Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:40:59 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κρητικη Πολιτεια Εφημεριδα Κυβερνησεως 1900  (Αναγνώστηκε 5008 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Αύγουστος 14, 2017, 01:03:19 μμ »

Μεχρι χτες ημουν καπου διακοπες και ειπα να ψαχτω και λιγο.
Επεσα πανω σε αυτο:
Εφημεριδα της Κυβερνησεως σε τομο δεμενο απο το 1 μεχρι το 84 συν μερικα ακομη φυλλα τα οποια ηταν για την εφφαρμογη των νομων επεξηγηματικα.

Θαυμαστε αυτο το ντοκουμεντο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 14, 2017, 01:06:21 μμ »

Δεν ξερω μονο που πρεπει να το μεταφερω μετα και το σηκωσα εδω.
Στα Βιβλια ;; ή στα εγραφα;;

Και εαν μπορει καποιος να μου το εκτιμηση σαν αξια καλο θα ηταν διοτι ο φιλος μου θελει να το αποχωριστει. Απλα την αξια του δεν γνωριζουμε ακριβως.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 14, 2017, 07:41:09 μμ »

Πάντως η εφημερίδα ξεκίνησε να βγαίνει το 1899! Αυτό που έχεις είναι ένας χρονος, το 1900. Χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι μειώνεται η αξία του...
Και είμαι της γνώμης ότι ανήκει στα έγγραφα!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 14, 2017, 07:52:38 μμ »

Η οποια αξια;; Που κυμαινετε;; Το ζητουμενο απο εμενα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 15, 2017, 12:12:14 πμ »

και αυτο ενδιαφερον κομματι..να ρωτησω,τα φεκ αυτα τα εδεσε μονος του η τα βρηκε ετσι δεμενα σε τομο?ρωταω γιατι και στις εφημεριδες του σουρη που εχω ασχοληθει,εχουν υπαρξει ανατυπωσεις μεταγενεστερες οι οποιες κυκλοφορησαν δεμενες σε τομους και η αξια τους ειναι πολυ χαμηλοτερη απο τις γνησιες..για τα συγκεκριμενα δεν ξερω..

και αλλη μια απορια..θεωρειτε οτι ειναι καλυτερα που ειναι δεμενα σε τομους η θα ηταν προτιμοτερο να ειναι κομματι κομματι?προσωπικα προτιμω να ειναι κομματι και οχι σε τομους..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 15, 2017, 12:31:49 πμ »

Το πρώτο φύλλο του Ρωμηου βγήκε το 1883. Οι ανατυπωσεις ήταν της δεκαετίας του 1960.
Έχω δει αυθεντικά 2φύλλα μιας ολόκληρης χρονιάς δεμενα σε τόμο να αγοράζονται 2.500.
Οτιδηποτε ξεφεύγει από την αρχική μορφή έκδοσης θεωρείται λαθος, είναι γεγονός όμως ότι το δέσιμο είναι η καλύτερος τρόπος συντήρησης μεμονωμένων φυλλαδων, και πάγια τακτική στα κυβερνητικά εγγραφα!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 15, 2017, 01:07:03 πμ »

Το πρώτο φύλλο του Ρωμηου βγήκε το 1883. Οι ανατυπωσεις ήταν της δεκαετίας του 1960.
Έχω δει αυθεντικά 2φύλλα μιας ολόκληρης χρονιάς δεμενα σε τόμο να αγοράζονται 2.500.
Οτιδηποτε ξεφεύγει από την αρχική μορφή έκδοσης θεωρείται λαθος, είναι γεγονός όμως ότι το δέσιμο είναι η καλύτερος τρόπος συντήρησης μεμονωμένων φυλλαδων, και πάγια τακτική στα κυβερνητικά εγγραφα!

για το μαυρο ετσι ακριβως ειναι.
για το μπλε,και εγω αυτης της αποψης ειμαι..ας μεινει εδω και θα τα πουμε σε αλλο θεμα περι αυτου.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 15, 2017, 08:29:26 πμ »

Η τιμη τους Κωστα ανα φυλλο σκετο (διοτι υπαρχουν εψαξα και εμαθα) ειναι αναλογος την κατασταση απο 10 εως 15 ευρω!!!
Και δεν ειναι ανατυπωση. Ειναι αυθεντικα.
Κανε τωρα τους υπολογισμους σου.
Απλα ειμαστε υπο συζητηση ακομη να δουμε που θα καταληξουμε διοτι το πακετο ειναι βαρυ για την τσεπη και με προβληματιζει. . . .

Σε μια αγορα παντα πρεπει να κοιταμε και την κακη μερα που ισως χρειαστει να το αποχωριστεις κατι.
Αρα μια ερευνα εκ των προτερων πως το κοστολογουν αλλοι και ποσο μπορει να το αγορασουν αλλοι δεν βλαπτει!!
Σε προφυλασει να μην χασεις χρηματα ή εαν χασεις να χασεις ελαχιστα εστω!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences