Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 08:15:18 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Από που να ξεκινήσω...  (Αναγνώστηκε 7322 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1793


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 29, 2017, 05:24:48 μμ »

Σαφώς και υπάρχουν περιορισμοί οικονομικής φύσης που προσδιορίζουν το επίπεδο της εκάστοτε φιλοτελικής συλλογής. Προφανώς και δεν είναι για όλους διαθέσιμο το σολφερίνο, και έτσι ο κάθε φιλοτελιστής θέτει τα "άνω" όριά του. Μπορεί όμως εν αρχή να θέσει αντιστοίχως και τα όρια αφετηρίας-βάσης ανάπτυξης της συλλογής του

Δεν νομίζω λοιπόν πως το συγκεκριμένο συνονθύλευμα, από σύγχρονα, μεμονωμένα και σφραγισμένα γραμματόσημα μπορούν να αποτελέσουν την βάση μιάς μελλοντικής συλλογής. Θα μπορούσαν βέβαια να αποτελέσουν υλικό αρχικής εξοικείωσης γιά κάποιον νεόφυτο φιλοτελιστή.

Εν πάση περιπτώσει, καθείς εξ υμών έχει την προσωπική του άποψη επί του θέματος και την καταθέτει ελεύθερα. Ας κρίνει την καθεμιά ο φίλος "mentos", ώστε να αποφασίσει αν αξίζει τελικά να αφιερώσει χρόνο στο συγκεκριμένο φιλοτελικό.. ποτ πουρί.

Σημείωση:
Η κοινότοπη θέση "σέβομαι την αποψή σου αλλά διαφωνώ" δεν έχει καμία λογική συνέπεια και αποτελεί ένα σχήμα οξύμωρο. Αν μια άποψη κερδίζει τον σεβασμό μας δεν δύναται ταυτοχρόνως να επισύρει και την διαφωνία μας.
Καταγράφηκε
mentos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 179


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 29, 2017, 05:36:50 μμ »

Παιδιά καταρχήν ευχαριστώ που πέρνετε μέρος στη κουβέντα Μεγάλο χαμόγελο

Όλα αυτά που αναφέρετε τα εχω σκεφτεί 2 κ 3 φορές. Όπως είπα, η συγκεκριμενη συλλογή δεν είναι δική μου και ο βασικος λογος που σκεφτηκα να ασχοληθώ είναι για τη γνώση και μήπως ξανακολλήσω το μικροβιο μεσα από την όλη διαδικασία.

Στο παρελθόν (πριν 15 - 20 χρόνια) έκανα συλλογή γραμματοσήμων αλλά σε εντελώς "χύμα" καταστάσεις (ότι έβρισκα απο φακέλους κ ότι μου έδιναν γνωστοί κ φίλοι). Δεν είχα μπει στη διαδικασία ποτέ να ψάχνω καταλογους, σειρές, περιοδους, καταστάσεις, σαρνιερες κλπ. Ορισμένα απο αυτά που ανέφερα δεν πιστεύω να με απασχολήσουν ούτε τωρα.

Αν καταφέρει η διαδικασία κ με "κρατήσει" μέχρι το τέλος καλώς. Αν όχι, τότε μαλλον δεν ειμαι εγώ για τέτοια πραγματα Μεγάλο χαμόγελο Κάποια από τα γραμματόσημα ειανι σε κακή κατάσταση, εννοείται δεν θα ασχοληθώ με αυτά. Κάποια άλλα όμως είναι σε αρκετά καλο επίπεδο και ίσως να εχει καποιο νοημα να ΑΑΑ. Μπορεί να βρω κάποιο κομμάτι στη συλλογή αυτό, να μου αρέσει και με κάνει να το αναζητήσω για τη δική μου συλλογή.

Και μια ιστοριούλα Χαμόγελο Πριν λίγους μήνες, προσπάθησα να ξαναμπώ στο τριπακι με τα γραμματόσημα, αγοράζοντας έτοιμες σειρες/τεμάχια από το EBAY σε αρκετά καλες τιμες κλπ. Για κάποιο λόγο, δε μου έκανε αίσθηση παρόλο την ποιότητα και πληρότητα. Μπορεί να φταίνε οι θεματικές, η "ευκολία" που το έκανε σαν να παραγγέλνεις καφέ από το e-food; Δεν ξέρω και αυτό ψάχνω να ανακαλύψω μεσα από αυτή τη διαδικασία. Στη συνέχεια, ένας παράγοντας ειναι και το οικονομικό. Για καποιον σαν εμένα που τα γραμματόσημα δεν ειναι 1η επιλογή σαν συλλογή, το να προσπαθησω να μπω κατευθείαν σε βαθιά νερα (πχ ΜΚΕ) ίσως αποδειχθεί δύσκολο, ψυχοφθόρο και ενδεχομενως να εχει τα ακριβώς αντιθετα αποτελεσματα από αυτά που ψάχνω. Δεν ειναι κατι που αποκλείω, απλα λέω ότι προς το παρον ειναι εκτός οπτικου πεδίου.

Όπως και να΄χει ευχαριστώ για τις απαντήσεις και ελπίζω να τα λέμε συχνότερα Κλείσιμο ματιού

Γιάννης
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 29, 2017, 06:02:23 μμ »

Πιστευω ότι σχεδόν ολοι(αν δεν την βρηκαμε ετοιμη από τους δικους μας)ξεκινήσαμε από γραμματοσημα ποτ πουρι και διαβαζοντας,κλπ μπήκαμε στο πνευμα του Φιλοτελισμου.Δεν γιναμε φιλοτελιστες με επιφοιτηση,Φιλικα Γιαννης.   
Καταγράφηκε
mentos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 179


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 29, 2017, 06:18:29 μμ »

Πιστευω ότι σχεδόν ολοι(αν δεν την βρηκαμε ετοιμη από τους δικους μας)ξεκινήσαμε από γραμματοσημα ποτ πουρι και διαβαζοντας,κλπ μπήκαμε στο πνευμα του Φιλοτελισμου.Δεν γιναμε φιλοτελιστες με επιφοιτηση,Φιλικα Γιαννης.  

Εννοείται, έτσι γίνεται παντού κ πάντα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 29, 2017, 10:17:13 μμ »

Παιδιά καταρχήν ευχαριστώ που πέρνετε μέρος στη κουβέντα Μεγάλο χαμόγελο

Όλα αυτά που αναφέρετε τα εχω σκεφτεί 2 κ 3 φορές. Όπως είπα, η συγκεκριμενη συλλογή δεν είναι δική μου και ο βασικος λογος που σκεφτηκα να ασχοληθώ είναι για τη γνώση και μήπως ξανακολλήσω το μικροβιο μεσα από την όλη διαδικασία.

Στο παρελθόν (πριν 15 - 20 χρόνια) έκανα συλλογή γραμματοσήμων αλλά σε εντελώς "χύμα" καταστάσεις (ότι έβρισκα απο φακέλους κ ότι μου έδιναν γνωστοί κ φίλοι). Δεν είχα μπει στη διαδικασία ποτέ να ψάχνω καταλογους, σειρές, περιοδους, καταστάσεις, σαρνιερες κλπ. Ορισμένα απο αυτά που ανέφερα δεν πιστεύω να με απασχολήσουν ούτε τωρα.

Αν καταφέρει η διαδικασία κ με "κρατήσει" μέχρι το τέλος καλώς. Αν όχι, τότε μαλλον δεν ειμαι εγώ για τέτοια πραγματα Μεγάλο χαμόγελο Κάποια από τα γραμματόσημα ειανι σε κακή κατάσταση, εννοείται δεν θα ασχοληθώ με αυτά. Κάποια άλλα όμως είναι σε αρκετά καλο επίπεδο και ίσως να εχει καποιο νοημα να ΑΑΑ. Μπορεί να βρω κάποιο κομμάτι στη συλλογή αυτό, να μου αρέσει και με κάνει να το αναζητήσω για τη δική μου συλλογή.

Και μια ιστοριούλα Χαμόγελο Πριν λίγους μήνες, προσπάθησα να ξαναμπώ στο τριπακι με τα γραμματόσημα, αγοράζοντας έτοιμες σειρες/τεμάχια από το EBAY σε αρκετά καλες τιμες κλπ. Για κάποιο λόγο, δε μου έκανε αίσθηση παρόλο την ποιότητα και πληρότητα. Μπορεί να φταίνε οι θεματικές, η "ευκολία" που το έκανε σαν να παραγγέλνεις καφέ από το e-food; Δεν ξέρω και αυτό ψάχνω να ανακαλύψω μεσα από αυτή τη διαδικασία. Στη συνέχεια, ένας παράγοντας ειναι και το οικονομικό. Για καποιον σαν εμένα που τα γραμματόσημα δεν ειναι 1η επιλογή σαν συλλογή, το να προσπαθησω να μπω κατευθείαν σε βαθιά νερα (πχ ΜΚΕ) ίσως αποδειχθεί δύσκολο, ψυχοφθόρο και ενδεχομενως να εχει τα ακριβώς αντιθετα αποτελεσματα από αυτά που ψάχνω. Δεν ειναι κατι που αποκλείω, απλα λέω ότι προς το παρον ειναι εκτός οπτικου πεδίου.

Όπως και να΄χει ευχαριστώ για τις απαντήσεις και ελπίζω να τα λέμε συχνότερα Κλείσιμο ματιού

Γιάννης
....εγω φιλε μου , θα σου πρότεινα αν θέλεις να ξεκινήσεις από κάπου σχετικά οικονομικα και επενδυτικα συγχρόνως . Π.χ από Γραμματοσημα Βερολινου της περιοδου 1949- 1959 ..... Κάτι ανάλογο μπορει να κάνεις και με τα ελληνικα της ιδιας περιοδου που ισως αποδειχθεί και εξαιρετική σαν επένδυση στο μελλον
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1793


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 30, 2017, 01:05:41 πμ »

Πιστευω ότι σχεδόν ολοι(αν δεν την βρηκαμε ετοιμη από τους δικους μας)ξεκινήσαμε από γραμματοσημα ποτ πουρι και διαβαζοντας,κλπ μπήκαμε στο πνευμα του Φιλοτελισμου.Δεν γιναμε φιλοτελιστες με επιφοιτηση,Φιλικα Γιαννης.   

Συμφωνώ αγαπητέ, πως ακριβώς έτσι ξεκινά το ενδιαφέρον ταξίδι στον κόσμο του φιλοτελισμού, με την διευκρίνιση όμως, πως η μέθοδος αυτή, αφορά παιδικές και προεφηβικές ηλικίες..
Δεν θεωρώ λοιπόν, πως το ξεκόλλημα/ταξινόμηση -μάλλον ασήμαντων και μεμονωμένων- γραμματοσήμων, είναι η κατάλληλη πρόταση/φιλοτελικό εφαλτήριο, γιά ενήλικες νεόφυτους φιλοτελιστές.

Αν βέβαια κάποιος επιθυμεί να αναλώνει τον πολύτιμο προσωπικό του χρόνο, σε φιλοτελικές.. μπουγάδες, έχει όλο το δικαίωμα να το πράξει.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 30, 2017, 01:47:19 πμ »

Δηλαδη ενας ενηλικος  που ενδιαφέρεται για τον φιλοτελισμο γινεται κατευθείαν μελος της ΕΦΕ και συνδρομητης των ΕΛΤΑ.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 30, 2017, 08:48:01 πμ »

επειδη μαρεσει συζητηση να βαλω και γω την εμπειρια μ αν επιτρεπεται
δεν ειναι γνωμη ή συμβουλη , ειναι απλα το πως κυλησε για μενα το πραγμα
μπορει να ισχυει μονο στις μικρες ηλικιες μπορει και οχι
μικρος ειχα πααααρα πολλα ξενα νομισματα, τα πιανα, τα παιζα τα χαλουσα
το νομισμα που θυμαμαι πιο πολυ απ'ολα ειναι ομως ενα ελληνικο 30αρι
ειχα βρει δυο παλια στη θεια μου, τα οποια λογω φυλαξης μαλλον απτη μια μερια ηταν καταμαυρα (το χα πει και στον cat μια μερα)
κατραμι ομως μαυρο, τοσο που αρχισα να πιστευω οτι μπορει να ηταν ψευτικα και χαρακωσα το ενα για να βεβαιωθω, μολις καταλαβα οτι ηταν κανονικο, αν ειναι να βαλω μια στιγμη, αυτη πρεπει να ειναι η στιγμη που στενοχωρηθηκα με την οποια ξεκινησα να τα αγαπαω πραγματικα

ειχαμε και κατι γραμματοσημα, τα οποια δεν μου επιτρεποταν να αγγιξω  Μεγάλο χαμόγελο
οταν βλεπαμε καινουρια, και γω λιγο τα βλεπα οτι ειναι πιο συνηθισμενα και οι δικο μου μου λεγανε κατι σαν "δεν εχουν αξια αυτα τα καινουρια"

αποτελεσμα ? νομισματα συλλεγω. ναι, οκ, μπορει να μην ειναι μονο τοσο απλοι οι λογοι και υπαρχουν και αλλες μικρες στιγμες που σε φτανουν καπου, αλλα αν ηταν αναγκη να το απογυμνωσω, σε αυτες τις καταστασεις το αποδιδω. οπως ειπα και στην αρχη, ειναι βεβαια το τι συνεβει σε μενα, μια μεμονωμενη περιπτωση...
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 30, 2017, 09:59:04 πμ »

ειχαμε και κατι γραμματοσημα, τα οποια δεν μου επιτρεποταν να αγγιξω  Μεγάλο χαμόγελο
οταν βλεπαμε καινουρια, και γω λιγο τα βλεπα οτι ειναι πιο συνηθισμενα και οι δικο μου μου λεγανε κατι σαν "δεν εχουν αξια αυτα τα καινουρια"

αποτελεσμα ? νομισματα συλλεγω. ναι, οκ, {.........}

Καλώς ήλθες στην κουβέντα φίλε dsp Χαμόγελο
Αν σου επιτρεπόταν να τα αγγίξεις και να κάνεις τα 3 ΑΑΑ που λέει ο φίλος mentos μπορεί να είχεις πάρει άλλο συλλεκτικό δρόμο...  Κλείσιμο ματιούΜεγάλο χαμόγελο

α) αναγνώριση, β) αποκόλληση και γ) αρχειοθέτηση,
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2017, 10:11:20 πμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 30, 2017, 10:05:44 πμ »

τα τρια Α δεν ξερω, αλλα στο πρωτο Κ (κοιταγμα), η μανα μ π τα μαζευε στην ουσια πριν γεννηθει (θελω να πω οτι ειχε παρει στην αρχικη συλλογη της και αλλα παλιοτερα π υπηρχαν στην οικογενεια, ενω και η ιδια νομιζω ξεκινησε πριν κλεισει τα 10) θα ειχε φρικαρει  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 30, 2017, 03:30:26 μμ »

Ένα απο τα πράγματα που δεν κατάλαβα ποτέ είναι οι αφωρισμοί στον φιλοτελισμό.

Η πρώτη επαφη για κάποιον με το γραμματόσημο είναι απλά όταν το βλέπει κολλημένο σε ένα γράμμα, ένα γραμματόσημο δηλαδή το οποίο έχει κάνει την δουλειά του και το ταξίδι του.

Κάπως έτσι ξεκινάνε όλοι, κανείς δε ξεκίνησε μαζεύοντας ΜΚΕ και επιστολές, εκτός αν τα βρήκε κάποιος έτοιμα, αλλά και κάποιος έτσι να τα έπαιρνε είναι δύσκολο να συνεχίσει, γιατί είναι δύσκολο το υλικό.

Σε όλα τα πραγματα που καταπιάνεται κάποιος ξεκινάει απο την αρχή, αν θες να τρέξεις μαραθώνιο θα πας για κάνεις ένα γύρο στο πάρκο σου δε θα πας να τρέξεις απο τον Μαραθώνα στην Αθήνα.

Όταν φτάσεις στο επίπεδο να τρέχεις 40χιλιόμετρα τότε οκ ο γύρος στο πάρκο μπορεί να μη λέει τίποτα αλλά το πάρκο είναι η αρχή.

Μου είναι δύσκολο να καταλάβω με πια λογική λοιπόν λέει κάποιος σε έναν που μπορεί να θέλει να αρχίσει να συλλέγει γραμματόσημα... μην αρχίζεις τις μπουγάδες και τα πλυντήρια χαλάς νερό.... το βρίσκω τουλάχιστον τραγικό να το λέει κάποιος αυτό αντι να προτέψει να αρχίσει και σιγα σιγά να πάει και στα άλλα.

Δηλαδή για να μαζεύει γραμματόσημα κάποιος πρέπει να πάει σε δημοπρασίες και λέσχες, να χαλάει κατοστάρια??? για κομμάτια που δεν ξέρει???

Το ξέπλυμα και μετά η ταξινόμηση ενός όγκου υλικού είναι απο τις πιο βασικές διαδικασίες που μπορεί να κάνει κάποιος στο φιλοτελισμό, ότι γραμματόσημα και να είναι θα πετύχει πολλά ίδια ακόμα και απο αυτά μπορεί να πετύχει και να καταλάβει τι λέμε οτι είναι ποικιλία, θα καταλάβει τι λέμε άρτιο ένα γραμματόσημο μόνο και μόνο απο την εμφάνιση του, θα δει τόσες εικονίτσες που θα απεικονίζουν κάτι που θα θέλει να ψάξει και να μάθει γι αυτό.

Mentos δεν ξέρω πόσο θα σου αρέσει αλλά με αυτή τη διαδικασία θα το καταλάβεις, είναι η αρχή είτε είσαι 6 χρονών, είτε 16, είτε 96.

Τώρα τα σχόλια περί σαβούρας, μπουγάδες, στεγνωτήρια είναι απλές κακεντρέχιες τίποτα άλλο κάνε ότι ακούς και για τις υπόλοιπες κακεντρέχιες που ακούς καθημερινά.

Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 30, 2017, 03:57:47 μμ »

Φίλε Valeroi τα είπες όλα,ταυτίζομαι απόλυτα μαζί σου Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 30, 2017, 08:57:30 μμ »

Washing και πάλι washing...
Απλά ίσως είναι καλό κάπως να βάλεις κάποια όρια π.χ. να εστιάσεις σε 3 χώρες που σε ελκύουν βάσει των όσων έχεις. Τα μεμονωμένα γραμ/μα που έχεις είναι μέρος του όλου που μακάρι να συλλέξεις.

Αυτό ίσως βοηθήσει:
http://greekcollection.blogspot.gr/2008/02/blog-post.html


Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1793


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 31, 2017, 05:37:40 πμ »

Απάντηση στον φίλτατο "Valeroi"

Αγαπητέ "Valeroi",

 Δεν έχω την τιμή να σας γνωρίζω -ούτε εσείς εμένα, οπότε καλό θα ήταν να είστε πιο προσεκτικός με τους χαρακτηρισμούς προς το πρόσωπό μου και την σαφέστατα διατυπωμένη αποψή μου στο παρόν θέμα.

 Επειδή επικαλείσθε συνεχώς στο κείμενο σας αδυναμία κατανόησης διαφόρων θεμάτων (από "φιλοτελικούς αφορισμούς" ως και το.. είδος της λογικής μου), θα ήταν συνετό μάλλον να σιωπήσετε ή τουλάχιστον να αποφύγετε να με προσδιορίσετε ως κακεντρεχή που διατυπώνει.. τραγικές (!) προτροπές προς νεόφυτους φιλοτελιστές.

 Λόγω του ότι συνηθίζω να αυτοπροσδιορίζομαι, σας επιστρέφω εις το ακέραιον τους ατυχείς και ανυπόστατους.. "αφορισμούς" σας προς το πρόσωπό μου, επισημαίνοντας πως το ύφος της επίμαχης παρέμβασής μου ήταν κυνικό (το είχα άλλωστε αναφέρει εκ προοιμίου) και εν ολίγοις σκωπτικό, αλλά επ' ουδενί κακεντρεχές και τραγικό.

 Εύχομαι αγαπητέ, να.. ενεργοποιηθεί η δυνατότητα της κατανόησής σας, ώστε να με αντιληφθείτε..
 Και αν τελικά δεν δύνασθε ή δεν επιθυμείτε να αντιλαμβάνεσθε λογικές, θέσεις και απόψεις διαφορετικές από τις παγιωμένες δικές σας, ας μην προσάπτετε στους αντιγνωμούντες υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς, διότι είναι πρωτίστως αγενές και δευτερευόντως υπάρχει το ενδεχόμενον να σας τους.. επιστρέψουν εις πολλαπλούν..

Υ.Γ.
Επιμένω στην αρχική μου θέση, πως ο φίλος "mentos" (αφού όπως ρητώς τόνισε ότι επιθυμεί να αποκομίσει φιλοτελική γνώση) δεν θα έχει κανένα φιλοτελικό όφελος αν αρχίσει να ξεπλένει γραμματόσημα..

Και φυσικά η άλλη επιλογή δεν είναι (όπως παραπλανητικά αναφέρθηκε) "..να τρέχει εξ αρχής σε δημοπρασίες πληρώνοντας μεγάλα ποσά..".
Ας μελετήσει βασικά πράγματα από έναν σύγχρονο εγχώριο κατάλογο και ας εξοικειωθεί (αν πραγματικά χρειάζεται) με τα απτά χαρακτηριστικά του γραμματοσήμου, εξετάζοντας τα άπειρα ευτελή τεμάχια που διαθέτει η αγορά, που είναι ήδη.. πλυμένα και κοστίζουν σχεδόν τίποτα το
κιλό..

Κι' αν κάτι πάλι χρειαστεί.. εδώ πάλι θα το βρει!
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 31, 2017, 10:47:24 πμ »

Gemuncey23 υπάρχει μια άποψη - τάση που δεν την εκφράζεις μόνο εσύ είναι γενικότερη οτι απο μια περίοδο και μετά τα γραμματόσημα είναι σκουπίδια. Προφανώς δεν έχουν το ίδιο αντίκτυπο και την σημασία που έχουν τα κλασσικά αλλά δεν παύουν να είναι γραμματόσημα που σκοπό έχουν την ταχυδρόμηση και μετά την φιλοτελική μας ψυχαγωγία.

Αν μας αρέσουν ή όχι είναι άλλο θέμα, αλλά δεν παύει να έχουν και αυτά το σκοπό τους.

Γνώμη μου είναι οτι απο την στιγμή που τα υποβαθμίζουμε μόνοι μας (και δεν λέω οτι πρέπει να τα αναβαθμίζουμε) και θα θεωρούμε σκουπίδια δεν δίνουμε σε κανέναν κίνητρο να ασχοληθεί. Ουσιαστικά τα αφορίζουμε δηλαδή αφού προτρέπουμε κάποιον να μην ασχοληθεί με αυτά. Γιατί να το κάνει?

Άρα γιατί να κάτσει να τα πλύνει ή πόσο μάλλον γιατί να πληρώσει κιόλας 5-6 ευρώ να πάρει μια χιλιάδα πλυμένα γραμματόσημα απο τον πάγκο? γιατί να ασχοληθεί στην τελική?

Ο mentos και ο κάθε mentos με μια τέτοια διαδικασία θα δει εύκολα και χωρίς να ξοδευτεί αν του αρέσει και τον τραβάει ή όχι μετά για το πως θα συνεχίσει υπάρχουν πολλά μονοπάτια.

Δεν είναι θέμα αδυναμίας απο μέρος μου να κατανοήσω πως εννοείς την διαδικασία όλη αυτή, μια χαρά καταλαβαίνω τι παίδεμα είναι και τι θα αποκομίσει απο κάτι τέτοιο, αλλα μη το σκέφτεσαι απο τα δικά σου παπούτσια μόνο που έχεις κάνει μια διαδρομή στο φιλοτελισμό και τώρα πια η μπουγάδα γραμματοσήμων του '80 να μην σου λέει τίποτα, αλλά εδώ μιλάμε για κάποιον που ξεκινάει και στην εποχή που είμαστε δεν υπάρχουν 10χρονα παιδιά όπως παλιότερα που θα τα αντάλλαζαν στο σχολείο. Στα χρόνια που είμαστε αυτός που θα ξεκινήσει να ασχολείται με το γραμματόσημο θα είναι άνω των 25 για να μην πω άνω των 30.

Με αυτό το σκεπτικό βγήκε το κάπως (ομολογώ τώρα που το ξαναδιαβάζω) νευριασμένο προηγούμενο πόστ.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences