Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 09:01:41 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μινωικων Γραμμων!!  (Αναγνώστηκε 2698 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 04:46:43 μμ »

Αλλο ενα παραξενο αντικειμενο το οποιο το γνωριζω τωρα σχεδον ενα χρονο αλλα με τον κατοχο του δεν τα βρισκουμε διοτι θελει χοντρη υπεραξια.
Μεταλλιο των Μινωικων Γραμμων.
Εχει απο την μια πλευρα τα ονοματα των τριων πλοιων με τα οποια εκανα τα πρωτα μου ταξιδια.
Το Αριαδνη μου αρεσε περισσοτερο ολων,  το Κνωσσος το θεωρουσα το ποιο κυριλε με τα δερματινα καθισματα που ειχε στις καμπινες του!! (ακομη και το σκαμπο που ειχε προχειρο ηταν απο γνησιο δερμα)
Δεν γνωριζω ποτε κοπηκε (πανω γραφει 1972)
σε ποσα τεμαχια κοπηκε (αγνωστο)
Βαρος 14,4 και δειχνει να ειναι 22αρι.
Σε ποιους το εδωσαν !!
Εαν καποιος το εχει δει καπου ας με ενημερωσει για τα παντα. Απο τεμαχια μεχρι εκτιμηση τιμης!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Billsonx
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 10, 2017, 12:18:57 μμ »

Αλλο ενα παραξενο αντικειμενο το οποιο το γνωριζω τωρα σχεδον ενα χρονο αλλα με τον κατοχο του δεν τα βρισκουμε διοτι θελει χοντρη υπεραξια.
Μεταλλιο των Μινωικων Γραμμων.
Εχει απο την μια πλευρα τα ονοματα των τριων πλοιων με τα οποια εκανα τα πρωτα μου ταξιδια.
Το Αριαδνη μου αρεσε περισσοτερο ολων,  το Κνωσσος το θεωρουσα το ποιο κυριλε με τα δερματινα καθισματα που ειχε στις καμπινες του!! (ακομη και το σκαμπο που ειχε προχειρο ηταν απο γνησιο δερμα)
Δεν γνωριζω ποτε κοπηκε (πανω γραφει 1972)
σε ποσα τεμαχια κοπηκε (αγνωστο)
Βαρος 14,4 και δειχνει να ειναι 22αρι.
Σε ποιους το εδωσαν !!
Εαν καποιος το εχει δει καπου ας με ενημερωσει για τα παντα. Απο τεμαχια μεχρι εκτιμηση τιμης!!

Μπορει να φτιαχτικε λογο τον ολυμπιακον αγωνων,μηπως τοτε κριτικοι νικησαν μεταλλια στους ολυμπιακους και για αυτο φτιαξανε τετοια? μια υποθεση ειναι αλλα μετα απο μεγαλο ψαχιμο δεν ειδα πληροφοριες...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 10, 2017, 12:40:25 μμ »

Ποιοι Ολυμπιακοι Αγωνες;;
Αναφερετε στο 1972!! Ετος ιδρυσεως της Εταιριας !!!
Τωρα ποιος το ειχε κτλ κτλ ποιοι τα εβγαλαν και ποσα τεμαχια αυτο θελω να μαθω!!
Και ειναι δυσκολο διοτι εαν ηταν πχ 40-50 χρονων αυτοι που τα πηραν τοτε σημερα ειναι 90-100 χρονων.
Δλδ με μαθηματικη ακριβεια δεν υπαρχουν !! Μονο οι διαδοχοι τους εαν εχουν κατι τετοιο στα χερια τους και ακουσαν ιστοριες θα μπορουσαν να μας πουν κατι !!
Γιαυτο το εκθετω...
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 10, 2017, 12:45:03 μμ »

γιατι δεν επικοινωνεις με τις μινωικες μηπως γνωριζουν κατι?ενα βημα ειστε αποσταση.. Στριφογύρισμα ματιών
αν παλι δεν μπορεσεις να μιλησεις μαζι τους, στειλε μου καλες φωτο στο μειλ μου να μιλησω εγω με μια φιλη που εργαζεται εκει μηπως μπορεσει να μαθει..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 10, 2017, 01:01:08 μμ »

Εχω τον Ανιψιο μου εκει μεσα και πριν χρονια ειχα πελατη τον τοτε Προεδρο της εταιριας πριν την παρουν τοτε οι Ιταλοι.
Σκεφτωμε πρωτα να πιασω τον τοτε προεδρο του 2000 που τον γνωριζω μπας και βγαλει ακρη.
Αλλα παλι χλωμο το βλεπω διοτι ηταν τριτης τεταρτης γενιας προεδρος.
Οι παλιοι παλιοι πιστευω θα γνωριζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2017, 01:01:36 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 10, 2017, 01:35:19 μμ »

εεε,ολο κ κατι θα μπορει να μαθει..δεν ειναι απαραιτητο να γνωριζει ο ιδιος..ειτε απο καποιον γνωστο,ειτε απο καποια παραστατικα για την κοπη..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 10, 2017, 02:35:36 μμ »

στην αρχη νομιζα μην ειναι τιποτα απο μπρελοκ... αλλα μετα διαβασα οτι ειναι χρυσο!

η ημερομηνια που εχει πανω... δεν ειναι η ημερομηνια που κοπηκε το μεταλλιο αλλα το ετος ιδρυσεως της εταιριας!  το γιατι δεν ειναι και το ετος κοπης θα το δουμε παρακατω....

με μια συντομη ερευνα και μελετη μπορεις να βρεις πανω κατω ποτε κοπηκε...

αναφερει το μεταλλιο τα ονοματα 3 πλοιων που μαλλον ειναι τα πρωτα της εταιριας.... και ειναι το Μινως, η Αριαδνη και το Κνωσος! οκ;

το μινως ηταν στην υπηρεσια των μινωικων γραμμων απο το 1974 εως το 1984
η αριαδνη  ηταν απο το 1976 εως το 1999
το κνωσος ηταν απο το 1978 εως το 1998.

για να συνηπαρχουν και τα τρια πλοια στο μεταλλιο... θα πρεπει το μεταλλιο να κοπηκε καπου αναμεσα στο 1978 και το 1984.

ενδιαφερον προκαλει το γεγονος οτι... το πλοιο Ζακρος μπηκε στις μινωικες το 1977 αλλα δεν αναφερεται στο μεταλλιο... το ελ γκρεκο το 1979 αλλα ουτε κι αυτο αναφερεται. επισης το φαιστος μπηκε το 1984...

γιατι δεν αναφερονται;; το ζακρος ηταν οχηματαγωγο και ειχε συνιδιοκτητη την ΑΝΕΚ! επισης.. αφου δεν εχει μεσα το ελγκρεκο... εικαζω οτι το μεταλλιο ειναι προ 1979... και με το σκεπτικο οτι το 1978 εχουμε και τα τρια αναγραφομενα πλοια... το μεταλλιο πρεπει να κοπηκε το 1978.
και ο τροπος γραφης που ειναι στην καθαρευουσα.... κατι τετοιο μας λεει... Κλείσιμο ματιού

φυσικα... μπορει να ειναι αναμνηστικο απο καποιο ιωβηλαιο... πχ τα 25 χρονια της εταιριας... και το χρυσο να ηταν μονο για τα μελη του διοικητικου συμβουλιου των μινωικων γραμμων....

οπως και να εχει παντως... για τετοιο μεταλλο.. μαλλον προς διοικητικο συμβουλιο και ποσα μελη ειχε πρεπει να ψαξεις και θα βρεις και το ποσα βγηκαν... Κλείσιμο ματιού

ολα αυτα ειναι προσωπικες εκτιμησεις... και καλλιστα μπορει να ειναι λαθος...
 
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 10, 2017, 08:29:22 μμ »

Νικόλα μου αρέσει το σκεπτικό σού.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences