Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 09:35:12 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Είμαστε η τελευταία γενιά συλλεκτών?  (Αναγνώστηκε 2002 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 03, 2017, 10:50:58 πμ »

Με αφορμή κάποιες πρόσφατες αναζητήσεις,ή επέκταση των συλλεκτικών μου οριζόντων,συμπεραίνω οτι είμαστε-ας μου επιτραπεί ο όρος-,"δεινόσαυροι".
Τα πάντα,απο παιχνίδια ως τηλεκάρτες και απο νομίσματα ώς γραμματόσημα,έχουν χάσει την υλική τους υπόσταση.Για τα νομίσματα,POS.Για τα γραμματόσημα,barcode.Για τις τηλεκάρτες,χρόνος ομιλίας.Για τα παιχνίδια,πλαστικούρες απο τα Jumbo...
Τα παιδιά μεγαλώνουν ώς καταναλωτές και το κάθε πράγμα έχει "ημερομηνία λήξης" ή "κύκλο ζωής".
Μετά,ανακυκλώνεται...
Οπότε,αφού η επόμενη γενιά δεν έχει καμμία σχέση με την "αρρώστια" μας για τα υλικά κατασκευής,την ιστορία,την αναζήτηση γενικότερα,πώς λέτε να εξελιχθεί όλο αυτό?
Δεν ξέρω αν έγινε σαφής ο προβληματισμός μου,και αν κάποιος ενοχλείται απο τον όρο "δεινόσαυρος",ας μου τον επιστρέψει,εγώ έτσι νομίζω οτι με βλέπουν....
Σχόλια,ελεύθερα όπως πάντα.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 03, 2017, 11:03:15 πμ »

Δεν το νομίζω γιατί:
α. Τα παιδιά μας,ήδη έχουν κολλήσει το μικρόβιο.
β. Το νόμισμα έχει γίνει πηγή εμπορίου για τις ανεπτυγμένες χώρες.
γ. Η εξέλιξη των νομισματοκοπείων με την παραγωγή συνεχώς νέων προϊόντων δείχνει το αντίθετο.
Βέβαια, ουδείς μετά Χριστόν προφήτης, αλλά...
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 03, 2017, 11:54:11 πμ »

Με αφορμή κάποιες πρόσφατες αναζητήσεις,ή επέκταση των συλλεκτικών μου οριζόντων,συμπεραίνω οτι είμαστε-ας μου επιτραπεί ο όρος-,"δεινόσαυροι".

Τα παιδιά μεγαλώνουν ώς καταναλωτές και το κάθε πράγμα έχει "ημερομηνία λήξης" ή "κύκλο ζωής".
Μετά,ανακυκλώνεται...

εγώ έτσι νομίζω οτι με βλέπουν....

Πολύ ενδιαφέρον θέμα φίλε sabby Χαμόγελο
Και εγώ ώς Φιλοτελιστής αλλά και λάτρης του παλιού σε κάθε του μορφή,κάπως έτσι αισθάνομαι τις περισσότερες στιγμές..
Ως πενηντάρης και πατέρας,τα βιώματα μου αλλά και οι ανησυχίες μου δεν έχουν καμία σχέση με των σημερινών νέων.
Πιστεύω βέβαια οτι θα υπάρχουν πάντα συλλέκτες αλλά με άλλη μορφή και με άλλα ενδιαφέροντα..
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 03, 2017, 02:30:20 μμ »

δεν συμφωνω με την αποψη αυτη ακριβως..τα συλλεκτικα που εμεις μαζευουμε (νομισματα,χαρτονομισματα,γραμματοσημα,τηλεκαρτες κτλ) θα παραμεινουν συλλεκτικα και θα μαζευονται και απο μελλοντικους νεους συλλεκτες...αρα λοιπον δεν θεωρω οτι ειμαστε οι ''τελευταιοι συλλεκτες''..τα αντικειμενα θα γυριζουν και θα περνανε απο γενια σε γενια αναμεσα στους συλλεκτες,μικρους κ μεγαλους..το αν θα υπαρξουν ομως νεα συλλεκτικα αντικειμενα (οπως αναφερθηκαν καποιες αντικαταστασεις οπως pos και barcode) ειναι ενα αλλο θεμα και δεν αφορα τους 'τελευταιους συλλεκτες' αλλα την τυχη και την δημιουργεια νεων συλλεκτικων ειδων.παρολα αυτα ομως,εξακολουθουν να βγαινουν νεα αντικειμενα για συλλογη τα οποια στο μελλον μπορει να ειναι το συλλεκτικο πεδιο καποιου νεου συλλεκτη..

προβλημα θα ηταν αν ο συλλεκτισμος αφορουσε αποκλειστικα να μαζευει κανεις αντικειμενα της γενιας του..απο την στιγμη που δεν ειναι ετσι,ο καθε ενας σε καθες εποχη μπορει να μαζευει παλιοτερα αντικειμενα τα οποια θα παραμεινουν και θα κανουν κυκλους στα χερια των συλλεκτων..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 03, 2017, 04:02:53 μμ »

Συμφωνω με τον Κωστα οτι το πεδιο δρασης μας (νομισματα, χαρτονομισματα, γραμματοσημα κτλ) δεν θα σταματησει να γοητευει νεους συλλεκτες ανεξαρτητως της ηλικιας τους. Καποια στιγμη θα σου πεσουν στα χερια νομισματα, θα ψαξεις να δεις τι ειναι, μετα θα σου κανει κλικ κατι αλλο και...εγινε το κακο  Σαρκασμός Απο εκει και περα απλα πιστευω οτι οι νεες γενιες δεν θα ασχολουνται μονο με αυτα που συλλεγουμε εμεις. Ηδη για παραδειγμα η συλλογη παλιων βιντεοπαιχνιδιων κερδιζει εδαφος και στην Ελλαδα (για το εξωτερικο δεν το συζηταω- σε Αμερικη και Αγγλια γινεται χαμος με γιορτες, εκδηλωσεις, bazzars κτλ) με πολλα καταστηματα να πουλανε περα απο τις νεες κονσολες και παιχνιδια και τις vintage οπως λεγονται. Τα λεφτα δε αναλογα με την κατασταση της κονσολας και του παιχνιδιου δηλαδη το αν υπαρχει κουτι, οδηγιες κτλ μπορει να φτασει αν μιλαμε για δυνατους τιτλους της Sega και της Νintendo την τιμη ταληρου του Οθωνα σε XF κατασταση και βαλε!!! Ετσι λοιπον τα δικα μας συλλεκτικα ειδη δεν θα εκλειψουν, απλα θα προστεθουν και αλλα προς συλλογη.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 04, 2017, 09:24:30 πμ »

Δε συμφωνώ, ο άνθρωπος είναι συλλέκτης απο την αρχή της ύπαρξης του. Η συλλογή αντικειμένων πάντα την έκανα λίγοι ποτέ η πλειονότητα για πολλούς λόγους (θέλει υπομονή, επιμονή, μοναχικότητα, γνώση, χρήματα κλπ...)

Μη ξεχνάτε πως τα συλλεκτικά έχουν περάσει πιο δύσκολες μέρες απο τις δικές μας που δεν ταλανίζονταν μόνο απο οικονομική κρίση.

Πέρα απο τα κλασσικά συλλεκτικά πεδία, έρχονται και νέα όπως αυτό που λέει ο Lary. Μην είμαστε τόσο απαισιόδοξοι.

Ας αναλάβουμε μόνο ένα μικρό μερίδιο ευθύνης ο καθένας μας να προσελκύσουμε και νέα άτομα σε ένα συλλεκτικό αντικείμενο, όποιο και αν ειναι αυτό.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences