Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 07:09:25 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΚΑΡΤΑ!!  (Αναγνώστηκε 12133 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 08:29:09 μμ »

Η ιστορία της τηλεκάρτας αρχίζει το 1976 στην Ιταλία, ενώ η πρώτη ελληνική τηλεκάρτα κυκλοφόρησε από τον ΟΤΕ μόλις το 1992. Απεικόνιζε τον ήλιο της Βεργίνας, κυκλοφόρησε σε 30.000 αντίτυπα και σήμερα η τιμή της φτάνει τα 220 ευρώ.Από το 2000 διατίθεται άλλο ένα είδος προς συλλογή,οι χρονοκάρτες.Η συλλεκτική αξία μιας τηλεκάρτας καθορίζεται κυρίως από τον αριθμό των αντιτύπων,ενώ η τιμή της αυξάνεται και από τυχόν ορθογραφικά, τυπογραφικά ή άλλα λάθη κατά την έκδοσή της. Ενδεικτικά, η τιμή μιας τηλεκάρτας αρχίζει από τα 0,30 ευρώ για τις κάρτες που κυκλοφορούν σε 200.000 και περισσότερα αντίτυπα και μπορεί να φτάσει τα 1.000 ευρώ, για παράδειγμα, για τις κάρτες “Πάτμος” και “Μετέωρα”, που κυκλοφόρησαν σε 2.000 αντίτυπα.
Η Ελληνική τηλεκάρτα
Λίγα λόγια για τις κάρτες
Στο τέλος του 1987, ο ΟΤΕ αποφάσισε να κάνει δοκιμές και να τυπώσει τις πρώτες δοκιμαστικές τηλεκάρτες.Εως το 1992 τυπώθηκαν και δοκιμάστηκαν πολλές δοκιμαστικές αλλά και μαγνητικές κάρτες μέχρι να καταλήξουν στη σημερινη μορφή της τηλεκάρτας.Τον Σεπτέμβριο του 1992 κυκλοφόρισε η πρώτη επίσημη τηλεκάρτα η οποία και παρουσιάστηκε στην διεθνή έκθεση της θεσσαλονίκης.Ο ΟΤΕ για τον λόγο αυτο είχε τοποθετήσει μέσα και έξω από τον χώρο της έκθεσης πολλά καρτοτηλέφωνα και χάρισε πολλές τηλεκάρτες με θέμα τον Ηλιο της Βεργίνας.
Υπάρχουν θέματα μεγάλης ποικιλίας σε μια τηλεκάρτα όπως,σπάνια τοπία,παραδοσιακές στολές,θέματα με αρχαιότητες,οι διαφημιστικές κάρτες,οι υπηρεσίες και οργανισμοί που προχώρησαν στη έκδοση τηλεκαρτών,οι σχολικοί τροχονόμοι,κάρτες από ταινίες του ελληνικού κινηματογράφου, διαφημίσεις ρετρό, τα πάντα».Μέσα από τις κάρτες εσείς αποκτάτε και εγκυκλοπαιδικές γνώσεις και μουσικές γνώσεις,γιατί έχουν πάρα πολλά θέματα.Με τον τρόπο αυτό οι συλλέκτες των τηλεκαρτών βρίσκουν ένα όμορφο τρόπο ενασχόλησης και μαζί τους απολαμβάνουμε το ταξίδι που προσφέρει η απεικόνιση τόσων θεμάτων διαφορετικής έμπνευσης κι αξίας.

Οι οψεις της τηλεκάρτας
Στις δύο οψεις της τηλεκάρτας υπάρχουν τα εξής στοιχεία.
1 Το θέμα
2 Ο κωδικός με τη αρίθμηση
3 Το Chip
4 Οι μονάδες ή η αξία της τηλεκάρτας
5 Λογότυπο του ΟΤΕ
6 Ημερομηνία παραγωγής και ημερομηνία λήξης.
Παρακατω σας δειχνω την πρωτη τηλεκαρτα και μερικους Τύπους chip τηλεκαρτών ΟΤΕ

Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 06, 2009, 08:34:54 μμ »

μερικοί Τύποι chip τηλεκαρτών ΟΤΕ ακομη
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Almuric
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 07, 2009, 07:02:40 πμ »

Πολύ χρήσιμο! Δεν θυμόμουν τέτοιες λεπτομέριες! Σ'ευχαριστώ!
Καταγράφηκε

Είμαι ελεύθερος να κάνω ότι θέλουν!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 07, 2009, 05:43:33 μμ »

Τα chip που εβαλα εδω ειναι μερικα απο τις δεκαδες που υπαρχουν!!Οι γνωσεις μου πανω στην Τηλεκαρτα ειναι γενικες και απλα εκανα μια αναδρομη-εισαγωγη στο θεμα για να μαθουμε πεντε πραγματα για το ξεκινημα της!! Με τον καιρο ευχομαι να βρεθουν ατομα που να εχουν μεγαλη εμπειρια και να αναρτησουν θεματα και φωτογραφιες προς γνωσην ολων εμας των υπολοιπων!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 04:03:49 μμ »

Yπαρχει κανεις ειδικος στο Θεμα να μιλησει για αξιες της Τηλεκαρτας εχω αρκετες απο τις πρωτες καρτες ομως χρησιμοποιημενες... Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 07:11:48 μμ »

Παλιότερα υπήρχε μεγαλύτερη ζήτηση για τηλεκάρτες
Είχα γραφτεί και στον οτε που έβγαζε τις συλλεκτικές τηλεκάρτες και έπαιρνα για μερικά χρόνια.
Αν και δεν παρακολουθώ το θέμα τώρα, νομίζω ότι δεν υπάρχει τόσο ζήτηση τώρα και οι τιμές των τηλεκαρτών έχουν πέσει.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 18, 2009, 09:04:54 μμ »

Πολυ σωστο αυτο που ειπε ο Μιχαλης ( margiriou ) !!Θωδορα η τηλεκαρτα της Βεργινας σφραγισμενη (δυσκολο κομματι) εν ετος 2000 εδω στο Ηρακλειο πουληθηκε για 250.000 δραχμες!! Σημερα την βρισκεις με 200 ευρω!!Ηταν μια εποχη που και η κουτση Μαρια ειχε συλλογη απο τηλεκαρτες!! Τα διαφορα συλλεκτικα μαγαζια ειχαν παρει φωτια στο πουλα-αγοραζε!!Η χρυση περιοδο της τηλεκαρτας εστιαζετε γυρω στο 1996 εως το 2001 κατα την δικη μου εκτιμηση!!Αυτο ομως δεν σημαινει οτι η τηλεκαρτα πεθανε!!Ξερω αρκετα ατομα που ακομη και σημερα της μαζευουν!!Αυτα τα ατομα για εμενα τα θαυμαζω!!Διοτι παρολο που ο ζηλος για τηλεκαρτα χαθηκε απο την μάζα αυτα τα ατομα ξεκινησαν ενα χομπυ (καποιοι εδωσαν και περιουσιες πανω σε αυτο) και το χομπυ τους αυτο το κρατανε ΖΩΝΤΑΝΟ!! Ευγε τους απο εμενα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
maria-dimitris
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 06:28:51 μμ »

Λόγω του οτι ασχολούμαστε πολλά  χρόνια με τις τηλεκάρτες, και έχουμε αρκετή εμπειρία πανω στο θέμα,όποιος θέλει μπορεί να γράφει εδώ τις ερωτήσεις ή τις απορίες που έχει και θα βοηθήσουμε όσο καλύτερα μπορούμε. Σχετικά με το θέμα των τιμών που αναφέρατε παραπάνω, για το πόσο άξιζαν και το πόσο αξίζουν σήμερα,θα ήθελα να σας πω ότι η πτώση οφείλεται βασικά σε δύο λόγους , πρώτον στην σημερινή οικονομική κατάσταση του κόσμου και δεύτερον στα μεγάλα στοκ καρτών που κρατούσανε πολλοί συλλέκτες-έμποροι τα προϊγούμενα χρόνια και που τώρα θέλησαν να τα βγάλουν μαζεμένα στην αγορά.Ο συνδιασμός αυτός μεγάλης προσφοράς και μικρής ζήτησης δημιούργησε την πτώση των τιμών στα συλλεκτικά και ιδιαίτερα στην κάρτα.Φυσικά όπως εχει δείξει το παρελθόν όλα τα συλλεκτικά αντικείμενα παρουσιάζουν καποια στιγμή κάμψη και μέτα επανέρχονται.Όποιος έχει υπομονή δεν βγαίνει ποτέ χαμένος.
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 10:22:53 μμ »

όπως είπα δεν ασχολούμαι πλεόν με τηλεκάρτες, αλλά νομίζω ένας λόγος ακόμη για την μείωση του ενδιαφέροντος είναι ότι παλιότερα ο κόσμος χρησιμοποιούσε τις τηλεκάρτες για να πάρει τηλέφωνο από τα καρτοτηλέφωνα, τώρα λόγω των κινητών η χρήση της τηλεκάρτας έχει μειωθεί.
Καταγράφηκε
nickies
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 07, 2010, 08:21:20 μμ »

και εγω απο την δικη μου πλευρα μαζευω εδω και 15 χρονια τηλεκάρτες και εχω φτασει στην ουρα παρολο που ειναι μεγαλη.μου απομενουν κοντα στα 300 κομματια για να την συμπληρωσω και τα περισσοτερα ειναι απο το '93,'94.χαιρομαι που βρηκα μια παρεα για να με βοηθησει να βρω και καινουργια ατομα που τουσ αρεσει αυτου του ειδους η συλλογη και να με βοηθησουν να βρω τα κομματια που μου λειπουν,οπως επισης να με διευκρινησουν καποια κομματια που παρολο τα χρονια που συλλεγω δεν τα εχω καταλαβει.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences