Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 07:39:38 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τι να κανω...  (Αναγνώστηκε 6285 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Billsonx
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 09:15:45 πμ »

Γεια ειμαι καινουριος εδοπερα και εχω ενα δειλλημα,θελω αρχικα να πω οτι δεν ειμαι συλλεκτης απλα τυχαινει να κατεχω μια μικρη συλλογη κερματων που το πιο σπανιο που εχω πουλιεται ολοκαινουργιο μολις 50 ευρω,οποτε η γνωσης μου ειναι περιορισμενες.Εχω τουρκια κερματα(kurush) στην κατοχη μου του 1876,γυρω στα 25 κερματα και τα 15 περιπου ειναι τρυπια,οπω ς εχω και κατι ασημενια νομισματα ελληνικα που δεν ειναι σε καθολο καλη κατασταση,αλλα ειναι ασημι,θα σημφερε να "ελλιωνα"τα κερματα για το ασημι,η εχουν καλητερη αξια ετσι οπως ειναι??
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 09:36:56 πμ »

Μια μικρή απορία, πως θα λιώσεις το ασήμι?  Απορία και πες οτι το έλιωσες πως θα το ξεδιαλύνεις απο τα άλλα μέταλλα που έχει? γιατί τα νομίσματα που έχουν ασήμι δεν ειναι 100% έχουν και άλλα κράματα μέσα.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 10:12:29 πμ »

Οπως κ ναχει φιλε μου εχουν μεγαλυτερη αξια ως νομισματα. Ασε που εαν τα δωσεις για λιωσιμο θα πρεπει να πληρωσεις τον τεχνιτη. Βγαλε φωτο κ ανεβασε τες να τα δουμε μηπως κ κατι σου διαφευγει
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Billsonx
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 12:41:31 μμ »

Valeroi Tο ασημι(Πολυ υψηλη θερμοκρασια) δεν λιωνει αλλα υπαρχουν τροποι να βγαλω τα κραματα με χημικα,δεν λεω οτι θα το κανω τωρα αλλα ξερω το μεσο για να το κανω γιατι για 20 γραμμαρια δεν αξιζει
Καταγράφηκε
Billsonx
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 01:07:12 μμ »

Οπως κ ναχει φιλε μου εχουν μεγαλυτερη αξια ως νομισματα. Ασε που εαν τα δωσεις για λιωσιμο θα πρεπει να πληρωσεις τον τεχνιτη. Βγαλε φωτο κ ανεβασε τες να τα δουμε μηπως κ κατι σου διαφευγει
[/quote/]

Οκ εδω ειναι

https://imgur.com/a/QyUIK
https://imgur.com/a/uMN2W
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 01:50:03 μμ »

για μενα,δεν αξιζει να ασχοληθεις να λιωσεις νομισματα για να παρεις το ασημι.το ιδιο ασημι θα εχεις αν το λιωσεις,το ιδιο και αν παραμεινουν νομισματα.αρα τα κρατας σαν νομισματα και ειναι πιο ομορφα,και μπορει να ενδιαφερουν καποιους που μαζευουν αυτα τα κερματα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 02:12:10 μμ »

Bill αν ξέρεις κάνω πάσο! αλλά νομίζω δεν αξίζει τον κόπο. Γιατί δε τα βάζεις μια δημοπρασία και όσο φύγουν?
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 02:24:36 μμ »

Bill αν ξέρεις κάνω πάσο! αλλά νομίζω δεν αξίζει τον κόπο. Γιατί δε τα βάζεις μια δημοπρασία και όσο φύγουν?


+1 Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Billsonx
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 02:29:30 μμ »

για μενα,δεν αξιζει να ασχοληθεις να λιωσεις νομισματα για να παρεις το ασημι.το ιδιο ασημι θα εχεις αν το λιωσεις,το ιδιο και αν παραμεινουν νομισματα.αρα τα κρατας σαν νομισματα και ειναι πιο ομορφα,και μπορει να ενδιαφερουν καποιους που μαζευουν αυτα τα κερματα..

δεν τα θελω γιατι εχω κερματα τετοια χωρις τρυπες που ειναι σαν καινουρια,και επεισης,δεν μπορεις να φαναταστης τι μπορεις να φτιαξεις με λιγο μεταλλο και λιγη φαντασια  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Billsonx
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 02:31:53 μμ »

Bill αν ξέρεις κάνω πάσο! αλλά νομίζω δεν αξίζει τον κόπο. Γιατί δε τα βάζεις μια δημοπρασία και όσο φύγουν?

θα δω τη θα κανω και ισως να κανω μια δημοπρασια,βεβαια δεν περιμενω και πολλα,η φαντασια μου παει μεχρι 20 ευρω ολα αυτα αλλα τεσπα,ευχαριστω για την βοηθεια
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 02:40:36 μμ »

δεν σχολιαζω το τι μπορει να αξιζουν η ποσο να πιασουν σε μια δημοπρασια..αυτο που αναφερω εγω ειναι οτι ειναι κριμα να λιωσεις καποια νομισματα για να παρεις το ασημι τους.μπορεις να τα κρατησεις ετσι και να εχεις το ιδιο ασημι χωρις να καταστρεψεις τα νομισματα..υπαρχει ηδη ετοιμο ασημι σε μπιλιες οπου μπορεις να το παρεις και να κανεις δημιουργιες.οχι να χαλασεις τα κερματα..βεβαια,δικα σου ειναι,οτι θες τα κανεις.εγω την αποψη μου λεω..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 02:47:55 μμ »

φίλε μου βγάλε από το μυαλό σου ιδέες για λιωσίματα και δημοπρασίες εκτός αν είσαι αργόσχολος και θέλεις να περνάει η ώρα σου διασκεδαστικά....καλύτερα κράτα τα νομίσματα, δεν έχουν κάποια ιδιαίτερη αξία, και κάντα δώρο αν προτιμάς σε κανα ανηψάκι σου
Καταγράφηκε
Billsonx
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 02:50:06 μμ »

δεν εχψ ανηψια και δεν ειμαι ιδιαιτερα μεγαλος ωστε να μην θελω να ειμαι αργοσχολος και να διασκεδαζω Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 03:16:24 μμ »

για μενα,δεν αξιζει να ασχοληθεις να λιωσεις νομισματα για να παρεις το ασημι.το ιδιο ασημι θα εχεις αν το λιωσεις,το ιδιο και αν παραμεινουν νομισματα.

+1
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Billsonx
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 08:50:10 μμ »

τα κραταω δλδ για την ωρα,αλλα εχω μια ερωτηση,που να βαλω τα νομισματα .-.ειναι τοσο καιρο σε τσιγκινο κουτακι που υπηρχαν καραμελες βυσσινου  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences