Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 03:44:41 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κλείνει το βελγικό νομισματοκοπείο  (Αναγνώστηκε 4029 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« στις: Αύγουστος 20, 2017, 06:21:20 μμ »

Στην ιστοσελίδα του βελγικού νομισματοκοπείου διαβάζουμε τα παρακάτω:
De productie-eenheid van de KMB zal haar activiteiten stopzetten op 1 januari 2018. Vandaar dat de KMB u reeds vanaf 19 juni 2017 een eerste deel van haar stock verzamelaarsmunten heeft aangeboden via de webshop. De verkoop was een echt succes en werd beëindigd eind juli 2017. Wij danken u voor alle belangstelling en bestellingen. Een tweede fase van stockverkoop zal volgen begin september, gevolgd door een laatste lancering van nieuwe producten eind september. Meer nieuws volgt binnenkort op deze homepagina van onze website.

De Commerciële Dienst van de KMB

Δηλαδή με λίγα λόγια, από 01.01.2018 η μονάδα παραγωγής KMB θα σταματήσει τις δραστηριότητές της και ότι μας ευχαριστεί για το ενδιαφέρον και τις παραγγελίες μας.
http://www.europemint.eu/
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2017, 06:30:13 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 20, 2017, 06:37:06 μμ »

Είχε ήδη αναγγείλει ένα ξεπούλημα μέχρι το τέλος Ιουλίου και ανακοινώνει ένα νέο ξεπούλημα στο στοκ τον Σεπτέμβριο μόνο.
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 20, 2017, 06:54:29 μμ »

Το θέμα είναι τι θα γίνει ο χαράκτης του, ο Luc Luycx, ο χαράκτης της κοινής πλευράς των κερμάτων ευρώ και κύριος σχεδιαστής των αναμνηστικών του νομισμάτων.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 20, 2017, 07:10:37 μμ »

Νομίζω Θανάση, χωρίς να είμαι σίγουρος ότι έτσι συμβαίνει, ότι σταματά η παραγωγή.
Οι χαράκτες απλά θα μετακομίσουν και θα συνεχίσουν να παράγουν νομίζω στο Ολλανδικό νομισματοκοπείο (δεν είμαι σίγουρος και γι'αυτό) το οποίο σημειωτέον πουλήθηκε και αυτό σε ιδιώτες (γι'αυτό είμαι σίγουρος).
Το Λουξεμβούργο ή η Μάλτα που δεν έχουν νομισματοκοπείο κάνουν κάτι αντίστοιχο.
Έχουν δικούς τους χαράκτες αλλά η παραγωγή γίνεται αλλού.
Καταγράφηκε

Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 20, 2017, 11:57:38 μμ »

Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι δεν έχουν ανακοινώσει τίποτα για το πως θα πωλούνται και από ποιους τα προϊόντα των επόμενων ετών. Το ότι σταματάει η παραγωγή και κλείνει το νομισματοκοπείο σίγουρα δεν σημαίνει ότι θα σταματήσει να βγάζει το Βέλγιο νομισματικά προϊόντα. Οπότε σύντομα θέλω να πιστεύω θα γίνει σαφής η διάδοχη κατάσταση. Είτε απλά ένα ονλάιν κατάστημα που θα ανήκει στην κεντρική τράπεζα, είτε θα τα δώσουν με σύμβαση σε κάποιον ιδιώτη. Θα δείξει...
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 21, 2017, 02:32:52 μμ »

Ο κύριος ... ευρώ!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 24, 2017, 08:23:39 πμ »

Το θέμα είναι τι θα γίνει ο χαράκτης του, ο Luc Luycx, ο χαράκτης της κοινής πλευράς των κερμάτων ευρώ και κύριος σχεδιαστής των αναμνηστικών του νομισμάτων.

Ε δεν νομίζω ένας τόσο διάσημος χαράκτης να δυσκολευτεί να βρει δουλειά... (οξύμωρο και ελαφρώς ειρωνικό, στην Ελλάδα τής κρίσης, με 27% ανεργία, να ασχολούμαστε με την καριέρα τού Luc...)
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 31, 2017, 02:15:38 μμ »

Τα τελευταία νέα το νομισματοκοπείου...

Upcoming at the RMB in September and October 2017:
* 18 September: launch of MintInfo 73 and the start of the sales of the new coins and sets and remaining stock products exclusively via our website.
* 28 September: official presentation of the 2 euro coin, “200 years Ghent University”.
* 29 September: start of deliveries of the orders to our customers.
* 4, 5 and 6 October, from 9 am to 3 pm: opportunity to buy the newly issued coins as well as the stock products at the Royal Mint of Belgium, Boulevard Pachéco 32, 1000 Brussels.
* 25 October: definitive closing of the web shop on www.europemint.eu, after which there will no further opportunity to order with the RMB.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 06:33:30 μμ »

Και σε pdf το τελευταίο τεύχος Νο 73 του βελγικού νομισματοκοπείου. Δυστυχώς, για μας, στα γαλλικά.
http://europemint.eu/documents/MUNTINFO/muntinfo73fra.pdf
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 07:01:12 μμ »

Συγγνώμη Θανάση αλλά από τα Γερμανικά καλύτερα στα Γαλλικά που το καταλαβαίνουμε.
Από Γερμανικά όπως ξέρεις δεν καταλαβαίνω γρι  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 09:57:30 μμ »

Ενημερωτικά ξεκίνησαν και οι τελευταίες πωλήσεις...

http://2200602.mijnwinkel.nl/webshop/p-1/
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 04:35:17 μμ »

Κάτι που με "πιάνει" αδιάβαστο.
Μπαίνοντας πριν λίγες μέρες στο βελγικό site είδα την παρακάτω ενημέρωση.

Vanaf 1 maart 2018 vindt u hier alle informatie over het officiële assortiment uitgegeven door de Koninklijke Munt van België
με λίγα λόγια
Από την 1η Μαρτίου 2018 θα βρείτε όλες τις πληροφορίες σχετικά με το επίσημο πρόγραμμα που εκδίδει το Βασιλικό Νομισματοκοπείο του Βελγίου.
Τελικά, κλείνει ή δεν κλείνει;
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 04:41:11 μμ »

Royal Mint of Belgium
The Royal Mint of Belgium is responsible for ordering the Belgian circulation coins, the design, the quality control and the screening of counterfeit coins. The Royal Mint also represents the Belgian State on an international level.
The coinage and the commercialization of commemorative coins and medals has been awarded to the Royal Dutch Mint. The Belgian king remains the issuing authority.

From the 1st of March 2018 you will find here the information about the official assortment issued by Royal Mint of Belgium.

Στα Αγγλικά γιατί τα άλλα είναι κινέζικα για μένα.
Το νομισματοκοπείο αντιπροσωπεύει το Βελγικό κράτος κ.λ.π.
Δηλαδή δεν σταμάτησε να υπάρχει σαν νομικό πρόσωπο την κατασκευή σταμάτησε.

Ακόμη η παραγωγή και η εμπορική διαχείριση των αναμνηστικών νομισμάτων και μεταλλίων πέρασε στο Ολλανδικό νομισματοκοπείο αλλά το Βελγικό νομισματοκοπείο παραμένει η εκδούσα αρχή.
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 26, 2018, 12:04:43 μμ »

Νομίζω Θανάση, χωρίς να είμαι σίγουρος ότι έτσι συμβαίνει, ότι σταματά η παραγωγή.
Οι χαράκτες απλά θα μετακομίσουν και θα συνεχίσουν να παράγουν νομίζω στο Ολλανδικό νομισματοκοπείο (δεν είμαι σίγουρος και γι'αυτό) το οποίο σημειωτέον πουλήθηκε και αυτό σε ιδιώτες (γι'αυτό είμαι σίγουρος).
Το Λουξεμβούργο ή η Μάλτα που δεν έχουν νομισματοκοπείο κάνουν κάτι αντίστοιχο.
Έχουν δικούς τους χαράκτες αλλά η παραγωγή γίνεται αλλού.
Επεσες μέσα, Διονύση! Η τελευταία ανακοίνωση του βελγικού νομισματοκοπείου μεταξύ άλλων αναφέρει επί λέξει:
The coinage and the commercialization of commemorative coins and medals has been awarded to the Royal Dutch Mint. Με λίγα λόγια: Το νομισματοκοπείο και η εμπορευματοποίηση αναμνηστικών νομισμάτων και μετάλλων έχει ανατεθεί στο βασιλικό ολλανδικό νομισματοκοπείο.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences