Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:09:59 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ασημενιο νομισμα  (Αναγνώστηκε 5603 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
antonis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 04, 2012, 03:11:06 μμ »

αν ξερει καποιος κατι για αυτο το νομισμα...θα χαρω πολυ!!!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 10:43:34 μμ »

Γεια σου Αντωνη!

το νομισμα που εχεις ειναι μαλλον  Οθωμανικο αλαλ αρκετα παλιο!

ειναι περιπου 3.5 γραμμαρια ή ελαχιστα παραπανω;; διαμετρο;; απο 18-21 χιλιοστα;;;

το κοβω για Dirhem... του Σελιμ Β'  και μαλλον κοπη Βαγδατης... το 974ΑΗ δηλαδη το 1566 μΧ!

υπαρχουν αρκετες ποικιλιες.. οποτε... στην πισω οψη βλεπω καθαρα που γραφει Sultan... 

το σχεδιο το ειχαν χρησιμοποιησει ο Σουλειμαν ο Μεγαλοπρεπης, ο Σελιμ Β' και νομιζω και ο Μουρατ Γ'

υπο τον Σελιμ Β' κοπηκε στα εξεις νομισματοκοπεια...

Amid (ειναι το σημερινο Diyarbakir στην Τουρκια)
Bagdat (Βαγδατη στο σημερινο Ιρακ)
Dimisk (Δαμασκος στην Συρια)
Haleb ( το σημερινο Aleppo στην Συρια εμεις το λεμε Χαλεπι)
Musul (η Μοσουλη στο Ιρακ...)

προσοχη... δεν εχουν ολα το ιδιο σχεδιο!!!

αν και με φθορα... κουκλακι ειναι!! μπραβο!! Χαμόγελο

Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 08:20:18 πμ »

εμενα φιλε νικο,απο το στυλ της γραφης  παντα,μου θυμιζει και σελτζουκικο,ισως κανενα αιωνα πιο παλιο!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 02:39:44 μμ »

Καλημερα Γιαννη μου! Λογικο αυτο που λες... αν προσεξεις ομως υπαρχει μια μικρη διαφορα γραφης...

οι Σελτζουκοι... οταν πια απαγορευτικε να εχουν οποιαδηποτε απεικονηση ζωντανου οργανισμου (ανθρωπου ή ζωου), ειχαν νομισματα μονο με γραφη... ομωες τα γραμματα τους ηταν ποιο χοντρα και ποιο...τραχια... με γωνιες, θα δεις πολλα γραμματα σαν V... κτλ... ειναι ποιο κοντα στα αραβικα της εποχης... το ιδιο περιπου εχουν και τα της αιγυπτου... των μαμελουκων... τοτε...

οι Οθωμανοι ειχαν λεπτοτερα γραμματα και ποιο στρογγυλεμενα...

παραπλησιο νομισματος.. ειναι εδω... http://www.osmanliparalari.com/class/INNOVAEditor/assets/974/11-dirhem-974-bagdat.jpg

στο νομισμα αυτο βλεπουμε μικροδιαφορες γραφης.. ιδιαιτερα στα τελειωματα.. και στο κυκλακι σαν ντονατ... εκει που εχει το κυκλο... αλλα αυτα ειναι κοινα... τετοιες διαφορες υπαρχουν πολλες!

στην αλλη οψη.. αυτο στο site εχει τα γραμματα ποιο συμπικνωμενα.... κι αυτο κοινο φαινομενο μαλλον απο την μητρα (αλλη μητρα), το μεγεθος του δισκου... ή και το νομισματοκοπειο...

χαμος σε αυτα ε;; χαχαχαχα

βλεπεις.. ενω στα πρωτα ισλαμικα δεν υπηρχε ο περιορισμος και μπορουσαν να εχουν απεικονηση ειτε του αρχοντα, ειτε απο ζωα που συμβολισαν τον ζωδιακο κυκλο κτ... μετα... επρεπε να  ακολουθησουν πιστα το νεο νομο... αρα να εχουν μονο γραμματα και αντε καμια φορα κανενα φυτικο μοτιβο... ετσι βλεπεις καποιο χαρακτες δειλα στην αρχη να βαζουν σχεδια σαν λουλουδακι... ενω αργοτερα να εχουν κανονικα λουλουδακια για στολισμο! ομως.. γι αυτο τον λογο της απαγορευσης, δημιουργηθηκε η εντονη καλλιγραφια στα αραβικα γραμματα... με αποτελεσμα να βλεπεις περιπλοκα σχεδια απο συνδιασμο γραμματων.. αλα και την καλλιγραφια στην καθημερινη γραφη... ολο ουριτσες κτλ... Χαμόγελο

εκτος νομισματικης... καποιοι καλλιτεχνες εκαναν διαφορα αλλα καλλιτεχνιματα που πολλες φορες αγγιζαν τα ορια της ιεροσυλιας... εννοωντας οτι δεν ακολουθουσαν ακριβως το νομο... αλλα με ενα πανεξυπνο τροπο... εκαναν το καλλιτεχνιμα τους...

παραδειγμα ειναι η φιγουρα ανθρωπου που ειναι φτιαγμενη απο λογια απο το κορανι! βλεπεις καθαρα τα χαρακτιριστικα του..σε προφιλ... φτιαγμενα με τα τελειωματα των γραμματων και τα ιδια τα γραμματα... ή εικονες λεονταριου, πουλιου....στρατιωτη εφιππο.... διαφορα...

μπορειτε να δειτε εδω καποια...

https://www.google.gr/search?q=man+made+from+quran+words&hl=en&client=firefox-a&hs=liW&rls=org.mozilla:el:official&prmd=imvnsfd&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=d3dxULCaKunA0QXs8YGIDA&ved=0CAoQ_AUoAQ&biw=917&bih=606#hl=en&client=firefox-a&hs=U3B&rls=org.mozilla:el%3Aofficial&tbm=isch&sa=1&q=ababic+caligraphy&oq=ababic+caligraphy&gs_l=img.3...12428.92323.0.93984.28.23.5.0.0.0.186.3146.0j23.23.0.eesh..0.0...1.1.SP5WlGQnOhk&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=22d48983da1cdfcb&biw=917&bih=606

Καταγράφηκε
antonis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 26



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 07:20:15 μμ »

Φιλε Νικο,σε ευχαριστω πολυ για της πληροφοριες σου!!Ειναι ομορφο,αλλα εφτασε στα χερια μου με πολλες φθορες...το μισο νομισμα εχει καταστραφει οπως φαινεται και στις φωτογραφιες..Δεν εχω ζυγαρια ακριβειας,η διαμετρος του ειναι 21 χιλιοστα.

Αυτο μου αρεσει πολυ στο στεκι εδω.Η διαδραστικοτητα και η γνωση,με την εννοια οτι ο φιλος Γιαννης ανεφερε για την γραφη,και με τη σειρα του ο Νικος μας δινει και αλλες πληροφοριες!!!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 11:16:29 μμ »

οπως σου εγραψα και στο μηνυμα μου, ειναι συνηθες φαινομενο κι αυτο... να ειναι κακη και αχνη η τυπωση του νομισματος... ειδικα δε σε καποια νομισματοκοπεια....

φυσικα υπαρχουν και καλες κοπες..... ετσι;;
επισεις... πολλες φορες.. το κοψιμο του νομισματος οπως και η τυπωση ειναι τετοια που καποια γραμματα χανονται... ή η τυπωση ειναι μετακινημενη... και υπαρχουν κενα σημεια... εκει φυσικα.. εχουν "φαγωθει" και γραμματα....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2012, 12:47:06 πμ από NMS » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 01:33:30 μμ »

σιγουρα ενα καλοεκτυπωμενο(πατημενο),και καλα κεντραρισμενο νομισμα,αυτης της περιοδου,απεχει πολυ και σαν συλλεκτικη,αλλα και οικονομικη αξια!ενα ομορφο ντιρχαμ,ισως αξιζει πολλαπλασια τιμη,σε σχεση με ενα ακεντραριστο και με ελειπη στοιχεια ομοιο του,της ιδιας καταστασεως φυσικα!παντως φιλε νικο,σε θαυμαζω για τις γνωσεις σου στις αραβικες γραφες,που στην ουσια προυποθετουν για τον γραφοντα ειδικα,υψηλες γνωσεις σχεδιασης,με τα ομορφα αραβουργηματα!γιαννηςτ
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 08, 2012, 05:24:05 μμ »

σιγουρα ενα καλοεκτυπωμενο(πατημενο),και καλα κεντραρισμενο νομισμα,αυτης της περιοδου,απεχει πολυ και σαν συλλεκτικη,αλλα και οικονομικη αξια!ενα ομορφο ντιρχαμ,ισως αξιζει πολλαπλασια τιμη,σε σχεση με ενα ακεντραριστο και με ελειπη στοιχεια ομοιο του,της ιδιας καταστασεως φυσικα!παντως φιλε νικο,σε θαυμαζω για τις γνωσεις σου στις αραβικες γραφες,που στην ουσια προυποθετουν για τον γραφοντα ειδικα,υψηλες γνωσεις σχεδιασης,με τα ομορφα αραβουργηματα!γιαννηςτ

να'σαι καλα φιλε μου! παντως ομολογω... ουτε αραβικα ξερω ουτε τουρκικα... περα απο μερικες λεξεις.. Χαμόγελο

ναι! ενα καλα πατημενο λογικα ειναι και ακριβοτερο... ειδικα αν ειναι απο διαφορα  νομισματοκοπεια...

υποψιν... υπαρχουν ομως καποια νομισματοκοπεια που ειναι δυσκολοτατα! ετσι... ενα ακυκλοφορητο Οθωμανικα Κωνσταντινουπολεως ή Μισιριου (Αιγυπτου), ειναι πολυ φτηνοτερο και ευκολοτερο απο ενα περιεργου νομισματοκοπειου... δυσκολου κτλ... επισεις ακριβα και δυσκολα ειναι και τα νομισματα επισκεψεως... οταν δηλαδη ο σουλτανος πηγαινε περιοδεια... καποιες περιοχες που ειχαν νομισματοκοπειο... εκοβαν νομισμα... σαν αναμνηστικο... και εβαζαν φυσικα το ονομα της πολης που επισεκφτηκε ο σουλτανος... το ονομα της πολης τους δηλαδη! ετσι σεν καποια νομισματα σχετικα νεωτερα... που εκοβε νομισμα μονο η Κωνσταντινουπολη με αυτο το σχεδιο (αλλα εκοβαν με αλλο), βλεπουμε και ελαχιστα απο αλλα μερη... απο Σερρες, Κοσοβο, Μοναστηρι Σκοπιων.... 
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 08:34:33 πμ »

μια εποχη ειχα ασχοληθει με τα αραβικα,αλλα μπερδευομουν και τα παρατησα!μου αρεσε πολυ το σελτζουκικο αργυρο ντιχαμ,με το λιονταρι και τον ηλιο!ειχα 5-6 διαφορετικες ποικιλιες,με αστερια,χωρις,κλπ.ομορφα νομισματα!ελπιζω αν καποτε βρεθουμε απο κοντα να μου εξηγησεις ωρισμενες απριες μου,αν και εχω πολλες!σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 09, 2012, 12:56:13 μμ »

αααχχχχ..... αυτο το νομισμα ειναι ονειρο μου να τ οβρω...... εχω δει ενα απο κοντα... σε προθηκη που εδειχνε το πως πηγαινε το εμπορειο στην περιοχη μου.... κουκλακι το ατιμο..

δεν ξερω τι παιζει με τον νομο.. μιας και δεν ειναι ελληνικο.... αλλα...

Χαμόγελο αν μπορω να βοηθησω γιατι δεν τα ξερω κι ολα.. ψαχνω.. Χαμόγελο ... θα ηταν χαρα μου! Χαμόγελο

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2012, 01:05:04 μμ από NMS » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences