Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 02:51:37 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5.000 ΧΡΥΣΕΣ ΔΡΑΧΜΕΣ  (Αναγνώστηκε 5195 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
leonth
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 22, 2017, 08:45:19 πμ »

   Καλημέρα σε όλους σας.
Θα ήθελα τις γνώσεις σας για 2 νομίσματα χρυσά τα οποία έχω στα χέρια μου, 5000 δραχμών έκαστο, κοπής του 1981 και 1982, τα οποία τυπώθηκαν απο το Ελληνικό κράτος με την ευκαιρία των 13ων πανευρωπαικών αγώνων στίβου οι οποίοι έγιναν στην Αθήνα τον Σεπτέμβριο του 1982. Αυτά είναι 900 βαθμούς καθαρό χρυσό και ζυγίζουν 12,50 γραμμάρια έκαστο. Θέλω να μου πείτε, αν ξέρετε, αν έχουν κάποια συλλεκτική αξία ή μόνο σαν βάρος χρυσού.
   Ευχαριστώ εκ των προτέρων !
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 22, 2017, 09:03:23 πμ »

Χωρις κουτι πιστοποιητικο γυρω στα 375 ευρω το  καθενα περιπου.

Εαν εχεις κουτι πιστοποιητικο πας 430 περιπου.

Και γενικα αυτα ειναι νομισματα το οποια δεν επρεπε να πιανωνται με γυμνα χερια!! Ουτε τα ακουμπαμε πανω σε παγκους. Ειχαν καψουλα και επρεπε να ειναι μεσα στην καψουλα μια ζωη!!
Κακως βγηκαν απο εκει.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
leonth
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 22, 2017, 09:46:24 πμ »

   Φίλε herakliotis σε ευχαριστώ για το χρόνο και το ενδιαφέρον σου.
¨Εχω τις θήκες τους και είναι μέσα, απλά τα έβγαλα για να τα φωτογραφήσω και τα ξαναέβαλα αφού τα καθάρισα... Δεν ήξερα. Επίσης έχω και το πιστοποιητικό αυθεντικότητας όπως επίσης και ένα χαρτί το οποίο γράφει επάνω έλεγχος συσκευασίας, όμως δεν έχω κουτί, ούτε ξέρω πως είναι αυτό. Και βέβαια απ ότι καταλαβαίνω το μεγαλύτερο ρόλο παίζει το κουτί έτσι δεν είναι ?
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 22, 2017, 09:49:47 πμ »

αφού τα καθάρισα...

Ωχ!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 22, 2017, 10:38:03 πμ »

Αυτο το καθαρισμα που εκανες τα ΚΑΘΑΡΙΣΕ οντως τα νομισματα!! Οπως καθαριζαν οι Γερμανοι τον κοσμο στην κατοχη;;
Κατι τετοιο εκανες. . . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
leonth
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 22, 2017, 11:11:46 πμ »

   Την έκανα τη χαζομάρα δηλαδή ... Με ένα μαλακό πανάκι το καθάρισα απο τις δακτυλιές... Τέλος πάντων, αν δεν πάθεις δεν μαθαίνεις. Οπότε δεν μπορώ να ζητήσω υπεραξία και αν το δώσω θα είναι σαν μέταλλο. Δεν πειράζει, την επόμενη φορά θα ξέρω ...
   Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το χρόνο σας, να είστε καλά !!!
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 22, 2017, 12:07:54 μμ »

μεταλλο δεν πηγανε, αλλα οτι εχασες λεφτα, εχασες
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 22, 2017, 12:27:53 μμ »

 Και βέβαια απ ότι καταλαβαίνω το μεγαλύτερο ρόλο παίζει το κουτί έτσι δεν είναι ?

Τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζουν πάντα τα νομίσματα. Γι'αυτό και σωστά σου είπαν ότι δεν τα καθαρίζουμε. Τώρα ειδικά αυτά τα αναμνηστικά πάνε στην αξία του μετάλλου συν μια υπεραξία εφόσον είναι κομπλέ με κουτί και πιστοποιητικό. Με σημερινή τιμή μετάλλου (τώρα που το τσέκαρα) αξίζει: 12.5gr x 0.9 x 35.16 ευρώ/gr = 396 ευρώ σαν μέταλλο μόνο. Άρα 791 ευρώ και τα δύο.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 22, 2017, 06:00:29 μμ »

Φιλε τα νομισματα αυτα ειναι προυφ.
Τι σημανει αυτο;;
Αστραπταπουσα πεδιο σαν γυαλι και ματ αναγλυφο το σχεδιο!!
Οταν βαλεις λοιπον το μαλακοτερο πανι κατα την αποψη σου πανω στο γιαλυ και το σκουπισεις γιανα φυγουν οι δαχτυλιες το εχεις γεμισει χαρακιες που εσυ δεν τις βλεπεις διοτι δεν σε νοιαζει!!
Τις βλεπουμε ομως εμεις!!
Καλυτερα να τα αφηνες με τις δαχτυλιες επανω παρα το πανι οπου εβαλες ανω !!

ΤΑ εχουμε πει πολλες φορες εδω μεσα.

Αλλα σαν Ελληνες εχουμε ολοι την ταση πρωτα να την παταμε και μετα να ρωταμε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
leonth
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 30, 2017, 01:03:02 μμ »

Τελικά τα έδωσα και τα δύο ευτυχώς πήρα και κάτι παραπάνω απ ότι τα αγόρασα, οπότε θεωρώ ότι είμαι διπλά κερδισμένος και από την άποψη ότι έμαθα και κάτι, εκ των υστέρων βέβαια αλλά κι αυτό καλό είναι.
Πιθανόν να έχω κι ένα πάντα σε μερικές ημέρες, αν προκύψει θα ξέρω, όχι χέρια.
Με ποιο τρόπο να το μετρήσω και να το ζυγίσω, αν δεν είναι ο σωστός τρόπος με τα χέρια, με κάποιο πανί ή με γάντι ?
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 30, 2017, 01:26:54 μμ »

Καλό είναι αυτα, να μην βγαίνουν απο την κάψουλα. Αν πρέπει, τότε με γάντια, και μόνο από την περιφέρεια.
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 30, 2017, 05:35:09 μμ »

Πρώτα απ'όλα διάβασε αυτό το θέμα σχετικά με τα πλαστά πάντα και σύγκρινε το σχέδιο στο δικό σου νόμισμα αν είναι ίδιο με ένα αντίστοιχο κομμάτι που θα βρείς στις ηλεκτρονικές σελίδες εμπορίας bullion νομισμάτων. Αν δεν παρατηρείς διαφορές είτε στο πάντα είτε στο ναό και το νόμισμα είναι και στην αυθεντική κάψουλά του νομισματοκοπείου τότε λογικά είναι οκ.

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=35962.0
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 30, 2017, 05:46:09 μμ »

πιστευω οι πιθανοτητες να κατσει καποιος να κανει τελεια αντιγραφα αναμνηστικων νομισματων ειναι μικρες
εστω και αυτου που βγηκε σε σχετικα πολλα κομματια
αντε να πω οτι αυτο βγηκε σε αρκετα, αλλα και παλι, θα κατσει καποιος να κανει ολη τη δουλεια για να σπρωξει ποσα ? κατι λιγα κομματια το χρονο ? για ποσο καιρο πριν τον καταλαβουνε ? ποσο βαθεια ειναι δλδ αυτη η αγορα ? δεν ειναι ουτε panda ουτε φυλλο ουτε αετος, αναμνηστικο νομισμα ειναι

ΥΓ : να φοβομαστε και τη γιαγια μας αμα παμε να αγορασουμε κατι απο αυτην, αλλα να μη ζουμε και με το φοβο ολη την ωρα
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
leonth
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 02:33:05 μμ »

πιστευω οι πιθανοτητες να κατσει καποιος να κανει τελεια αντιγραφα αναμνηστικων νομισματων ειναι μικρες
εστω και αυτου που βγηκε σε σχετικα πολλα κομματια
αντε να πω οτι αυτο βγηκε σε αρκετα, αλλα και παλι, θα κατσει καποιος να κανει ολη τη δουλεια για να σπρωξει ποσα ? κατι λιγα κομματια το χρονο ? για ποσο καιρο πριν τον καταλαβουνε ? ποσο βαθεια ειναι δλδ αυτη η αγορα ? δεν ειναι ουτε panda ουτε φυλλο ουτε αετος, αναμνηστικο νομισμα ειναι

ΥΓ : να φοβομαστε και τη γιαγια μας αμα παμε να αγορασουμε κατι απο αυτην, αλλα να μη ζουμε και με το φοβο ολη την ωρα

   Κι εγώ αυτό πιστεύω φίλε dsp οπότε ίσως να είμαι λίγο πιο χαλαρός ειδικά όταν βλέπω τέτοια νομίσματα για να μην μπαίνω στη διαδικασία να τα πιάνω και να τα τσεκάρω ή τουλάχιστον να βλέπω μόνο βάρος και διάμετρο...
   Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας, όλους !!!
Καταγράφηκε
leonth
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 05, 2017, 02:35:03 μμ »

Πρώτα απ'όλα διάβασε αυτό το θέμα σχετικά με τα πλαστά πάντα και σύγκρινε το σχέδιο στο δικό σου νόμισμα αν είναι ίδιο με ένα αντίστοιχο κομμάτι που θα βρείς στις ηλεκτρονικές σελίδες εμπορίας bullion νομισμάτων. Αν δεν παρατηρείς διαφορές είτε στο πάντα είτε στο ναό και το νόμισμα είναι και στην αυθεντική κάψουλά του νομισματοκοπείου τότε λογικά είναι οκ.

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=35962.0

Οκ, θα το κάνω, σε ευχαριστώ πολύ !!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences