Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 03:48:12 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκποιούνται αναμνηστικά νομίσματα δραχμών  (Αναγνώστηκε 12604 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Ιούνιος 20, 2010, 06:08:56 μμ »

Καθε χρονο τα ιδια!! Περισυ μασουρακια, φετος οτι αναμνηστικο τους εχει μεινει στην αποθηκη!!
Αληθεια γιατι δεν τα λιωνουν οπως εκαναν με τα νομισματα τις χουντας??
http://www.express.gr/news/politismos/296367oz_20100428296367.php3
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
chrysos
Επόπτες
Χάλκινο μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 437


Παλιά Καραβάνα


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 20, 2010, 07:02:52 μμ »

Ρε Γιώργο πλάκα κάνης, όλα μαζί κοστίζουν 10.000-15.000 ΕΥΡΟ, θα τα πάρει όλα ο Συβριδάκης και θα πωλούνται πάλι στην ίδια τιμή.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 20, 2010, 07:19:59 μμ »

Το θεμα ειναι κυριε Νικο οτι εμεις οι απλοι συλλεκτες αυτα τα μαθαινουμε κατοπιν εορτης!!
Για κατεβα αυριο στην τραπεζα και ρωτα.... Εχει μεινει κανενα νομισμα απουλητο??
Για ρωτα εσυ που εισαι στην Αθηνα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 20, 2010, 07:24:49 μμ »

Το νομισμα της Δεκαετιας της Γυναικας οταν το πηρα το πληρωσα αξεχαστα 180 ευρω και αισθανθηκα τυχερος!! Τωρα το βλεπω σε δημοπρασιες να πουλιετε 150 και ειχα υποθεση οτι ηταν σημεια της κρισης!! Που να ηξερα οτι ξαναπουλουσε η τραπεζα της Ελλαδος 100 ευρω....
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 21, 2010, 10:24:59 πμ »

Τα νομίσματα δεν διατέθηκαν τελικά από ΤΤΕ λόγω κάποιου κωλύματος. Το θέμα έχει αναβληθεί, Ποτέ θα διατεθούν δεν ξέρουν, σήμερα μίλησα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 12:35:29 πμ »

Δειτε αυτο που μου εστειλε φιλος http://et.diavgeia.gov.gr/f/minfin/ada/4Ι0ΟΗ-ΓΙ
και πειτε μου τί καταλαβαινετε!
Καντε αντιγραφη και επικοληση τον συνδεσμο διοτι δεν τον πιανει ολο το συστημα
και πατηστε στην νεα σελιδα κατω κατω στο Αρχειο ανοιγμα αρχειου!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 653


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 12:56:23 πμ »


"Την υποβληθείσα προς έγκριση, από την Τράπεζα της Ελλάδος, δαπάνη αναχύτευσης αργυρών
νομισμάτων, για την παραγωγή 25.000 αργυρών δίσκων προς υλοποίηση του Νομισματικού
Προγράμματος του έτους 2010, ποσού 15.862,37€."

Θα λιωσουν αδιαθετα αναμνηστικα νομίσματα ή παλαιοτερα ασημενια νομισματα κυκλοφοριας  Αναποφασιστικότητα που τους εχουν ξεμεινει για να εκτυπώσουν 25000 καινουργια αναμνηστικα όπως αποφάσισαν κάποτε μεσα στο 2010.
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 01:00:09 πμ »

Δηλαδη καποιες δεκαετιες τις γυναικας αδιαθετες , καποια ασημενια ευρω αδιαθετα πανε για λιωσιμο??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostis1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 40


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 01:08:17 πμ »

Καλησπέρα.
H ανακοίνωση για "αναχύτευση αργυρών νομισμάτων, στα πλαίσια εκτέλεσης του Νομισματικού Προγράμματος του έτους 2010" ,έχει αναρτηθεί πρίν λίγο καίρο. Η απορία, που διατύπωσα και στο άλλο forum  για το αν  έλιωσαν τα αναμνηστικά που είχαν πει ότι θα διέθεταν ήταν λίγο πολύ ρητορική. Το θέμα είναι ότι κανείς δεν ενημερώνει για το ποια νομίσματα πήγαν για λιώσιμο και σε τι ποσότητες. Πώς έχουν μεταβληθεί άραγε τα τιράζ κάποιων νομισμάτων;
...Με την ευκαιρία συγχαρητήρια για το forum. Σας παρακολουθώ πολύ καιρό και μαθαίνω από την ευρύτητα των γνώσεων σας.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 01:21:49 πμ »

Σε ευχαριστουμε Κωστα για τα καλα σου λογια και καλως ηρθες στο φορουμ.
Τα ερωτηματα που εχω εγω ειναι τα εξεις : Τα 15,862 ευρω ειναι τα εξοδα που χρειαζοντε για να λιωσουν τα νομισματα ή αυτα τα λεφτα θα εξοικονομησουν απο το λιωσιμο??
Και αν ειναι θεμα εξοικονομησεις χρηματων γιατι δεν τα διεθεσαν στην αγορα σε φυσικα μεγαλυτερες τιμες ΑΡΑ μεγαλυτερο κερδος??
Μηπως λιγοι ηταν αυτοι που θα ετρεχαν να τα αγορασουν??
Και τελευταιο , για να φτασουν στο λιωσιμο ωστε να εξοικονομησουν 24 κιλα ασημι (15,800 τοσο ασημι ειναι) ΠΟΣΟ ΖΟΡΙ τραβανε οικονομικο??
Διοτι εγω δεν πιστευω οτι τραβανε ζορι απλα με το λιωσιμο θα ΧΑΘΟΥΝ και καποια χρηματα-κιλα ασημι αριστερα δεξια!!
Αν θελανε διαφανεια ας τα διναν στον κοσμο με αποδειξεις απο τα κισε τις τραπεζας!!
Τοσα πουληθηκαν, τοσα μπηκαν στα ταμεια της Τραπεζας Κλείσιμο ματιού
Αυτη ειναι η δικη μου αποψη,,,,,
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostis1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 40


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 01:38:44 πμ »

Με τα ερωτήματα που θέτεις θίγεις τη μεγάλη διαπλοκή που δυστυχώς υπάρχει και στο χώρο των συλλεκτών και μας αποθαρρύνει όλους να συνεχίσουμε το χόμπι μας.
Καταγράφηκε
enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 01:02:45 μμ »

89 αργυρά νομίσματα επιμελημένης κοπής για τη «10ετία της Γυναίκας» κοπής 1985
115 αργυρά νομίσματα επιμελημένης κοπής για τη «Σκακιστική Ολυμπιάδα 1988»
165 αργυρά νομίσματα «Μεσογειακοί Αγώνες 1991»

-(181 χαλκονικέλινα νομίσματα για τη «Σκακιστική Ολυμπιάδα 1988»)

Σύνολο : 369 αργυρά νομίσματα,

Για την παραγωγή 25.000 αργυρών δίσκων.. .. φτάνουν; δεν νομίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2010, 01:14:36 μμ από margiriou » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 04:44:41 μμ »

Με τα ερωτήματα που θέτεις θίγεις τη μεγάλη διαπλοκή που δυστυχώς υπάρχει και στο χώρο των συλλεκτών και μας αποθαρρύνει όλους να συνεχίσουμε το χόμπι μας.

Κωστα με τους συλλεκτες τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα!! Ο συλλεκτης σου λεει εχω αυτο στα χερια μου στο δινω τοσο γιατι ζοριζομε , αν θες παρτο αν θες μην το παρεις μα αλλος θα βρεθει!!
Η το βαζει σε μια δημοπρασια και οσο τραβηξη!!
Το νομισματοκοπειο μας κοροιδευει κυριολεκτικα!! Το μπλιστερ το απλο με νομισματα ευρω αξιας 3,88 ευρω μας το πουλαει 20 ευρω!! Και δεν φτανει που το πουλαει πανακριβα και εχει αποδοχη στον κοσμο, βγαζουν και λιγα αντιτυπα να σφαζομαστε εμεις μετα μεταξυ μας ποιος θα το αγορασει!!
Και αν τους μεινουν τιποτα παλαιοτερα αντι να τα διαθεσουν στον κοσμο με μια νεα εγκυκλιο σου λεει οτι θα τα λιωσουμε για να εξοικονομησουμε 15,800 ευρω!!
Ολα αυτα τα ξερουμε φιλε Κωστα αλλα δεν μας αποθαρυνουν!! Εμεις το χομπυ μας το αγαπαμε και κανουμε το καλυτερο που μπορουμε και για να το διαδωσουμε αλλα και να βρουμε και αλλους που να το αγαπησουν!!
Μαθαινωντας το νομισμα-χαρτονομισμα-μεταλλιο  μαθαινεις ολη την οικονομικη-πολιτικη ιστορια της Ελλαδος!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 21, 2010, 01:48:44 πμ »

Κριμα!!! κριμα τα νομισματα! Λύπη Και δεν εχω κανενα απο αυτα! που φραγκα ομως τωρα...

παντως... εχω την εντυπωση οτι θα λιωσουν τα 20 ευρα της Τραπεζας Ελλαδος που εμειναν αδιαθετα! Δεν υπαρχει εγκυκλιος για να δωθουν σε απλους πολιτες, και αν δεν κανω λαθος... εχουν μεινει καποιοες χιλιαδες αδοτα!!! νομιζω τα μισα μονο δοθηκαν... αλλα δεν ειμαι και σιγουρος...

Τελικα πρεπει να ειναι πολυ βλακες εκει....

μα το που θα τα λιωσουν... τι κερδιζουν... το ασημι;; αν ειναι, να παω και να τους δωσο το βαρος σε εικοσαρικα του 1960 και να παρω αυτα που μου λειπουν! Κλείσιμο ματιού Σαρκασμός

Αντι να τα δωσουν σε προσιτη τιμη... απου θα βγαλουν τα διπλασια και πανω...

ποσο στοιχιζει πχ το ασημι σε ενα δελφινακι;;;5-10 ευρω;;; δωσε το στα 30 και θα γινει σκοτωμος!! δεν κερδιζουν το 3πλασιο;;; κανω καπου λαθος;;;
δεν το κανουν γιατι θα ξεσηκωθουν οσοι τα ειχαν παρει ακριβοτερα τοτε;;; γιατι τα ολυμπιακα δεν τα παιρνουμε φτηνοτερα τωρα;;; αλλα ακομα και ετσι... δεν ειναι καλυτερο να τα σωσουμε απο το να καταστραφουν;;; αν θελουν τοσο πολυ το ασημι, πραγματικα θα μπορουσε να γινει ανταλλαγη με σκραπ ασημι ή εικοσαρικα του 1960 απο τα φθαρμενα κτλ.. που δεν κανουν και πολλα,  αναλογα παντα με το βαρος και την καθαροτητα! Δεν νομιζω παντος να ειναι για το ασημι... μπορει να το κανουν και για εξικονομηση χωρου στα θυσαυροφυλακια.... τωρα που θα παρουμε το μεγαλο πακετο ευρω απο το ΔΝΤ!  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
LARISSEOS
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 08, 2011, 08:46:01 μμ »

Φιλοι καλισπερα. Ο\ΣΟ αναφορα την  Τ.Ε  οτι στοκ εχει πρωτα τα περνουν οι κολιτοι τις μεγαλες ποσοτιτες  καιμετα εμεις. Το 2007 το Σεμτεμβριο που κηκλοφορισε ΚΑΛΛΑΣ  ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ  σε 5ημερες εξαφανιστικε Εγω το πληρωσα στοΜοναστηρακι 130ευρω και ημουν και ευχαριστιμενος.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences