Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:44:56 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρόνια πολλά στην τσέπη μας  (Αναγνώστηκε 7853 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
acal
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 09:13:06 μμ »

Έρχεται και η ΕΡΤ4
http://www.enikos.gr/media/535524/sxediazoun-ti-dimiourgia-tis-ert4-ti-tha-metadidei
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 11:16:55 μμ »

βρεμένο μαδέρι που τους χρειάζεται...

ΜΑΣ χρειάζεται, GKCollect. ΜΑΣ.

Γιατί εμείς (δια της ψήφου μας) συντηρούμε αυτής της μορφής τη διοίκηση.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει κάποιος να το χειριστεί
(το μαδέρι).
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 12, 2017, 11:21:08 μμ »

Μπορεί να είχαν δεκάτη τότε αλλά απο κρατικές παροχές μηδέν.

Να υποθέσω δηλαδή, ότι εσύ συμφωνείς με το ποσοστό 50% της σοδειάς.
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 01:27:11 μμ »

Να υποθέσω δηλαδή, ότι εσύ συμφωνείς στο 10% φόρος όπως παλιά και απο τις παροχές , σύνταξη ,υγεία, εργασία  και άλλα τέτοια δεν βαριέσαι.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 03:31:58 μμ »

το 10% ήταν (και θα ήταν και τωρα κανονικα, αμα δεν υπηρχε η μαυρη τρυπα χρεους στην οποια τα πεταμε μεσα) υπεραρκετο

αλλα οταν λεμε 10% να το εννοουμε 10%, οχι εγω να δινω 10% και ο διπλα μου να λεει δεν βαριεσαι

αλλα ακομα και με τις φοροδιαφυγες, λεφτα υπηρχαν  Μεγάλο χαμόγελο στα ασφαλιστικα ταμεια, ασχετο που μερικοι διευθυντες πηρανε μιζες για να τα παιξουνε στις διαφορες τραπεζες σε παραγωγα μεχρι που χαθηκαν ολα
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 09:30:30 μμ »

Κανονικά δεν θα έπρεπε να σχετίζονται οι εισφορές (εργοδοτών και εργαζομένων) με τον δημόσιο κορβανά που προσφέρει υγεία, παιδεία, άμυνα, τάξη, κλπ (όσα προσφέρει και όπως τα προσφέρει).

Διότι οι εισφορές μπαίνουν (θα έπρεπε να μπαίνουν) σε διαφορετικό κορβανά, από τον οποίο θα πληρωνόντουσαν ΜΟΝΟ συντάξεις. Άντε, να βάλουμε και την υγεία μέσα (των εργαζομένων, όχι όλου του πληθυσμού), μια που οι εργαζόμενοι με τις εισφορές τους "ασφαλίζονται" και για την υγεία τους.

Από αυτούς τους καθαρούς λογαριασμούς, τίποτα δεν έχει δουλέψει σωστά. Γιατί τις μεν εισφορές τις πήρε "η διοίκηση" (με το έτσι θέλω) για να τις χρησιμοποιήσει για την ανάπτυξη της χώρας (και τις εξαφάνισε), τις δε συντάξεις τώρα πια τις πληρώνει ο δημόσιος κορβανάς με την ευρεία του έννοια, δηλαδή οι συντάξεις πληρώνονται από φόρους. Μπουρδέλο.

D.Dimitris, όχι, δεν θεωρώ ότι η δεκάτη (φόροι 10% επί της σοδειάς) είναι αρκετή (σήμερα πια) για να καλύψει αυτά που υπόσχεται η διοίκηση ότι θα προσφέρει. Είναι λίγο. Αλλά και το 50% είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ πολύ.

Εγώ πιστεύω ότι το ποσοστό θα έπρεπε να είναι 20-25%, δηλαδή το διπλό της δεκάτης, και ίσως κάτι λίγο ακόμα παραπάνω. Λίγο όμως.
Αλλά εξήγησε μου κάτι, γράφεις (επί λέξει): "και απο τις παροχές , σύνταξη ,υγεία, εργασία  και άλλα τέτοια".
Αφήνω "τα άλλα τέτοια", δεν τα προσδιορίζεις, είναι σα να μην τα γραψες. Αλλά "η εργασία"? Κατά ποία λογική η διοίκηση έχει υποχρέωση να παρέχει "εργασία" στον πληθυσμό? Και τι είδους εργασία θα είναι αυτή? Και τι θα παράγει?
Ξέρεις, D.Dimitris, το σύστημα που αναλάμβανε να δίνει εργασία σε όλο τον πληθυσμό, να τον αμοίβει γι' αυτήν, και αυτός (ο πληθυσμός) να μην έχει καμία έννοια σε σχέση με της εργασία του, δοκιμάστηκε (επί 70 χρόνια), και απέτυχε. Γι' αυτό και κατέρρευσε, άλλωστε.
Οπότε μην ξαναρχίζουμε να σκεφτόμαστε για συστήματα που αποδεδειγμένα έχουν αποτύχει, γιατί είναι σα να προσπαθούμε να διαπλεύσουμε κολυμπώντας ένα ποτάμι με πέτρες δεμένες στο λαιμό μας. Δεν θα φτάσουμε στην απέναντι όχθη, θα φτάσουμε μόνο μέχρι τον πάτο.
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 10:53:02 μμ »

Στο κράτος υπάρχει το Δημόσιο όπου εργάζεται  ένα μέρος του πληθυσμού του και υπάρχει και ο ιδιωτικός τομέας  που και εκεί το κράτος βοηθά και υπάρχει και ο ΟΑΕΔ.
Οι φόροι έχουν την έννοια του ανταποδοτικού, σε σημερινό επίπεδο  οι φόροι θεωρητικά είναι 24% και το   "τα άλλα τέτοια" ήταν χιούμορ και αφορολόγητο.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 13, 2017, 11:31:10 μμ »

H συζητηση μου θυμησε λιγο τη μεγαλη βρεταννια τα 20 χρονια απο τον Β'ΠΠ και μετα
100% ΦΠΑ και 90% φορος εισοδηματος
με λιγα λογια ... εχουμε ακομα
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 05:10:33 πμ »

Στο κράτος υπάρχει το Δημόσιο όπου εργάζεται  ένα μέρος του πληθυσμού του και υπάρχει και ο ιδιωτικός τομέας  που και εκεί το κράτος βοηθά και υπάρχει και ο ΟΑΕΔ.
Οι φόροι έχουν την έννοια του ανταποδοτικού, σε σημερινό επίπεδο  οι φόροι θεωρητικά είναι 24% και το   "τα άλλα τέτοια" ήταν χιούμορ και αφορολόγητο.

Α) Δεν καταλαβαίνω πως λες ότι "οι φόροι είναι 24%", όταν:
1) 24% είναι ΜΟΝΟ ο φιπιάς. Οι υπόλοιποι?  Δεν είναι φόροι?
2) Με πολύ απλό λογαριασμό (ΑΕΠ - προϋπολογισμός) σου απέδειξα ότι Η ΜΙΣΗ ΣΟΔΕΙΑ πάει σε φόρους, δηλαδή "στο κράτος", δηλαδή "στη διοίκηση". Πως είναι μόνο 24%? 50-55% είναι! Δεν ξέρεις να κάνεις διαίρεση?

Β) Εργασία μέρους πληθυσμού στο δημόσιο:
1) Μπορείς να μου πεις το μέρος του πληθυσμού που εργάζεται στο δημόσιο τι ακριβώς παράγει?
2) ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ (που εργάζονται στο δημόσιο) χρειάζονται, για την παραγωγή που γίνεται από το δημόσιο?
3) Εννοώ: Μήπως (π.χ.) η ίδια παραγωγή θα μπορούσε να γίνει και με πολύ λιγότερους? Τους μισούς ίσως?
4) Πως ακριβώς "βοηθά" το κράτος στην παραγωγή του ιδιωτικού τομέα? Η εικόνα που έχω εγώ (εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα επί σειρά ετών) είναι ότι μάλλον εμπόδια φέρνει, παρά "βοηθά".
5) Ο ΟΑΕΔ (ξέρω τι σημαίνουν τα αρχικά), τι ακριβώς κάνει? Εκτός από το να μοιράζει ένα (ελάχιστο) ποσοστό από τον τεράστιο προϋπολογισμό (ψίχουλα δηλαδή) σ' αυτούς που για κάποιο λόγο μένουν εκτός εργασίας, τι κάνει? Τι παράγει? Ποιο είναι το παραγόμενο από τον ΟΑΕΔ προϊόν ή έργο ή υπηρεσία?
6) Ποια είναι "η ανταπόδωση" που απολαμβάνουν οι φορολογούμενοι πολίτες του ιδιωτικού τομέα για τους φόρους που πληρώνουν (και που είναι πάνω από το 50% της σοδειάς τους)? Πότε έχει αποτιμηθεί αυτή, και ποιος την έχει αποτιμήσει?

Το χιούμορ είναι όντως (ακόμα) αφορολόγητο. Όπως και το κατούρημα, και το κλάσιμο, και το ρέψιμο, και η αναπνοή.
Αλλά το ΜΑΥΡΟ χιούμορ δεν είναι. Εμπεριέχει μέσα του το κόστος που πληρώνει ο καθένας, όταν το επικαλείται. Όπως και τα μαύρα τσίσα (αν τυχόν βγουν καμιά φορά) εμπεριέχουν μέσα τους και την ασθένεια που τα μαυρίζει.
(Για τις πορδές δεν ξέρω, ξέρω μόνο ότι οι πορδές δεν βάφονται).
Αυτά που λες λοιπόν δεν είναι (απλό, αφορολόγητο) χιούμορ, είναι μαύρο χιούμορ.
Εμπεριέχουν ασθένεια.
Ίσως πρέπει να το κοιτάξεις.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 08:18:56 πμ »

Μ' αρέσει που το συζητάτε κιόλας.
Δεν υπάρχει κράτος !!! ... Σκατά στα μούτρα τους, υπάρχει !!! Κυριολεκτικά βλέπουν τα σκατά μπροστά τους και νομίζουν ότι είναι κράτος, γιατί έμαθαν και θέλουν, αυτά τα σκατά να είναι το κράτος.

Αυτοί είναι χαρτογιακάδες, 'θεωρητικοί' που νομίζουν ότι αυτά που λέει το χαρτί μπορεί να γίνουν και στην πραγματική ζωή. Δεν είναι τυχαίο που πολλοί πλέον λένε ''Δεν μπορεί να κάθονται πίσω από κλειστές πόρτες και να αποφασίζουν, χωρίς να ρωτάνε αυτούς για τους οποίους παίρνονται οι αποφάσεις''. Και μη μου πείτε ότι εμείς τους εκλέγουμε, άρα φταίμε κι εμείς... διότι εμείς δεν τους εκλέγαμε ούτε τους εκλέξαμε, για να κάνουν αυτά που κάνουν.

Όσο για τα οικονομικά, Ο μπακάλης της γειτονιάς μου, είναι 100 φορές πιο άξιος για να συμμαζέψει τα οικονομικά της χώρας. Αν θέλανε να υπάρχει κράτος, θα έβαζαν 30% φόρο εισοδήματος από το 1 ευρώ (με κλίμακες ανάλογα το εισόδημα), έσοδα-έξοδα για όλους και 15% ΦΠΑ-έμμεσους φόρους (τσιγάρα, ποτά, βενζίνη κλπ) (τα ποσοστά είναι ενδεικτικά για παράδειγμα). ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ !!!

Και δεν το κάνουν διότι... αν βάλουν τέτοιους φόρους, ένας που βγάζει 20.000 ευρώ και ξοδεύει για να ζήσει 15.000 ευρώ (έχει δηλαδή αποδείξεις για αγορές 15.000 ευρώ, εκτός αν κάποιος κάνει έκπτωση 31% και τον συμφέρει να μην κόψει απόδειξη), θα πληρώσει φόρο για τα 5.000 ευρώ που περισσεύουν. Έτσι το ποσό που θα δώσει για φόρο είναι 1.500 ευρώ. Και ο 'Χ' που βγάζει 1.000.000 ευρώ θα πληρώσει 300.000-400.000 ευρώ φόρο (νομίζω ότι τα υπόλοιπα του φτάνουν για να ζήσει), εκτός αν εμφανίσει ότι ξόδεψε 995.000 ευρώ (αν το κάνει αυτό τότε θα έχει κόψει αποδείξει 995.000 ευρώ). Ενώ με το σημερινό σύστημα, εγώ πληρώνω 8.000 ευρώ φόρο κι αυτός που βγάζει 1.000.000 πληρώνει 100.000 ευρώ (εγώ ζω με 12.000 ευρώ κι αυτός με 900.000 ευρώ.

Αν θέλανε να πιάσουν την φοροδιαφυγή, θα φορολογούσαν στην πηγή.
Π.χ. θα έβαζαν 'μπάστακες' στα 2 διυλιστήρια που έχει η Ψωροκώσταινα και δεν θα κυνηγούσαν 10.000 πρατήρια και εκατ καταναλωτές. Ένα λίτρο να βγει από τη μάνικα γράφεται στο σύστημα και πληρώνεται ο φόρος. Από κει και μετά ας πάει όπου θέλει, κι ας μην κοπεί ούτε ένα παραστατικό. Πληρώθηκε ο φόρος... δεν μας νοιάζει τι θα γίνει από εκεί και μετά... Π.χ. Έσοδα-Έξοδα στους αγρότες και στους παραγωγούς. Πούλησες 20.000 και έχεις έξοδα 20.000, δεν πληρώνεις ούτε ένα ευρώ. Έτσι τον αναγκάζεις να ψάχνει έξοδα-αποδείξεις. Αυτό αναγκάζει τον δίπλα να ψάχνει έξοδα-αποδείξεις κοκ. Στο τέλος όλοι ψάχνουν έξοδα με αποτέλεσμα να κόβονται οι αποδείξεις και να έχεις έσοδα.. από αυτούς που βγάζουν τα πολλά. Και συνεχίζεται η αλυσίδα.

Ανταποδοτικότητα... Σήμερα το επιχείρημα όλων είναι ότι δεν φτάνουν οι εισφορές για να καλύψουν τις συντάξεις, γέρασε ο πληθυσμός κλπ κλπ. Και γιατί να μας νοιάζει πόσες είναι οι εισφορές ;; Οι εισφορές αυτές είναι για να πληρώνονται οι σημερινές συντάξεις ή για να πληρωθεί στο μέλλον η σύνταξη αυτού που σήμερα δίνει την εισφορά ;; Αν δεν έχουν χρήματα τα ταμεία για να πληρώσουν τις συντάξεις κάπου πήγαν. Να ζητήσουν πίσω όλα τα χρήματα που έφυγαν από τα ταμεία (ακόμη και με το PSI) διότι παρανόμως έφυγαν. Να βάλουν στη φυλακή αυτούς που τα έκλεψαν (Έλληνες και ξένους), να δημεύσουν και να βγάλουν στο σφυρί περιουσίες κλπ κλπ. Να κάνουν αυτό που πρέπει να κάνουν... και όχι να κόβουν συντάξεις, μισθούς και να αυξάνουν εισφορές κλπ.

Τα συμπεράσματα γι αυτούς που κυβερνούσαν τόσα χρόνια και κυβερνούν ακόμη.. είναι πασιφανέστατα. Κανείς τους, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, δεν ήθελε και δεν θέλει το καλό των Ελλήνων.

ΥΓ Τα παραδείγματα, τα ποσοστά και ο τρόπος φορολόγησης κλπ, είναι ενδεικτικά για να δείξω τον τρόπο όχι για απόλυτους υπολογισμούς κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2017, 08:25:18 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 08:29:59 πμ »

Τα παραπάνω ήταν μια παρένθεση... Ας σας πω την άποψή μου για τον ΕΝΦΙΑ...

Υπολογίζουν τον φόρο σε αξίες 2007, με ενδιάμεση κρίση και πτώση των αξιών. Επίσης οι αξίες του 2007 είναι 'περίεργες'. Π.χ. ίδια αντικειμενική στα περίχωρα της Σαντορίνης με το χωρίο στα Κάτω Δριμύκλανα Βοιωτίας.. μάλλον δεν χρειάζεται να πω περισσότερα.

Σημ. Πρόσφατα βγήκε απόφαση ότι οι κρατήσεις στις συντάξεις που υπολογίστηκαν βάσει παλιών αξιών είναι παράνομες και πρέπει να επιστραφούν... Κι αυτό λέει πολλά, για τις αξίες που υπολογίζεται ο φόρος.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2017, 08:32:34 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 11:34:30 πμ »

GKCollect,
Εξακολουθείς να μη βλέπεις τη συνολική εικόνα.

ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ σε αυτά που λες.
Βρίσκεται σε αυτό που εξήγησα εγώ:
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 11:46:44 πμ »

Για ολα φταιει ο λαος που καθετε και τα δεχετε και δεν ξεσηκωνετε!!
Αλλα βλεπεις η καταντια αυτη δεν ειναι τωρινη.
Κραταει απο την δεκαετια του 1970.
Τοτε που ο Κισιγκερ ειπε πως εαν θελεις να ριξεις τον Ελληνα πρεπει να διαβαλεις την ταυτοτητα του, Ελληνικοτητα του.
Να χασει αυτο που τον <<εδενε >> με τον γειτονα του!!
Και να σου μεσα οι Αλβανοι , να σου οι Βουλγαροι να σου τωρα οι πακιστανοι !!
Και τι πετυχαν ετσι;;
Την ποικιλομορφια!!
Και τι κανει αυτη η πικιλομορφια;;;
Δημιουργει τοσα πολλα ΑΛΛΑ προβληματα που δεν σε αφηνει να σκεφτεις τα ΟΣΑ ΣΟΥ ΦΟΡΤΩΝΕΙ η Ευρωπη με τα εσωτερικα μαι#####α-μαριονετες που εχουν διορισει αρχηγους!!!

Τωρα λοιπον κατσε και ασχολησου πως να καταπολεμησεις την εγκληματικοτητα της γειτονιας σου, τον φοβο που παει σχολειο το παιδι σου και πως θα γυρισει στο σπιτι 9-10 μονο του , το που θα βρεις δουλεια διοτι τις εχουν παρει ολες οι ξενοι με 3,60 και το οτι η κυβερνωντες σε φορτωνουν με 50% φορους;; Αμιληταιο !!! Σε τρωνε βλεπεις τα προηγουμενα και αυτο δεν το σκεφτεσε!!

Ελληνα ξυπνα πριν ειναι αργα!!!
Ακομη μπορεις!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 01:56:08 μμ »

αχ, 3 και 60 ...
παλιοι καλοι καιροι ...
ποια δουλεια δινει τωρα 3 και 60 την ωρα ...
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 03:01:28 μμ »

Να πάμε να το κοιτάξουμε μαζί  Douglas και όποιος μετά λέγεται Αλέκος.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences