμπελάκια με το όνομα) :
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences