Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 06:31:19 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: νέος συλλέκτης νομισμάτων ζητάει κατευθύνσεις  (Αναγνώστηκε 7225 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Epsilon_Sigma
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 100


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 09:39:16 μμ »

Σας ευχαριστώ πολυ όλους παιδιά !!! Για να αγοράσω πιστοποιημένα που μπορώ να παω (Αθήνα) η κάποιο αξιόπιστο σάιτ;
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 10:47:49 μμ »

Για να μην κάνουμε διαφήμιση μπορώ να σου στείλω μερικές ηλεκτρονικές σελίδες καταστημάτων με π.μ. Επίσης μπορείς να τσεκάρεις τακτικά και το ebay.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Epsilon_Sigma
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 100


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 11:04:34 μμ »

Το εκτιμώ σε ευχαριστώ 🙂
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 11:35:54 μμ »

Ο,τι χρειαστείς εδώ είμαστε.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 11:45:21 μμ »

Αγαπητέ  Epsilon_Sigma

Μην ασχοληθείς -εξ αρχής τουλάχιστον, με τα πιστοποιημένα*, που είναι άλλωστε μια καλοστημένη φάμπρικα, στοχεύουσα κατά κύριο λόγο σε "βαρέα" βαλάντια, και δευτερευόντως στην πλεονάζουσα συλλεκτική αφέλεια-ματαιοδοξιά, καθώς και σ΄εκείνους που.. τα συνδυάζουν αμφότερα.

Μελέτησε αρχικά τα βασικά περί την νομισματικήν, εξοικειώσου δηλαδή με βασική ορολογία και βαθμούς διατήρησης (grading) και βήμα-βήμα -έχοντας ήδη δημιουργήσει ένα θεωρητικά ενήμερο συλλεκτικό υπόβαθρο, άρχιζε να "χτίζεις" -με μεράκι και υπομονή, μια προεπιλεγμένη συλλεκτική θεματική.

Εν πάση περιπτώσει, σου εύχομαι ένα καλότυχο ταξίδι μέσα στον συλλεκτικό ωκεανό, όπου συνυπάρχουν "μαγικά νησιά" και "ζοφεροί ύφαλοι"..

*
Στους συλλέκτες αποκλειστικά "πιστοποιημένων", θα υποβόσκει -αδειαλείπτως και βασανιστικά, η ανομολόγητη (σχεδόν..αισθησιακή) παρόρμηση να σπάσουν τα slab, ώστε να απολαύσουν άμεσα δια της αφής, το "φυλακισμένο" αντικείμενο του συλλεκτικού τους πόθου..
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 11:54:36 μμ »

μεγαλες κουβεντες φιλε gemuncey
πραγματι, συμφωνω

μακαρι και γω να μουν κοντα στην πηγη και να μπορω να εχω συνεχεια επαφη με "γυμνα" και να τα χαζευω και να τα διαλεγω

πιαστα epsilon_sigma, πιασε και τα καθαρισμενα και τα τρυπια, μαθε τα και μετα θα εισαι σε ενα επιπεδο να καταλαβεις τι ειναι το καθενα και πως θελεις να κινηθεις

αλλα αν επιμενεις στην αρχικη σου ερωτηση, γιαυτο ειναι τα σλαμπαρισμενα, για να μην χρειαζεται να πας σε "μαγαζι", ουτε να χρειαζεται να το πιασεις, ειναι για αγορες απο μακρυα, και για να σαι σιγουρος οτι αυτο που παιρνεις εχει ενα αλφα επιπεδο. Και γω χωρις να το δω απο κοντα, σλαμπαρισμενο θα παρω. (και θα με τρωει το "σφυρι" οπως λεει και ο  gemuncey. το σπας ή δεν το σπας ? )Το αν θα σου αρεσει ομως το ιδιο το νομισμα, δυστυχως δεν στο εγγυαται ο βαθμος του slab. Μου χει τυχει και εχω να το λεω, οτι ηρθε στα χερια μου σλαμπαρισμενο με βαθμο "γουαου" και ομως παλι το παλιο το δικο μου μου φαινοταν καλυτερο και ας ηξερα οτι δεν θα επιανε τον ιδιο βαθμο. Το 'χα συνηθισει ? Το 'χα αγαπησει ? 'Η στα αληθεια ηταν πιο ομορφο ? Ουτε εγω ξερω ουτε εσεις θα με πιστευατε και να σας το λεγα.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2017, 11:59:26 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 15, 2017, 12:03:53 πμ »

Αγαπητε φιλε ξεκινα να βλέπεις τι νομισματα σου αρεσουν? μαθε τις ορολογιες ,καταστασεις νομισματων,τιμες,κλπ,και αναλόγως την οικονομικη σου κατασταση σκεψου τι σε συμφερει να συλλεγεις?Μην αρχισεις με πιστοποιημένα πριν πιασεις νομισματα στο χερι σου!!!Θα αγοράζεις πλαστικο αν δεν μπεις στο πνευμα!!!και μην βιαζεσαι να αγορασεις δηθεν ευκαιριες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Φιλικα Γιαννης.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2017, 12:07:26 πμ από giannist » Καταγράφηκε
Epsilon_Sigma
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 100


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 15, 2017, 01:46:18 πμ »

Σας ευχαριστώ πολυ όλους παιδιά ειναι πολυ χρήσιμα όλα αυτά που ακούω από το μπλογκ , θα ψάξω να βρω για αρχή ένα βιβλιαράκι να το μελετήσω με την ησυχία μου και έπειτα θα αρχίσω! Απλά καταλαβενετε ,ειναι ο ενθουσιασμός στην αρχή που τα θες όλα και γρήγορα!!
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 15, 2017, 06:38:35 πμ »

http://www.mycoins.gr/
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 15, 2017, 10:33:13 πμ »

gemuncey23 μπραβο σου.
Μακαρι να τα διαβασουν ολοι αυτα που εγραψες και μακαρι απο τους νεοους στο χομπυ το 1/3 να τα εμπεδωσει!!  Κλείσιμο ματιού
Διοτι δυστηχως αυτη η καλοστημενη φαμπρικα οπως την λες εχει απλωσει καλα τα μπλοκαμια της μεσα τον συλλεκτισμο και ολοενα και ποιο πολλα ατομα αρπαζει και τα εχει υποχειριο των ορεξεων της!!
Μακαρι να βρεθουν και αλλοι να τα λενε ετσι συχνα πυκνα μπας και αλλαξει κατι στον οριζωντα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 15, 2017, 11:17:15 πμ »

Ο Μπάμπης είναι ''γνήσιος''. Αυτό που γράφει,αυτό πιστεύει. Γι 'αυτό και τον γουστάρω!
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 15, 2017, 11:45:27 πμ »

Ο Μπάμπης είναι ''γνήσιος''. Αυτό που γράφει,αυτό πιστεύει. Γι 'αυτό και τον γουστάρω!
...........και γω
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 15, 2017, 12:25:15 μμ »

Ο Μπάμπης είναι ''γνήσιος''. Αυτό που γράφει,αυτό πιστεύει. Γι 'αυτό και τον γουστάρω!
...........και γω
.....και εγω!!! Άνεση
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 15, 2017, 12:39:15 μμ »

Tα σέβη μας κύριε Γιάννη  Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 15, 2017, 12:42:42 μμ »

Φίλε Epsilon_Sigma, τα πράγματα είναι όπως σου τα λένε, οι αρκετά εμπειρότεροι στα συλλεκτικά, πάρα πάνω. Εγω αυτό που θα σου πω με την σειρά μου, είναι, μελέτη, μελέτη μελέτη, να ασχοληθείς με το άθλημα, να παρακολουθεις την αγορά, δημοπρασίες κλπ, να μάθεις να ξεχωρίζεις καταστάσεις, αλλά, και πιθανό βαθμό σε περίπτωση πιστοποίησης. Προσοχή στις αγορές σου, πολλά πουλιούνται σε τιμές πιστοποιημενων, ενω δεν το αξίζουν. Για να το πετύχεις αυτό, πρέπει να μάθεις να αξιολογείς την κατάσταση ενός νομίσματος μόνος σου. Να ξεχωρίζεις το χτύπημα, το γυάλισμα, το καθάρισμα, την διάβρωση, και να πληρώνεις στην σωστή τιμή. Αυτό μπορείς να το πετύχεις βλέποντας σλαμπαρισμενα, βλέποντας γιατι δεν παίρνουν βαθμό. Όπου έχεις απορίες υπάρχει η ον λαιν αξιολόγηση, ρώτα, ειναι πολλοί και έμπυροι συλλέκτες, πρόθυμοι να σε βοηθήσουν. Ξεκίνα (οπως σου είπαν), με την μετά πολιτευση (ακυκλοφόρητα),που είναι φτηνά, και πήγαινε προς τα πίσω. Καλός ήλθες λοιπόν, και καλό ταξίδι.  Μιμης Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences